حقوق کارگران در نیمه دوم سال بازنگری می شود؟

یک کارشناس حوزه کار با اشاره به افزایش شدید هزینه های معیشت، خواستار بازنگری مجدد در حداقل حقوق کارگران در شورای عالی کار طی نیمه دوم سالجاری شد.

به گزارش کاماپرس، حقوق کارگران در ماه های ابتدایی سال جاری تعیین شد و در آن مقطع انتقادات فراوانی درباره ناکافی بودن دستمزد کارگران در برابر هزین های زندگی مطرح شد. اکنون شرایط تورمی تغییر فراوانی کرده و ناچیز بودن حقوق کارگران در برابر اساسی ترین و ابتدایی ترین نیازهای زندگی بیش از پیش به چشم می آید.

حمید نجف کارشناس حوزه کار در این باره اظهار کرده است: خواسته کارگران کاهش هزینه های معیشت و ارتقای قدرت خرید خانوارهای کارگری است.

بنا به اعلام ایسنا، وی ادامه داد: در شرایط امسال پیشنهاد می شود حقوق و دستمزد کارگران در کشور مورد بازنگری قرار گیرد و شورای عالی کار در شش ماهه دوم سال وضع معیشتی سبد خانوارهای کارگری را مجددا بررسی کند.

حقوق کارگران باید با واقعیت های جامعه همخوانی داشته باشد

این کارشناس حوزه کار با اشاره به اثرات نوسان نرخ ارز و طلا بر بازارهای داخلی و معیشت کارگران و حداقل بگیران، گفت: حداقل مزد بر اساس نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار تعیین می شود لذا حقوق و دستمزدی که برای کارگران تعیین می کنیم باید با واقعیتهای امروز جامعه همخوانی داشته باشد. قیمت سکه یک شبه راه پنجساله را رفته و به اندازه پنج سال رشد کرده است طبعا در این مسیر رشد فزاینده، منطقی نیست دریافتی کارگر ثابت بماند و تغییر نکند.

نجف با تاکید بر اینکه سهم طبقه کارگر از افزایش هزینه ها باید محاسبه شود، گفت: شرایط امسال استثنایی است و کرونا هم مزید علت شده است، نمی گوییم حقوق کارگران صددرصد افزایش یابد بلکه سهم کارگر از بازار محصولات و تولید محاسبه شود و کارگران از فروش تولیدات کارخانه ها سهم داشته باشند.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “حقوق کارگران در نیمه دوم سال بازنگری می شود؟

  1. ناصر گفته:

    بااین حقوق چطورمیشه ماکارونی 17هزارتومنی وشکر20هزارتومنی ومرغ 35هزارتومنی خریدمگرخودشون ایران زندگی نمیکنن بخدا امسال هیچ میخوای زیر25تومن نبوده خجالت زده بچه هامون شدیم حقوق زیر15میلیون نمیشه زندگی کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *