دستکش

حقوق کارگران در سال 99 و باور غلط 2.8 میلیون تومانی

سال جدید بدون مشخص شدن حداقل دستمزد کارگران آغاز شد. این در حالی است که هر ساله طی جلسه‌های پرچالش میان نمایندگان کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار این رقم تصویب به تصویب می‌رسید.

به گزارش کاماپرس، آخرین نشست‌های شورای عالی کار در سال 98 با موضوع تعیین حداقل دستمزد کارگران به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان امور استخدامی، بدون نتیجه مشخصی به پایان رسید. طبق شنیده‌های برخی از کارفرمایان بر افزایش تنها ۱۵ درصدی حداقل حقوق کارگران تاکید دارند و برخی از مسئولان وزارت کار نیز از این پیشنهاد حمایت می‌کنند. در مقابل نمایندگان کارگری با استناد به نرخ تورم خواهان افزایش ۴۵ درصدی حداقل حقوق هستند.

هرچند سه دور نشست شورای عالی کار در مورد تعیین حداقل دستمزد کارگران به نتیجه نرسید اما برخی سایت‌ها و فعالان حوزه روابط کار به اشتباه با استناد به خبر حداقل حقوق کارمندن دولت و بازنشستگان در قانون بودجه سال آینده، حداقل حقوق کارگران را نیز 2 میلیون و 800 هزار تومان اعلام کردند. این در حالی است که مرجع اعلام حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولتی با مرجع اعلام حداقل دستمزد کارگران متفاوت است. حقوق دسته اول در قانون بودجه و حداقل حقوق کارگران در شورای عالی کار مشخص می‌شود.

در ماه‌های بهمن و اسفند، رسانه‌ها اخباری از جلسه‌های کمیسیون تلفیق بودجه مجلس منتشر کردند که حاکی از تعیین حداقل حقوق کارمندان دولت بود. بر اساس تبصره 12 قانون بودجه سال 1399 که به تصویب شورای نگهبان رسیده حداقل حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان نباید کمتر از 2 میلیون و 800 هزار تومان باشد. در ابتد ا از قسمت الف تبصره 12 قانون بودجه آمده است، پس از اعمال ضریب حقوق به میزان 15 درصد برای گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر، ترتیبی اتخاذ نماید که با عنوان تفاوت تطبیق موضوع ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری محموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی کارکنان رسمی و پیمانی و قرارداد ماهانه برای کارکنان با قرارداد کار معین و حکم حقوق بازنشستگان از دو میلیون و 800 هزار تومان کمتر نباشد.

 

مطالب مهم را از دست ندهید:

   چطور بیمه بیکاری بگیریم؟

 

حداقل دستمزد سال 98 چقدر بود؟
با توجه به اینکه کشور در ابتدای سال 98 با مشکلات اقتصادی زیادی از جمله تحریم‌های آمریکا، کاهش صادرات نفت، افزایش نرخ ارز و افزایش شدید تورم مواجه بود، افزایش حداقل دستمزد کارگران نسبت به سال 97 چشمگیر و دور از انتظار بود. شورای عالی کار برای سال 98 افزایش 36.5 درصدی را ابلاغ کرد و کارفرمایان ناچار شدند، دستمزد کارگران را از یک میلیون و 112 هزار تومان به یک میلیون و 517 هزارتومان افزایش دهند. این میزان افزایش از سال 1380 تاکنون بی‌سابقه بود. بیشترین میزان افزایش دستمزد کارگران از سال 1380 تا 1398، 25 درصد در سال‌های 92 و 93 بود. برخی کارشناسان عقیده دارند با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلاتی که واحدهای تولیدی و کارفرمایان در تامین هزینه‌ها دارند، هرچقدر حداقل دستمزد افزایش پیدا کند، احتمال بیکاری تعداد بیشتری از کارگران افزایش می‌یاید.

 شایعه فریز شدن حقوق‌ها
با توجه به اینکه جلسه تعیین حداقل دستمزد سال 1399 به نتیجه مشخصی نرسید، برخی گمانه‌ها از احتمال فریز شدن دستمزدها طی سه ماه اول سال جدید حکایت می‌کنند. بر اساس این گمانه‌ها، به دلیل تعطیل بودن بازارها و شیوع ویروس کرونا، احتمال دارد طی سه ماه ابتدایی سال، حداقل دستمزد سال 98 حفظ می‌شود. اما علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار این گمانه‌ها را تکذیب و در گفتگو با رسانه‌ها تاکید کرد: تعیین حداقل دستمزد کارگران در نیمه اول فروردین ماه به نتیجه خواهد رسید. پس از بحث وتبادل نظر و علی‌رغم بیش از ۳۰ ساعت جلسه و رایزنی، توافق بر سر تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ حاصل نشد و به همین دلیل، مذاکرات مزدی به نیمه اول فروردین ماه موکول شد.

وی ادامه داد: با توافق حاصله، مزد قبل از پایان فروردین ماه تعیین خواهد شد و لذا گمانه‌زنی‌ها در خصوص فریز مزدی یا موارد مشابه دیگر، به هیچ وجه صحت ندارد. احتمال فریز مزدی به‌طور کامل مردود است و کارگران اطمینان داشته باشند قبل از پایان فروردین، مزد تعیین خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرد که علیرغم روزهای سختی که کارگران هم به خاطر بحران معیشتی و هم به خاطر کرونا ‌گذرانده‌اند، حداقل دستمزد سال جاری به گونه‌ای تعیین شود که بتواند از بار این سختی‌ها تا اندازه‌ای بکاهد.

 کارگران به دنبال افزایش حدود ۱.۵ میلیون تومانی حداقل حقوق
فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار نیز در گفتگو با رسانه‌ها با اشاره به اینکه سومین جلسه این شورا برای تعیین تکلیف حداقل دستمزد سال ۹۹ به نتیجه نرسید، اظهارداشت: به دلیل اینکه دیدگاه‌های نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولتی در خصوص تعیین حداقل مزد نزدیک نبود، جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت، این در حالیست که در طول عید این امکان وجود دارد که جلسات برای تعیین تکلیف حداقل دستمزد تشکیل شود.

وی افزود: ما به عنوان نمایندگان قشر زحمتکش کارگر اینکه تا چه زمانی جلسات طول بکشد، هیچ‌گونه ضرب‌العجلی نداریم، بلکه به دنبال آن هستیم حق قانونی کارگران داده شود، بر اساس ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگران در سال باید بر اساس نرخ تورم باشد و این امری است که شورای عالی کار باید آن را در نظر داشته باشد و ما در این راستا چه چیزی جزء احقاق حق کارگران را نمی‌خواهیم و به دنبال آن‌ نیز نیستیم که بخواهیم حقوق کارگران را در نظر نگیریم و برای تعیین دستمزد تسامح به خرج دهیم.

توفیقی با تاکید بر اینکه درخواست ما برای افزایش حداقل حقوق در سال جدید، یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان است، گفت: با توجه افزایش نرخ تورم طی سال‌های اخیر حداقل معیشت کارگران در خطر جدی قرار گرفته و برای جبران این امر باید حداقل حقوق کارگران با افزایش ۴۵ درصدی رو به رو شود، این در حالیست که در سال‌های گذشته حقوق کارگران همپای نرخ تورم رشد پیدا نکرد که این امر در نهایت موجبات آن را فراهم آورد که سفره‌های کارگران آب رفته و کوچکتر از گذشته شود.

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 338
دوست نداشتم: 119
میانگین امتیازات: 2.84

37 دیدگاه در “حقوق کارگران در سال 99 و باور غلط 2.8 میلیون تومانی

اقا بیخیال این بازیا .افزایش 1/5 میلیونی برای کارگر.خخخ

من کارفرمای یک واحد تولیدی هستم . از خدا میخواهم که نیروی هر چه بیشتری استخدام کنم .اما قاچاق کالا ، قاچاق وارونه ( واردات کالای خارجی و بسته بندی ایرانی و درج ساخت ایران بدون هیچ گونه نظارتی) و خودفریبی ادارات دولتی با علم به اینکه کالاها چینی است اما همان مارک ساخت ایران را کافی میدانند . با این ترتیب تولید واقعی هرروز کمرنگ تر شده و مجبور به تعدیل نیروها هستیم. حالا با این دستمزدهای جدید که اصلا امکان. ادامه کار میسر نخواهد بود.‌ مثلا کارگاهی که ۲۰ پرسنل دارد حداقل ماهانه باید ۶۰ میلیون تومان حقوق و بیش از ۱۵ میلیون تومان تامین اجتماعی بدهد. چگونه وقتی کالایش ۱۰۰ تومان تمام می‌شود و مشابه خارجی وارد و بنام ساخت ایران به سازماندهای دولتی به قیمت ۵۰ تومان فروخته می‌شود و عملا نمیتواند ادامه دهد بتواند از پس حقوق و تامین اجتماعی و دارایی و‌مالیات بربایید. بیل گیتس هم باشد ترمز می‌کند.
اقتصاد ما از پای بست خراب است و دورنمای خوبی هم ندارد. الان من دو عدد کلید میخواهم در ایران نیست از المان درخواست خرید کردم گفتند تحریم هستید نمیدهیم. شما بفرمایید چگونه ادامه دهیم ؟
سیاستهای اقتصادی و سیاسی دولت دست و پای ما را بسته .
در ضمن خرج که از کیسه مهمان بود. خانم طایی شدن آسان بود
دولت اگر راست می‌گوید هر چقدر که میخواهد به حقوق کارگران اضافه کند و مابالتفاوت ۹۸ با ۹۹ را خودش پرداخت کند .

آقای کارفرما. بااین تفاسیر اگر شما تونستی چیزی که تولید کردی رو به قیمت ۹۸بفروشی کارگر هم افرایش حقوق نمی‌خواهد شما دوست دارید سود ۲برابر داشته باشید اما حقوق کارگران اضافه نشه

داداش جاتو با یه کارگری که مستاجره ماهی فلان قدر داره کرایه خونه میده، هزار جور قسط و بدهی داره، عوض کنی هم همین حرفو میزنی؟ تو داری به سود خودت حرف میزنی به ضرر کارگر، همه جوانب رو در نظر بگیر بعد حرف بزن.

شماها هیچ فکر کردید که نصف بیشتر از کارگران دیپلم و لیسانس دارن و اونوخ نصف بیشتر همین کارمندا سیکل و دیپلم اند. اونوخ حداقل حقوق اونا زود و بدون هیچ اعتراضی انجام و تصویب می‌شود ولی کارگری که داره چوب مدیریت همین شمارو میخوره با زجر کشی آخرشم بخوایید 15 یا 20 درصد اضافه کنید. منه نوعی که هیچی کم از آقازاده هاتان ندارم باید با کلی تحصیلات کارگر باشم و برای یه بخور و نمیر بجنگم اونم با کلی منت. پس کی میخواد بفکر باشه. به گفته ی خودتان نزدیک به 13 میلیون کارگر داریم ینی چیزی حدود نصف بیشتر جمعیت کشور. آهای آقایانی که جلسات تشکیل میدید دو تومان دست بگیر ببینم یه ماه زندگیتو چجوری میچرخونی بسم الله

دوست عزیز کارفرما چرا کارگر باید تاوان پس بدهد شما خواهشن از دولت مطالبه گر باشید فقط زورتون به کارگر بدبخت میرسه 😔😔😔

با توجه به مخارج کرونا و بزرگ شدن فرزندان و رفتند به دانشگاه و افزایش قیمت برنج ایرانی و گوشت …. و اجاره منزل
حقوق کار گر و مستمر بگیر نباید کمتر ار ۵۰۰۰،۰۰۰ تومان بگیرد .
دولت باید ار حق کار گر حمایت کند

با سلام
به عنوان یک کارفرما که ۶ کارگر دارم .
درصورت افزایش حقوق به مبالغ غیر قابل قبول ۵ کارگر را اخراج میکنم.
با افزایش کارگران میزان تولید و خدمات تا حدی بالا می رود که اکثر آن هزینه و صرف حقوق میشود.
باتوجه به هزینه های انجام شده و سرمایه و توان گذاشته شده، درامد بنده ۴ میلیون خالص بوده است. خب عقل سلیم این است که سرمایه به بانک انتقال بدم و…
به قول آن دوست بزرگوار حقوق بشود صد میلیون مشکلی نیست، دولت پرداخت کند.نه از جیب کارفرما و…
حالا شرکت های دولتی و بزرگ و غیره که می توانند پرداخت کنند .
نکته بعدی اینکه ساده نباشید افزایش حقوقی به این شکل تورمی بزرگ ایجاد مکند منتظر تورم صد درصدی باشید.

اشتباه شما همینجاست که فکر میکنید با حقوق پایین کارگر سود بیشتری میکنید
اما از این غافل هستید که همین کارگر اگر قدرت خرید نداشته باشه محصول و خدمات شما به فروش نمیره
این رابطه دو طرفه است
هرچقدر قدرت خرید بالاتر بره ، فروش کارگاه و کارخونه ها هم بالاتر میره
اشتباه دولت و کارفرما ها تو این چندین سال گذشته هم همین بوده ( قدرت خرید مردم رو آوردن پایین از اون طرف انتظار دارن فروش داشته باشن و سود هم بکنن )

این طرز تفکر که با افزایش حقوق کارگر، تورم ایجاد میشه و نرخ تورم بالا میره رو کنار بزارید. چرا با افزایش 50 درصدی حقوق کارمندان دولت در اسفند ماه 98 و همچنین افزایش 15 درصدی که قراره در سال 99 داشته باشن تورم بالا نمیره!!!!!!!!!!!!!! ولی وقتی میرسه به افزایش حقوق قشر کارگر تورم ایجاد میکنه!! کاملا با موضوعاتی که کارفرما ها برای فروش جنس های تولیدیشوون مطرح میکنن موافق هستم.

کارفرماها باید مشکل رو با دولت حل کنن و دولت هم قوانیین و کنترل سخت گیرانه ای برای آقازاده ها بزاره که جنس چینی ارزون وارد نکنن. واقعا اگه نشد کارفرماها (از طریق شورای کارگری و کارفرماها ) یک ماه تعطیل کنن . بدون حقوق – تا کی کاگر باید چوب مشکلات سیاست اقتصادی و اجرایی این کشور رو بخوره.؟؟؟

سلام من یک تراشکار با. بالای25سال سابقه ای کاری. بماند که بیمه‌ای منو کم ریختن ولی من خبر نداشتم حالا که فهمیدم دیگه اعصاب شکایت بازی با این سرمایداران حرام خور. رو نداری. شما ها که خیلی از مردانگی حرف میزنید…….. میتوانید با5میلیون یک خانواده 5 نفری روبچرخونید……………. چکار کنم کورونا هم نمیکشمون باید ذجر دنیا را به کشم. تا آن دنیا……. البته آن دنیا هم همینطور یه بازم من توی اون دنیا. کارگرم به خدا شکایت کنم…. این عاقبت ما کارگرها ست……….. شما همیشه درست میگید………………….

عزیزم تو این خراب شده تورم صددرصدی که داریم در هرحال.
درواقع فرقی نداره چه حقوق کارگربدبخت اضافه بشه چه نشه تورم هست و این خیلی حرف چرتیه که اگر حقوق کارگرازیاد بشه تورم ال میشه و بل میشه. شما خودت داری میگی با ماهی چهارمیلیون نمیتونی کناربیای چطور توقع داری کارگر بدبخت با ماهی دومیلیون زندگی کنه؟!!!

سلام به قرآن به پیغمبر 4ساله زیرنظر پیمانکار دارم کار میکنم کلا 4ماه بیمه ردکرده میگم بیمه میگه باشه انقد که سال تموم میشه بعدعیدی یک ماه میگم بابا عیدی 2ماه حقوق بایه سنواته میگه میخوای بخواه نمیخوای بروجای دیگه قراردادش یک میلیارده با 4تا کارگرهرکدوم یک و700 حقوق خدامیدونه سالی که گذشت 2بار گوشت خریدم روی هم یک کیلوهم نخریدم به قرآن قسم سال قبل کلا 10کیلومرغ هم نخریدم شمارو به خدایی که می پرستید یعنی فکرمیکنین اگرحقوق کارگر یک میلیون اضافه بشه کارفرما ورشکست میشه نه به قرآن کارفرما انقدزرنگ تشریف داشته که حقوق کارگراش واز یک دهم امااک ومستغلاتش میده .بماند سودفراوان از تولیداتش یااز پرداخت قراردادش من از رهبری میخوام من رییس جمهور میخوام از همه دلسوزان نظام میخوام که ورود کنن به جلسه ای که توی اون کارگر یک سرسوزن هم توی تعیین افزایش حقوق دخیل نیست مگرنه اینکه 13میلیون کارگر جمععیتی بالغ بر50میلیون نفر با این تصمیمات بچه گانه بدبخت وبدبخت ترمیشوند

هم کارگر میناله هم کارفرما ولی آخرش همه توقع دارن کارگر تحمل کنه.آقا ۴۱ سال کارگر تحمل کرد به کجا رسید؟ خیلی از سالها اصلا افزایش حقوقی هم نبوده.کارفرماها که هرچی مزایا و اضافه کاری بود قطع کردن از طرفی هم این همه گرونی.مگه ما کارگرها انسان نیستیم.به کارفرما فشار میاد به کارگر فشار میاره.

سلام نمتونم نوشته ام رو دوباره پیدا کنم. فقط یکلام ختم کلام. توی این دوره زمانه نمیشه بااین پولی که دارین چونه میزنین کمش کنید، زندگی کرد…..

مسئولین نظام دارن با تصمیماتشان قشر ضعیف جامعه رو نابودمیکنن.و باعث نارضایتی و اصطکاک مردم با نظام میشن.کارمند دولتی که حقوقی قوی دارد هرسال هی قویتر میشه و کارگران بیچاره هرسال هی ضعیف و ضعیفتر میشه حالا نداشتن امنیت شغلی و نداشتن احترام و عزت و اینکه میدونم بعد سی سال هیچ پیشرفتی در کارشان نیست و ردیف بالاتری نخواهند گرفت.اخه واقعا چرا ؟کارگر مگه آدم نیست مگه معده نداره مگه زن و بچه نداره؟مگه چندبرابر کارمند دولت کارنمیکنه با حقوق چندبرابرضعیفتر.مگه شماها مسلمان نیستید؟مگه انقلاب براهمین مردم ضعیف نبود و نیست ؟مگه تو جنگ و تحریمها و مشکلات مملکت صف اول نیستن؟مگه مسئولین نظام شاه رو شماتت میکردن چرا به قشر ضعیف جامعه اهمیت نمیده؟ولی خودشون بدتر از شاه عمل میکنن.ولی دنیا گرده و نباید ازقشرکارگرتو هر شرایطی دیگه انتظار داشته باشن.وقتی خدابخوادشاه هم که باشی تاج و خونتون سرنگون میشه پس به مردم که ولی نعمتان هستن اهمیت بدید

اشتباه صنعت کشور اینکه بجای راه اندازه ای واحد های تولیدی بزرگ و قدرتمند انقدر صنعت و واحد های صنعتی کوچک کرده که هر کسی حس کارآفرینی بهش دست داده امد یه کارگاه راه اندازی کرده و بعد از تغییرات کوچکی در بازار های مالی و اقتصادی و همچنین تحریم شرکت ورشکست شده ، هم کارفرما چرخ کارش فلج شده و کارگر بیچاره خونه نشین . این نتیجه عدم حمایت های دولت این واحدهای صنعتی بود . و از همه بدتر ایجاد همچین واحدهای صنعتی کوچکی بوده است .

کمتر ۵ تومن واقعا ظلمه.یا قیمتارو بیارین پایین.یا حقوقو ببرین بالا.کسی که کار میکنه با مدرک تحصیلی بالا شده کارگر چه گناهی کرده.وقتی یک انسان با تمام ظرفیتی که داره داره انرژی خودش رو میزاره کار میکنه یعنی نباید آسوده زندگی کنه.حالا اون به درک.نباید قدرت خرید داشته باشه برا خوانوادش.برا تحصیل فرزندانش.برا ایاب و ذهابش.وقتی انرژی شو گذاشته کار میکنه از جای دیگه باید بش پول بدن یا کارفرماش موظفه بده.الان ۷ماهه همچی گرون شده .ولی حقوق تکون نخورده .یعنی سوده خالص برا کارفرماها.ایا اومدن ی پولی بیشتر به کارگرا بدن بگن دمتون گرم.نه.قانون فقط باید از حق کارگر دفاع کنه .شما که حقوق کارگرو اعلام میکنی و این مسولیت رو گردنته باید به نحو احسن از حق کارگر دفاع کنی

واقعا چقد ظلم برای قشر کارگر…در نظر داشته باشین اگر حقوق همه کارگرا به 5 میلیونم برسه بازم کمه بعد واقعا روتون میشه دارین در مورد 2.800 صحبت میکنن که اونم آیا بشه آیا نشه؟ چطور همین بنزین یک شبه 3برابر میشه بعد افزایش حقوق کارگر اینقدر سخته که تردید دارین… فکرشو بکنین با حقوق 2.800 در طول ماه چیکار میشه کرد:
*اجاره خانه در پایین شهر: حداقل 500تومان به بالا
*پرداخت آب و برق و گاز و شارژ: حداقل و با رعایت کامل
250 تومان به بالا
*خرج و مدرسه یا دانشگاه یک فرزند: حداقل 1 میلیون به بالا
*هزینه بنزین و استحلاک ماشین یا کرایه: حداقل 1.500 تومان به بالا
*خرید مایحتاج ضروری خانه در طول ماه: حداقل 2میلیون به بالا
*خرج زن…زندگی…لباس…دعوت به جشن…مهمان..کلی قصد و وام و بدهی…و و و و و …واقعا فکر میکنید با این حقوقی که در نظر گرفتین کی میتونه زندگیشو بچرخونه…تمامی هزینه هایی که من اعلام کردم ،حداقل هزینه ها بودن و دیدین با همین حداقل ها باز خرج زندگی بیشتر از چیزی بود که شما برای قشر کارگر در نظر گرفتین…بماند که دیگه خانه خریدن یک رویا شده بماند که مردم قدرت خرید پایین ترین ماشین مثل پراید رو ندارن، بماند که جوان ها قدرت ازدواج کردن رو ندارن با این همه مشکلات… حالا با این حقوق کی میتونه پس انداز کنه تا بتونه خونه بخره یا ماشین بخره…این کار غیر ممکن بنظر میاد…کسی که پشتیبانی نداشته باشه با همین حداقل ها هم نابود میشه…با این نرخ تورم حداقل حقوق هر شخص برای زندگی عادی(نه لاکچری) باید ماهی 10 میلیون به بالا باشه تا زندگی بچرخه…حالا حسابشو برسین 10 میلیون کجا 2.800 کجا که کلی تردید هم روش هست…فقط میتونم بگم واقعا متاسفم…

دیوار ازدیوارکارگر کوتاهتر نیست توایران خداوکیلی خودتون میتونین حتی با۵میلیون هم زندگی کنین بیاین یکم خودتونو جای کارگر بزارید بخدا روز حساب وکتابی هم هست

سلام من یک گارگرم که هرچه کار میکنم فقط میره اجاره خونه و قبض اینا شما اقای کارفرما میگید ما چیکار کنیم اخه این چندرغاز حقوق چیه که به ما میدید بقران روزی هزار بار ارزوی مرگ میکنم چون شرمنه زنو بچم ترو قران رحم بکنین ما دیگه بریدیم ما ترس از کرونا نداریم ترس ازین داریم که از گشنگی بمیریم ترو به هرکی که میپرستین مارو هم درک کنین

واقعا روشون میشه بشینن درمورد ۱۵درصد حقوق کارگرا چونه بزنن
چطور پارسال ب۳۶.۵درصد افزایش موافقت شد ولی امسال با این همه مصیبت و گرونیو …… ۱۵درصد ماصلن مثل اینکه داخل آدمم نیستیم جزو جونوراییم
.

خوب کارگرهای عزیز شما که با مبلغ دریافتی نمی تونید بسازید طلب مبلغ بالاتر بکنید و برید بشینید تو خونه هاتون. من فروشنده یک مغازه هستم و می دونم که کارفرماهایی مثل کارفرمای من همچین توانی ندارد. یک مغازه اجاره کرده و من یه نفر دیگه رو گذاشته سر کار هر چی درمیاد میشه خرج ما. بهش بگی دو و نیم بده میگه مارو بخیر و شما را به سلامت. کارگرهای مثل من زیادند. همه که تو کارخانه ها و شرکت های آنچنانی کار نمی کنند. من هم می دونم این مبالغ کمه ولی سه سال دنبال کار بودم به هر دری زدم تا اینجا برام جور شد.

هر چی بدبختی داریم از دولت بی فکره نمیتونن جلوی کسری های بودجه را بگیرن و جای اختلاس ها را پر کنند فشار را میزارند روی قشر کارگر و اجتماع و پیمانکار و کارفرما خوب کمتر پول حرام کنید برای جاهای بیهوده این همه درآمد تو این کشور کجا خرج میشه یه بار شفاف اعلام کنید درآمد را با خرج را ببینید کجا داره میره. تو این کشور نه میشه تولید کرد نه میشه نه میشه کار کرد فقط دلالی راهش بازه که خودش کلی تورم میاره اقتصادتون به دکتر نیاز داره شدید. …

مسئولین تصور اشتباهی دارند که افزایش حقوق کارگران باعث ضربه خوردن به تولید ملی و ایجاد تورم می شود
در یک فروشگاه با 5کارگر اگر درآمد ماهانه 50میلیون باشد و 20میلیون را هزینه ها و اجاره و مالیات و سهم سرمایه گذاری در نظر بگیریم ،می ماند 30میلیون که از این 30میلیون کارفرما نفری2میلیون و جمعا 10میلیون حقوق می دهد و 20میلیون سود خالص در جیب میگذارد
مشکل اصلی همین تفاوت درامد فاحش می باشد که باعث می شود کارگران قدرت خرید اجناس داخلی را نداشته باشند و کارفرمایان با افزایش دارایی، خرید جنس داخلی را ننگ بدانند و همواره به فکر سفرهای خارجی و تبدیل دارایی انباشته خود به دلار باشند
و اینگونه با خروج ارز از کشور توسط کارفرمایان و دولتی های حقوق بالا بگیر قدرت پول ملی پایین می آید
افزایش تورم ضعف است ولی مشکل اصلی کاهش ارزش پول ایران نسبت به دلار می باشد که فاتحه مملکت را می خواند و تا زمانی که با سیاست های اشتباه حق کارگر خورده شود و پول در جیب کارفرمایان و پزشکان و وکلا و دولتی ها انباشته شود و توسط این افراد خرج سفرهای خارجی و خرید اجناس لوکس و غیرلوکس خارجی گردد وضع بدتر هم خواهد شد
گاهی باید نگاه و تفکری باز و فراتر از کتاب های کپی شده اقتصادی داشت تا راه حل های درست ارائه گردد
راه نجات مملکت افزایش حقوق کارگران و کاهش انباشته شدن پول در جیب کارفرمایان و پزشکان و وکلا و دولتی ها و دلالان می باشد (افزایش حقوقی همراه با نظارت بر اجرا و رعایت قطعی از سمت تمام کارفرمایان و کسبه بصورتی که حتی اگر خود کارگر به دلیل فشار از شمت کارفرما تن به حقوقی پایین تر از قانون داد باید همراه با کارفرما جریمه بپردازد)
کارگر خارج کننده ارز از مملکت نمی باشد بلکه نجومی بگیرها ارز را خارج می کنند
کارگر خریدار جنس تولید داخل است ولی وقتی پول در جیب افرادی غیر از کارگران می رود پس شعار حمایت از تولید داخل فقط یک خواب خوش است
تقسیم عادلانه و متعادل ثروت و دارایی مملکت در بین مردم تنها راه نجات مملکت از این منجلاب افزایش نرخ دلار و کاهش قدرت پول ملی می باشد
کارفرما ساده ماهیانه 10برابر یک کارگر پول در جیب می گذارد
پزشک عمومی و معمولی ماهیانه 15برابر یک کارگر درامد دارند
پزشک متخصص 30برابر
دلالان که کلا پول خوردن کارشونه
مدیران دولتی نجومی می گیرند
کارمندان ساده و جزئی دولت 4برابر کارگر حقوق ثابت و همیشگی دارند
معلمان دوبرابر کارگران
و در آخر کارگر اگر کار باشد اگر کار باشد اگر کارباشد روزانه با 8ساعت کارسخت 50هزارتومان درامد دارد
و از همه بدتر کلی جوان تحصیلکرده که دنبال کارهستند ولی کاری نیست و هیچ درامدی ندارند (چرا کار نیست چون پول توسط نجومی بگیرها از مملکت خارج می شود و جنس خارجی و ملک خارجی می خرن)
اسم حکومت هم اسلامی گذاشتین
اسلام و عدالت اسلام و علی کجا و این تفاوت ها کجا

متاسفانه کارگر تفکر تولید نداره تولید تو این مملکت خیلی خیلی سخته هرینه های تولید بالاست کیفیت مواد اولیه افتضاح خوب شمای کارگر جنس آشغال میخری ؟ شما فقط بحث حقوق خودتون را در نظر می گیرید و مسلم باید در مدت یک ماه درآمدی که داری مناسب باشه ولی تقصیر از کارفرما نیست یک زنجیره تو در تو هست که من تواید کننده ترجیح میدم خودم را در گیر تولید نکنم

آقا من سی سالم هست هنوز مجردم ، پولم نمیکشه زن بگیرم ، تو پمپ بنزین کار میکنم ، کارمون 24-24 هست ، خدا میدونه که 26 ساعت سر کاریم ، ۲ ساعت فقط طول میکشه که شیفتمون عوض بشه و پول ها رو تحویل بدیم و تا خونه برگردیم – بعدشم وقتی میرم خونه همش خوابم چون تو پمپ بنزین روزی ۲ ساعت حق خواب داریم – حتی یه ریال خرج خونه نمیکنم ، خرجم رو پدرم میده ، خدا خودش میدونه هزار تومان سرمایه ندارم ، میخوام بگم با این حالی که مجردم خرج خودمم به زور میدم ” چرا اینقدر ظلم میکنین در حق ما ، دیگه زن گرفتن و یه خونه اجاره کردن در قرن 21 واقعا باید خجالت آور باشه که نتونی اونم انجام بدی ، حداقل دست مزد بنده باید بالای چهار میلیون باشه با این زحمت هایی که من میکشم ،،، این ماه نصف حقوقم دادم ماسک و دستکش و الکل به خاطر ویروس کرونا ، کارفرما حتی حاضر نیست یه ماسکم برای ما بخره ، هیچ روزی هم کمتر از 45 میلیون تومان تراکنش انجام نمیدیم ، والا با این گردش حساب صاحب پمپ بنزین میتونه حقوق مارو با همین سود پول هاش واریز کنه ، موندم متاهل ها چجوری زندگی میکنن

به نظر من باید حقوق هر کارفرما یا شرکتی نسبت به درآمدش تعیین بشه من کارگر شرکت گاز اتیلن هستم وحشتناک درآمد دارن شاید دقیقه ای صد میلیون به بالا خب حقوقی که اینا میدن باید خیلی بیشتر از کارفرمایی که درامدش پایینه باشه
درست نیست اونایی که دیپلم دارن و بالادست ما شدن با پارتی حقوق بیست میلیونی بگیرن و ما با حسرت با لیسانس حقوق دو میلیونی
ولی اون کارفرمایی که سودش آنچنان نیست میتونه کمتر حقوق بده
کار باید ریشه دار باشه اگه میزان درآمد هر شرکت مشخص بشه حقوق کارگراش هم مشخص بشه هیچ چیزی کلی نمیشه .

باسلام.کارگر هیچ پشتوانه وحمایتی ندارد.الان من ۲۰ساله کار میکنم وحق بیمه پرداخت میکنم ومیخوام یه وامی از بانک ها بگیرم هیچ اعتبار وارزشی ندارم.چرا وزیر کار و کارفرماها ناحقی و ناعدالتی و بی انصافی در حق کارگر میکنند مگه ما مثل دولتی ها آدم نیستیم که هرچه میخوان وبانکی میخوان وام میگیرن.
همه کارفرماهای عزیز فکر سود خود هستند.ولی کارگر بیچاره فکر درآوردن هزینه ابتدایی زندگی است.انصاف نیست قیمت ها در سال ۱۰بار تغییر قیمت وافزایش قیمت بخورد ولی حقوق کارگر یک ریال اضاف نشه.کجای دین و آیین اینجوری هست.انصاف داشته باشید ما هم آدم هستیم زن وبچه واجاره خونه وهزینه های لباس و تحصیل بچه ها میدیم.حقوق کارگر نباید زیر ۵میلیون تومان باشه.حالا میگید شرایط اقتصادی کشور خرابه اشکال نداره همون ۳میلیون تومان باشه.در غیراینصورت همه باید اعتصاب کنند و به این ناعدالتی وبی انصافی پایان بدن

با سلام هر کارفرمایی که توانایی نداره با ارزان ترین کارگر دنیا , ارزان ترین انرژی دنیا , کمترین مالیات دنیا و یک کرور قانون حمایتی و عوارض گمرکی کالایی را تولید کند که توانایی رقابت با کالای مشابه خارجی را داشته باشد همان بهتر که کار خود را تعطیل کند . من به عنوان یک کارگر ترجیح میدم بیکار باشم و از گرسنگی بمیرم تا وسیله درآمد کارفرمایانی شوم که من را استثمار کنند و با مکیدن خون من ثروتمند گردند . تاوان بی عرضگی مدیریتی و هزینه سربار بالای تولید را نباید کارگران بدهند . مرگ یکبار شیون هم یکبار فقط کافی است صابون بیکاری را به تن خود بمالیم و زیر بار حرف زور نرویم . ببینیم کی ضرر می کند ما یا آنها . با تشکر

سلام هرموقع مزد کارگربه کارمند تعلق بگیره ومزد کارمندبه کارگرحق به حقدار رسیده در غیر از این صورت داستان همان داستان دست بسته امیرالمونین وظلمه

دوستان عزیز سلام

بنده بازنشسته و کارفرما هستم با 5 نفر کارگر دختر و پسر. همکاران بنده خود میدانند از هیچ چیز قانونی که به نفعشان است برایشان کوتاهی نمی کنم.خودشان بارها شاهد بوده اند وقتی حقوقشان را داده ام به خداوندی خدا برای من چیزی بعنوان سود نمانده است.یعنی ماهها بوده که فقط به اندازه حقوق کارکنان درآمد داشته ام.چون بنده مبلغی به عنوان حقوق بازنشستگی دارم هدفم در درجه اول اشتغال این تعداد از دختران و پسران است. مگر چند نفر با این نیت کار می کنند؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر بنده حقوق بازنشستگی نداشتم من هم توان انجام این کار را نداشتم…… گر چه بعضی اوقات واقعا کم میارم و به اصطلاح(میبرم) و چندین بار تصمیم به تعطیلی محل کار نمودم.

لازم به ذکر است دو دختر که با من کار می کنند پدر ندارند و در اسفند سال قبل و باوبروز بیماری کرونا به بنده گفتند اگر وضعیت به همین روال باشد و شما دفتر رو ببندید تکلیف ما چه خواهد شد؟؟؟؟؟

حال با توجه به موارد فوق خواستم بگم دوستان عزیز کارگر تمام کارفرمایان را با یک چوب نرانید…… بنده اگر شرایط کاری مناسب باشد و قوانین به نفع تولید کننده وضع شود از خدا میخواهم حقوق کارگر افزایش یابد….. ولی در حال حاضر و با شرایط کنونی چگونه ممکن است؟؟؟؟؟؟

قانون کار. فصل الختام میباشد.طبق ماده41قانون کار .حداقل مزد کارگران که همه ساله درشورای عالی کار وبا حضور نماینده دولت .نماینده کارفرما ونماینده کارگران تعیین میشود بایستی بادرنظرگرفتن 2معیار انجام شود.1-تورم قابل پیش بینی سال موردنظر(سال99)توسط بانک مرکزی.که متاسفانه برداشت شرکای شرکت کننده در جلسه .سهوا ویا عمدا تاکنون سال قبل سال مورد نظر را مد نظر قرار داده اند!!!!!!…..ضمن انکه در ایران وضعیت اقتصادی به حدی متلاطم وبیماراست که تورم سال جدید قابل پیش بینی نمیباشد.لذا ناچارا بایستی به میزان تورمی که دولت مدعی است که میتواند کنترل کند اکتفا نماییم.معیار دوم.2-هزینه حداقل سبد معیشتی سال جاری.که مورد تاییدسه گروه تصمیم گیرنده میباشد.که شرکای حاضر در شورای عالی بویژه دولت وکارفرما مدت زیادی وقت وزمان را هم .به این بهانه به هدر میدهند.وبرای سال1398مبلغ 4میلیون و950هزارتومان براورد گردیده وموردتایید 3گروه نیز بوده است.بنابراین مبلغ قانونی حداقل دستمزد بدین صورت محاسبه میگردد.مبلغ 4950000تومان(هزینه سبد معیشتی سال جاری)به اضافه15/تورم نسبت به سبدهزینه ای سال جاری.که مبلغ ان حدود750000تومان براورد میگردد.ودر نهایت حداقل دستمزد سال1399که از مجموع2 فاکتور ارایه شده در ماده41قانون کار حاصل میشود.مبلغ5.700.000تومان میباشد. لذااین مبلغ عین مهر قانون کار جمهوری اسلامی ایران میباشد.و هر گونه به اصطلاح چانه زنی ویا توافق در کاهش این مبلغ.تحت هر عنوان تخلف وجرم محسوب میگرددوقابل پیگرد قانونی وطرح شکایت دردیوان عدالت اداری(از دولت به سبب عدم رعایت قوانین مصوب)وهمچنین شکایت از نمایندگان گروه کارگری در دادگاه های کیفری به جرم تبانی وخیانت در امانت میباشد.لذا از نمایندگان گروه کارگری تقاضا میگردد .به هیچ عنوان از مواضع حق طلبانه وقانونی خوددر شورای عالی کار کوتاه نیامده.و به استدلالاتی همانند رکود.اخراج کارگران .مشکل کارفرما…….واز این قبیل ترفندهاتوجه ننمایند……با این منطق که هر گروهی اگر هم مشکلی داردبایستی از طرق پیش بینی شده قانونی خود حل نماید ونه ازطریق پایمال کردن حقوق قانونی قشر کارگران زحمت کش .مخلص کلام .به نمایندگان گروه کارگری توصیه میشود در صورتیکه دولت ویا گروه کارفرما در زمان تعیین شده (نیمه اول فروردین ماه99)از تشکیل جلسه .ویا از قبول مبلغ حداقل دستمزد قانونی امتناع نمایند.مجاز والزام به طرح شکایت در دیوان عدالت اداری از دولت .به جرم عدم التزام به قوانین مصوب وتضضیع حقوق کارگران میباشند/موفق باشید.

سلام…ما هرساله شاهد جدال بین کارگر و کارفرما هستیم از حق هم که نگذریم کارگر ضعیف شده اما کارفرما هم مقصر نیست.هرچقدر کارگر قدرت خرید داشته باشه کارفرما هم بیشتر سود میکنه یا برعکس.اصلن یه چیزی اینجا میلنگه..به نظر من کارگر و کارفرما تو یک جبهه هستن.اصل قضیه به ریشه مدیریت ناتوان دولتی ها برمیگرده..از اختلاس بگیر تا حقوق های بالا تا کم کاری دولتی ها و ریختوپاشهاشون..جیب دولت پرشود از جیب مردم..وسلام

بهترین کار اینه که من کارگر که با مدرک ارشد و دوتا زبان خارجی و هشت سال سابقه که حقوق دیپلم میگیرم تبدیل وضعیت بشم و مثل شماها حقوق کارمندی بگیرم،به کارمندا که میرسه پنجاه درصد افزایش بعلاوه پانزده درصد..ما کارگرا چه گناهی مرتکب شدیم که شما به وظایفتون درست عمل نمیکنید و به حداقل حقوق ما راضی نیستید؟؟

با سلام به همه…نتیجه این جلسات هیچ چیز نیست جز به نفع کارفرما همیشه همین بوده دارا داراتر میشه و ندار ندار تر…هیچ کارفرمایی دلش به حال کارگر نمیسوزه اونا حاضر هستن کارگر حقوقی نگیره ولی یه هزاز تومنی از سرمایشون کم نشه کارگر همیشه تحت فشار بوده و خواهد بود در صورتی که چرخه صنعت تنها به دست کارگران میچرخه و متاسفانه هیچ کجا از حق کارگر دفاع نمیشه…

سلام. دوستان هم کارگر هم کارفرما این وسط بلاتکلیف مانده کار از ریشه خرابه. دولت این وسط خودشو کشیده کنار کارگر و کارفرما رو بجون هم انداخته. فردا کارگر مجبور که کار کنه اگه حقوقم زیاد نشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *