صبر کنید؛ خودرو 40 درصد ارزان می‌شود

پس از رشد ناگهانی و عجیب قیمت خودرو که منجر به گرانی خودروی ارزانی مثل پراید تا مرز 100 میلیون تومان شد، حال برخی مسئولان سعی دارند وضعیت بازار خودرو را سامان دهند.

به گزارش کاماپرس رئیس شورای رقابت، دقایقی قبل تاکید کرد: قیمت‌های کاذب خودرو شکسته خواهد شد و مردم نباید از بازار آزاد هیچ خریدی انجام دهند.

رضا شیوا درباره شیوه قیمت‌گذاری خودرو گفت: از سال ۱۳۹۲ که وارد بحث قیمت‌گذاری خودرو شدیم فرمول ما فرمول سقف قیمتی بود یعنی سه متغیر تورم بخشی، کیفیت و بهره‌وری در محاسبه‌ها وجود دارد که بر اساس آنها قیمت‌گذاری انجام می‌شود. از بهمن‌ماه 97، وزیر وقت صمت، برداشت اشتباهی از ابلاغیه سران قوا داشت و به شورای رقابت نامه نوشت که از قیمت‌گذاری خارج شویم و از آن موقع خارج شدیم تا اخیراً که از ما خواسته شد تا دوباره دستورالعمل قیمت‌گذاری ارائه کنیم. شورای رقابت نیز امروز دستورالعمل را نهایی و برای تایید به ستاد تنظیم بازار ارسال کرد.

این مقام مسئول که در برنامه خبر ساعت 21 شبکه یک تلویزیون حاضر شده بود، خاطر نشان کرد: از بهمن 97 تا امروز قیمت خودرو در کارخانه افزایش نداشته و افزایش کنونی قیمت بازار، ساختگی است تعدادی دلال و منفعت طلب وارد بازار شدند که از قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی می‌خواهیم وارد شود و تکلیف را مشخص کند. زمانی که شورای رقابت وارد شود حتما قیمت حاشیه و کاذب شکسته خواهد شد.

با جدیت به دنبال افزایش قیمت منطقی خودرو هستم

مطالب مهم را از دست ندهید 

خودرو فقط باید به مصرف‌کننده نهایی فروخته شود

رضا شیوا در ادامه این گفتگوی تلویزیونی ابراز داشت: به جد به دنبال افزایش منطقی قیمت خودرو هستیم و در آخرین جلسه با وزیر صمت به جمع بندی‌ درباره فرمول قیمت گذاری رسیدیم. ضرورت دارد در بازار خودرو، قسمت تقاضا را محدود کنیم و ترتیبی اتخاذ شود تا فقط مصرف‌کننده نهایی، خریدار خودرو باشد. همه قیمت‌های فعلی ساختگی و دست چند نفر است و اگر قوه قضاییه وارد شود و این چند نفر را بازخواست و خودرو‌های دپو شده را وارد بازار کند قیمت‌ها شکسته خواهد شد.

شیوا در بخش مهمی از صحبت‌های خود در پاسخ به اصرار مجری برنامه در مورد میزان کاهش قیمت خودرو طی روزهای آینده گفت: قیمت‌های کنونی اگر بشکند امکان دارد ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت‌ها کاهش یابد. قیمت کنونی خودرو حباب دارد و عده‌ای در تلاش برای نگه داشتن این حباب هستند و این حباب را باید بترکانیم تا قیمت‌ها واقعی شود.

 

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

12 دیدگاه برای “صبر کنید؛ خودرو 40 درصد ارزان می‌شود

 1. جی جی نصر گفته:

  چرا باید 40% ارزان شود حتما خواسته دولت وشرکتها هستن نه مردکم باید به قیمت اول بازگردد یعنی 38 ملیون تومن اگر فقط40% کم بشه یعنی پراید54 ملیون تومنه واین ظلم اشکارهست

  • پارسا گفته:

   معلومه شما دلالی که از ارزان شدن خودرو عصبانی شدی. آقایون دلال سال هاست از جیب مردم خوردیم حالا بزارید که مردم حداقل تو سایت و اظهارنظرهای الکی مسولین، یه کم خوش باشن و گرنه بازی قیمت ها همچنان ادامه دارد.

 2. محمود آقابابائیان گفته:

  باسلام به همراه مکانیک درسایت قیمت گذا ری جهت کارشناسی وقیمت خودرو دستور دهید یاقیمت خودرو هارا 40درصد کمتر قیمت گذاری کند یا تامتعادل شدن بازار قیمت گذاری را متوقف کند واقعا این گرانیها بی انصافی است بنده خودم پژو405اس ال ایکس را سال 90 خریده ام 14میلیون پانصدهزارتومان حالا قیمت آن 80 میلیون تومان است ونمی توانم ان را تبدیل به یک خودروی جدید کنم درصورتی که اگر قانونی وجود داشته باشد این خودرو پس 9سال باید زیر 14 میلیون تومان باشد وخودروهای نو هم باانصاف فروخته شود اگر دولت وقوای دیگر بخواهند میتوانند اصلاحات را انجام دهند.

 3. فریدون گفته:

  همانطوریکه درتمام کشورهای دنیا باحقوق چهار تا شش ماه یک کارمندمی تواند بهترین خودرو را خریداری کند باید درایران هم به همین منوال باشد وحق شهروندی وکرامت وجان انسان برای دولت مردان ما مهم باشد وسع نکنند پول مردم به جیب یک مشت سرمایدار واریز شود اگر کارمندی به فرض ماهیانه دومیلیون پانصدهزار تومان حقوق دریافت کندباید خودرویی با همه امکانات روز به مبلغ پانزده میلیون خریداری نماید .

 4. محمد گفته:

  با سلام الان سالهاست که همین داستان گرونی برای خودرو هاهست هر سال هم بدترمیشه خودروی مثلاپرایداز2سال پیش تاالان از19میلیون رسیده به 90میلیون همیشه هم یه مشت کارشناس میان تلویزیون صحبت میکنند که خودرو نخرید ارزان میشه ولی همیشه ضد اون حرفشون در اومده ولی به نظرمن هرچیزی بخرید بهتر ازپوله اینو تجربه ثابت کرده

 5. دلال گفته:

  ملت ساده ایران اگر خورو سازان ایران مثل زمان احمدی نژاد ماشین تولید کنند کی میره از دلال ماشین بخره با سه برابر قیمت خداوند عمر بابرکت به روحانی بده که باعث شد توی این شیش ماه چهار صد ملیون سود گیرم بیاد بیچاره گفت چنان درامد سرشاری ایجاد که احتیاج به کار کردن نداشته باشید

 6. کریم گفته:

  اگر دولت راست میگه دست از سر ماشین و تولیدش برداره بزاره مردم ی نفسی بکشن و بشه مثل همه دنیا خیلی مشکلاتی که الان داریم کافیه دولت هیچ کاری باهاش نداشته باشه اگر درست نشد به بهانه اشتغال زایی با تولید این خودروها هزاران نفرو مستقیم یا غیر مستقیم کشتید و یا ناقص کردید ول کنید دیگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.