11 هواپیمای جت جنگنده برتر دنیا در سال 2020

هر ساله کشورهای قدرتمند جهان با رونمایی از برترین هواپیمای جت جنگنده خود، اقتدار و توانایی‌شان را در آسمان به رخ رقبا می‌کشند. با این وجود، برای بسیاری هنوز مشخص نیست که کدام جنگنده می‌تواند برترین هواپیمای جنگی دنیا باشد و ماموریت خود را به خوبی انجام دهد.

به گزارش کاماپرس و به نقل از ایرو تایم، جت‌های جنگنده نسل پنجم قدرتمندترین هواپیماهای جنگی هستند که تاکنون در جهان ساخته و در آسمان به پرواز در آمده‌اند. سیستم‌های فوق پیشرفته رادار گریزی و مسیریابی در کنار قدرت آتشبار از جمله ویژگی‌های نسل پنجم جنگنده‌ها است که جهان را به خود خیره کرده است. در این مطلب، با 11 جنگنده برتر سال 2020 آشنا می‌شوید.

11- هواپیمای جت جنگنده داسو رافال

این جت جنگنده اهرم قدرتمند ارتش فرانسه و یک هواپیمایی جنگی همه فن حریف است. با تصویب عدم توافق همکاری نیروی هوایی فرانسه با دیگر کشورهای اروپایی، فرانسه تصمیم گرفت تا جت قدرتمند خود را داشته باشد و از این رو رافال را در سال 2001 به خدمت گرفت. امروز این جت با به‌روز‌ رسانی قابلیت‌های ویژه یکی از بهترین هواپیماهای جنگی دنیا است.

10- هواپیمای جت جنگنده مک دانل داگلاس اف-15 ایگل

جت اف 15 اولین بار توسط بوئینگ طراحی شد و سپس مک دانل داگلاس آن را ارتقاء داد. با وجود اینکه 35 سال از تولید این جت جنگنده می‌گذرد، این هواپیما هنوز یکی از قدرتمندترین ها در آسمان دنیا محسوب می‌شود.

9- هواپیمای جت جنگنده تندر جی اف-17

این جنگنده نسل پنجمی محصول مشترک چین و پاکستان است و با توجه به قطعات مدرن و ارزان قیمت، تولید آن یک افتخار بزرگ برای این دو کشور به شمار می‌رود. جی اف 17 اولین بار در سال 2007 به استخدام نیروی هوایی پاکستان درآمد و به جرات می‌توان گفت که ستون فقرات ارتش این کشور به حساب می‌آید. نسخه دوم این جت جنگی در سال 2013 ساخته شد و ماموریت‌های بسیاری را با افتخار به سر انجام رساند.

8- هواپیمای جت جنگنده هال تجاس

هال تجاس یک جنگنده نسل چهارمی هندی است که جای میگ 21 را در ارتش این کشور گرفت. نیروی هوایی هند از سال 1964 از میگ 21 برای انجام ماموریت استفاده می‌کرد. اما روی کار آمدن این هواپیما که از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردار است، خلبان‌ها را شگفت‌زده کرد.

7- هواپیمای جت جنگنده یوروفایتر تایفون

داستان جت جنگنده یوروفایتر با دیگر جت‌های جنگی متفاوت است. همکاری چند شرکت بزرگ هواپیمایی اروپایی مانند ایرباس،  بی‌ای‌ایی و لئوناردو یوروفایتر تایفون را به دنیا معرفی کرد. کار ساخت این جت در سال 1983 شروع شد و در سال 1994 اولین پرواز آزمایشی را انجام داد. پس از شکست دیوار برلین و تغییرات در نظام حکومتی آلمان، سران این کشور قول دادند که این پروژه  را تعطیل کنند. با این وجود، پس از سال‌ها تاخیر آلمان جنگنده یوروفایتر تایفون را دوباره به باند فرودگاه برگرداند.

6- هواپیمای جت جنگنده لاکهید مارتین اف 22 رپتور

این جت جنگی اولین جنگنده نسل پنجم دنیا است که در سال 2005 به خدمت نیروی هوایی ارتش آمریکا درآمد. با اینکه تولید این جت در سال 2011 متوقف شد، اما اف 22 رپتور با قدرت مانور پیشرفته و مهارت ویژه در رادارگریزی همواره ماموریت های خود را با موفقیت انجام داد و از پس نبردهای هوا به هوا به خوبی برآمد. اف 22 رپتور یک جنگنده پیشگام است که به خوبی قدرت مانور، سرعت، رادارگریزی و مهارت آتشبار را در هم آمیخت.

5- هواپیمای جت جنگنده میتسوبیشی ایکس-2 شین شین

وزارت دفاع ژاپن برای مقابله و جایگزینی یک جنگنده بومی با نمونه های خارجی، ایکس-2 شین شین را طراحی کرد. شرکت میتسوبیشی کار ساخت ایکس-2 شین شین که یک جنگنده نسل پنجمی است را بر عهده گرفت و اولین پرواز آزمایشی آن را در سال 2016 انجام داد. میتسوبیشی ایکس-2 شین شین قرار است پیش زمینه‌ای برای تولید جنگنده نسل ششم ژاپن یعنی اف-3 باشد که کار ساخت آن در سال 2027 از سوی ژاپن آغاز می شود.

4- هواپیمای جت جنگنده شنیانگ اف سی-31

شنیانگ اف سی-31 یا جی-31 دومین جنگنده نسل پنجمی چین است که توسط نیروی هوایی این کشور آزمایش شد. اسرار ساخت این جنگنده بسیار محرمانه بوده و آن را در میان رقبا یک سر وگردن بالاتر نگه داشته است. این جنگنده قابلیت های پیچیده ای در زمینه رادارگریزی و پنهان کاری دارد.

3-هواپیمای جت جنگنده چنگدو جی-20

این اولین هواپیمای جنگنده نسل پنجمی چین است که پس از 20 سال ارتقاء در طراحی سرانجام در سال 2011 اولین پرواز آزمایشی خود را انجام داد. چنگدو پس از اولین پرواز تغییرات اندکی را در کابین این جنگنده اعمال و نواقص آن را برطرف کرد. نسخه به روز این هواپیما در سال 2017 در اختیار ارتش چین قرار گرفت و به بیان دیگر این هواپیما اولین جنگنده نسل پنجم آسیا است.

2- هواپیمای جت جنگنده سوخو اس یو 57

سوخوی 57 پیشرفته‌ترین جنگنده روسی حال حاضر است که توانسته بیشترین فاکتورهای ارزیابی را با بالاترین سطح از آن خود کند. این جنگنده اولین پرواز آزمایشی خود را در سال 2010 انجام داد و بنا به گفته مسئولان این شرکت مبلغی بالغ بر 10 میلیارد دلار هزینه تحقیق، پژوهش، طراحی و آماده‌سازی آن شده است. در جنگ سوریه دو نمونه از این جنگنده مورد استفاده قرار گرفت.

در این باره بیشتر بخوانید

1- هواپیمای جت جنگنده لاکهید مارتین اف 35 لایتنینگ

نیروی هوایی ایالت متحده آمریکا از جدیدترین جت جنگی خود در سال 2015 رونمایی کرد. اف 35 ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که یکی از آنها قابلیت فرود در سه جهت است. نکته قابل توجه درباره این جنگنده هزینه طراحی و ساخت آن است که به گفته آمریکایی‌ها رقمی بالغ بر 1.508 تریلیون دلار است. با این وجود، اف 35 به طور حتم برترین جت جنگی حال حاضر دنیا است که در آسمان‌ها قدرت‌نمایی می‌کند و به عقیده بسیاری تا سال 2070 می تواند کارایی خود را حفظ کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 82
دوست نداشتم: 57
میانگین امتیازات: 1.44

5 دیدگاه در “11 هواپیمای جت جنگنده برتر دنیا در سال 2020

این طبقه بندی صحیح نیست. مثلا اف 22 رتبه خوبی داره اما در اینجا درست نوشته نشده.

مانیز کپی 50 درصد خرابتر ازهواپیماوهلی کوپتری دهه 50 شمسی رامیزنیم .یاد ژیان بهاری میافتم

مشخصه که جت های ما در حد بهترین جت های دنیا نیستند.ولی به بدی که شما گفتید نیستند.
هر کدام از کشور های سازنده‌ی این جت ها، زمان طولانی و هزینه‌ی وحشتناک و زیادی صرف کردند تا به علم و تکنولوژی آنها برسند به علاوه هیچ کدام با تحریمات گسترده روبرو نبودند.
ما کشوری هستیم که حتی کارگران ساختمانی‌مان تحریم هستند چه برسد به مسائل نظامی.
اگر محدودیت های ایران رو در نظر بگیرید و درک کنید جت های ایران بومی هستند نه وارداتی (مشخصه که وارد کردن جت هنری نیست.)و اینکه زمان زیادی صرف نکرده و عملا نمیتواند هزینه‌ ای به اندازه ی آمریکا و روسیه و فرانسه بپردازد دانشمندان و متخصصان ما را تحسین میکنید. مردم همه جای دنیا کشورشان را دوست دارند حتی اگر مردم عقب افتاده ترین کشور جهان باشند. ولی متاسفانه ما تنها مردمی هستیم پیشرفت هایمان را قبول نداریم و گاها بجای افتخار ناراحت هم میشویم.عجیب است.

این رده بندی دروست نیست
سوخو ۳۰ ٫ ۳۵ ، میگ ۳۵ ، سوپر هورنت که از بهترین های دنیاست اثلا تو لیست نیست بجای ان جنگنده های ساخت هند وپاکستان را گذاشتید تو رده بندی که خود شون هم تمایل به خدمت گرفتن ان در کنار یک جنگنده پشرفته خارجی دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *