خرید خانه ۷ متری با وام بانک مسکن

تورهای مسافرتی لحظه آخر

صندوق پس‌انداز مسکن یکم، بهترین و به‌صرفه‌ترین وام خرید خانه را در میان بانک‌های کشور ارایه می‌دهد. این صندوق که زیرمجموعه بانک مسکن است، به متقاضیان تسهیلات 160 میلیون تومانی ارایه می‌دهد.
به گزارش کاماپرس، تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم که به عنوان وام خانه اولی‌ها شناخته می‌شود، هرچند نرخ بهره و شرایط بازپرداخت خوبی دارد اما در شرایط این روزهای بازار گره چندانی از کلاف سردرگم جوانان و مستاجران باز نمی‌کند. با نگاهی به به متوسط قیمت مسکن در تهران که بیش از ۲۳ میلیون است، با تسهیلات خانه اولی‌ها تنها می‌توان ۶ متر و ۹۰ سانتی‌متر خانه خریداری کرد.

اخبار مهم روز را بخوانید:

تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که تا اوایل سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ درصد قیمت یک واحد ۶۰ متری در تهران را پوشش می داد حالا اثرگذاری خود را از دست داده تا جایی که این میزان به حدود ۱۱ درصد رسیده است. در واقع هم اکنون با وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین می توان در پایتخت ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد. البته این تسهیلات از خرداد ماه امسال منقضی شده و هنوز بانک مرکزی تصمیمی برای ادامه حیات و احیای آن نگرفته است.
کارشناسان در تحلیل این وام بانک مسکن به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته‌اند: اگر قرار است صندوق پس انداز مسکن یکم احیا شود باید هم مبلغ آن افزایش پیدا کند و هم نرخ سود آن کاهش یابد. نرخ سود این تسهیلات هم اکنون در مناطق شهری ۸ درصد و در بافت فرسوده ۶ درصد است. متقاضیان این نوع وام با سپرده گذاری ۴۰ میلیون تومانی و دوره انتظار یک ساله می توانند ۸۰ میلیون تومان به علاوه سپرده خود با نرخ سود ۸ درصد دریافت کنند.

قیمت زمین در بهار 99
بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۵.۷ میلیون تومان با میانگین مساحت ٢٣٦ مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، ٢٢,١درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٧١.٨ درصد افزایش داشته است.
همچنین متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ۵.۷ میلیون تومان با میانگین مساحت ١٠٧ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٢ سال بوده است، که نسبت به فصل قبل، ١٨,٦ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل٦٢.٧ درصد افزایش داشته است.
از سوی دیگر متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ۱.۷ میلیون تومان با میانگین مساحت ١٠٠ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٣ سال بوده است، که نسبت به فصل قبل ٧,٢ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٦.١ درصد افزایش داشته است.

راز آسمان پایتخت

آیا در نرخ وام مسکن بازنگری می‌شود؟
صندوق پس انداز مسکن یکم یا همان وام خانه اولی ها در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد. نرخ سود این وام ابتدا ۱۴ درصد بود که به تدریج به ۱۳ درصد، ۱۱ درصد و در نهایت ۸ درصد رسید. در بافت‌های فرسوده نیز نرخ بهره آن ۶ درصد است.
طبق برنامه ابلاغی بانک مرکزی صندوق پس انداز مسکن یکم فرصت پنج ساله داشت که در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ این مهلت به پایان رسیده است. بانک مسکن پیشنهاد داده فعالیت صندوق مزبور تمدید و ارقام آن احیا شود که هنوز بانک مرکزی موافقت خود را با آن اعلام نکرده است.
اما با نوسانات بازار مسکن طی حدود ۲.۵ سال گذشته اثرگذاری وام خانه اولی ها به شدت کاهش یافته و این موضوع از میزان پرداخت تسهیلات از طریق این صندوق قابل مشاهده است. طبق اعلام بانک مسکن در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ از حدود ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات پرداخت شده توسط این بانک حدود ۲۷ هزار فقره از محل تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم بوده که از کاهش اقبال به این نوع وام حکایت دارد. در واقع با توجه به ۳۸۴ هزار مبایعه نامه کل کشور در ۹ ماهه ابتدای ۱۳۹۸ میزان خرید مسکن از طریق وام خانه اولی ها حدود ۷ درصد کل معاملات ملک در کشور بوده است.
در کشورهای توسعه یافته وام مسکن تقریبا بین ۷۰ تا ۹۰ درصد قیمت ملک را پوشش می دهد. اما در ایران معمولاً اثرات وام پس از نوسانات اقتصادی به شدت کم رنگ می شود.
با وجود آنکه برخی کارشناسان بر لزوم افزایش سقف و کاهش سود تسهیلات مسکن در شرایط فعلی تاکید دارند، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی افزایش وام مسکن را در ایجاد تورم بازار ملک موثر می داند و معتقد است که باید از طریق افزایش ساخت و ساز، تعادل قیمتی را در بازار مسکن ایجاد کرد. این در حالی است که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی راهکار تعادل بخشی در بازار مسکن را احیای نظام پس‌انداز می‌دانست و در دوره او وام مسکن از حدود ۲۰ میلیون تومان به سقف ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

انتهای پیام

مرتبط با : بانک مسکن
ایده سبز
دادپویان
اوج آرام
رایانه کمک
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

6 دیدگاه برای “خرید خانه ۷ متری با وام بانک مسکن

 1. شهرام گفته:

  واقعا خیلی متاسفم که چرا به جای سپرده گذاری در صندوق مسکن یکم در سال 96، همان موقع با وام 20 درصد نرفتیم خونه بخریم.
  بعد از دو سال سپرده گذاری، حالا دست از پا درازتر در سال 99 رفتیم پولمونو برداشتیم، پولی که دیگه هیچ ارزشی ندارد. ایکاش یک ارز معتبر خریده بودیم، ای کاش طلا خریده بودیم، ایکاش ایکاش ایکاش….
  متاسفم برای سیاستمدارهای بی درد و بی فکر مملکتمون که به فکر مردم نیستند.

 2. لیلی گفته:

  دقیقا ما هم از اینکه پولمون رو بیهوده تو بانک گذاشتیم پشیمانیم. پولمون رو برداشتیم ۱۰ ماه فرصت دادن که خونه بخریم وگرنه امتیاز باطل میشه انگار نه انگار ۸۰ میلیون پول ما یک سال واسه بانک سود داشته!!!!

 3. محمد گفته:

  تا وقتی اینا هستن ایران هیچی نمیشه یه ماشین اشغالی و خونه مسکن مهری آشغال شده ارزوی من جوان ایرانی بابادبرید بمیرید بخدا عرضه حکومت ندارید با یه خداحافظی خوشحالمون کنید بابا اگه اسلام اینه نخواستیم برید یکم از ژاپن و غیره یاد بگیرید بر پدرتان لعنت هزار بار عمر جوانی ماگذشت و تباه شد اینده بچه هامون رو هم نابود کردین

 4. سامان بیگلو گفته:

  پول تو بانک گذاشتم بزرگترین اشتباهیه که هر ایرانی تاحالا مرتکبش شده .. با سپرده گزاری انگار گل به خودی زدنه توی فوتبال….
  و درمورد سر تیتر خبر بگم که ما به ۷متر اتاق هم نمیگیم چه برسه خونه اون اسمش لونه ست

 5. رضا گفته:

  کاش این مسئولین به خودشون میومدن واقعا مگه این دنیا چقدر ارزش داره خجالت بکشید آدمایی بودن که از جونشونم گذشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز