10 سایت پرچمدار حوزه گردشگری ایران سقوط کردند

10 سایت

با شیوع ویروس کرونا و به صفر رسیدن میزان سفرهای داخلی و خارجی سایت‌های ارایه‌دهنده خدمات گردشگری دچار افت چشمگیری شده‌اند.

به گزارش کاماپرس، در سه ماه پایانی هر سال، بازار گردشگری به دلیل حجم زیاد سفرهای نوروزی با رونق مضاعفی مواجه می‌شود. اما در سال 98 به دلیل شیوع ویروس کرونا نه تنها از این رونق خبری نبود، بلکه فعالان این صنعت با یک چالش شدید نیز مواجه شدند. با نگاهی به وضعیت 10 سایت برتر ارایه‌دهنده خدمات گردشگری، کاهش فعالیت‌ها و خاموش شدن چراغ این صنعت را به وضوح می‌توان مشاهده کرد.یکی از معتبرترین شاخص‌های ارزیابی و رصد وضعیت سایت‌ها، آلکسا است که به صورت روزانه وضعیت سایت‌های اینترنتی را بررسی و به صورت شاخص‌های عددی گزارش می‌کند. طبق گزارش‌های آلکسا، سایت علی‌بابا که در میان سایت‌های ایرانی بهترین جایگاه را دارد، در فاصله بین 5 دی 1398 تا 6 فروردین 1399 به دلیل افت بازدید و کاهش خدمات 266 پله سقوط داشته است. این سقوط برای سایت لست‌سکند که متعلق به آژانس مسافرتی طراحان ایده‌پرداز آویژه است، 492 پله بوده است.

بیشتر بخوانید:

معرفی بهترین سایت‌های گردشگری ایران

در میان 10 سایت پرچمدار بازار گردشگری، بیشترین سقوط را سایت مستر بلیط با 5356 پله نزول و کمترین سقوط را سایت فلایتیو با تنها 45 پله کاهش تجربه کرده‌اند.

در جدول زیر وضعیت 10 سایت برتر صنعت گردشگری ایران، در فاصله 5 دی 1398 تا 6 فروردین 1399 قابل مشاهده  است:

جدول

نکته جالب اینجاست که افت ترافیک و جایگاه سایت‌های حوزه گردشگری فراگیر بوده و هیچ‌کدام از برندها نتوانستند در مقابل این سقوط مقاومت کنند. این آمار نشان می‌دهد بحرانی که گریبانگیر صنعت گردشگری شده، فراتر از کنترل و توان مدیریت فعالان این صنعت است. ضرورت دارد مسئولان دولتی برای احیای این صنعت و جلوگیری از بحران بیکاری ده‌ها هزار کارمند و کارشناس این حوزه اقدام قاطع و عاجلی را در دستور کار قرار دهند.

با شیوع بیماری کرونا در آخرین روزهای بهمن‌ماه، شرکت‌های هواپیمایی پروازهای خود را لغو کردند، برخی کشورها مرزهای خود را به روی مسافران خارجی بستند، برخی شهرهای ایران از ارایه خدمات مسافرتی به گردشگران خودداری کردند و فعالیت برخی کسب و کارهای مکمل صنعت گردشگری نیز تعطیل شد. همه این موارد سبب شد تا چراغ صنعت گردشگری ایران در روزهایی که به نظر می‌رسید با رونق همراه باشد، به خاموشی کشیده شود.

نمودار جایگاه سایت علی‌بابا در آلکسا

علی بابا

نمودار جایگاه سایت لست سکند در آلکسا

لست سکند

نمودار جایگاه سایت الی‌گشت در آلکسا

الی گشت

نمودار جایگاه سایت اسنپ تریپ در آلکسا

اسنپ تریپ

نمودار جایگاه سایت فلایتیو در آلکسا

فلایتیو

نمودار جایگاه سایت مستر بلیط در آلکسا

مستر بلیط

نمودار جایگاه سایت قاصدک 24 در آلکسا

قاصدک 24

نمودار جایگاه سایت ایران هتل آنلاین در آلکسا

ایران هتل آنلاین

نمودار جایگاه سایت لحظه آخر در آلکسا

لحظه آخر

نمودار جایگاه سایت پایانه در آلکسا

پایانه

مرتبط با : اسنپ‌تریپالی‌ گشتایران هتل‌آنلاینپایانهعلی بابافلایتیوقاصدک24لست سکندمستر بلیط
بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.