امکان افزایش یارانه نقدی با تاسیس بازار سهمیه بنزین

افزایش یارانه نقدی یا همان یارانه 45500 تومانی بر اساس اظهارات تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری 1400 چنان آسان و دست یافتنی به نظر می رسد که جای تعجب است دولت های پیشین با وجود تنگناهای معیشتی مردم یارانه را در همان مبلغ ناچیز 45500 تومان حفظ کرده اند اما آیا واقعا چند برابر کردن یارانه به همین سادگی امکان پذیر است؟

به گزارش کاماپرس، طی روزهای گذشته وعده های فراوانی در مورد افزایش یارانه نقدی از سوی برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به مردم داده شده است که راستی آزمایی این وعده ها توسط کارشناسان نشان می دهد افزایش یارانه 45500 تومانی بدون توجه به منابع آن نتیجه ای جز تورم و گران شدن چند برابری مایحتاج اقشار مختلف نخواهد داشت.

با این حال کاندیداهای ریاست جمهوری با این ادعا که خود اقتصاددان هستند افزایش سوبسیدهای دولتی را به اقشار محروم کاملا امکان پذیر می دانند و چنان از این ادعا دفاع می کنند که گویی افزایش نیافتن یارانه تا امروز و در دولت های اخیر هیچ بهانه و دستاویزی نداشته است.

راهکاری که انجام آن برای هیچ دولتی آسان نیست

علی سرزعیم کارشناس اقتصادی با انتشار یادداشتی در روزنامه دنیای اقتصاد، افزایش یارانه نقدی را بررسی کرده است. به نوشته وی، همان طور که حدس زده می‌شد یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی افزایش یارانه نقدی است.

سرزعیم در این یادداشت با بررسی راهکارهای افزایش یارانه به این نتیجه رسیده که با توجه به مصرف بسیار بالای انرژی در ایران آن هم به صورت غیر اصولی ، باید قیمت حامل‌های انرژی را افزایش داد تا انگیزه لازم برای بهره ور کردن انرژی و مصرف بهینه آن و همچنین منابع لازم برای افزایش یارانه فراهم شود.

به باور این کارشناس اقتصادی ، طبیعتا مقاومت در برابر این امر زیاد است و اشتباه در تاکتیک می‌تواند به بحران‌هایی مثل آبان ۱۳۹۸ بینجامد. بنابراین اصلا معلوم نیست که نظام سیاسی حاضر به قبول تغییر در وضع موجود شود. البته روشن است که ایده‌هایی مثل اعطای سهمیه انرژی به هر فرد و ایجاد بازار برای مبادله این سهمیه راهکارهایی است که می‌تواند به تدریج راه گذار کم‌هزینه به سمت تعادل بهتر را فراهم کند.

اخبار مهم و پربازدید را بخوانید:

در نهایت وی در یادداشت خود به این جمع بندی رسیده است که نباید تصور کرد که یک پول بزرگ معطل جایی افتاده و کافی است دست دراز کنیم تا آن را توزیع کنیم، بلکه باید مساله را این گونه ببینیم که یک شکل از تخصیص غیربهینه منابع وجود دارد که آشکارا زیانبار است و هزینه فرصت بالایی دارد. اگر بتوان منابع را بازتخصیص بهتری داد فرصت بهبود وضعیت معیشتی برای بخش بزرگی از جامعه فراهم می‌شود.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “امکان افزایش یارانه نقدی با تاسیس بازار سهمیه بنزین

  1. ناشناس گفته:

    یارانه زیاد بشه از طرف دیگه بنزین گرون بشه آقا نخواستیم یارانه گران بشه تا الان به یک بدبختی زندگی می‌کنیم بجای این بروید جلوی گرونی ها رو بگیرید که واقعا یک کشک لیوانی 2500 الان تو بازار 17000 هزار تومانه این چه مملکتی داریم کشکی که کارخانه تو ایرانه چرا باید بشه 17000 هزار تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *