وام 15 تا 50 میلیونی خرید کالا با سود ماهانه 1/5 تا 2 درصد به‌صرفه است؟

بازنشستگان کشوری، کارمندان دولت و فرهنگیان بدون نیاز به ضامن و ارائه چک می‌توانند از نوعی وام استفاده کرده و تا سقف 15 میلیون تومان و در صورت داشتن ضامن تا سقف 50 میلیون تومان کالای قسطی بخرند. اقساط 2 ساله است و به صورت خودکار از حسابی که حقوق آنها به آن واریز می شود، برداشت خواهد شد.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم اقتصادی، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از  اینجا  وارد شوید.

به گزارش کاماپرس، فرهنگیان و کارمندان دولت می توانند از فروشگاهی که توسط اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان راه اندازی شده، به صورت قسطی و با شرایط خاص کالاهایی مثل لوازم خانگی، موبایل و وسایل آشپزخانه بخرند؛ آن هم بدون نیاز به پیش پرداخت!

گروه بازار روزنامه هفت صبح در گزارشی به این موضوع پرداخته و نوشته است؛ البته همچنان سود و ضامن به قوت خودش باقی است و بدون فیش حقوقی نمی‌توانید از این فروشگاه اتما خرید کنید. آنطور که اطلاعات فروشگاه اتما به نشانی etma.ir نشان می دهد، فرهنگیان برای خرید قسطی تا سقف 15 میلیون تومان، نیازی به ضامن ندارند، اما باید مدارک خود را به فروشگاه ارائه کنند.

این مدارک شامل آخرین فیش حقوقی، حکم کارگزینی، تصویر کارت ملی و شناسنامه است.همچنین باید فرمی پر کنید که در آن به فروشگاه وکالت می دهید تا به صورت خودکار اقساط خرید شما را از حقوقی که به حسابتان واریز می شود، کسر کند.

این وکالتنامه حق برداشت پول از حساب های بانکی شما را در اختیار فروشگاه می گذارد و برای ارائه آن لازم است اعتماد کامل به اتحادیه تعاونی های مصرف فرهنگیان داشته باشید.

اخبار مهم و پربازدید را بخوانید:

شرایط فروش اقساطی اتما به این صورت است که کل مبلغ مورد نیاز برای خرید کالا در قالب اقساط 24 ماهه تقسیم می شود. البته اگر بخواهید سود کمتری به فروشگاه پرداخت کنید، می توانید دوره بازپرداخت اقساط را کمتر کنید. چراکه فروشگاه اتما ماهانه 1.5 درصد سود می گیرد. همچنین کارمزد اقساط برخی کالاها مثل موبایل، لپ تاپ، لاستیک، کنسول بازی و تبلت ماهانه دو درصد است.

اگر هر کدام از اقساط شما بیش از یک ماه پرداخت نشود، مشمول جریمه 2.5 درصدی خواهد شد. اگر در نیمه اول ماه خرید کنید، قسط اول همان ماه از حسابتان کم می شود و اگر در نیمه دوم خرید کنید، قسط اول از ماه بعد شروع خواهد شد. مبلغ اقساط کل کالاهای خریداری شده نباید بیشتر از یک سوم فیش حقوقی مشتری باشد.

همچنین اگر بخواهید بیش از 15 میلیون تومان کالا از فروشگاه اتما بخرید، نیاز به معرفی ضامن دارید. همان مدارکی که ارائه کرده اید، باید توسط ضامن هم ارائه شود. برای کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری، خرید کمتر از 15 میلیون تومان هم نیاز به ضامن دارد. کارمندان دولت همچنین در صورتی می توانند خرید قسطی داشته باشند که حقوقشان به حساب بانک ملی، صادرات یا تجارت واریز شود.

سود واقعی اقساط چقدر است؟

کارمزد ماهانه 1.5 درصدی شاید در نگاه اول وسوسه کننده باشد. چراکه وقتی آن را در عدد 12 ماه ضرب کنیم، می‌بینیم نرخ سود در نظر گرفته شده توسط فروشگاه18 درصد تمام می‌شود و این رقم برای خرید قسطی بدون ضامن کاملا ایده آل است، ولی مشکل اینجاست که محاسبات خرید اقساطی مشابه وام بانکی بوده و ریزه کاری های خاص خودش را دارد.

برای مثال وقتی گفته می شود سود ماهانه1.5 درصد است، این سود شامل سود مرکب شده و باعث می‌شود در نهایت نرخ سود سالانه آن رقم بالاتری باشد. برای اینکه بفهمیم اتما دقیقا نرخ سود را با چه شرایطی در نظر می گیرد، سراغ خرید یکی از کالاها رفتیم.

یک چرخ گوشت معمولی انتخاب کردیم که قیمت آن سه میلیون و 200 هزار تومان است و آنطور که اطلاعات فروشگاه نشان می دهد، فرهنگیان می توانند آن را با کارمزد ماهانه1.5 درصد و اقساط 12 ماهه بدون نیاز به پیش پرداخت بخرند. البته در صورت تمایل می توان بخشی از هزینه کالا را در قالب پیش پرداخت محاسبه کرد تا سود اقساط کمتر شود.

اتما برای چنین محصولی اقساط ماهانه 181 هزار و270 تومانی در نظر گرفت. وقتی این مبلغ را به ماشین حساب وام دادیم، متوجه شدیم خبری از سود ایده آل 18 درصدی نیست و در عمل اتما نرخ سود سالانه اقساط را31.5 درصد در نظر می گیرد که تفاوت زیادی با تصوراتمان دارد.

شرایط برای کالاهای دیجیتال عجیب تر است. چراکه آنها به جای 1.5 درصد، دو درصد کارمزد ماهانه دارند. در نگاه اول کسانی که کارمزد ماهانه را مستقیما در تعداد ماه های سال ضرب می کنند، احتمالا فکر کنند نرخ سود درنظر گرفته شده برای کالاهای دیجیتال در فروشگاه اتما 24 درصد است اما شرایط این فروشگاه فرق می کند.

برای مثال اگر بخواهید گوشی سامسونگ Galaxy M12 را به صورت نقدی از فروشگاه  بخرید، قیمت آن چهار میلیون و 169 هزار تومان خواهد بود، ولی برای کسانی که می خواهند سراغ خرید قسطی بروند، اقساط ماهانه 257 هزار تومانی به مدت دو سال در نظر گرفته شده است.

استفاده از ماشین حساب وام نشان می دهد24 قسط 257 هزار تومانی تنها در حالتی قابل محاسبه است که نرخ سود سالانه 40.8 درصدی برای آن در نظر گرفته شده باشد. این رقم دقیقا معادل کارمزد ماهانه دو درصدی با سود مرکب است ولی می‌تواند شما را از خرید قسطی منصرف کند.

خرید قسطی در چه صورتی به صرفه خواهد بود؟

تورم سالانه 43 درصدی نشان می دهد بعد از دو سال قیمت هر چیز ممکن است دو برابر شود. همین موضوع باعث شده خرید قسطی حتی با کارمزد بالای 20 درصد بعضی مواقع بتواند گزینه خوبی باشد.

برای مثال اگر یکی از لوازم خانه دچار مشکل شده و هزینه تعمیر آن بالاست، می توان روی فروشگاه اقساطی حساب باز کرد. حتی با وجود اینکه می‌دانیم فروشگاه اتما برای فروش اقساطی لوازم خانگی سود سالانه 31.5 درصدی در نظرمی‌گیرد و این رقم خیلی بالاتراز نرخ سود معمول وام بانکی است، ولی همچنان می تواند گزینه مناسبی باشد. چراکه اگر در حال حاضر توانایی پرداخت مبلغ خرید یکی از لوازم خانه را نداشته باشید، دو سال بعد باید دو برابر بیشتر از قیمت فعلی برای آن پول بدهید. برای همین شاید بهتر باشد زیر بار نرخ سود 31.5 درصدی برویم تا اسیر تورم 43 درصدی نشویم.

با همه این تفاسیر، همچنان خرید کالاهای دیجیتال به صورت قسطی و با کارمزد ماهانه 2 درصد و سالانه 40.8 درصد نمی‌تواند چندان توجیه اقتصادی داشته باشد. چراکه با این کار شما به مدت دو سال مجبور به پرداخت قسط برای کالایی می شود یک سال بعد دیگر جایگاه گذشته را ندارد و تکنولوژی های بالاتر جایگزین آن شده اند.

مشروح این گزارش را در روزنامه هفت صبح چهارشنبه 24 شهریورماه بخوانید.

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

3 دیدگاه برای “وام 15 تا 50 میلیونی خرید کالا با سود ماهانه 1/5 تا 2 درصد به‌صرفه است؟

  1. نرجس سادات گفته:

    کارمندان و فرهنگیان کم حمایت میشن ازین طرف اونطرف؟ ظلمتون بسوزه که هیچوقت بفکراقشار ضعیف وکارگران نیستین، ماچطور میتونیم لوازم منزل مستهلکمونو عوض کنیم؟؟؟

  2. Abbas گفته:

    مبارک بازنشستگان و فرهنگیان عزیز باشه.من که یه کارگر با قرار داد محدود که هر لحظه شاید بیکار شوم هستم و به نظر میاد این جامعه کارگری ایرانی نبوده و متعلق به کره دیگری هستند!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.