افزایش حقوق بازنشستگان ؛ طرحی تبعیض آمیز و بدون منابع پایدار

دولت و وزیر کار در حالی به طرح همسان سازی یا همان افزایش حقوق بازنشستگان مباهات می‌کنند که این طرح به دلیل تبعیضی که در آن وجود دارد مورد انتقاد طیف های گسترده بازنشسته و مستمری بگیر قرار دارد و ضمنا بررسی های کارشناسی نشان می دهد این طرح منابع پایداری ندارد.

به گزارش کاماپرس، اوایل تابستان بود که دولت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را با هیاهو اعلام کرد و وزیر کار این برنامه را یک طرح 30 سال روی زمین مانده نامید که دولت دوازدهم به اجرای آن اهتمام ورزیده است. یک ماه و نیم قبل نیز بازنشستگان کشوری و لشگری مشمول طرح همسان سازی شدند و حقوق آنها نیز دستخوش تغییراتی شد.

اما نکته در اینجاست که بسیاری از بازنشستگان خصوصا بازنشستگان تامین اجتماعی از طرحی که عنوان همسان سازی حقوق بازنشستگان را یدک می کشد راضی نیستند و علاوه بر ناچیز بودن افزایشی که در حقوق آنها صورت گرفته به تبعیض آمیز بودن این طرح بین بازنشستگان دولت و بازنشستگان تامین اجتماعی انتقاد دارند.

این انتقادات به رئیس مجلس  و رئیس دستگاه قضا نیز منعکس شده اما تاکنون اقدامی در جهت انتظارات بازنشستگان به وقوع نپیوسته است.

رد دیون دولتی  منبع مالی به حساب نمی آید

از سوی دیگر طرح همسان سازی یا همان افزایش حقوق بازنشستگان با معضل دیگری تحت عنوان فقدان منابع پایدار برای این طرح نیز روبرو است.

مشرق نیوز در این باره نوشته است؛ دولت برای تأمین منابع مالی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به بند «و» تبصره ۲ قانون بودجه ۹۹ استناد کرده است اما در بند مذکور به فروش دارایی‌های دولت برای رد دیون و بدهی‌های دولت به صندوق‌های بازنشستگی پرداخته شده است و این رد دیون و بدهی‌ها اساساً منبع مالی به حساب نمی‌آید که دولت بتواند به ازای آن مصارف جدیدی تعریف نماید.

به نوشته این سایت؛ در نظر نگرفتن منابع مالی واقعی و پایدار برای پرداخت حقوق بازنشستگان موجب می‌شود تا وابستگی صندوق‌های بازنشستگی به بودجه عمومی افزایش یابد، موضوعی که می‌تواند بر کسری بودجه دولت در سال‌های آینده و افزایش تورم تأثیر بگذارد.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار و گزارش های مرتبط با بازنشستگان، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 34
دوست نداشتم: 19
میانگین امتیازات: 1.79

 

 

 

13 دیدگاه در “افزایش حقوق بازنشستگان ؛ طرحی تبعیض آمیز و بدون منابع پایدار

چه زشت است حتی وقتی کار خوبی انجام می گیرد باز هم از آن ایراد بگیریم. نمی دانم چرا ما ایرانی ها فقط بلدیم عیب ها را بگوییم، غر بزنیم، به دوست و دشمن بتازیم و بگوییم فقط من می فهمم.
من به روحانی رای نداده ام. من به احمدی نژاد رای نداده ام. من موافق حکومت رهبری فقط توسط رهبر هستم. ولی کارهای خوب را باید گفت و الگو قرار داد.
دولت روحانی از تو متشکرم که این کار خوب را انجام دادی.

ما ایرانی ها همیشه به قول شما غر میزنیم اما خانوم محترم خبر نداری قضاوت ناحق نکن پدر بازنشسته تامین اجتماعی در کارخانه در امده الان دوتومن دریافتی داره لشکری گشوری پشت میز بوده چند بذابذ حقوق میکیره چرا

این خانم هم مثل بقیه احمقه آخه طرح سی سال مانده اجرا شده وحقوقها اضافه شده ولی با حقوق کم پارسال قبل از اجرای این طرح قدرت خرید ما بالاتر بود << به شعور آدمها توهین نکنید <<

دو گروه بازنشستگان دولتی /کشوری ولشگری بطور قابل توجهی در طرح همسانسازی حقوق به حقوقشان اضافه شده است که با حقوق شاغلین فقط ۱۰درصد فرق دارد . ولی درطرح همسانسازی بازنشستگان تامین اجتماعی این اضافه بسیار ناچیز می باشد که مقایسه با هم خیلی میباشد . لذا اگر دولت مطالبات تامین اجتماعی را بپردازد مشکلات حقوق این عزیزان هم حل می شود انشاا…

بله واقعآ وقتی کار خوبی صورت می گیرد باید از آن تمجید کرد.سپاس گذاریم جناب روحانی سپاس گذاریم جناب نوبخت.دست مریزاد.من یک بازنشسته ام امثال من زیاد است که از این کار بزرگ دولت قدر دانی می کنند.منتقدین قطعآ عرض سیاسی وقصد تخریب دارند.که به آنها ه‍یچ ربطی ندارد.ممنونیم از نظام جمهوری اسلامی ومسئولین زحمت کش آن.

این حرفهارو هم وقتی به حقوق شاغلین اضافه میشه عنوان کنید!!!
چرا اونموقع چیزی نمیگید؟؟چون به نفع خودتونم هست دیگه!!!

خداکند همسان سازی بازنشستگان مشاغل سخت تامین اجتماعی را ردیف کنند واحکام جدید صادرشود چون ازبس حرف زدن وعمل نکردن دیگه باورمون نمیشه

بنظر میرسد سرکار خانم أناهید جزو گروه دولتی ها هستند که با شکم سیر شده از. پول طلب بازنشستگان تامین اجتماعی و صدقه سر لطف تبعیض آمیز جناب رئیس جمهور منتخب مردم چنین بگلایه بحق بازنشستگان تامین اجتماعی میتازند، خانم اگر خیلی ادعاته جاتو با افراد تامین اجتماعی عوض کن اونوقت ببینم بازم سنگ بسینه هر حق خواری همینجوری میزنی

سلام حقوق مستمربگیران کار افتاده تامین اجتماعی خیلی کم است باید اضاف بشودبااین تحریم اقتصادی که دشمن درست کرد خیلی مشکل شده زندگی فکری بشودوسایل زندگی گران شده حقوق کم است باسختی زندگی می کنیم

سلام،غصه نخورید!همین الانش با این مهسانسازی،بازنشسته بیچاره زیر خط فقره،تورم بیداد میکند عیب کار جای دیگریست .بازنشسته بدبخت بیست سر عائله را زیر سوال میبرید.واقعا تعجب داره!شما باید به کسان دیگری بتازید.تازیانه بر گرده بیچاره نزنید.آنهای میلیارد پول در این دوران نحس به جیب زدند وچپاول کردند.

در همسانسازی حد اکثر50درصد به حقوق بازنشستگان کشوری لشکری اضافه شددر صورتیکه در چند ماه گذشته همه چیز 300-400 درصدافزایش گران شده یعنی نسبت به سال گذشته قدرت خرید بازنشستگان کمتر شده وخط فقربه زیر9میلیون تومان رسیده.اینهمه به به و تعریف وتمجید از دولت چرا؟؟گذشته از این برای همسانسازی ردیف بودجه درنظر گرفته نشده ودایمی نیست.

سلام
اینجانب غلام رضا زرنشان
کد ملی ۰۰۳۹۷۱۹۹۴۴
بنده در تاریخ ۹۹.۵.۸در کارگذاری بانک رفاه درخواست فروش ۳۰درصد اول سهام عدالت را دادم و تا ۱۰روز پیش که فروش سهام عدالت متوقف بشه یعنی حدود ۱۲۰ روز این کارگذاری ۱۰۰تومن ۲۰۰تومن تا الان امیلیونو ۱۰۰تومن برام واریز کرده.تواین تایم تمام کارگذاری ها یا ۶۰ درصدو تسویه کردن یا نهایت ۳۰درصدو دیگه تسویه کردن چرا این کارگذاری پول سهامی که قطعا تو ۱۲۰ روز فروخته رو نمیده والانم بهونه توقف فروش سهام عدالت را دارن ولی نمیگن ۱۲۰ روز فروش باز بوده و تواین تایم امکان نداره کلشو نفروخته باشن خواهشن پیگیری کنید تواین وضعیت تعطیلی و بیکاری خداروخوش نمیاد بانک داره با پول مردم کار میکنه .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *