10 سهام پرسود بورس در هفته آخر شهریور 1400

ژیوار

هفته پایانی شهریورماه برای اغلب سهامداران سود آور نبود و بورس به نوسان های منفی خود ادامه داد با این حال صاحبان 10 سهام نه تنها از مهلکه زیانی که دامن گیر بسیاری از سهامداران شد، گریختند بلکه از 9 تا بیش از 20 درصد سود کردند.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم بورس و سایر بازارها، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از  اینجا  وارد شوید.

به گزارش کاماپرس، سود کردن در بازار سهام طی هفته پایانی شهریورماه کار ساده ای نبود چرا که چراغ بورس در اغلب روزهای این هفته قرمز بود و در روزهای سبز هم فروغ چندانی در بازار سهام دیده نمی شد.

سیگنال منفی بلاتکلیفی بازار ارز به بورس

عوامل متعددی در کم فروغ شدن بازار طی هفته های اخیر نقش داشته اند که یکی از آنها بلاتکلیف ماندن ماجرای برجام و رفتار نگران کننده دلار در بازار ارز است. روزنامه هفت صبح در این باره نوشته است:  تکلیف دلار با خودش مشخص نیست. این که دلار یک روز به کانال 28 هزار تومانی صعود می کند و روز بعد آماده بازگشت به کانال 26 هزار تومانی است چندان برای سهامداران خوش آیند نیست. خبرهای ضد و نقیض در دنیای سیاست چنین اتفاقاتی را در بازار ارز رقم و زده و تاثیرمستقیم آن به وضوح بر بازار سرمایه قابل مشاهده است. اکنون کسی دورنمای روشنی از مذاکرات برجامی ندارد و حتی معلوم نیست آیا این مذاکرات برای بازگشت به تعهدات برجام از سر گرفته خواهد شد یا نه.

خبرهای مهم امروز را بخوانید:

دریان سفر امید

پایان مهلت سهامداران برای تسویه اعتبار کارگزاری ها

در کنار این موضوع ابهام درباره آینده قیمت دلار به عنوان اصلی ترین محرک بورس باید به نکته نیز اشاره کرد که شهریورماه در کنار پایان دوره شش ماهه عملکرد شرکت های حقوقی که خود موجب فشار عرضه توسط این شرکت ها می شود، خاصیت منفی دیگری هم دارد و آن پایان مهلت سهامداران برای تسویه اعتبار کارگزاری هاست.

سهامداران هیچ موقع نمی توانند از بانک برای سرمایه گذاری در بورس وام بگیرند و این کار برعهده کارگزاری هاست. آنها با دریافت وام از بانک و تقسیم آن بین مشتریان حرفه ای، به آنها اعتبار می دهند و در زمان مشخص این اعتبار را پس می گیرند.

اغلب آنها، موعد تسویه حساب را پایان شهریورماه در نظر گرفته اند. هرچند دبیرکل کانون کارگزاران بورس گفته فشار جدی از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد، اما بالاخره اگر شما هم جای مشتریان باشید، برای تسویه اعتبار خود مجبور به فروش سهام با هر قیمتی خواهید شد. بر اساس آماری که کانون کارگزاران داده، شرکت های کارگزاری در مجموع 21 هزار میلیارد تومان اعتبار پرداخت کرده اند!

در ادامه 10 سهام پر سود بورس در هفته پایانی شهریورماه را مرور می کنیم:

1. اتکای        درصد افزایش قیمت هفتگی        20/46 درصد

2. توسن       درصد افزایش قیمت هفتگی        20/38 درصد

3. حآفرین     درصد افزایش قیمت هفتگی        19/92 درصد

4. فسبزوار   درصد افزایش قیمت هفتگی        19/82 درصد

5. خموتور     درصد افزایش قیمت هفتگی        16/48 درصد

6. کیمیاتک    درصد افزایش قیمت هفتگی        15/69 درصد

7. کی بی سی  درصد افزایش قیمت هفتگی    12/57 درصد

8. خریخت     درصد افزایش قیمت هفتگی        12/54 درصد

9. خزر         درصد افزایش قیمت هفتگی          11/36 درصد

10. زشریف  درصد افزایش قیمت هفتگی           9/03 درصد

انتهای پیام

 

نهال گشت
آژانس هرمس 724
تهران آهن
روکش مارال
سبیت
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز