شستا رکورد جهش سود را شکست

شستا

شستا در سال مالی منتهی به خرداد 1400 با 25 برابر کردن سود خود نسبت به سال مالی قبل، رکورد جهش سود را شکست. این رکورد شکنی در جهش سود حتی با در نظر گرفتن افزایش نرخ دلار نیز قابل توجه است.

به گزارش کاماپرس، سهامداران و سرمایه گذاران بورس امسال با نگاهی ویژه به هلدینگ های غول آسای بازار می نگرند چرا که گزارش های مالی هلدینگ هایی مثل شستا نشان دهنده پتانسیل بالای آنها در رشد قیمت سهام است.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار و گزارش های مهم بورس، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از  اینجا  وارد شوید.

سود شستا 25 برابر شد

محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل گروه شستا، در رابطه با عملکرد این شرکت در سه سال اخیر گفت: سال مالی شستا مانند بسیاری دیگر از هلدینگ‌های بزرگ، ۳۱ خردادماه است. سال مالی ۳۱ خرداد سال ۱۳۹۷، سود خالص شرکت اصلی شستا، ۳هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بود. این سود خالص در سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۱۴۰۰، با رسیدن به ۳۱ یا ۳۲هزار میلیارد تومان، ۲۵ برابر شده است.

اخبار مهم و پربازدید را بخوانید:

وی افزود: این امکان وجود دارد که برخی از دوستان این موضوع را مطرح کنند که افزایش و جهشی که در سودآوری رخ داده، تابع تغییرات نرخ ارز و نرخ تورم است. به چند نکته برای روشن شدن این دستاورد اشاره خواهم کرد. محاسبه جهش سودآوری براساس نرخ ارز تبدیل شده است. به این معنا که صورت‌های مالی خود را با نرخ ارز مقطع تهیه صورت‌هالی مالی تسعیر کردیم. یعنی اگر در تاریخ ۳۱ خردادماه سال ۱۳۹۷، اگر سود خالص شرکت اصلی ۳هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بوده، نرخ دلار آزاد در همان مقطع، هفت هزار تومان بوده است که سود دلاری شرکت، ۱۶۸ میلیون دلار می‌شد.

رضوانی‌فر اضافه کرد: در حال حاضر اگر همان عملیات را انجام دهیم و ۳۱هزار میلیارد تومان را به نرخ دلار آزاد در خردادماه سال جاری تقسیم کنیم، بالغ بر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، سود خالص شرکت اصلی خواهد بود که ۸ برابر شده است.

اصلاح روش های خرید در شستا

مدیرعامل شستا تصریح کرد: سود خالص شرکت اصلی متناسب با افزایش قیمت‌های جهانی، قیمت مواد اولیه و قیمت خرید‌ها و… افزایش پیدا می‌کند. زیرا هزینه تولید شرکت‌ها متناسب با افزایش تورم و هزینه‌ها در کشور دارد.

به گفته وی، بخش بزرگی از سبد اقلام ما را کالاهایی تشکیل می‌دهد که تعزیراتی هستند و قیمت‌های آنها متناسب با روند تورم در سال‌های گذشته افزایش پیدا نکرده است.

رضوانی‌فر خاطرنشان کرد: این سوال نیز ایجاد می‌شود که با چه راهکارها و تدابیری، این افزایش سودآوری رخ داده است. باید گفت که یکی از برنامه‌هایی که در شستا بر آن مصر بودیم، اصلاح خرید و فروش‌ها بوده است. اصلاح خرید به معنای ایجاد سامانه‌ها، ساز و کارها و الگوهایی است که آنها را در خرید مواد اولیه دنبال کرده‌ایم که تا حد امکان، بهای خرید و بهای تمام‌شده کالاهای ما کاهش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی اضافه کرد: بر خریدهایی تمرکز کرده‌ایم که به صورت تِندر، خرید یکجا و تجمیعی انجام دهیم. ما بیش از ۳۴۰ یا ۳۵۰ میلیارد تومان در دارویی تنها بابت تجمیع خرید‌ها و کاهش قیمت آنها، سود را افزایش دادیم. اعتقاد ما این است که هر آنچه را که در ساز و کار بورس کالا می‌توان عرضه کرد، باید به فروش رساند و در چهار ماه ابتدایی امسال، حجم عرضه ما در بورس کالا، بیش از دو میلیون تن بوده است.

کاهش دوره وصول مطالبات و هزینه های مالی

وی گفت: در موضوع سیمان نیز که در حال حاضر مبحث آن مطرح است، ما هم فرآیند خرید و هم فروش را اصلاح کردیم. زمانی که در ساز و کار بورس کالا عرضه صورت می‌گیرد، تخفیف و مدت دادن، تبانی عوامل فروش با خریداران و… از بین می‌رود و هزینه‌های فروش و دوره وصول را کاهش می‌دهد. پیش از دو ماه اخیر و مطرح شدن موضوع سیمان نیز، سامانه سیمان‌یاب را ایجاد کرده بودیم.

مدیرعامل شستا اظهار داشت: ما تمرکز ویژه‌ای بر دوره وصول مطالبات خود در تمام شرکت‌ها داشتیم و نتیجه آن، کاهش متوسط هزینه‌های مالی از ۶درصد به ۴درصد بوده است. نتیجه افزایش فروش، کاهش بهای خرید، کنترل تعداد نیروی انسانی، متناسب سازی دستمزد با عملکرد و…، افزایش سودآوری خواهد بود. ما در حال برگزاری مجامع هلدینگ‌ها هستیم و در حال حاضر، شرکت زیان‌دهی وجود ندارد. مجموعه این اقدامات، افزایش سودآوری را به دنبال داشته است.

انتهای پیام

مرتبط با : شستا
بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

9 دیدگاه برای “شستا رکورد جهش سود را شکست

 1. ناصر گفته:

  اگه با دلالی که از طرف کارخانه های سیمان تبانی میکنند را بصورت ریشه ای که مابین دلال و کارخانه و به ضرر جامعه ،سهامدار و مصرف کننده ،مبارزه کنند این عمل کار مبارک و الگویی در اول دولت آقای رییسی میشود.

 2. ناصر گفته:

  گرفتن جلوی فساد باید از دلالان نهفته ی مدیر فروش کارخانه باید شروع شود که به قیمت مصوب دولت در اسناد محاسبه ولیکن به افراد خودی به قیمت کمی پایین تر از بازار میفروشند و سود سرشار به جیب خود میزنند نه به حساب کارخانه و سهامدار ان

 3. کورش گفته:

  خداوبرکت بده به شستا توضرربودم درایام ریاست نس ونامبارک حسن روحانی تازه خداخیربه دولت ایت الله ریسی بده تازه ضررام صاف شدازاین پس رشت کنه به سودم میرسم مابه خادم امام رضا اعتماد داریم ایت الله ریسی ازجنس خودمردم است فقط دعاکنیم امام رضا کمکش کنه ترامپهای ایرانی نابودکنه ریس جمهورانقلابی

 4. کاوه گفته:

  شستا گزارش سالانه و سه ماهه خوبی نداشت
  سودش نسبت به پارسال سودآوری تغییر نکرده
  پی بر ای شستا هم نسبت به گروهش بالاتره
  چرا حرف راست نمیزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.