فروش سهام زیان‌ده به قیمت بالا در بورس

ژیوار

اصلاح یا ریزش ، تحولات اخیر بورس را هر چه بنامیم یک نتیجه دارد و آن زیان سرمایه گذاران خصوصا تازه واردان به بورس است. تازه واردانی که به گفته برخی کارشناسان بدون آگاهی وارد این بازار شدند و با بی تفاوتی ناظران سهام زیان ده و یا کم بازده با قیمت های گزاف به آنها فروخته شده است.

به گزارش کاماپرس، در همان زمان که بورس جشن رکوردشکنی های پیاپی شاخص را می گرفت و سهامداران از افزایش سرمایه خود سرمست بودند برخی کارشناسان نسبت به عاقبت تلخ این وضعیت هشدار می دادند. حالا پیش بینی این دسته از کارشناسان به واقعیت تبدیل شده و ریزش یا اصلاح بورس سرمایه های زیادی را نابود کرده است.

روزنامه شرق امروز با یکی از کارشناسانی که پیشتر هشدارهای جدی نسبت به ریزش بورس مطرح کرده بود، گفتگو کرده و از قول وی نوشته است: یک شرکت زیان‌ده 30میلیاردی به قیمت 300 میلیارد به فروش رسید یا سهام یک شرکت بورسی که مجمع انحلال آن نیز تشکیل شده بود، به قیمت گزاف مورد دادوستد قرار گرفته و مقام ناظر بازار سرمایه هم واکنشی نشان نداد. به گفته وی حقوقی های بورس طی چند ماه گذشته بالغ بر 87 هزار میلیارد تومان سهام در این بازار فروخته‌اند که قاعدتا بخش عمده آن را همان سهامداران دیرآمده‌ای که زود می‌خواهند بروند، خریداری کرده‌اند؛ سهامدارانی که اکنون با زیان های سنگین مواجه اند.

معاملات بورس کاغذی بود

غلامحسین دوانی که عضو جامعه حسابداران رسمی ایران است در این گفتگو می افزاید: از مدت‌ها قبل بسیاری از افرادی که دارای سواد اقتصادی هستند راجع به افزایش بی‌رویه شاخص بورس و تبعات آن هشدار می‌دادند. نکته جالب این هشدارها آن بود که هم صاحب‌نظران طرفدار بازار آزاد و هم منتقدان بازار آزاد مشترکا اعلام می‌کردند شاخص بورس منطبق با واقعیات اقتصادی کشور نیست و این شاخص بیانگر معاملات کاغذی است که هیچ رابطه خاصی هم با تولید و اشتغال ندارد.

دریان سفر امید

فشار نقدینگی؛ عامل اصلی پرش شاخص

دولتی‌ها و خوش‌بینان سهم باز توجه نداشته‌اند که فشار نقدینگی عامل اصلی پرش شاخص بورس در یک سال اخیر بوده بدون آنکه در سوددهی و بازدهی شرکت‌ها تأثیر خاصی داشته باشد. ترفندهای بی‌حاصلی مانند تجدید ارزیابی‌های عمدتا دست‌کاری‌شده دارایی‌های شرکت‌ها یا مصوبات تسهیلات مالیاتی برای افزایش سرمایه و وارونه‌جلوه‌دادن حقایق صورت‌های مالی شرکت‌ها که مدت زیادی است رابطه اطمینان‌بخشی و اعتبار‌دهی آن با قیمت سهام قطع شده، همگی از موارد سقوط شاخص یا اصطلاحا اصلاح شاخص است.

اخبار مهم بورس را بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

نهال گشت
آژانس هرمس 724
سبیت
روکش مارال
تهران آهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “فروش سهام زیان‌ده به قیمت بالا در بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز