11 هواپیمای جت جنگنده برتر دنیا در سال 2024

کشورهای قدرتمند جهان با رونمایی از برترین هواپیمای جت جنگنده خود، اقتدار و توانایی‌شان را در آسمان به رخ رقبا می‌کشند. علی رغم سامانه‌های پدافندی، پهپادها و موشک‌های رادارگریز و نقطه زن، برتری هوایی نیز همان چیزی است که ابرقدرت ها با تولید جت جنگنده به دنبال آن هستند.

به گزارش کاماپرس و به نقل از ایرو تایم، جت‌های جنگنده نسل پنجم قدرتمندترین هواپیماهای جنگی هستند که تاکنون در جهان ساخته و در آسمان به پرواز در آمده‌اند. سیستم‌های فوق پیشرفته رادار گریزی و مسیریابی در کنار قدرت آتشبار از جمله ویژگی‌های نسل پنجم جنگنده‌ها است که جهان را به خود خیره کرده است.

کاماپرس در این گزارش 11 جت جنگنده برتر سال 2024 را معرفی می‌کند:

11- هواپیمای جت جنگنده سوخو 35 اس

به جرات می‌توان سوخو 35 اس را نسخه نهایی و تکمیل شده سوخو 27، سوخو 30 و سوخو 35 در نظر گرفت. جنگنده‌‎ای که با بهره‌گیری از نازل های بردار رانش در موتورهایش قدرت و فرآیند مانورپذیری را دستخوش تغییر کرد.

آریاک سفر

10- هواپیمای جت جنگنده یوروفایتر تایفون

داستان جت جنگنده یوروفایتر با دیگر جت‌های جنگی متفاوت است. همکاری چند شرکت بزرگ هواپیمایی اروپایی مانند ایرباس،  بی‌ای‌ایی و لئوناردو یوروفایتر تایفون را به دنیا معرفی کرد. کار ساخت این جت در سال 1983 شروع شد و در سال 1994 اولین پرواز آزمایشی را انجام داد. پس از شکست دیوار برلین و تغییرات در نظام حکومتی آلمان، سران این کشور قول دادند که این پروژه  را تعطیل کنند. با این وجود، پس از سال‌ها تاخیر آلمان جنگنده یوروفایتر تایفون را دوباره به باند فرودگاه برگرداند.

9- هواپیمای جت جنگنده داسو رافال

این جت جنگنده اهرم قدرتمند ارتش فرانسه و یک هواپیمایی جنگی همه فن حریف است. با تصویب عدم توافق همکاری نیروی هوایی فرانسه با دیگر کشورهای اروپایی، فرانسه تصمیم گرفت تا جت قدرتمند خود را داشته باشد و از این رو رافال را در سال 2001 به خدمت گرفت. امروز این جت با به‌روز‌ رسانی قابلیت‌های ویژه یکی از بهترین هواپیماهای جنگی دنیا است.

8- هواپیمای جت جنگنده مک دانل داگلاس اف-15 ایگل

جت اف 15 اولین بار توسط بوئینگ طراحی شد و سپس مک دانل داگلاس آن را ارتقاء داد. با وجود اینکه 35 سال از تولید این جت جنگنده می‌گذرد، این هواپیما هنوز یکی از قدرتمندترین ها در آسمان دنیا محسوب می‌شود.

7- هواپیمای جت جنگنده شن یانگ اف سی 31

شن یانگ FC-31 جت جنگنده نسل پنجمی است که هنوز یک پروژه نیمه تمام است و نسخه نهایی آن ماموریتی را انجام نداده است. با این وجود، چین یک دهه پیش این جنگنده را معرفی کرد و در تازه ترین تصاویری که از آن منتشر شده، تغییراتی در محفظه موتور، سایه بان و دیگر نقاط ارتقاء یافته مشاهده می‌شود.

6- هواپیمای جت جنگنده سوخو 57

سوخوی 57 پیشرفته‌ترین جنگنده روسی حال حاضر است که توانسته بیشترین فاکتورهای ارزیابی را با بالاترین سطح از آن خود کند. این جنگنده اولین پرواز آزمایشی خود را در سال 2010 انجام داد و بنا به گفته مسئولان این شرکت مبلغی بالغ بر 10 میلیارد دلار هزینه تحقیق، پژوهش، طراحی و آماده‌سازی آن شده است. در جنگ سوریه دو نمونه از این جنگنده مورد استفاده قرار گرفت.

5- هواپیمای جت جنگنده کی اف 21

کی اف 21 محصول مشترک کره جنوبی و اندونزی است. این جنگنده سیستم رادارگزیر مشابه اف 35 دارد و اولین پرواز آزمایشی خود را در جولای 2022 انجام داد. این جت در رده جنگنده های نسل 4.5 قرار دارد و در صورتی که سیستم جنگ الکترونیک ارتقاء یافته آن  به کار گرفته شود، می‌توان آن را یک جنگنده نسل پنجمی تمام عیار دانست.

4- هواپیمای جت جنگنده تندر جی اف-17

این جنگنده نسل پنجمی محصول مشترک چین و پاکستان است و با توجه به قطعات مدرن و ارزان قیمت، تولید آن یک افتخار بزرگ برای این دو کشور به شمار می‌رود. جی اف 17 اولین بار در سال 2007 به استخدام نیروی هوایی پاکستان درآمد و به جرات می‌توان گفت که ستون فقرات ارتش این کشور به حساب می‌آید. نسخه دوم این جت جنگی در سال 2013 ساخته شد و ماموریت‌های بسیاری را با افتخار به سر انجام رساند.

ویدیوهای جذاب و مرتبط را ببینید:

3- هواپیمای جت جنگنده لاکهید مارتین اف 22 رپتور

این جت جنگی اولین جنگنده نسل پنجم دنیا است که در سال 2005 به خدمت نیروی هوایی ارتش آمریکا درآمد. با اینکه تولید این جت در سال 2011 متوقف شد، اما اف 22 رپتور با قدرت مانور پیشرفته و مهارت ویژه در رادارگریزی همواره ماموریت های خود را با موفقیت انجام داد و از پس نبردهای هوا به هوا به خوبی برآمد. اف 22 رپتور یک جنگنده پیشگام است که به خوبی قدرت مانور، سرعت، رادارگریزی و مهارت آتشبار را در هم آمیخت.

2-هواپیمای جت جنگنده چنگدو جی-20

این اولین هواپیمای جنگنده نسل پنجمی چین است که پس از 20 سال ارتقاء در طراحی سرانجام در سال 2011 اولین پرواز آزمایشی خود را انجام داد. چنگدو پس از اولین پرواز تغییرات اندکی را در کابین این جنگنده اعمال و نواقص آن را برطرف کرد. نسخه به روز این هواپیما در سال 2017 در اختیار ارتش چین قرار گرفت و به بیان دیگر این هواپیما اولین جنگنده نسل پنجم آسیا است.

1- هواپیمای جت جنگنده لاکهید مارتین اف 35 لایتنینگ

نیروی هوایی ایالت متحده آمریکا از جدیدترین جت جنگی خود در سال 2015 رونمایی کرد. اف 35 ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که یکی از آنها قابلیت فرود در سه جهت است. نکته قابل توجه درباره این جنگنده هزینه طراحی و ساخت آن است که به گفته آمریکایی‌ها رقمی بالغ بر 1.508 تریلیون دلار است. با این وجود، اف 35 به طور حتم برترین جت جنگی حال حاضر دنیا است که در آسمان‌ها قدرت‌نمایی می‌کند و به عقیده بسیاری تا سال 2070 می تواند کارایی خود را حفظ کند.

انتهای پیام

مرتبط با : بوئینگ
نرم افزار حسابداری
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

122 دیدگاه برای “11 هواپیمای جت جنگنده برتر دنیا در سال 2024

  • آیت ثابت فومنی گفته:

   به نظر میرسه نویسنده این مقاله و شاید هم اساسا مدیریت این سایت علاقه شدیدی به تکنولوژی شرق وشاید هم نظام های حکومتی سوسیالیستی شرقی دارند…
   به هر حال تمام دنیا میدانند که برترین جنگنده حال حال حاضر جهان در سال ۲۰۲۲ هواپیمای جنگنده رپتور افa 22
   توليد شده شرکت لاکهید مارتین ایالات متحده امریکا میباشد که توانایی رهگیری و انهدام همزمان هشت هدف را داشته و در عین حال کاملا رادارگریز است..
   بعد از رپتور اف ۲۲ شاید بتوان سوخو ۵۷ یا همان پاکفا ی روس ها را قرار داد و پس از اینها سوخو۳۵ روس و در نهایت چنگدو جی ۲۰ قرار میگیرند..
   در رده های بعدی هم رافال، تورنادو، تایفون، اف۱۸ سوپر هورنت و اف ۱۶ سری C و D و در پایان ساب گریپن سوءدی قراردارند

  • نیما گفته:

   مشخصه که جت های ما در حد بهترین جت های دنیا نیستند.ولی به بدی که شما گفتید نیستند.
   هر کدام از کشور های سازنده‌ی این جت ها، زمان طولانی و هزینه‌ی وحشتناک و زیادی صرف کردند تا به علم و تکنولوژی آنها برسند به علاوه هیچ کدام با تحریمات گسترده روبرو نبودند.
   ما کشوری هستیم که حتی کارگران ساختمانی‌مان تحریم هستند چه برسد به مسائل نظامی.
   اگر محدودیت های ایران رو در نظر بگیرید و درک کنید جت های ایران بومی هستند نه وارداتی (مشخصه که وارد کردن جت هنری نیست.)و اینکه زمان زیادی صرف نکرده و عملا نمیتواند هزینه‌ ای به اندازه ی آمریکا و روسیه و فرانسه بپردازد دانشمندان و متخصصان ما را تحسین میکنید. مردم همه جای دنیا کشورشان را دوست دارند حتی اگر مردم عقب افتاده ترین کشور جهان باشند. ولی متاسفانه ما تنها مردمی هستیم پیشرفت هایمان را قبول نداریم و گاها بجای افتخار ناراحت هم میشویم.عجیب است.

   • احسان گفته:

    سلام لطفا احساساتو درگیر علم نکن با هزینه وحشتناک ماهم کلی هزینه وحشتناک در جاها و نوارهایی کردیم که وقتی برا مداوا کردنشون اوردنشون ایران گفتن خون شما نجسه و ما هم زمان داشتیم هم پنجمین کشور ثروتمند جهان هستیم تحریمم که به نفع بعضیاست
    ومن الله توفیق

    • سعید گفته:

     عزیزم پولی که خرج همونجا کردیم و شما این حرف بی پایه و اساس که سندی هم نداره میزنید باعث شده دومین نیروی هوایی جهان که بیش ترین اف ۳۵ عملیاتی رو بعد از آمریکا داره جرات نکنه چپ نگامون کنه

   • m گفته:

    عقب ماندگی ما، نه از لحاظ امکانات(به جرات میشه گفت قطر از اروپا امکانات بیشتری داره) بلکه از لحاظ طرز فکر و اندیشه هست، تا جایی که آسایش خودمون رو خدای خودمون کردیم و ازش نمیگذریم…
    ممنون از شما به خاطر دیدگاهتون…

  • نوید گفته:

   سلام به دوست عزیزی که گفت جنگنده های ایران قدیمی و فرسوده هستند. آری قدیمی هستند اما فرسوده نه. ایران از جنگنده های ساخت آمریکا(اف ۴ ، اف ۵ و اف ۱۴ و … و جنگنده های ساخت اتحاد جماهیر شوروی(البته جنگنده های این کشور را ایران نخرید و در دو منطقه ی پایگاه نوژه و آذربایجان به غرامت گرفت) تشکیل شده است.بهترین جنگنده ی ایران و سلاح استراتژیک ایران ، اف ۱۴ تامکت است.‌ این جنگنده سلاح استراتژیک آمریکا تا قبل از اف ۲۲ رپتور بود ، این جنگنده دو ویژگی بسیار مهم دارد که او را از اف ۱۶ ، اف ۱۸ و اف ۱۵ برتری میبخشد.اولی رادار بسیار قوی(تا ۴۰۰ کیلومتر) و دومی موشک مخصوصش یعنی فونیکس(که ایران آن را شبیه سازی کرده).بعدش هم خلبانان ایرانی در جهان به مهارت مشهور هستند(همانطور که بعد از عملیات اچ ۳ که بزرگترین و پیچیده ترین عملیات هوایی تاریخ جهان بود و توسط اف ۴ و اف ۵ انجام شد ، سازندگان این دو جنگنده گفتند انجام این عملیات با این جنگنده ها مطلقا ناممکن است). تا ژمانی که خوراک(موشک)جنگنده و خلبان قوی باشد ، نباید نگران چیزی بود. بعدش هم ایران خودش دست به کار شده است و جنگنده هایی مثل قاهر ۳۱۳( جنگنده ی رادار گریز و نسل پنجم ایران) را ساخته است و دلیل رونمایی نکردن رسمی اش هم ، برگ برنده بودن این جنگنده و ترس از تحریم های بیشتر است.

   • m گفته:

    مهم تجهیزات نیست، مهم اراده و ایمان هست…
    عربستان نصف جنگنده های این لیست رو داره ولی باهاش فقط داره زن و بچه های بیگناه رو قتل عام میکنه…
    ممنون از شما.

    • مسعود گفته:

     احسنت الان عربستا که پیشرفته ترین ها رو داره ،آمریکاییها هم که پشتشن نتونسته یمنی که بنزین نداره چه برسه به فشنگ و موشک رو تصرف کنه
     داداش به اراده و ایمانه
     برو جستوجو کن ببین بزگترین و موفق ترین عملیات هوایی رو چه کشوری با چه جتی انجام داده
     می بینی زدهH3 ایران_وعراق
     درود بر اراده و ایمان

    • MM گفته:

     مهم تجهیزات و قدرت اقتصادی است نه ایمان و اراده. ایمان و اراده ای که ازش حرف می زنید، فکر نکنید فقط در انحصار شماست. چرا فکر می کنید مردم کشورهای دیگر اراده و ایمان ندارند و یا درجه و خلوصش پایینتر از مال ماهاست؟ چقدر باهاشون نشستید و حرف زدید که اینطور متوهمانه به نفع خودمون قضاوت می کنید؟ جنگ هزینه بر است و نیازمند سلاح های متنوع، ارتش حرفه ای و قدرت آتش متقابل است. اگر با ایمان و اراده خالی می شود بر دشمن پیروز شد، چرا ژاپن در جنگ دوم جهانی با سربازان، افسران و ژنرال هایی که از لحاظ ایمان، اراده و فداکردن جان همتایی ندارند، جنگ را باخت و بی قید و شرط تسلیم شد؟ با ایمان و اراده و سلاح های از رده خارج نمی توان در یک جنگ تمام عیار و مدرن پیروز شد. ایمان و اراده 15 درصد اهمیت دارد و فقط و فقط شرط لازم است نه کافی.

     • داوود خاور گفته:

      برادر شما از کدوم ایمان ژاپنی ها حرف میزنید؟
      اونها تنها بخاطر تعصب و عرق ملی و ترس از امپراتور میجنگیدند ولی امثال ما ایرانی ها و یمنی ها و کلاً جبهه مقاومت، جدای عرق و تعصب، مکتبی و موحد هستیم و از روی ایمان مجنگیم.
      اون دوستمون (مسعود) منظورشون این بود.

    • Sasan گفته:

     دوست گلم با همین اف چهارده که بعده اف بیست و دو بهترین جنگنده نام میبری ما حریف نیروهایه هوائی قطر هم نمیشیم ،درضمن ما کی فونیکس رو کپی کردیم خودمون نمیدونیم ؟ فکور همون موشک شلمچه هست که شلمچه هم کپی ای از موشک پدافندی هاوک زمین پایه برد متوسط هست !

     هم سنگینتره ،هم برد کمی داره، هم سرعتش کمه،هم اویونیک فوق ضعیفی داره !
     جنگنده اف چهارده یه رهگیر هست و از بدنه ای تمام فلزی ساخته شده و یک درصد هم اصل رادارگریزی توش نیست و تو این پنجاه سال ورودش به ایران هیچ گونه بروزرسانی امروزی روش انجام نگرفته حتی ایرانی که ادا میکنه موتور جت ساخته پس توانائی ساختن هر موتوری که از قانون توربینی و حتی رم جت و اسکرم جت بهره میبره رو باید توان ساختش رو داشته باشه ،مثلا هسته توربوجت با توربوفن،توربوشفت ،توربوپراپ و… یکی هست و آلیاژهایه استفاده شده در هر موتور توربینی رو سوپر آلیاژ مینامند که چند شرکت و یا کشور قدرت ساختشو دارن و میشه رمجت و اسکرم جت رو هم ساخت در موشکها اما وقتی ایران حتی نمیتونه کپی ای از موتور اف چهارده بسازه مشخصه موتور اوج موتورهایه خریداری شده از بازار سیاه تشریف داره ( دوس داران هوافضا موتورهایه کوچک‌رو میخرن و برا خودشون هواپیما یا پهباد میسازن )
     ایران الان باید از موتور هایه توربوپراپ موجود در هوابردهایه کشور برا پهبادامون موتور توربوپراپ میساخت اگه به قدرت سوپرآلیاژ رسیده و دیگه از موتورهایه سیلندری موتور سیکلت استفاده نمیکرد!
     موتور جهش هفت صد از پره هایه تک کریستال بهره میبره و دو پره اولی رو در موتور اف چهارده با پره هایه قدیمی که باعث استال میشدن عوض کنه ایران دارایه موتوری با قابلیت رانش قوی تر از موتور جنرال الکتریک اف صدو ده که دومین موتور قوی جهانه اما موتور اف چهارده رانش بیشتری داره ، اما موتوری پر استاله بخاطره آیرودینامیک پره هایه ورودی ، پره هایه جهش از موتور آر کیو کپی شده کل موتور که نسل جدیده و فقط آمریکا و در جهان سه شرکت بلدن اگه ایران بلده موتور جت بسازه با عمر سازه بالا از این پره ها تو‌موتور استفاده کنه به یه موتور فوق العاده با قابلیت کروز سوپرسونیک میرسه !
     تو اف پنج‌یا همون کوثر میگن رادار سار بکار بردن !
     خب وقتی تکنولوژی ماکرویوی رو بلدی و میتونی رادار سار هواپایه بسازی و چندتا رادار آرایه فازی فعال زمین پایه هم که میگی ساختیم یکیش رو انتخاب کن و با تکنولوژی مایکرویوی هواپایش کن !
     اصلا چرا تو سازه جنگده هامون از مواد کامپوزیت و … استفاده نمیشه هم سبک بشه هم عمرش بره بالا اگه این تکنولوژی ها موجوده!
     اگه لیزر سه ک.وات ساختی چرا نشون ندادن !
     در حالی که ترکیه از یک و نیم تا ده ک.وات انواع لیزر جامد رو ساخته با توپ هایه مختلف الکترو مانیاتیک ، ترکیه با هزار زحمت تونست اول موتور توربودیزل بسازه برا پهباداش در سه نوع بعد توربوشفت در دو سه نوع الانم داره رو موتوری در حد اف صدونوزده آمریکائی و ایزدلی سی روسی و…
     شما لطفا ایران رو با آمریکا لازم نکرده قیاس کنی با ترکیه قیاس کن که از لحاظ معادن و … ما خیلی جلو ترین با این همه معادن فسیلی و … اما ترکیه دردوهزارونوزده‌هفتادو درصد از تسلیحاتش رو خودش میساخت و صادر هم میکرد و در سال دوهزارو بیست این رقم رو به نودو یک و در امسال به نودو شیش درصد رسونده !
     داره ناو هواپیمابر میسازه بعده ساخت ناو هلی برن برش !
     داره زیر دریائی اتمی سنگین با قابلیت بالستیک میان قاره ای میسازه بعده ساخت زیر دریائی با پیشران دیزلی فوق سنگین !
     موتور تانک رو آلمان نداد با کمک کره خواست بسازه اسرائیل نذاشت خودشون ساختن با قدرت هزاروپانصدوشصت اسب بخار!
     ناو شکن با تناژ نه تن در حال ساختن بعد ما به قایق ساحلی هزارو پونصد تن ناوشکن‌میگیم ههههه!
     ایران نیازمند نفر بر آبی خاکیه ترکیه دوازده نوع برا شیش کشور ساخته !
     و…
     تا زمانی که اول بودجه بعد تحقیق و توسعه ، بعد تو هر حوزه ابر شرکتهایه دولتی نسازیم و نخبگان رو با جذب ( هرچی میخوان رو باید تامین کرد تا نرن) و… به رشد فک کرد !

     الان قطر با یه سورتی اف پانزده یا رافائل هاش کل اسمان مارو میگیرن!!!

     • امید گفته:

      ببین دوست عزیز تو هم مثل عرب ها فکر می‌کنی فکر می‌کنی چند تا که اسم قطعات یا دستگاه های هواپیما رو بلدی حق با تو هست ولی کاملا در اشتباهی چون اولا اگه جنگنده تو جنگ اولویت داشت الان باید یمن نابود میشد دومن تو میدان نبرد کسی برنده هست که از لحاظ جمعیت و اراده (عملیات h3) وسعت و مردم با تعصب(اگه تعصب نبود عراق الان ایرانو گرفته بود )و در آخر تسلیحات ………..آخه قطر اصلا با ایران قابل مقایسه است 🤣🤣این حرف تو منو یاد اون فیلمی که عربستانی ها درمورد جنگ با ایران ساخته بودند انداخت 🤣😂😑😂

     • میکائل گفته:

      نگاه یک کتاب نوشتی همش هم طرز فکر غربگرایانه گول زننده شما زودباوران داخل دانشگاه ها و محل تحصیلاته.
      اون دوست عزیزمون اعلام کردن که مسئولین رده بالای نظامی ما همه تجهیزات و قطعات مورد نیاز از جمله تسلیحات نظامی و ….. رو بهش دست یافتن. اما اعلام نکردنش برگ برنده س. جزئ تاکتیک های سیاست نظامیه که نیازی هم نیس هرکسی باخبربشه.اعلام نکردن تا فشار تحریم ها بیشتر و بیشتر و بیشتر نشه.

 1. جعفر گفته:

  این رده بندی دروست نیست
  سوخو ۳۰ ٫ ۳۵ ، میگ ۳۵ ، سوپر هورنت که از بهترین های دنیاست اثلا تو لیست نیست بجای ان جنگنده های ساخت هند وپاکستان را گذاشتید تو رده بندی که خود شون هم تمایل به خدمت گرفتن ان در کنار یک جنگنده پشرفته خارجی دارد

 2. نوید گفته:

  سلام خدمت مدیر سایت و بازدید کنندگان سایت.این رده بندی سراسر اشتباه است.اف ۲۲ رپتور که بهترین جنگنده جهان است در رتبه ی ششم جای گرفته.متاسفانه این تفکر وجود دارد که اف ۳۵ برترین جنگنده جهان است ، در جالی که این طور نیست و اف ۲۲ رپتور برترین است(البته بین جنگنده هایی که تابه حال آشکار است).کنگره ی آمریکا ، اف ۲۲ رپتور را تا سال ۲۰۵۰ به عنوان سلاح استراتژیک خود انتخاب کرده است و آمریکا هیچ اطلاعاتی از اف ۲۲ رپتور بیرون نداده(خیلی کم) ، و به هیچ کشوری هم این جنگنده را نفروخته(حتی به اسرائیل که رفیق شفیق آمریکا است)، به نظرتان چرا؟چون نمیخواهد اطلاعات جنگنده اش لو برود.و به نظرتان چرا وقتی مهندسان رمز جمهوری اسلامی ایران توانستند پهباد rq-170 آمریکا را در خراسان رضوی هک کنند و سالم و سلامت به زمین بنشانند ، اوباما (رئیس جمهور وقت آمریکا)گفت : اگر آن را پس ندهید نیرو های دلتا فورس(خفن ترین نیرو های ویژه آمریکا)را میفرستم؟ زیرا برخی از فناوری های این پهباد مشابه اف ۲۲ رپتور و B2-SPRIT(پر هزینه ترین و قویترین پرنده و بمب افکن تمام تاریخ)بود ، این را بدانید که آمریکا هیچ وقت سلاح استراتژیک خود را نمیفروشد و این درحالی است که بسیاری از کشور های دوست آمریکا اف ۳۵ را خریداری کردند..در آخر از مدیر سایت که دغدغه ی اطلاعات را دارد تشکر میکنم.

 3. عباس گفته:

  سلام
  مشخصه این گزارش یا از روی بی اطلاعی یا عمدا رده بندی جتهای جنگنده رو تحریف کرده
  میتسوبیشی ژاپن و جی ۱۷ پاکستان و نمیدونم چی هند ‌و …..
  دوتا هم از چین و …
  نوشته و حرف و ادعا اگه ملاک باشه اره شاید گزارش درست باشه ولی در عمل فعلا اف ۲۲ برتره بعدشم سوخو ۳۵ و اف ۳۵ و رافال
  تازه از میراژ و تورنادو چیزی نگفتی
  پکفا هنوز فقط یه ادعا بیشتر نیست . روسها میگن تو سوریه عملیات کرده ولی اگه هم بوده فقط جنبه تبلیغاتی داشته نه عملیات

 4. عباس گفته:

  مشخصه این گزارش یا از روی بی اطلاعی یا عمدا رده بندی جتهای جنگنده رو تحریف کرده
  میتسوبیشی ژاپن و جی ۱۷ پاکستان و نمیدونم چی هند ‌و …..
  دوتا هم از چین و …
  نوشته و حرف و ادعا اگه ملاک باشه اره شاید گزارش درست باشه ولی در عمل فعلا اف ۲۲ برتره بعدشم سوخو ۳۵ و اف ۳۵ و رافال
  تازه از میراژ و تورنادو چیزی نگفتی
  پکفا هنوز فقط یه ادعا بیشتر نیست . روسها میگن تو سوریه عملیات کرده ولی اگه هم بوده فقط جنبه تبلیغاتی داشته نه عملیات

  • جلال جلال گفته:

   خطرناک ترین جنگده فکر انسان و اراده اونه که درجنگ ایران وعراق قابل لمس بود تمایلات غربی وتبلیقاتی نمیتواند بیان گر قدرت یک جنگنده باشدشما بهترین ابزار رو وسایل دراختیار ادم ناوارد وهمان رادر اختیار یک فرد آموخته وبا هوش قار بده نتیجه کار یکی نیست متشکرم

 5. محسن گفته:

  وقتی اطلاعات راجب جنگ افزار های نظامی ندارید مجبور نیستید محتوای غلط تولید کنید و منتشر کنید…
  لطفا یکم حداقل تو گوگل سرچ میکردید قبل اینکه این …بزارید…

 6. Tami14 گفته:

  سوپر هورنت جنگنده ی تمام عیار عجیبه تو لیستتون جا نشده بی شمار مقاله خوندم تا الان و از سوپر هورنت همون اول یاد شده به عبارتی سوپر هورنت هر چه خوبان دارند و یکجا داره این مقاله ۹۹ درصدش اشتباهه

 7. سلطان ایگل گفته:

  این رده بندی کاملا اشتباهه باور کنید فقط هواپیماهای دهه ۷۰ امریکا از کل این هواپیماهایی که داخل لیست بوده البته غیر از امریکاییش به مراتب بهتره حالا دیگه چه برسد به جتهای نسل پنجم امریکا مثل اف۲۲ یا اف ۳۵

 8. محمد گفته:

  سلام دوست عزیز تو مشکلت اینه که از هواپیماهایی که هنوز عملیاتی نشدن و معلوم نیست توسعه پیدا میکنند یا نه تو این لیست استفاده کردی . ۲ هواپیمای هندی و پاکستانی که در مقابل هیولاهایی مثل سوخو ۳۵و سوپر هورنت عددی نیستن f22 هم دارای پیچیده ترین فناوری رادارگریزی در دنیاست که تکنولوژی کامل رادار گریزی فقط در اختیار نسل ۵های آمریکاست و بعد از f22و f35 بعد پنهانکار های ضعیف نظیر SU57 و J20 قرار داره و بعد نسل چهار نیم های پیشرفته نظیر super hornetو su35 و استرایک ایگل و تایفون و رافائل امید وارم چیزی دستگیرت شده باشه

 9. ali گفته:

  فقط اف امریکا حالا هر چی باشه ازf 14 ک خودمون داریم به لطف یک بنده خدایی تا f 35 هیولای زیبای ترسناکه با عظمت لعنتی ه باشکوه که روسا چینی ها وهمه اروپا تا صدسال دیگه همچین غول زیبایی رو نمیتونن بسازن

  • m گفته:

   تو عمرمون غول زیبا رو فقط نشنیده بودیم…!
   مشخصه که شما بیش از حد شیفته اف 35 شدید…
   این جنگنده فقط چند تا فناوری جدید داره که هنوز تو جنگ امتحانشون رو پس ندادن، مثل عمودپروازی و فرود روی آب و…
   الآن فقط جنبه تبلیغاتی دارن…
   اف 35 یه جنگنده برتری هوایی نیست، ایران میتونه با بروز رسانی رادار اف 14 خیلی راحت از پس اف 35 بربیاد…
   اف 14 میتونه مثل اف 22 مخزن نگهداری سلاح رو داشته باشه و بجای اینکه از زیر بال ها استفاده کنه، ظرفیت حمل موشکش رو از 8 به مثلا 14 افزایش بده، چون اندازه اش به نسبت خیلی از جنگنده ها خیلی خیلی بزرگ هست…
   درحالی که اف 35 با اون اندازه کوچیکش جون به جونش کنی بیشتر از 8 تا نمیتونه برداره، درحالی که از مخزن استفاده میکنه…!
   البته اینم درسته که هدف اصلی مخزن کاهش سطح مقطع راداری بوده ولی میتونه توانایی حمل سلاح رو هم افزایش بده.

 10. ارتین تکلو گفته:

  چرا اف 14 تو این لیست نیست اف 14 که هنوز هم از نظر قابلیت هم از نظر سابقه ی عملیاتی خوبه پس چرا این جنگنده های تازه به دوران رسیده مثل جی 31 باید تو این لیست باشه که نه امتهان شده نه قابلیتش رو میشه تا امتهان نشده باور کرد نه سابقه ی عملیاتی داره فقط اف 14 خودمون عشقه

 11. سعید گفته:

  رده بندی هواپیماها زیاد دقیق نیست بطور مثال از هواپیماهای ترنادو و میراژ خبری نیست.ضمن اینکه بعضی از محصولات چین و بعضا اشتراکی با پاکستان نمونه های کپی بردار شده از بعضی از هواپیماهای جنگنده ی ساخته شده ی بطور مستقل هستند

 12. ناشناس گفته:

  کشنده ترین اسلحه در ایران محصولات دولتی سایپا و ایرانخودرو.پراید از اف22 بیشتر آدم کشته.تکنولوژی ارتباط با ارواح داره. سلاح سری ایران. هست. اسرارش تازه از محرمانه خارج کردن.بخاطر کیسه هواش بود. رد شد.ولی پراید قدیمی نمره یک.رادار گریز هم هست.جدا از شوخی. فقط اف22 و اف14 بود که امریکا به هیچ کشوری نداد فق اف14 را به ایران داد.پس اول اف22.بعد سوخو57 بعد اف35 و بعد اف14 البته به روز شده امریکایی نه قراضه 50 سال پیش و آنالوگ سیاه و سفید ایرانی.

 13. bahram گفته:

  همانطور كه ميدانيد تكنولوژي هر سال تغيير ميكنه و موارد جديدتري در علم هوانوردي به وجود ميايددرسته كه اف 14 يك شكاري بي رقيب هست ولي تكنولوژي اون مربوط به 40 سال پيش ميباشد و قابل مقايسه با هواپيماهاي امروزي نميباشد ايران هم هنوز راه زيادي داره تا بتونه هواپيماي جنگنده بسازه و تمام اين حرفها كه زده ميشه دروغ محض هست باور نكنيد نيروي هوايي ايران متاسفانه خيلي خسته و كهنه شده مسئولين بايد يك فكري به حال نيرو كنند ولي كي به فكر هست هواپيماهاي ما بايد جايگزين هواپيماهاي جديد شود نه با روسيه و چين

 14. کایا گفته:

  این یارو مغز نداره که اگه داشت این سایت متعلق به امریکاست پس چرا عکس جت های جنگی ایران نیست
  فیرک

 15. hunter گفته:

  جنگنده f22 رپتور جزئ پیشرفته ترین هاست و اگه رتبه ی یک نباشه باید حتما دو باشه تعجب میکنم رتبش انقدر پایینه

  • عجب گفته:

   f-22 باید رتبش بهتر میبود مثلا رتبه یک رپتور دو اف 35 یا یک اف 35 دو اف 22 این دوتا پیشرفته ترین تو دنیا هستند

 16. hunter گفته:

  اف 22 پیشرفته ترین جته رتبه یک و دو باید برای اف 22 و اف 35 باشه حالا مهم نیست کدوم یک کدوم دو اینا پیرفته ترین تو دنیان

 17. امیر عباس گفته:

  رتبه بندیت اشتباه هست
  ضمن اینکه رپتور داره بازنشت میشه ولی پکفا هنوز تولید انبود نشده

 18. پرهام گفته:

  تکنولوژی روسیه‌ ۵۰ سال‌ عقب‌ تراز امریکاست. این گزارشات کاملأ مشخصه با چ اهدافي منتشر می‌شه. ضمنأ آمريکا وقتی‌ سلاح و جنگنده‌ها دراين سطح رو رونمايي ميکنه ک قطعا دیگه جنگنده سرررررریشون نیست و بالاتر و ضد هرچی ک میبینیم رو دارن.

 19. hrs گفته:

  جای تاسف است که در روز روشن و ملا عام اینچنین رده بندی ها رو به مسخره گرفتین،در ضمن از قرار معلوم‌ایران توان خرید جنگنده هایی چون میگ۳۱،سوخو۳۰،سوخو ۳۴ ،سوخو۳۵ یا جنگنده های اروپایی نداره و احتمالا گزینه خریدش جنگنده ارزون قیمت جی اف ۱۷ پاکستانی باشه که کپی ناقص اف ۱۶ با دیجیتال بهتر هست،اونم نه با تعداد بالا،ایران تمرکزش الان روی موشکهای قاره پیماست و نیاز انچنان به جنگنده نداره شاید برای اف ۱۴ قطعه تهیه کنه از بازار سیاه یا با کمک‌روسها بروزش کنه یکم همین

 20. AREF گفته:

  تعجب میکنم جنگنده میتسوبیشی بعد از جنگنده های کپی شده چینی ها قرار گرفته .
  درضمن اون دوستی که به مسخره جنگنده ژاپنی رو هم رده هند و پاکستان و چین حساب میکنه باید بگم که در اوایل جنگ جهانی دوم میتسوبیشی زیرو به گفته خود آمریکایی ها و انگلیسی ها بهترین جنگنده دنیا بود و در حال حاضر ژاپن تازه داره محدودیتهای مربوط به ساخت هواپیما و کشتی رو برمیداره پس این جنگنده فعلا به قول خودمون برا دم دستی هستش و اعلام کردن پیشرفته ترین جنگنده دنیا رو در سال 2013 خواهند ساخت

 21. علی سرخوش گفته:

  اف۳۵واف۲۲یه جنگنده رادارگریز واقعی هست چون
  اف۳۵ توسوریه چندبار آمده بمباران کرده بعدتوخبرهاگفتن جنگنده هایه ناشناس به سوریه حمله کردن وبعضی
  ازشهرهایه سوریه روبمباران کردن رفتن اصلا رادارهایه
  اخطار پدافندی نتونستن رهگیریشون کنن . توخلیج فارس دوتاازجنگنده هایه ایران میخواستن پهپادامریکایی روهدف قراربدن که
  خلبانان ایران متوجه میشن که هی دارن بهشون اخطار میدن اما هرکاری میکنن ببینن اخطارازکجا هست امانمیتونن پیداش,کنن.بعدکه ازاون منطقه هشداردور
  میشن برمیگردن پایگاهشون ..بعدازچندروزتحقیق نظامی میفهمن که اون اخطار ازطرف جنگنده اف۲۲امریکا بوده بدون اینکه تودیدخلبانان ایران قراربگیرن جنگنده هایه ایران روررهگیری کرده بودن اف ۲۲واف۳۵بهترین جنگنده دنیاهست..

 22. جواد گفته:

  توعمرم مقاله به این بدی نخونده بودم هیچی سر جاش نیست و اسم خیلی از هواپیما هارو نام نبردید مثل F18,F16,SU30,SU35,SU34و……..اونوقت هواپیما های پاکستان,هند,چین و ژاپن رو توی لیست میزارید اونم بالا تر از هواپیما های آمریکا و روسیه و انگلیس و فرانسه
  پیشنهاد میکنم ساقی تون رو عوض کنید

 23. كامران گفته:

  اين رتبه بندي كاملأ اشتباهه جنگنده سوخو ٥٧ يا همون پكفا يه آشغاله متحركه و جالبيش دو تا شاهكار ديگست يكي از هند و يكي از چين و پاكستان بعدشم هر كسي يكم اطلاعات داشته باشه ميدونه جنگنده رپتور يا همون اف ٢٢ يكي از مخوفترين جنگنده هاي دنياست و جوري هستش كه به قدري تكنولوژي محرمانه درش به كاررفته كه سناي امريكاي فروششو به متحداي هميشگي امريكا مثله اسرائيل و ژاپن منع كرده واسه همينم اين سامورايي ها بهشون بر خورد و رفتن دنباله پروژه شين شين
  موفق باشين اقاي نويسنده 😂😂😂

 24. محمدرضا گفته:

  من کمی تحقیق کردم دیدم که این اطلاعات دقیقا به همین صورت در سایت های خارجی قرار داده شده.
  ممنونم از دوستان که بدون تحقیق حرف میزنن.

 25. Luxatis گفته:

  بیشتر از اشتباهات فاحش مقاله، از نظرات مردم سرافکنده شدم! نظرات بدون هیچ اطلاعات نظامی ای یا… از بازنشسته اعلام کردن رپتر تا مقایسه اف ۱۴ و اف ۴ نسل دومی با جنگنده های نسل ۵ و ۴++.. در تمام مقالات حتی سایت دولتی روسیه، برترین جنگنده ی جهان متعلق به اف ۲۲ رپتره.. ( بعضی سایتا خیلی کم اف ۳۵ رو بخاطر توانایی الکترونیک و راداری بالاتر دونستن) بماند که رپتر سلاحیه که با تصویب کنگره آمریکا، به هیچ وجه به هیچ کشور ثالثی فروخته نخواهد شد.. و بعد از اف ۲۲، به ترتیب اف ۳5، سوخو ۵۷ پاکفا، جی ۲۰،اف ۱۸ سوپر هورمن، یوروفایتر تایفون، رافال، سوخو ۳۵، اف ۱۵ ایگل هستن.. که اینو تو اغلب سایتای تحلیلی میتونین ببینین.. مگه اینکه مقام مقایسه فقط هواپیماهای نسل مثلا چهارمی باشه یا.. بعد دوستی نوشته بود قاهر ۳۱۳ نسل پنجم و پنهانکار stealth هستش.. عزیزم دو سه تا جنگنده ای که ایران رونمایی کرده. ارتقائاتی روی اف ۵ تایگر ۵۰ سالست.. که روش یه رادار ۲۰ کیلومتر با یه دم دوبله گذاشتن یا.. و ساخت جنگنده ی نسل ۵ که هیچ ۴ هم فقط در توان کشورای بزرگ دنیا تو صنعت هوانوردی اونم با مشارکت همدیگست.. در کل لطفا جانبدارانه در مورد چیزی که اطلاعات ندارین نظر ندین.. دوستی نوشته اف ۱۴ با یه تغییر تو رادار از اف ۳۵ هم سرتره.. بابا جان اف ۱۴ سطح مقطع راداری ۱۵ متر مربعی داره که با پیشرفت فعلی از فاصله خیلی خیلی دوری کشف میشه اما اف ۳۵ سطح مقطع 0.001 متری داره.. خب حتی رادار ارایه فازی فعالی که روی اف ۳۵ هستم بذاری روی اف ۱۴ بازم به لطف سطح مقطع بالای اف ۱۴ خیلی زودتر کشف و شکار شده.. دیگه دوران داگ فایت تموم شده واسه همینه که جنگنده های روز دنیا زیاد به سمت سرعت و مانور بالا نیستن.. که اگه بودن الان پس سوخو ۳۵ که خوراک انجام کارای عجیب غریب و مانورای نشدنیه باید بهترین جنگنده ی دنیا می‌بود! بعد حمل سلاح به اندازه ی جنگنده نیست عزیزم به توان موتوره.. یعنی بعضیا هیچ اطلاعاتی ندارن فقط همینجوری یه چیزی میندازن وسط

  • شهاب گفته:

   ای درود به شما بعضی ها میان گفته های یه سری سایتهای درپیت رو به عنوان نظر کارشناسیجا میزنن

 26. امید گفته:

  پس هواپیماهای ایرانی کجان حداقل پراید صبارو تولیست مینوشتید ادم نگاه میکنه اسمی ازایران نبست غرورت مثل سیم ظرفشویی میشه

 27. فردین گفته:

  هربار به این فکر میکنم خندم میگیره . بحث وطن فروشی و … اینها نیست .
  چجوری میخواید با امریکا بجنگید ؟؟؟؟؟
  امریکا بهترین موشک هاو بهترین جنگده ها و ناو ها و کشتی ها و متحدان را از نظر قدرت نظامی داره + هزاران کلاهک و سلاح هسته ای که متاسفانه ما یکیش هم نداریم .
  انقدر نگید فقط جنگ با امریکا .

  • Ali s گفته:

   به صورت منطقی بله قطعاً آمریکا برنده جنگ ایران آمریکای احتمالی میشه ، ولی قطعاً تو این جنگ آمریکا خسارت های خیلی زیادی میبینه و این چیزی نیست ک آمریکا میخواد ،درضمن این جنگ هم ب ضرر ایرانه هم ب ضرر آمریکا پس هیچ وقت تاکید میکنم هیچ وقت هیچ جنگی ب صورت مستقیم صورت نمیگیره ک بخواهیم توش شکست بخوریم .شکست واقعی ایران وقتیه ک یه جوون ایرانی اینقدر ب توانایی هاش و هوشش شک داره و فک می‌کنه مرغ همسایه غازه ، اگه اونا تونستن بسازن چرا ما نتونیم؟!!

 28. آیدین گفته:

  فکر نمی کنی پولی که آمریکا برای ساختن F35 خرج کرده یک کوچولو بالاست؟؟؟؟؟؟
  آخه کل پول های دنیا رو بزاری رو هم اینقدر نمیشه برو با ماشین حساب امتحان کن ببین چقدر میشه ولی بنظر من نکن چون انقدر زیاد میشه گوشیت هنگ میکنه😂
  الان میخوام واست تقریبا حساب کنم خب 1000 میلیارد یعنی 1 تریلیون، 1504 تریلیون یعنی 1504000 میلیارد که اگه بخوای به دلار تبدیلش کنی میشه 45 میلیون میلیارد که صفر هاش میشه 16 صفر که اگه بخوای به عدد بنویسی میشه 451200000000000000 😊😊😊

 29. بنده ناخلف اماسربه راه گفته:

  لوکساتیس داداش من هیشکیی اصلاعات نداره الا غیرازاصلاعات سپاه وارتش .اگه همه سرخوداصلاعاتشونوگفتن اگه شمامطالعه ات بیشترازبقیه اس میشه بگم اطلاعاتتوازکدوم سایت یا کدوم رسانه پیداکردی که کس دیگه ندیده یانکنه شماتوناساکارمیکنی که درغیراینصورت بعیدمیدونم اطلاعات ناساروبه راحتی دراختیاردیگران گذاشت ممنون ازهمه دوستانی که اطلاعات قوی دارن ودوستانی مثل من که اطلاعات سایتی دارن

 30. محمد مهدی گفته:

  با عرض سلام . اطلاعات درباره ی این جنگنده ها کافی نبود و رتبه بندی هاهم درست نبودن . مثلا رتبه ی جنگنده ی f22 و داسو رافائل رو اشتباه نوشتید . یه نکته هم درباره ی این دوستان که همش دارن علیه ملت حرف میزنن و قدرت نظامی ایران رو کم ارزش میدونن باید بگم که جنگنده ها پیچیده ترین جنگ افزار هستن و به این راحتی نمیشه حتی به تکنولوژی ساخت چرخ هاش هم دست پیدا کرد . کشور ما در جنگ ایران و عراق با توجه به اینکه خلبانان ما جوان و کم سابقه بودن توانست همون سال اول افتخارات زیادی رو کسب بکند تازه با اینکه تحریم نظامی بسیاری از جنگنده های آسیب دیده رو زمین گیر کرده بود و موشک های خریداری شده هم رو به اتمام بود خیلی خوب نیروی هوایی عراق رو در هم شکست و خیلی زود توانست با کم بود مهمات بعضی جنگنده ها مثل تامکت کنار بیاد و برای موشک فینیکس این پرنده هم جایگزین بهتر و ارزان تر بومی پیدا بکنه . هیچ کشوری توی ۳یا ۴ سال نمیتونه جنگنده ی بومی بسازه حتی امریکا ولی ما ساختیم با هزینه ای بسیار کم . نیروی هوایی ایران تازه داره ساخته میشه چون قبلااز این خبرا نبود همه چی توسط آمریکایی ها انجام میشد و حتی به ایرانی ها اموزش اورهال جنگنده های خودمون رو هم نمی دادند . بااین حال و تجربه ی بسیار کم ما در این عرصه داریم کم کم پیشرفت میکنیم . همیشه یادتون باشه خرید جنگ افزار مهمی مثل جنگنده ها فایده ای نداره ارزشش به اینه که بتونی خودت اونو بسازی . به این میگن استقلال و مستقل بودن که کشور ما تنها کشوری هست که به واسته ی تحریم ها این شرایط براش پیش اومده و الان داره ازش استفاده میکنه

 31. مهدی گفته:

  داری در باره چی حرف میزنی تو داری ایمان و اراده ژاپن را با ایران مقایسه میکنی ایران در هشت سال دفاع مقدس با ۸۴کشور قدرتمند که به عراق کمک میکردند جنگید و پیروز شد در زمن ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم یکی از پیشرفته ترین کشورها بود و ۳ سال پیاپی به دلیل دارا بودن سریع ترین اژدرها توانست پیروز جنگ باشد ولی وقتی آمریکا با بمب اتم به ژاپن حمله کرد تسلیم شد قابل به ذکر است درحال حاضر سریع ترین اژدردنیا در انحصار ایران است با سرعت چهار برابر نسبت به اژدرهای معمولی ما کشور عقب مونده نیستیم بلکه فکر میکنیم عقب موندیم به تبلیغات ماهواره و آمریکا گوش نکنید آن ها میخواهند ایران را تضعیف کنند چون میدونند در جنگ نظامی در مقابل ایران شکست میخورند این حرف من نیست خودشون در شبیه سازی جنگ ایران و آمریکا که توسط خود آمریکا تدارک دیده بود از ایران شکست خوردند و گفتند که اگر جنگ واقعی بو سه ناو ما غرق و ۲۰۰۰۰نفر از سربازان امریکا فقط در روز اول کشته میشوند بعدشم ما تنگه هرمز را ببندیم دنیا فلج شده چون بودنه وقتی که از تنگه هرمز عبور میکند اقتصاد امریکا و اروپا و تمام کشورهای صنعتی نابود میشه بعدشم تو میگی ما سلاح های قدیمی داریم خود اریکا داره از ساخت بشقاب پرنده ایرانی حرف میزنه بشقاب پرنده های که دوروز پیاپی روی قدس ایستادند و بارها داعش را در عراق و سوریه و افغانستان بمب باران کردند اگر تو گوگل هم سرچ کنی بمب باران داعش توسط بشقاب پرنده های ایران فیلم بمب بالانشین میتونی ببینی

  • فلانی گفته:

   یعنی شما میگید که چیزی که ژاپن ساخته هیچه؟یا هواپیما های آمریکا که بهترین های دنیا هستن هیچن؟مثلا قاهر که پرواز نمیکنه یا کوثر که کپی اف پنج هست بهترینه؟
   حاجی ساقیتو عوض کن

 32. فراز گفته:

  آقا مهدی ، میگی آمریکا با ایران جنگ کنه شکست میخوره ، کن ۱۰۰۰۰۰ تا دلیل میارم عکسه اینه .
  اولا کجای آمریکا کدوم پایگاه خبری گفته آمریکا بشقاب پرنده ایرانی داره استفاده می‌کنه ؟؟
  دوماً ، ما ضعیف نیستیم ولی آمریکا خیلی از ما قوی تر هست . تو نیروی هوایی آمریکا یک جنگنده های داره که اصلا میمونی . آمریکا ۶۱۰ میلیارد دلار سالانه خرج ارتش می‌کنه .
  آمریکا ۲۰ ناو هواپیمابر کلاس ۱ جهان داره . ۶ هزار سلاح هسته ای ، جنگنده های آف ۲۲ ، آف ۳۵‌‌ ، اف ۱۶ فالکن ،‌ آف ۱۵ استرایکر عقاب ، و….. . ۱.۲ میلیون سرباز . پهپاد های واقعا مدرن و پیشرفته ایکس ۴۷. بی پِگاسو ، ام کیو ۹ رپر ، گلوبال هاوک و…. + کلی متحد بسیار قدرتمند .
  ما قدرتمند هستیم ولی کشوری مثل آمریکا که یک تنه کل اروپا و آسیا را حریفه خیر .
  واقع بین باش نه از رو تعصب .

  • بی نام گفته:

   دوست عزیز،برو در مورد شهید نادر مهدوی تحقیق کن،که چطور با قایق موتوری ،بزرگترین و پیشرفته ترین ناو دنیا رو که مال آمریکا بود، و از پا درآورد.بعد بشین واسه خودت از این دلیل ها بیار،ایران بارها تو منطقه با آمریکا در گیر شده که همیشه پیروز بوده….یا مثلا دائش که از پیشرفته ترین صلاح های آمریکا استفاده میکرد.نتیجه چی شد….؟تا اشخاصی مثل شهید بزرگ وار حاج قاسم سلیمانی تو ایران هست،امریکا از یه تفنگ ساده دست سرباز ایرانی وحشت داره….

   • Binam گفته:

    نمیدونم شام به این حرفهایی که میزنی واقعا ایمان داری یا نه؟اگه قلبا به حرفات ایمان داری واقعا باید به حالت گریست نه اینکه بخندیم و مسخره کنیم،چون تو قرن ۲۱ گفتن این حرفها اونم از روی اعتقاد قلبی چیزی برای گفتن نمی مونه!!! اما اگه میگی و بهش ایمان نداری ،باید از شما ترسید نه از آمریکا و اسرائیل.من حاضرم یک میلیارد شرط ببندم شما تا حالا ۱۰ تا سوره ی قرآن رو با ترجمه درست نخواندی.به خدا قسمت نمیدم ولی تورو جون عزیزانت برای یکبار هم که شده با خودت روراست باش ،بالاخره هر کسی وجدانی هر چند شاید خیلی کمرنگ ولی به هر حال درصدی از وجدان داره،به وجدانن رجوع کن و پیش اون ایمان واقعی تو رو کن،به ما اصلا توجه نکن،برای یکبار با خود و وجدانن روراست باش.نتیجشو میبینی!!!!!

 33. بابک گفته:

  ایرانیها با دست خالی و حتی یک پهپاد 100 دلاری برتمام کفار پیروز میشوند و این با اراده میسر است … پیهپادهای ایرانی میتوانن اف 35 امریکا را پودر کنند . حتما … به کوری پشم دشمنان ایریان

  • فلانی گفته:

   این زمانی اتفاق میفته اونایی که میخوان بجنگن برای خدا و وطن باشه جنگ بشه تو خودت نمیری چون فقط برای خوردن اینارو میگی

 34. AA گفته:

  جناب MMیعنی تا نظرتو خونم داشتم مثل موشک اتم منفجر میشدم.IQ2000هستین شما.باهوش اگر به اراده و ایمان نبود وبه قدرت بود میدنستی مکه تنها100نفر برای مقابله با ارتش ابرهه داشت ارتش ابرهه هم هزاران هزار نفر بود هم یعالمه فیل داشت.اما چه شد.با اراده و ایمان ابدالمطلب به خخواسته ی خدا ارتش فیل روبروی مرز مکه ایستادند وسپس چرندگاه با سنگ ارتش ابرهه را نابود ساختند.وقتی که امریکا این همه قدرت و اقتصاد داره میشه ارتش ابره و ایران که چیز خاصی نداره و تحریمم هست چرنده هایی هستن که ارتش ابرهه رو به آتش میکشن.تا خدا نخواد چیزی نمیشه روح و عقل ما از خداست و هرکس هرچیزی رو داره از خداست.میدونستی ماده ی اصلی مموشک اتم پلوتونیوم هست.پلوتونیوم آفریده ی خداست.آهن آفريده ي خداست.نفت از آفریده ی خداست.منابع طبیعی که همه ی چیزای امریکا با همونا کار میکنن آفریده ی خداست.بهیه نکته توجه کردی؟همه ی سلاح ها از افریده های خداست این همه نشانه که موشک اتم بدون خواسته ی خدا نمیره همونجوری که انسان بدون خدا چیزی نداره.اگر به اراده و ایمان نبود امام علی (ع) نمیتونست در خیبر رو از جا در بیاره و ازش به عنوان سپر استفاده کنه.هیچوقت فکر نکن که این آمریکای بدرد نخور تا روز قیامت با تمام افرادش که خیانت کار بد کردن میمونه نه تا اون موقع امام زمان تمام ناپاکان رو نابود میکنه.یعنی حتی اگر ایران نتونه تا اون موقع امریکا رو شکست بدهامام زمان این کار رو میکنه.باتشکر

 35. رضا گفته:

  سلام متاسفانه من هیچ کشوری را همانند ایران ندیدم که بیشترین دشمنان و جاسوسانش خودی باشن. متاسفانه ایران بیشترین ضربات را از ایرانیان واداده خورده. یه عده پیر و پاتال واداده و حرامزاده توی آلبانی نشستن و شایعاتی را میسازن که اگه یه بچه هم بشنو شاخ در میاره اونوقت یه عده آدم بی عقل چشماشون رو میبندن و دهنشون را باز میکنن و هی اونارو تکرار میکنن مثلا یکی می‌گفت که ایران نمیتونه واکسن بسازه و برکت همون فایزره و چون رهبر ممنوع کرده دارن فایزر را در پوشش برکت به مردم میزنن

 36. نوید گفته:

  کاملا اشتباهه،بهترین جنگنده دنیا اف ۲۲ رتبه دوم اف۳۵ رتبه سوم سوخو۵۷ رتبه چهارم جی ۲۰ رتبه پنجم سوپرهورنت رتبه ششم یوروتایفون رتبه هفتم داسو فرانسه رتبه هشتم اف ۱۵ رتبه نهم سوخو ۳۵ رتبه دهم میگ۳۵،لطفا تحقیق کنید اف ۲۲ کاملا سیستم هاش به روز شده و بهترینه،جنگنده جی ۳۱هنوز تولید نشده خودشون گفتن نسل چهارمی با مشخصاتشونم معلومه درحد اف ۱۶به روز شده هم نیست،جی ۱۷پاکستان جنگنده که موتور میگ۲۹اونم موتور قدیمیش روشه و…. از جنگنده های روسیه بهتره؟ ،تجاس که هم که مشخصه اگر انقدر رتبش از داسو بهتر بود هند ده سال دنبال داسو نمیرفت،اف ۱۵کاملا به روز شده،یوروتایفون به روز شده،یکم کسی از سیستم های هوایی سر دربیاره مشخص میشه کدوم بهتره،و این مقاله اشتباهه

 37. حسین گفته:

  اگر از نظر عملیاتی حساب کنیم جای خالی اف ۱۴ شدید احساس میشه.بنظرم رتبه اول واس اف ۲۲ هس.گرچه بحث جنگ فقط روی جنگنده ها نیس و در علم نظامی امروز پدافند بحث جدی و مهمیه که خیلی خیلی پیشرفته شده مث قبل نیس و ایران در این زمینه پیشرفت قابل توجهی داره.امیدوارم همیشه صلح پایدار باشه و این ادوات فقط خاک بخورن.

 38. این کاربر پیدا نشد گفته:

  اقا بیان بگیم درست اسن جت جنگنده ایران از امریکا قوی تر فک کردین امریکا همش به جت جنگی های لیسته؟ امریکا قوی ترین ارتش رو داره مثل هلکوپتر اسپری که شایدم هلکوپتر نباشه:/ ولی کلی هلکوپتر جنگی دیگه کلی ناو هوپیما بر با این حساب فکر نکنید پیروز میشیم

 39. حسین گفته:

  تو بیشتر مقایسه ها اف ۲۲ رو جنگنده اول مینامند.. که حتی آمریکا به هیچ کشوری نمیفروشه.. البته من فقط دیدم و خوندم…

 40. سعید گفته:

  داداشای عزیز امریکا تمام اف 14 هاشو منهدم کرده و فقط 8 عدد از اونارو برایذموزه گزاشته ولی مردانه یکم تعصب خوب چیزیه یارو افغانیه رو کشورش تعصب داره میخواد هرچه که باشه

 41. مکانیک گفته:

  ذهن و باور برخی عزیزان مخاطب، آنچنان متوهم و تباه و غرق در زرق و برق تبلیغات رسانه ای آمریکا است که گویا چشم و گوششان هم از دیدن و شنیدن حقایق ساده و بدیهی جاری در جهان و خصوصاً منطقه خاورمیانه عاجز مانده .‌!
  اگر تجهیزات پیشرفته آمریکایی و اقتصاد قدرتمند و این مسائل ، کلید پیروزی بود ، چرا عربستان و امارات بعنوان ثروتمندترین کشورهای منطقه که مجهزترین ناوگان نظامی آمریکایی و اروپایی را در اختیار دارند و از سوی تمامی کشورهای صاحب تکنولوژی به صورت بلاانقطاع ، تغذیه میشوند ، موفق به در هم شکستن فقیرترین و ضعیفترین کشور منطقه یعنی یمن نشدند و پس صرف هزینه های نجومی و چندین سال حملات سنگین و ناجوانمردانه هوایی و زمینی و غیره .. کاری از پیش نبردند و با دست خالی ، چشم انتظار میانجی گری طرف سوم برای برقراری آتش بس هستند و از این گذشته ، خود آمریکا هم پس از ۲۰ سال قتل عام غیرنظامیان در افغانستان و عراق و سوریه بوسیله تسلیحات مدرن و آمار تلفات بالا از نیروهای خودش ، باز هم به دست خالی منطقه را ترک کرد؟! دقیقاً مثل ویتنام و کره و سودان و . .‌ .
  ظاهراً بعضی عزیزان به داستانهای کذایی و خیالی آیرون من و بت من و سوپر من و مردعنکبوتی و تاپ گان و هالک و ثور . . . باور قلبی دارند و مسخ شده اند!!

  • مجتبی گفته:

   خیلی جالبه نظرات قبل از شروع جنگ اوکراین بوده این جنگ یه چیز رو نشون داد که جنگ واقعی یعنی چی و به این راحتی هم نیست

 42. Mammadi گفته:

  بهترین جنگنده از نظر من
  ۱ f 22 آمریکا
  2 f 35 آمریکا
  3 su 57 روسیه
  4 j 20 چین
  5 سوپر هورنت آمریکا
  ۶ یورو فایتر تایفون اروپا
  ۷ رافال فرانسه
  ۸ su 35 روسیه
  ۹ استرایک ایگل امریکا
  ۱۰ اف ۱۶ امریکا
  این از نظر برتری هوایی بود و میتونه یکم بالا پایین بشه
  نیروی هوای ما به شدت ضعیف و فرسوده شده و اگر جنگی صورت بگیره چیزی برای گفتن نداره
  همچنین اونایی که میگن دوران جنگنده تموم شده و دوران پهپادهاست باید بگم که سخت در اشتباهن چون پهپاد وظایف جنگنده رو نمیتونن انجام بدن توان حمل مهمات زیاد رو ندارن و همچنین نمیتونن برتری هوایی ایجاد کنن و با جنگنده های دشمن مقابله کنن و اینکه موشک هم نمیتونه جای جنگنده رو بگیره و بنظرم باید به جای سرمایه گذاری روی موشک باید تمرکزمون رو روی نیروی هوایی بیشتر کنیم من نمیگم موشک رو ول کنم اما جنگنده بهتر از موشکه چون هزینه کمتری نسبت به موشک داره و به صرفه تره

  • Hussain noori گفته:

   من الان از بالا همه نظراتو خوندم
   واقعا رتس گفتی داداشی
   دولت باید الان تمام توجش رو ساخت حنگنده های حد اقل نسل چنجم نه چهارم باشه و هر چه زود تر خط تولید انبوهش رو بسازن چون نیروی هوایی ما متاسفانه خییلی ضعیفه و فرسوده شده که انکار نا پذیره متأسفانه

   • ... گفته:

    اطلاعات قابل توجهی در رابطه با این موضوع ارائه دادید ولی سال ساخت پروژه با بهتر بودن یا نبودن جنگنده ارتباطی نداره.
    درسته که اف-۳۵ لایتنینگ بعد از اف-۲۲ ساخته شده
    ولی لاکهید اف-۲۲ روتر به عنوان یک جنگنده ضربتی هست و مقدار حساسیت نیرو های آمریکایی در فروش آن و محرمانه ماندن اطلاعات کامل آن و قدرت مانور پذیری این جنگنده باید در مقام اول قرار بگیرد
    محظ اطلاع دوستانی که میگن باید به فکر جنگنده های نسل پنج باشیم:
    درسته نباید از صنعت جنگنده ها عقب بمونیم ولی چندان ضرورتی هم ندارد
    امروزه دوره ماسک های قاره پیما و هایپر سونیک است تا در عرض چند دقیقه به مرز های کشوری دیگر برسد
    وقتی کمان هست چه نیازی به شمشیر هست؟

   • Binam گفته:

    دوست عزیزم شما باید با توجه به تکنولوژی و قدمت یک صنعت،آن هم صنعت مهمی مثل هواپیما که کشورهای دارای این صنعت بعد از گذشت چندین دهه و پرورش هزاران دانشمند و متخصص و اختصاص بودجه های کلان به مراکز علمی و دانشگاهی و تحقیقاتی کشورشان به این جایی که الان هستن رسیدن به مساله نگاه کنید،من هم دوست داشتم کشورم دانش ساخت هاوپیماهای نه تنها نسل پنجم بلکه بلالتر را داشت،ولی بااین حرفها و تعصبات و وطن پرستی مخلصانه(هرچند که همه باید وطنشون رو از جانشون بیشتر دوست داشته باشند)به جایی نمیرسیم،فقط دو نکته مهم که ما از اونها بی بهره ایم رو براتون بگم۱-تکنولوژی مواد جاذب رادار،در عین حال بسیار محکمتر و سبکتر ۲-دانش چیپست که در اختیار دو یا سه کشور بیشتر نیست و هوشمندی هواپیمای نسل پجم به بعد بدون اون امکان پذیر نیست چون چیپستها مثل مغز هستن و بدون مغز هوشمندی ممکن نیست

   • Ali گفته:

    استاد چی رو بسازه، مگه گاری هستش. جنگنده نسل پنجم که سهله. ما دانش ساختن نسل اول هواپیماها رو هم نداریم. اول باید بتونیم یه چیزی بسازیم که رو زمین راه میره اصطلاحا بهش میگن خودرو. بعد بریم سراغ هوا و فضا

 43. Binam گفته:

  عاجزانه از افرادی که مثل علامه های دهر میان نظر میدن خواهش میکنم بجای تعصب کورکورانه و تکرار حرفهای آدمهای نادان تر از خودتان کمی زحمت مطالعه دانش و اکتشافات و اختراعات بروز دنیا به خودتان بدهید،به جرات قسم میخورم که ۹۹درصد این علامه های دهر کمترین دانشی در مورد الکترونیک(مدارها،سیلیکونها،چیپ ست ها،……)و هوا فضا و نجوم( طراحی،آلیاژهای فوق مدرن،دانش موتورهای جت،موتورهای موشک،هایپرسونیک،ماهواره،تلسکوپ که پیشرفته ترینش جیمز وبه،و دانش نجوم که از پیشرفته ترین دانش بشره،مثل فرضیه سیاهچاله ها،سفر در زمان.دانش جدید نانو،فیزیک کوانتوم،دانشی که ناشناخته های هستی رو بصورت علمی بیان میکنه مثل پروژه سرن، شتابدهنده خوشه های پروتونی LHC با محیطی بالغ بر 27 کیلومتر که بزرگترین پروژه تحقیقاتی جهان به شمار میرود.وخیلی پیشرفتهای علمی دیگر که در این مجال نمیگنجه.دوستان و هموطنان عزیز من دشمن شما نیستم فقط از اینکه افراد زیادی در جهالت هستن و افکارشان در قرون گذشته سیر میکنه در عذابم،همیشه با خودم درگیرم که این مردم چه زمانی دست از خرافات و تقلید کورکورانه دست می کشند و ذهن و افکارشان را به روی واقعیتها و پیشرفتهایی که به لطف سوشیال میدیا به راحت ترین روش ممکن در اختیارمان هست باز میکنند.شاید روز آمد که مردم ما هم تفکر کنند و بیاندیشند از روی عقل،چیزی که مهم ترین راه بشر بسوی پیشرفت بوده است.دوستان ببخشید که مطلب طولانی شد ولی اگر با این کارم بتوانم حتی یک نفر را به فکر وادارم حاظرم هزاران بار دیگر و هزاران مطلب علمی دیگر را به اشتراک بگذارم.

  • مهران گفته:

   اونی که الکترونیک خونده خب ترانزیستورها و مدارات منطقی رو بلده،من خودم الکتروتکنیک خوندم.مگه قراره همه نیمه رساناها و آن پی ان ها رو بلد باشن.هیچ وقت کسی رو محکوم نکن،هر کی یه رشته درسی داره،آیا من از اتو کد و پی ال سی و وینچ و غیره بپرسم خودت بلدی

 44. Ali گفته:

  البته ما هم جنگنده های قابلی مثل آذرخش و صاعقه و… رو داریم. نمیدونم چرا تو این لیست نیستن. من تعجب کردم. اف ۲۲ و اف ۳۵ و نمی دونم سوخو ۵۷ اینا دیگه دورشون گذشته، فرسوده شدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز