مجردها هم می‌توانند از دولت خانه بگیرند

در حالیکه بسیاری از مردم و کارشناسان کنجکاوانه در حال پیگیری روند عملیاتی شدن ادعای ساخت چهار میلیون مسکن توسط دولت سیزدهم هستند، انتشار خبر امکان ثبت‌نام مجردها حساسیت‌ها را بیشتر کرد.

به گزارش کاماپرس، روز گذشته محمود محمودزاده، معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد برخی مجردها نیز می‌توانند تحت شرایط خاص، در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کنند.

وی در برنامه زنده رادیویی گفت: تاکنون در ۴۸۰ شهر تأمین زمین برای ساخت مسکن، انجام گرفته و بعد از پالایش متقاضیان، برای ادامه پروژه به بانک عامل معرفی می‌شوند. فرایند تامین زمین برای سایر شهرها نیز به تدریج زمین تأمین و به سامانه اضافه می‌شوند.

شرایط ثبت‌نام در طرح مسکن دولت سیزدهم

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: متقاضی متأهل یا سرپرست خانوار، نباید از ابتدای انقلاب تا کنون از تسهیلات دولتی زمین و مسکن و وام مسکن استفاده کرده باشد؛ نباید مسکن ملکی داشته و در شهر مورد تقاضا، سابقه ۵ سال سکونت داشته باشد. در حال حاضر بر اساس مصبات موجود، خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال و معلولان جسمی – حرکتی بالای ۲۰ سال با تأیید سازمان بهزیستی می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند. اما برای باقی گروه‌های جمعیتی امکان ثبت نام مجردها فراهم نیست. هر چند پیشنهاد مربوطه ارائه شده است اما هنوز اصلاح نشده است.

بیشتر بخوانید:

خانه‌های دولت رئیسی چند متری است؟

محمودزاده درباره متراژ واحدهای طرح نهضت ملی مسکن گفت: ۷۵ متر مربع متراژ مفید و با مشاعات متعلق، هر واحد ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر مربع مساحت دارد.
وی در خصوص قیمت تمام شده واحدهای نهضت ملی مسکن یادآور شد: بر اساس فهرست بها، هزینه ساخت قیمت گذاری می‌شود؛ طول دوره ساخت اگر تغییری کند و تابع تورم عمومی باشد، این نرخ‌ها تغییر می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: دولت به دنبال کمترین هزینه ساخت این واحدهاست جلسات متعددی با وزارت صمت برای تأمین مصالح با شرایط مساعدتر داشته‌ایم و این جلسات هنوز هم ادامه دارد؛ بخشی از مصالح هم با استفاده از کارت اعتباری در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد تا بتوانیم قیمت‌ها را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: برخی تسهیلات دیگر مانند تخفیف در صدور پروانه، مالیات یک میلیون تومانی هر واحد مسکونی و… باعث شده تا نسبت به ساخت و سازهای عادی یک رقابت جدی از نظر قیمت تمام شده داشته باشد.

محمودزاده درباره قیمت زمین گفت: آنهایی که در سامانه مذکور ثبت نام می‌کنند، زمین‌های دولتی ۹۹ ساله دریافت می‌کنند.
وی تأکید کرد: افرادی که وام‌های مسکن مهر یا تسهیلات یارانه‌ای مسکن که با نرخ‌های کارمز ۴ تا ۹ درصد دریافت کرده‌اند، نمی‌توانند در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند اما اگر تسهیلات با کارمزدهای معمولی بانکی دریافت کرده‌اند، می‌توانند نام نویسی کنند.
انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *