حقوق کارگران در سال 1400 ؛ هزینه معیشت با دلار 17500 تومانی محاسبه می‌شود؟

جلسات کمیته مزد شواری عالی کار برای تعیین میزان افزایش حقوق کارگران در سال 1400 فعلا نتیجه نرسیده چرا که این نشست ها علاوه بر اختلاف نظر نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت بر سر رقم سبد معیشت کارگران و تورم تخمینی سال آینده، با یک چالش جدید دلاری نیز مواجه است.

به گزارش کاماپرس، با وجود آن که قالیباف رئیس مجلس تعیین سقف یا کف برای نرخ دلار توسط مجلس در بودجه سال آینده را رد کرده است اما سخنان روز گذشته رئیس جمهور نشان داد که موضوع تصویب دلار 17500 تومانی در کمیسیون تلفیق مجلس جدی تر از آن است که بتوان آن را نادیده گرفت. البته هم روحانی و هم علی ربیعی سخنگوی دولت از در مخالفت با این مصوبه کمیسیون تلفیق درآمدند و دلار 17500 تومانی را مخرب اقتصاد خانوارها دانستند.

پیامدهای تورمی دلار 17500 تومانی بر هزینه معیشت کارگران 

پر واضح است که خانوارهای کارگری بیشترین تاثیر منفی را از تلاطم های اقتصادی و تورم می بینند و دلار 17500 تومانی در صورتی که تبعات تورمی داشته باشد می تواند برای آنها تبدیل به کابوس شود.

نمایندگان کارگران در شواری عالی کار در سه جلسه ای در کمیته مزد این شورا برگزار شده هنوز با نمایندگان کارفرمایان و دولتی ها بر سر اعداد و ارقام نرخ تورم و هزینه معیشت سال آینده به توافق نرسیده اند اما به گفته علی خدایی – یکی از نمایندگان کارگری – محاسبات آنها درباره هزینه معیشت کارگران کاملا مستند به مدارک و محاسبات علمی است و آنها می توانند این محاسبات را برای قضاوت افکار عمومی و کارشناسان منتشر کنند.

خط فقر غذایی ؛ خط قرمز مزد کارگران

برخی گمانه زنی ها رقم هزینه معیشت کارگران را بر اساس محاسبات نمایندگان این اقشار حدود 9 میلیون تومان برآورد می کند اما نمایندگان کارگران در شواری عالی کار فعلا ترجیح داده اند رقمی را به صورت رسمی منتشر نکنند.

به نظر می رسد نمایندگان کارگران در شواری عالی کار که سال گذشته نیز مصوبه حقوق کارگران در این شورا را ناعادلانه دانسته و از امضای آن خودداری کردند امسال مصمم شده اند که از حق مسلم کارگران یعنی امنیت غذایی یا به عبارتی قرار گرفتن بالای خط فقر غذایی – رقمی که با آن یک فرد می تواند سیر شود –  کوتاه نیایند.

اگر خط فقر غذایی را بر اساس اظهارات مسئولان کمیته امداد امام‌خمینی به ازای هر نفر 670هزار تومان بدانیم در حال حاضر با حداقل مزد 2 میلیون و 800 هزار تومانی امسال کارگران همه خانوارهای کارگری حداقلی بگیر زیرخط فقر غذایی قرار دارند.

دستمزد کارگران با دلار 17500 تومانی هماهنگ می شود؟

چالش جدید نمایندگان کارگران در شورای عالی کار این است که مجلس و دولت اکنون در حال چانه زنی بر سر نرخ دلار هستند و ممکن است سال آینده دلار  دولتی 4200 تومانی که کالاهای اساسی با این نرخ دلار وارد کشور می شود، جای خود را به دلار 17500 تومانی بدهد.

طرف کارگری با هراس از سیاست‌های تورم‌زای دولت و مجلس در سال آینده، معتقد است تورم انتظاری سال۱۴۰۰ عدد بالایی خواهد بود و با توجه به تلاش مجلس برای تثبیت قیمت دلار در بودجه سال آینده روی رقم ۱۷هزار و ۵۰۰تومان، احتمالا در سال آینده جهش قیمت‌ها باز هم تجربه خواهد شد.

اگر این تغییر و تحول در نرخ دلار دولتی نهایی شود و دلار 17500 تومانی به واقعیت اقتصاد ایران تبدیل شود، طرف کارگری را با بیم جدیدی درباره تورم سال 1400 مواجه خواهد کرد و آنها باید برای هماهنگ شدن حقوق کارگران در سال 1400 با این نرخ دلار چالش و حتی جنگ شدیدی با نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان دولت در شورای عالی کار خواهند داشت.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

 

 

 

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 12
دوست نداشتم: 12
میانگین امتیازات: 1

8 دیدگاه در “حقوق کارگران در سال 1400 ؛ هزینه معیشت با دلار 17500 تومانی محاسبه می‌شود؟

نمیدونم چرا بعضی ها مخالف افت دلار هستند،، دلار بشه ده تومن بهتره یا یارانه زیاد کنی تورم بیداد بشه!!!!

تر قران بزارید ما قشر کارگرم یه نفسی بکشیم دلار رو بکنید ۱۰ هزار یارانه رو قطع کنید نفری ۴۵ هزارم بگیرید فقط دلارو به مرز جنون نبرید بیچارمون کردید اخه چراهیچ گوشی برای صدای ماها نیست

اگر دلار پایین بیاید سیل خروج سرمایه از کشور شروع میشود برای خرید خانه در ترکیه کانادا و دبی و مسافرتهای انچنانی
که دوباره با افزایش تقاضا همین آش و همین کاسه
فقط چاره کار درامد مردم با ایجاد کار وشغل میسر است و همسان سازی مخارج با درامد
دلار باید آزاد باشد مثل همه دنیا تو خودش نرخ خودش را پیدا کند دستکاری در بازار توسط دولت مشکلات می آفریند و باعث رانت خواری میشود همین دلار ۴۲۰۰ تومنی معلوم نیست به چه کسانی داده می شود آیا کنترلی رویش می شود یا نه

خدایا هیچ کارگری کارگر باقی نماند الهی یا امام زمان
حقوقی که به کارگر میدند اگه روزانه پرداخت بشه تازه مشخص میشه صدقه ای بیش نیست…
من نمیدونم این ۶۳هزار تومان روزانه چیه پول یه دست ناهار ساده اونم به شرطی که صبحانه و شام حذف بشه خونه رایگان باشه یعنی اجاره ندی اب و برق و گاز هم بدون کنتور باشه یعنی قبضی نیاد، همه فامیل هم زلزله مرده باشند و عروسی و لباس هیچ وقت نخری یه لباس سفید داشته باشی از قبل که برا کفنت هم باقی بمونه چون پول باقی نمی مونه از ۶۳تومان بخوای بخری پس از قبل باید بوده باشه تنت یا خدادادی رو تنت بوده باشه این لباس، یعنی هیچ و هیچ خرجی نداشته باشی تازه بتونی این ۶۳تومان را ناهار بگیری مجرد هم باشی وگرنه خانوم هم باشه میشه چندتا قاشق غذا که چند ساعت بیشتر زنده نمیمونی اینا هیچ…
اقا بری بیرون مثلا طلا فروشی میخوای طلا بفروشی اونم با‌ ضرر برای دکتر یارو مغازه داره طلا فروشه در را باز نمیکنه میگه اومده دزدی کارگره اینکه پول نداره مگه میشه، پس اومده دزدی و الکی میگه تعطیله…
سوپری هم بهت کیک و بیسکویت نمیده میگه قراردادیه ماه دیگه معلوم نیست سر کار باشه بیرونش میکنند (اینم امنیت شغلی)
خاستگاری که بفهمند کارگر هست بهشون برمیخوره به چه اجازه و روی اومده خاستگاری برده صنعتی رایگان بگیر و تا اخر عمر میشی سوژه خنده اون خانواده…
اصل اصل مطلب >>فکر میکنید تمام این حرف ها را نمیدونند و درک نمی کنند خودشون دولت و کارفرما این حقوق را مشخص کردند که هیچ کارگری پیش رفت نکنه و همیشه واسه شرکت و کارخونشون برده باشه اینا نباشند که اینا نمیتونند خودشون این خر همالی ها را انجام بدند و بچرخونند پس باید خری وجود داشته باشه یعنی خرش کنند با مزایا تا بتونند بخورنند کارکرن از کسی دیگه برداشت و خوردن از کس دیگه یه ضرب المثل هست میگه(کارکردن خر خوردن یابو)
حقوقی که به کارگر میدند ماهیانه در اصل این حقوق روزانشون هست که ۲۹روزش خورده میشه یعنی رایگان کارکردی با اجازه حسابدار هستم تمام دخل و خرج مملکت و دزدی ها دستم هست خصوصا حساب و کتاب اقا زاده ها بلدم
بعد حرف اسلام و مملکت جمهوری اسلامی میزنند
قدیم حقوق کارگر بر اساس سودی که شرکت میبرد پرداخت میشد یعنی تو کارگر نبودی جزوی از شرکت بودی
خوشم میاد به برده میگند کارگر
به دزدی اقا زاده ها میگند اختلاس
به حق خوری کارگر از طرف دولت و کارفرما میگند قانون و اداره کار
به حقیقت میگند ضد انقلاب
و…
آهای خرها کارخونه دار و دولت شریک کارفرما اگه کارگرها بیمار بشند و همشون یکجا بمیرند که شما نمیتونید نجومی بخورید نجومی که هیچی نون خالیشم دیگه نمیتونید بخورید جوری باشه که حقوقشون حداقل پول درمانشون دربیاد و سختی کارشون جوری باشه که فردا هم بتونند بیاند واسه خودتون زنده بمونند و خرهمالی کنند تا شما بتونید مثل اشراف که هستید به زندگی تون ادامه بدید اینم گفتم که نگند فقط طرف کارگر را گرفته البته اگه بفهمند..

شما لیبرالهای خائن رو به زباله دان تاریخ میندازیم و روی همتون رو گل میگیریم، فعلا بتازین، وقتی حضرت اقا از شما ناامید شده و دل به دولت جوان و انقلابی بعد بسته، ما هم صبر میکنیم، انشاالله مجازاتهای انقلابی در انتظار همه خائنین خواهد بود.

سلام و عرض ادب
باتوجه به صحبت‌های گهربار آقای نوبخت متوجه شدیم این مسئولین که نتونستند کاری از پیش ببرند، قول همکاری بهتر جهت تامین معیشت و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را به دولت بعد حواله کردند. متاسفم و واقعا درعجب ازاین مطالبات که بجای ادای دین ازطرف این مسئولین، بدهکاری اخلاقی مردم به ایشان شده که باید تشکرهم می‌کردند. تاهستی یه خاطره خوب بذار وگرنه که این جمعیت بازنشسته مستأصل هیچگاه شمارا نخواهد بخشید.
ومن الله توفیق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *