عرضه اولیه زر ماکارون به دادگاه کشیده می شود؟

عرضه اولیه شرکت زر ماکارون در حالی برای سومین بار امروز برگزار شد که حواشی این عرضه بر تب و تاب آن پیشی گرفته و موافقان و مخالفان قیمت گذاری سهام زر ماکارون با وجود برگزار شدن عرضه، بر نظر خود پافشاری می کنند.

به گزارش کاماپرس، عرضه اولیه زر ماکارون امروز چهارشنبه 8 مرداد سرانجام برگزار شد اما این که نهاد ناظر بازار این عرضه را تایید کند یا خیر هنوز در پرده ای از ابهام است. بر اساس آنچه در شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرامی پرمخاطب منتشر شده دستور بررسی درستی این عرضه از سوی رئیس سازمان بورس صادر شده است.

دستور رسیدگی به شبهات عرضه سهام غزر توسط قالیباف

کانال عرضه اولیه از قول حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس نوشته است: دستور بررسی شبهات وارد شده (به عرضه اولیه زر ماکارون) را دادم . در صورت وارد بودن شبهات، عرضه غزر توسط خود شرکت بورس تهران لغو می شود.

درخواست برخی فعالان بازار برای ورود قوه قضائیه به عرضه سهام غزر

ناگفته پیداست که منظور از شبهات همان قیمت گذاری پرحاشیه سرمایه گذاری تمدن روی سهام زر ماکارون است. برخی فعالان بازار سرمایه حتی به رسیدگی به شبهات توسط  رئیس سازمان بورس قانع نیستند و در کامنت های خود خواستار ورود قوه قضائیه و دادستانی به عرضه سهام غزر شده‌اند که این کامنت ها نیز در شبکه های اجتماعی و کانال های بورسی از جمله کانال عرضه اولیه منتشر شده است. البته تاکنون چنین اتفاقی در بازار سرمایه نیفتاده و مشخص نیست اگر قرار بر شکایت از غیرشفاف بودن این عرضه اولیه بر اساس ادعای مخالفان قیمت گذاری غزر باشد، این شکایت باید توسط چه فرد یا نهادی انجام شود.

اخبار مهم بورسی را بخوانید:

گزارش های مالی غزر توجیه کننده قیمت بالای سهام آن نیست

فارس روز گذشته درباره این عرضه نوشت: زر ماکارون در سال مالی ۹۸ بیش از ۹ هزار و ۷۲۸ میلیارد ریال درآمد عملیاتی داشته که تقریبا ۲۰۰ درصد بیشتر از درآمد سال مالی ۹۷ این شرکت بوده است. با توجه به افزایش ۱۱۳ درصدی هزینه‌های این شرکت، سود خالص غزر در سال ۹۸ به ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال رسیده که ۲۳۲۴ درصد بیشتر از سال ۹۷ بوده است. همچنین سود خالص پایه هر سهم این شرکت نیز ۱۴۳۸ ریال شناسایی شده که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۱۸۷۰ درصدی داشته است. با این حساب، نسبت حاشیه سود خالص این شرکت در سال ۹۸ به ۲۴ درصد رسیده که در مقایسه با حاشیه سود خالص ۳ درصدی سال گذشته ۸ برابر شده است.

همه این صورت های مالی برای شرکت زر ماکارون، نمی تواند توجیه کننده قیمت بالای این سهم در عرضه اولیه باشد. بسیاری از کارشناسان معتقدند با کاهش 13 درصدی قیمت این سهم طی دو عرضه اولیه گذشته، اما هنوز قیمتی که برای این سهم در نظر گرفته شده است، بسیار بالاست.

مدافعان از قیمت غزر چه می گویند؟

در خبر دیگری که امروز در فارس منتشر شد یکی از مسئولان شرکتی که قیمت گذاری سهام غزر را انجام داده به دفاع از قیمت این سهم پرداخته و اظهار کرد:راین شرکت برای عرضه اولیه بنا به درخواست هیئت پذیرش 2 بار حسابرسی شده  است، به این ترتیب که یک بار توسط حسابرس شرکت که معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار با رتبه «الف» و یک مرتبه توسط موسسه حسابرسی که توسط هیئت پذیرش انتخاب شده، مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته حسن طاعتی شرکت زر ماکارون در روز عرضه اولیه 12 درصد سهام خود را عرضه می‌کند و تا سه ماه موظف به عرضه 18 درصد دیگر از سهام خود است که مجموعا 30 درصد سهام خود را عرضه خواهد کرد.

مدیر خدمات مالی تامین سرمایه تمدن همچنین در مورد افزایش سرمایه سال 94 شرکت از محل تجدید ارزیابی  شرکت گفت: افزایش سرمایه شرکت که در آن سال ۹۴، فقط در طبقه زمین و ساختمان و افزایش سرمایه‌های سال های آتی از محل مطالبات حال شده سهامداران بوده است.

وی تأکید کرد: بر اساس گزارش هیئت کارشناسی دادگستری  مورخ خرداد ماه 99 که در آن گزارش قیمت یورو معادل 18 هزار تومان در نظر گرفته شده است، ارزش دارایی های شرکت معادل 9000 میلیارد تومان است و تحلیل گران می‌توانند اثر افزایش نرخ ارز را در گزارش ارزش‌گذاری لحاظ کنند که قطعا بسیار بیشتر از این ارقام خواهد بود و نسبت قیمت به ارزش دارایی های شرکت حدود 50 درصد است .

طاعتی تصریح کرد: بر اساس مستندات ارائه شده به اعضای هیئت پذیرش فروش محصولات این شرکت به شرکت‌های هم گروه همانند فروش به شرکت های خارج از گروه است.

وی با بیان اینکه دلیل منفی شدن جریان نقد عملیاتی شرکت مربوط به پیش پرداخت جهت خرید گندم بوده است که  با هدف کاهش بهای تمام شده محصولات در سال 99 بود  و این موارد در بند شماره 16 صورت های حسابرسی شده سال 98 مشخص شده است و این تحلیل که منفی شدن جریان نقد عملیات مربوط عدم برگشت وجه نقد به شرکت است، تحلیلی کاملا اشتباه است.

ادعای شرکت ناخواسته برخی بورس بازان در عرضه غزر

نکته دیگری که در عرضه سهام غزر مشاهده شد این که برخی فعالان بازار مدعی بودند نمی خواستند در این عرضه شرکت کنند اما کارگزاری ها به صورت خودکار برای آنها ثبت سفارش زدند بدون آن که امکان لغو ثبت سفارش برای آنها میسر باشد. البته برخی فعالان بازار نیز این ادعاها را بی پایه دانسته و معتقدند این اظهارات فقط بهانه ای برای افرادیست که در منتقد بودن به فرآیند قیمت گذاری غزر در حد حرف منتقدان خوبی هستند اما وقتی پای عمل و مشارکت نکردن در این عرضه به میان آمده ، به بهانه های مختلف در عرضه شرکت کرده اند.
به هر حال با پایان ثبت سفارش غزر در ساعت 11 و 30 دقیقه امروز ،  راند سوم عرضه اولیه زر ماکارون به پایان رسید و باید منتظر ماند و دید این عرضه جنجالی در ساعت های باقیمانده از امروز و همچنین روزهای آتی چه سرنوشتی پیدا می کند.

مطالب مرتبط را بخوانید:

 

انتهای پیام

مرتبط با : زرماکارون
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

11 دیدگاه برای “عرضه اولیه زر ماکارون به دادگاه کشیده می شود؟

 1. تلز گفته:

  واقعا که افتضاح بود بگیلان. بر خلاف عزف این مدت ‌از هشتاد سهم 51سهم داده اما بخاطر همزمانی و کسری حساب و سفارش پنجاه درصدی هر دوضرر کردیم برای هر دو تقاضای پنجاه درصدی زدیم اما زر فقط یک پنجم را داد و ما هر پولمون بلوکه زر شد هم بگیلان به حد داده شده نگرفتبم

 2. فرهاد گفته:

  کاش همه با هم هماهنگ بودن و تو کف قیمت درخواست میدادن حالا که میخواستن بخرن
  من و دوروبریامون ک اصن شرکت نکردیم و همچین سهم دودره بازیو نمیخوایم.
  سالی ک نیکوس از بهارش پیداس.
  برا 100 تومن سود غرورمون و نمیزاریم.

 3. معلم گفته:

  یه سوال مهم: چرا کسری کارگزاری در عرضه های اولیه غزر و بگیلان و… بیشتر از نیم در صد و حدود دو در صد میشه؟

 4. بورس خسته گفته:

  خواهشی ک از همه مردم دارم،این عرضه اولیه های مزخرف را نخرید،اینا همه یه مشت شرکت ورشکسته ک با پولهای شما جون میگیرن،و هیچ عاید شما نمیشه،مثل گداها چندتا سهم میدن،

 5. فرزاد گفته:

  وپویا خوب بود، 228 تا سهم داد با قیمت ۴۱۵ تومان، هنوز یک ماه نشده ۶۵٪ سود داده، بخاطر قیمت پایینش میشه اضافه کرد، ولی سهام غزر با قیمت ۴۰۰۰ تومن خیلیه،

 6. mino گفته:

  آفرین به مسئولین غیر ایرانی! انگار در اروپا و یا در یونایتد یانکی زندگی میکنند! این آقایون اونوقت بوقتش مهریه خانومشون هم به یورو و یا دلار قیمت گزاری میکنند و بپردازند؟ اون شرکت ایرانی نیست؟ نکنه کلا دست اجنبیهاست و یا غیر ایرانی در انجا کار میکنند! کاری کردند که همه چیز در این کشور اگر به دلار قیمتگزاری نشود پس به یورو که گرانتر است قیمت گزاری میشود خب چرا نه آخه یورو گرانتر است!!! لعنت به اونهایی که باعث و بانی کم ارزش شدن پول ملی ایران هستند! لعنت!

 7. محمد گفته:

  باسلام بنده و خانواده ام که چهار نفرهستیم بااینکه موجودی حساب هم داشتیم اما به هیچ یک ازماعرضه غزر تعلق نگرفته بررسی شود لطفأ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *