حقوق کارگران در سال 99 و باور غلط 2.8 میلیون تومانی

دستکش

سال جدید بدون مشخص شدن حداقل دستمزد کارگران آغاز شد. این در حالی است که هر ساله طی جلسه‌های پرچالش میان نمایندگان کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار این رقم تصویب به تصویب می‌رسید.

به گزارش کاماپرس، آخرین نشست‌های شورای عالی کار در سال 98 با موضوع تعیین حداقل دستمزد کارگران به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان امور استخدامی، بدون نتیجه مشخصی به پایان رسید. طبق شنیده‌های برخی از کارفرمایان بر افزایش تنها ۱۵ درصدی حداقل حقوق کارگران تاکید دارند و برخی از مسئولان وزارت کار نیز از این پیشنهاد حمایت می‌کنند. در مقابل نمایندگان کارگری با استناد به نرخ تورم خواهان افزایش ۴۵ درصدی حداقل حقوق هستند.

هرچند سه دور نشست شورای عالی کار در مورد تعیین حداقل دستمزد کارگران به نتیجه نرسید اما برخی سایت‌ها و فعالان حوزه روابط کار به اشتباه با استناد به خبر حداقل حقوق کارمندن دولت و بازنشستگان در قانون بودجه سال آینده، حداقل حقوق کارگران را نیز 2 میلیون و 800 هزار تومان اعلام کردند. این در حالی است که مرجع اعلام حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولتی با مرجع اعلام حداقل دستمزد کارگران متفاوت است. حقوق دسته اول در قانون بودجه و حداقل حقوق کارگران در شورای عالی کار مشخص می‌شود.

در ماه‌های بهمن و اسفند، رسانه‌ها اخباری از جلسه‌های کمیسیون تلفیق بودجه مجلس منتشر کردند که حاکی از تعیین حداقل حقوق کارمندان دولت بود. بر اساس تبصره 12 قانون بودجه سال 1399 که به تصویب شورای نگهبان رسیده حداقل حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان نباید کمتر از 2 میلیون و 800 هزار تومان باشد. در ابتد ا از قسمت الف تبصره 12 قانون بودجه آمده است، پس از اعمال ضریب حقوق به میزان 15 درصد برای گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر، ترتیبی اتخاذ نماید که با عنوان تفاوت تطبیق موضوع ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری محموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی کارکنان رسمی و پیمانی و قرارداد ماهانه برای کارکنان با قرارداد کار معین و حکم حقوق بازنشستگان از دو میلیون و 800 هزار تومان کمتر نباشد.

مطالب مهم را از دست ندهید 

حداقل دستمزد سال 98 چقدر بود؟
با توجه به اینکه کشور در ابتدای سال 98 با مشکلات اقتصادی زیادی از جمله تحریم‌های آمریکا، کاهش صادرات نفت، افزایش نرخ ارز و افزایش شدید تورم مواجه بود، افزایش حداقل دستمزد کارگران نسبت به سال 97 چشمگیر و دور از انتظار بود. شورای عالی کار برای سال 98 افزایش 36.5 درصدی را ابلاغ کرد و کارفرمایان ناچار شدند، دستمزد کارگران را از یک میلیون و 112 هزار تومان به یک میلیون و 517 هزارتومان افزایش دهند. این میزان افزایش از سال 1380 تاکنون بی‌سابقه بود. بیشترین میزان افزایش دستمزد کارگران از سال 1380 تا 1398، 25 درصد در سال‌های 92 و 93 بود. برخی کارشناسان عقیده دارند با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلاتی که واحدهای تولیدی و کارفرمایان در تامین هزینه‌ها دارند، هرچقدر حداقل دستمزد افزایش پیدا کند، احتمال بیکاری تعداد بیشتری از کارگران افزایش می‌یاید.

 شایعه فریز شدن حقوق‌ها
با توجه به اینکه جلسه تعیین حداقل دستمزد سال 1399 به نتیجه مشخصی نرسید، برخی گمانه‌ها از احتمال فریز شدن دستمزدها طی سه ماه اول سال جدید حکایت می‌کنند. بر اساس این گمانه‌ها، به دلیل تعطیل بودن بازارها و شیوع ویروس کرونا، احتمال دارد طی سه ماه ابتدایی سال، حداقل دستمزد سال 98 حفظ می‌شود. اما علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار این گمانه‌ها را تکذیب و در گفتگو با رسانه‌ها تاکید کرد: تعیین حداقل دستمزد کارگران در نیمه اول فروردین ماه به نتیجه خواهد رسید. پس از بحث وتبادل نظر و علی‌رغم بیش از ۳۰ ساعت جلسه و رایزنی، توافق بر سر تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ حاصل نشد و به همین دلیل، مذاکرات مزدی به نیمه اول فروردین ماه موکول شد.

وی ادامه داد: با توافق حاصله، مزد قبل از پایان فروردین ماه تعیین خواهد شد و لذا گمانه‌زنی‌ها در خصوص فریز مزدی یا موارد مشابه دیگر، به هیچ وجه صحت ندارد. احتمال فریز مزدی به‌طور کامل مردود است و کارگران اطمینان داشته باشند قبل از پایان فروردین، مزد تعیین خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرد که علیرغم روزهای سختی که کارگران هم به خاطر بحران معیشتی و هم به خاطر کرونا ‌گذرانده‌اند، حداقل دستمزد سال جاری به گونه‌ای تعیین شود که بتواند از بار این سختی‌ها تا اندازه‌ای بکاهد.

 کارگران به دنبال افزایش حدود ۱.۵ میلیون تومانی حداقل حقوق
فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار نیز در گفتگو با رسانه‌ها با اشاره به اینکه سومین جلسه این شورا برای تعیین تکلیف حداقل دستمزد سال ۹۹ به نتیجه نرسید، اظهارداشت: به دلیل اینکه دیدگاه‌های نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولتی در خصوص تعیین حداقل مزد نزدیک نبود، جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت، این در حالیست که در طول عید این امکان وجود دارد که جلسات برای تعیین تکلیف حداقل دستمزد تشکیل شود.

وی افزود: ما به عنوان نمایندگان قشر زحمتکش کارگر اینکه تا چه زمانی جلسات طول بکشد، هیچ‌گونه ضرب‌العجلی نداریم، بلکه به دنبال آن هستیم حق قانونی کارگران داده شود، بر اساس ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگران در سال باید بر اساس نرخ تورم باشد و این امری است که شورای عالی کار باید آن را در نظر داشته باشد و ما در این راستا چه چیزی جزء احقاق حق کارگران را نمی‌خواهیم و به دنبال آن‌ نیز نیستیم که بخواهیم حقوق کارگران را در نظر نگیریم و برای تعیین دستمزد تسامح به خرج دهیم.

توفیقی با تاکید بر اینکه درخواست ما برای افزایش حداقل حقوق در سال جدید، یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان است، گفت: با توجه افزایش نرخ تورم طی سال‌های اخیر حداقل معیشت کارگران در خطر جدی قرار گرفته و برای جبران این امر باید حداقل حقوق کارگران با افزایش ۴۵ درصدی رو به رو شود، این در حالیست که در سال‌های گذشته حقوق کارگران همپای نرخ تورم رشد پیدا نکرد که این امر در نهایت موجبات آن را فراهم آورد که سفره‌های کارگران آب رفته و کوچکتر از گذشته شود.

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

168 دیدگاه برای “حقوق کارگران در سال 99 و باور غلط 2.8 میلیون تومانی

  • رضا گفته:

   باسلام.خدامیداندکه.قشرکارگرهمیشه.بدبخت.بوده.وهست.کارفرما.بخصوص.پیمانکاران.باکاراول.ویلا.وماشین.آخرین.سیستم.وهرروزپول.دارترمیشوند.بنده.سال.۶۵دریافتی.حقوقم.دوهزارهشصدتومن.بودوکارگرشهرداری.بودم.درهمان.موقع.کارگرعادی.سازمان.آب.وبرق.چهارهزارتومن.میگرفت.الان.بازنشسته.ام.حقوقم.یکملییون.ششصدتومن.است.کرایه.خونه.قصدازدواج.فرزندم.دواودکترخودم.بااین.مبلغ.چکارکنم.قاچاق.موادمخدرکنم.طلا.فروشی.سرقت.کنم.شمابگین.چکارکنیم.اون.نمایندمجلس.واون.وزیرووزراکه.تصمیم.میگیرند.هرسال.بالگدمیزنن.توبخت.واقبال.سیاه.کارگریکملییون.پول.توجیبی.یکی.ازبچه.هاشون.میشه.تحقیق.کنیدببینداین.چندسال.چندتاازخانواده.های.کارگری.ازنداری.خرج.معیشت.کارشان.به.طلاق.جدائ.کشیده.وچندنفرازکرایه.خانه.یرسام.آورحاشیه.نشین.شدن.دویست.تومن.خقوق.کارگراضافه.میشه.کرایه.خونه.پانصدتومن.ببشترمیشه.بغیرازخوردخوراک.وپوشاک.کشوری.ولشکری.کف.حقوقشان.بشه.دوملییون.هشصد.گرونی.طبق.حقوق.اونها.اضافه.بشه.برای.همه.قشرها.وحقوق.کارگرکمی.اضافه.بشه.چون.برده.ایم.واسیریم.خدارادرنظربگیرین.وجدان.انسانیت.ندارین.لااقل.ازخشم.خدا.بترسیدبعضی.ازدوستان.که.درفروشگاه.هاکارمیکنن.وازکارفرماپشتیبانی.میکنندکه.مغازه.دارمگه.چندسودداره.که.حقوق.اضافه.کنه.مگه.ماکارگرانی.که.درادارات.وشرکتهای.دولتی.که.۳۰سال.زجرکشیدم.زمان.جنگ.به.اجباروداوطب.به.جنگ.ومامریتهارفته.ایم.وتااینجا.که.بازنشسته.شدیم.وکارگران.دیگه.چه.گناهی.کرده.ایم.که.مثلا.خانمی.که.میگه.من.درفروشگاه.کارمیکنم.وکارفرما.ضررمیکنه.حقوق.اضافه.کنه.حالاهمه.ماهها.فدابشیم.چون.توخانم.صاحب.فروشگاهت.ضررنکنه.خدایاخودت.بدادما.برس

   • کارگر حجمی گاز گفته:

    این که چیزی نیست در شرکتهای گاز مسئولین برای پنهان کردن هویت خود و ردپای خیانتهای گذشته خود از کارگران حجمی بعنوان ابزاری برای سوء استفاده بهره جسته و با درج عناوین دلخواه بر روی مفاد قراردادهای کارگری و تحمیل آن با فریبکاری به کارگران آنها را در مقابل امور خود مسئول قرار داده و با پلمپ دستگاههای کامپیوتری و سوء استفاده از کارگران و دریافت رسید از کارگران در قبال امور مربوط به خود کارگران را به گروگان گرفته و هویت خود را با برگه های مرخصی مداوم پنهان میکنند و و بصورت غیر مستقیم توسط دیگر مسئولین از کارگران بهره کشی میکنند.
    کارگران را وادار به عضویت در بسیج میکنند و کارگران به دلیل عدم عضویت در بسیج سبب بیکاری کارگر شده و در زمان بیکاری کارگر با خدشه دار کردن هویت کارگر و ایجاد جوسیاسی و تصاحب دارائیهای کارگران توسط اشخاصی دولتی به اطرافیان آنها وعده واگذاری دارائیهای تصاحب شده را میدهند تا جمع آوری شهود کرده و اسناد تخلفات خود را در زمان تحریمها به زبان کارگران افشاء گری کرده و کارگران را به نهادهای دولتی مرتبط کنند و به گونه ای وانمود کنند که کارگران مستندات آنها را دزدیده و در اختیار نهادهای دولتی قرارداده اند و کارگران عضو نهادهای دولتی بوده و آنها نیز مخالف رژیم بوده اند و کارگران این افشاء گری را به دلیل حسادت و بیکاری انجام داده اند تا از این راه دیگر سندی بر تخلفات آنها وجود نداشته باشد و زمینه سازی سرکوب کارگری و فرار مسیئولین با هویتهای جعلی تدارک دیده شده باشد.
    مهمترین دلیل این خیانت بر میگردد به قراردادهای کارگران حجمی که در سالهای گذشته توسط دولت تصویب شده بود و عملا دست مسئولین را برای خیانت و از بین بردن ردپای خیانتهای گذشته خود با اهداف ضد کارگری تدارک دیده شده باشد.
    حال با بررسی مفاد قراردادهای کارگری و اینکه کارگران هیچگونه وابستگی دولتی نداشته ولی به گروگان مسئولین در آمده بودند و خارج نشین شدن مسئولین و از بین رفتن زندگی کارگران و فریبکاری مسئولین در زمان شروع تحریمها با سندپراکنیهای ساختگی گویای تمامی ماجراست.

 1. مهدی محبی گفته:

  من کارفرمای یک واحد تولیدی هستم . از خدا میخواهم که نیروی هر چه بیشتری استخدام کنم .اما قاچاق کالا ، قاچاق وارونه ( واردات کالای خارجی و بسته بندی ایرانی و درج ساخت ایران بدون هیچ گونه نظارتی) و خودفریبی ادارات دولتی با علم به اینکه کالاها چینی است اما همان مارک ساخت ایران را کافی میدانند . با این ترتیب تولید واقعی هرروز کمرنگ تر شده و مجبور به تعدیل نیروها هستیم. حالا با این دستمزدهای جدید که اصلا امکان. ادامه کار میسر نخواهد بود.‌ مثلا کارگاهی که ۲۰ پرسنل دارد حداقل ماهانه باید ۶۰ میلیون تومان حقوق و بیش از ۱۵ میلیون تومان تامین اجتماعی بدهد. چگونه وقتی کالایش ۱۰۰ تومان تمام می‌شود و مشابه خارجی وارد و بنام ساخت ایران به سازماندهای دولتی به قیمت ۵۰ تومان فروخته می‌شود و عملا نمیتواند ادامه دهد بتواند از پس حقوق و تامین اجتماعی و دارایی و‌مالیات بربایید. بیل گیتس هم باشد ترمز می‌کند.
  اقتصاد ما از پای بست خراب است و دورنمای خوبی هم ندارد. الان من دو عدد کلید میخواهم در ایران نیست از المان درخواست خرید کردم گفتند تحریم هستید نمیدهیم. شما بفرمایید چگونه ادامه دهیم ؟
  سیاستهای اقتصادی و سیاسی دولت دست و پای ما را بسته .
  در ضمن خرج که از کیسه مهمان بود. خانم طایی شدن آسان بود
  دولت اگر راست می‌گوید هر چقدر که میخواهد به حقوق کارگران اضافه کند و مابالتفاوت ۹۸ با ۹۹ را خودش پرداخت کند .

  • ع ،خ گفته:

   آقای کارفرما. بااین تفاسیر اگر شما تونستی چیزی که تولید کردی رو به قیمت ۹۸بفروشی کارگر هم افرایش حقوق نمی‌خواهد شما دوست دارید سود ۲برابر داشته باشید اما حقوق کارگران اضافه نشه

   • مهدی گفته:

    داداش جاتو با یه کارگری که مستاجره ماهی فلان قدر داره کرایه خونه میده، هزار جور قسط و بدهی داره، عوض کنی هم همین حرفو میزنی؟ تو داری به سود خودت حرف میزنی به ضرر کارگر، همه جوانب رو در نظر بگیر بعد حرف بزن.

    • M گفته:

     خداخیرت بده
     حق با شماست
     همه دوست دارن در هر شغلی سود چند برابر داشته باشن ولی نوبت به حق کارگر که میشه دستشون می لرزه پول بدن

   • شاجده گفته:

    مشکلات شما درست
    ولی جبران کنده این خلا که نباید کارگر شما باشه بنده خدا. شما مطالبه تون رو از مسولش بخواید چرا از کارگرتون طلب میکنید ؟

   • مهران گفته:

    درود
    شما به عنوان کارفرما برید مشکلاتتون رو جای دیگه حل کنید
    صحبتاتون کاملا متینه خودم قبول دارم ولی به کارگر چه ربطی داره جنس شما چند تموم میشه قاچاق داره یا نداره ، کارگر مفت مفت کار کنه که شما ضرر ندی چون کالاتون قاچاق داره؟ مگه کارگر اون قاچاقچیس که میخواین حقتونو ازش بگیرین؟ در ضمن یک هزارم وام هایی که یک کارفرما میتونه بگیره رو کارگر نداره جهت اطلاع عرض کردم

    • میلاد عبدالهی گفته:

     به نظرم کارگر و کارفرما جفت بی تقصیرند کارگران به جای اعتراض به کارفرمای خود باید به وضعیت مملکت اعتراض کنند و عدم نظارتی که بر روند افزایش قیمت ها وجود داره.چون نرخ تورم خیلی بیشتر از چیزیه که حکومت اعلام میکنه و نمیدونم چرا دم عید میشه و موقع افزایش حقوق عوامل اجرائی میشه تورم مملکت پایین اعلام میشه و مملکت گل گلستانه.

  • میلاد گفته:

   حتی افزایش 50 درصدی هم باز کم اگه صد درصد هم اضافه کنن شما کارفرما ها باز سود خودتون می کنید وقتی کالاهاتون 500 درصد کشیدین روش

  • مهدی گفته:

   آقای محترم همه شرکتهاقیمت تولیدات خودشون رو با توجه به تورم چند برابر کردن وبه بازار میدن وسودشو فقط خودشون میبرن این در حالیست که کارگر بدبخت چیزی نصیبش نمیشه یعنی نمی‌دید که بشه

  • محمدرضا گفته:

   شما وقتی که سود کلان میکنین حداقل یه هزار تومنی میدین به کارگرا که بگین این ماه سودمون بیشتر بوده
   اگه این کارو میکردین مطمعا باس کارگرا به همه چی تحمل دارن
   وقتی کارفرما برای کارگر دل نمیسوزونه انتطار نداشته باشین که کارگر به حقوق پایین اکتفا کنه همیشه زورتون به ضعیفترا میرسه نه دولت که همه تقصیرا گردن بعضی سود جویان هست
   کمی رحم داشته باشین

   • اکبر گفته:

    در رابطه کارگر و کارفرما ، دولت چیکارست ؟؟؟ کارگر حقش ماهی 10 ملیون ه بره هرجا میدن بگیره یا از دولت بگیره که قانون گذاشته . مگه میشه دولت برای بخش خصوصی که هیچ کاری براش نمی کنه قانون درست کنه ؟؟؟

  • Amir ali گفته:

   سلام‌ درود
   اینکه کشور با مدیریت یکسری مدیر و مسئول های بی لیاقت داره پیش میره صد البته کارفرما باید اینقد پرو بشه و کارگر هر روز بدبخت تر.کدوم کارفرمای شخصی بفکر کارگرشه؟اینا فقط میخوان سو استفاده کنن که به سود و اهداف خودشون برسن بفکر کارگر که نیستن.این دولت با لیاقت(!) باید بفکر کارگر باشه و یکم از جیب مبارکش بده که وضع کارگر اینقد بد نشه.به والله علی قسم این حقوق پول جیبی بچه های همین دولتیا هم نمیشه خدا بحق امام زمان ازتون نگذره

   • میلاد گفته:

    یه چیزی هست در خیلی از جاهای دنیا که کارفرمایان در پایان سال مالی 50 درصد سود شرکت رو بر میدارند و 50 درصد بقیه رو بین تمامی پرسنل خودشون به عنوان پاداش تقسیم می کینند.اگه در حتی کوچکترین شرکت هم حساب کنی آخر سال مالی یه پول خوبی گیر کارگرش میاد که بتونه معیشت خودشو تامین کنه و اگه تامین هستش سطح رفاهشو بالا ببره.متاسفانه در ایران کمتر شرکتهایی این کار رو می کنند و کارفرما کارگر رو آدم حساب نمیکنه و همه ی سود رو میخواد با کفن خودش تو قبر ببره که اون دنیا به دادش برسن

 2. زانیار قاسمی گفته:

  شماها هیچ فکر کردید که نصف بیشتر از کارگران دیپلم و لیسانس دارن و اونوخ نصف بیشتر همین کارمندا سیکل و دیپلم اند. اونوخ حداقل حقوق اونا زود و بدون هیچ اعتراضی انجام و تصویب می‌شود ولی کارگری که داره چوب مدیریت همین شمارو میخوره با زجر کشی آخرشم بخوایید 15 یا 20 درصد اضافه کنید. منه نوعی که هیچی کم از آقازاده هاتان ندارم باید با کلی تحصیلات کارگر باشم و برای یه بخور و نمیر بجنگم اونم با کلی منت. پس کی میخواد بفکر باشه. به گفته ی خودتان نزدیک به 13 میلیون کارگر داریم ینی چیزی حدود نصف بیشتر جمعیت کشور. آهای آقایانی که جلسات تشکیل میدید دو تومان دست بگیر ببینم یه ماه زندگیتو چجوری میچرخونی بسم الله

  • Mohsen گفته:

   دوست عزیز کارفرما چرا کارگر باید تاوان پس بدهد شما خواهشن از دولت مطالبه گر باشید فقط زورتون به کارگر بدبخت میرسه 😔😔😔

    • محمد گفته:

     اکبر شاخ دچار خود بزرگ بینی شدی
     عزیز هیچی نیستی به خودت فشار نیار
     دولت هم به شما حال میده هم به سایرین
     فقط یه اون دنیایی مونده که اونجا نمیشه قلدر بازی درآورد
     وعده دیدار و حساب و کتاب اون دنیا ما که از این دنیا بریدیم.

  • علی گفته:

   داداش جمعیت کشور چند نفره؟
   الان اون رو نصفش کن. چند شد؟
   آفرین. لیسانسی که تو باشی معلومه که حقت رو نمیدن. کدوم دانشگاه مدرک گرفتی؟

   • اميد گفته:

    من از مدرك دانشگاهي اون دوستمون خبر ندارم ، اما مطمئنم شما حداقل بايد پروفسور باشيد!!! منظورش ١٣ ميليون كارگر با احتساب اعضاي خانواده است كه قطعا بيشتر از نصف جمعيت كشوره ،

    • احمد گفته:

     آقا امید اولا حرف ایشان درست بود،شما خانواده های اون عزیزان رو هم حساب کن
     بعدشم گیریم ایشان اشتباه کنه که نکرد،مگه باید همه رو با یه چوب زد؟
     بعدشم نمیدانم شما چیکاره ای که از کم حقوق گرفتن کارگر خوشحال میشی

   • حبیب گفته:

    آقای باسواد هر خانوار کارگری رو میانگین 3 نفر حساب کن روی هم میشه 42 میلیون نفر . خودت یادتون از کجا آوردی . در ضمن 14 میلیون کارگر در ایران هستند .

 3. علی گفته:

  با توجه به مخارج کرونا و بزرگ شدن فرزندان و رفتند به دانشگاه و افزایش قیمت برنج ایرانی و گوشت …. و اجاره منزل
  حقوق کار گر و مستمر بگیر نباید کمتر ار ۵۰۰۰،۰۰۰ تومان بگیرد .
  دولت باید ار حق کار گر حمایت کند

 4. جبراییل گفته:

  کاش ما هم کارمند بودیم بدلیل کرونا هشت روز تعطیل بودیم 600 هزار تومان از حقوقم کم شده الان اقساطم مونده ولی معلمها ببین چقدر تعطیل هستن در حالیکه 75 درصد بحقوقشون اضافه شده و کلا بیکار هستن

 5. منفرد گفته:

  اقایانی که نشستین جلسه میزارین و همه اینا فیلمه فکر درد مردم باشین ببینید با حقوق ۲ میلیونی میتونی زندگی کنید برید فیلم بازی نکنید مردم و سر کار نزارین خجالت بکشین شماها فکر کارگر و مردم هستین فقط فکر خودتونید با کارفرماها چرا باید کارگر بدبخت و کارمند بدبخت باشه چون شماها بودین که رسمی و برداشتین قراردادی کردین که هر کاری دلتون بخوادبکنید که اگر یه کارگر و کارمند اعتراض کرد خیلی راحت اخراجش کنید الان میگین افرایش حقوق باعث بیکاری میشه کارفرما ودشماها بلدین چیکار کنین الانم انقدر فیلم بازی نکنین اخرش همون ۱۰ و ۱۵ درصد هم نمیشه چرا یه کارفرما در سال ۴ بار افزایش قیمت میزنه بعد کارگر هیچی در سال افزایش نداشته باشه حقوقش بعد که سال تموم میشه بشینین برای خودتون جلسه بزارین فکر میکنین کارگر نمیفهمه کارمند نمیفهمه همه شماها فکر خودتونید برید بازی نکنید با مردم

 6. امینی گفته:

  اقایعنی زودتر نمیشه این موضوع رو حل کرد همیشه باید روز اخر اسفند این بحث ادامه داشته باشه .چطور حقوق کارمند باید این همه افزایش داشته باشه مگه فروشگاهی که کار گر ازش خرید میکنه با کارمند فرق داره بعضی از کارگرا حقوق بالا دارند واقعا برای اونایی که حد اقل رو میگیرن زندگی سخته .

 7. علی گفته:

  باور غلط!!!؟؟؟؟
  واقعا مسخره هست این دوسال تمام کالاهای تولید داخل هم حداقل سه برابر شده به بهانه نرخ ارز و قیمت تمام شده بالا ولی حقوق نیروی کار سالی 15الی 20درصد رشد میکنه مسخره هست مگه حقوق نیروی کار تویقیمت تمام شده تاثیر نداره پس چرا به همون نسبت رشد نمیکنه
  نیروی کار شده گوشت قربونی این وسط

 8. مجید طالب زاده گفته:

  با سلام وتهنیت بمناسبت سال جدید. سالی که با سختی شروع شد وما هنوز زیر فشارهای سال قبل از نظر مالی درمانده بودیم من یک بازنشسته هستم سی سال خودم وکارفرما برام حق بیمه پرداخت کردیم.که امروز در آرامش زندگی کنم .امروز کسانی که سی سال از حق وحقوق من دفاع کردن امروز چرا سرمایه یک عمر همه کارگران را به صورت وام در اختیار دولت گذاشتن تا امروز توان باز خواست آن را نداشته باشن.چرا طرح همسان سازی حقوق باز نشسته گان در گرو گرفتن طلب بحق کارگران است .چرا .عیدی ما کارمندیست ولی افزایش حقوقمان شورای عالی کار است کارفرما برای امروز من از نظر مالی معنی ندارد .اینا نقاط ضعف مدیریتی کشور است .مرجعی که امروز ما باز نشستگان به آن نیاز داریم .بیاد ساختاری داشته باشد که ما در این اخر عمر دق دق ایی. جز چگونه
  دوران بازنشستگیمان باشد.

 9. مجید طالب زاده گفته:

  با سلام وتهنیت بمناسبت سال جدید. سالی که با سختی شروع شد وما هنوز زیر فشارهای سال قبل از نظر مالی درمانده بودیم من یک بازنشسته هستم سی سال خودم با کارفرما حق بیمه پرداخت کردیم.که امروز در آرامش زندگی کنم .امروز کسانی که سی سال از حق وحقوق من دفاع کردن چرا سرمایه یک عمر همه کارگران را به صورت وام در اختیار دولت گذاشتن تا امروز توان باز خواست آن را نداشته باشن.چرا طرح همسان سازی حقوق باز نشسته گان در گرو گرفتن طلب بحق کارگران است .چرا .عیدی ما کارمندیست ولی افزایش حقوقمان شورای عالی کار است کارفرما برای امروز من از نظر مالی معنی ندارد .اینا نقاط ضعف مدیریتی کشور است .مرجعی که امروز ما باز نشستگان به آن نیاز داریم .باید ساختاری داشته باشد که ما در این اخر عمر دق دق ایی. جز چگونه گذراندن
  دوران بازنشستگیمان در آرامش باشیم.

 10. حسین گفته:

  من ۱۲ ساله که در یکی از ادارات دولتی مشغولم اون هم با قرارداد کارگری !
  اسفند ماه ۹۸ حقوق کارمندان رسمی و پیمانی ۵۰٪ افزایش پیدا کرد در حالی که حتی یک ریال هم به حقوق ما اضاف نشد .
  تازه قراره از ابتدای سال ۹۹ ۱۵٪ دوباره اضافه حقوق بگیرن . دقت کنید ۶۵٪ در عرض یک ماه .
  من معاون ریس یکی از ادارات ستادی هستم . رییسم با اون ۵۰٪ افزایش حقوقش شد ۷ میلیون و ۴۰۰ بعدش من که معاونشم کل دریافتیم حد اقل حقوق اداره کاره . بنازم این عدالت رو .
  بعدش حقوق کارگرا رو با این همه کش و قوس میخوان افزایش بدن تازه معلوم هم نیست چقدر.
  این در حالیه که ما دوش به دوش باقی کارمندا داریم زحمت میکشیم ولی نصیب ما از اداره فقط کاره و مزایای دیگه اون نصیب نیروهای رسمی و پیمانیه .
  البته وقتی دولتیا خودشون تصمیم گیرنده باشن تهش چیزی غیر از این هم نمیشه .
  وقتی حقوق خودشون درمیونه خوب اضاف میکنن وقتی هم پای کارگر درمیون باشه اینطور سفت میشن .

 11. A گفته:

  باسلام
  من خودم کارگرم اما کارفرما هم خیلی فشار رو تحمل میکنه تو این وضعیت بد اقتصادی در اصل باید دولت یه فکری بکنه تورم رو که اصلا نمیشه حساب کرد اینقدر قیمت اجناس بصورت نجومی بالا میره .بخوای حساب کنی کارگرها دیگه فقط بتونن خرج خوراک و مسکن روبدن اونم به بدبختی و بدترین شرایط حالا خدایی نکرده مریض هم داشته باشی که باید بزاری بمیره .یعنی دیگه خبر از هیچ پس اندازی نیس .

  • مهران گفته:

   باسلام من یه کارگر قنادی هستم چندین ساله که دارم کار میکنم داییم و آشناها میگن چرازن نمیگیری ازشون پرسیدم موقعی که میخواستی عروسی بگیری گوشت و برنج این قیمت بود کرایه خونه سربه فلک میکشید بنزین لیتری ۳هزار تومن بود یا تورم انقدر بود گفت نه گفتم پس چرابایددختر مردم رو اسیرخودم بکنم به خدا که دولت محترم ما اصلا به فکر ما جوونا نیستن ومیخوان توبدبختیمون غرق بشیم

 12. موسی گفته:

  عده ای بیسواد و ژن خوب که مطمئنا همه از نظر بهره هوشی بسیار پایین هستن به تورمی استناد میکنن برای افزایش حقوق که اصلا نحوه محاسبه درستی نداره. مثلا ۱۰۰ قلم کالا و خدمات رو میان نسبت به شاخص سال قبل میسنجن و میانگین ساده میگیرن. این ابلهانه ترین روش ممکن هست. وقتی نصف بیشتر حقوق یه کارگر صرف اجاره میشه و اجاره تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته باید میانگین موزون گرفته بشه ‌. به عبارتی نرخ تورم بر روی کالا ها و خدمات برای قشر کارگر باید با توجه به سبد معیشت اونها سنجیده بشه نه نرخ تورم عمومی جامعه. تورم برای کسی که خونه و ماشین داره اثری نداره چون ارزش دارایی هاش بالا رفته به نسبت و ازطرفی سبد معیشتش فرق میکنه چون اجاره نمیده. اما قشر کارگر عموما مستاجر هستن و نباید تورم رو اینطور دخیل کرد در محاسبه حقوق. این ظلم آشکار هست ‌.

 13. مهدی گفته:

  با سلام
  به عنوان یک کارفرما که ۶ کارگر دارم .
  درصورت افزایش حقوق به مبالغ غیر قابل قبول ۵ کارگر را اخراج میکنم.
  با افزایش کارگران میزان تولید و خدمات تا حدی بالا می رود که اکثر آن هزینه و صرف حقوق میشود.
  باتوجه به هزینه های انجام شده و سرمایه و توان گذاشته شده، درامد بنده ۴ میلیون خالص بوده است. خب عقل سلیم این است که سرمایه به بانک انتقال بدم و…
  به قول آن دوست بزرگوار حقوق بشود صد میلیون مشکلی نیست، دولت پرداخت کند.نه از جیب کارفرما و…
  حالا شرکت های دولتی و بزرگ و غیره که می توانند پرداخت کنند .
  نکته بعدی اینکه ساده نباشید افزایش حقوقی به این شکل تورمی بزرگ ایجاد مکند منتظر تورم صد درصدی باشید.

  • عباس گفته:

   اشتباه شما همینجاست که فکر میکنید با حقوق پایین کارگر سود بیشتری میکنید
   اما از این غافل هستید که همین کارگر اگر قدرت خرید نداشته باشه محصول و خدمات شما به فروش نمیره
   این رابطه دو طرفه است
   هرچقدر قدرت خرید بالاتر بره ، فروش کارگاه و کارخونه ها هم بالاتر میره
   اشتباه دولت و کارفرما ها تو این چندین سال گذشته هم همین بوده ( قدرت خرید مردم رو آوردن پایین از اون طرف انتظار دارن فروش داشته باشن و سود هم بکنن )

  • آرش گفته:

   این طرز تفکر که با افزایش حقوق کارگر، تورم ایجاد میشه و نرخ تورم بالا میره رو کنار بزارید. چرا با افزایش 50 درصدی حقوق کارمندان دولت در اسفند ماه 98 و همچنین افزایش 15 درصدی که قراره در سال 99 داشته باشن تورم بالا نمیره!!!!!!!!!!!!!! ولی وقتی میرسه به افزایش حقوق قشر کارگر تورم ایجاد میکنه!! کاملا با موضوعاتی که کارفرما ها برای فروش جنس های تولیدیشوون مطرح میکنن موافق هستم.

   کارفرماها باید مشکل رو با دولت حل کنن و دولت هم قوانیین و کنترل سخت گیرانه ای برای آقازاده ها بزاره که جنس چینی ارزون وارد نکنن. واقعا اگه نشد کارفرماها (از طریق شورای کارگری و کارفرماها ) یک ماه تعطیل کنن . بدون حقوق – تا کی کاگر باید چوب مشکلات سیاست اقتصادی و اجرایی این کشور رو بخوره.؟؟؟

  • میلاد گفته:

   خیلی غلط و اشتباه هست که چنین طرز تفکری داری

   خوب گوش کن آقای کارفرما دوست داری یه مقدار از اموالت رو کارگرات بالا بکشن بعد همون میزان رو یک سال بعد بیان بدهند بهت ؟؟

   میخوام بگم :

   یادمان باشد افزایش حقوق در هر سال جدید (بابت جبران تورم سال قبل است) که پس از یک سال میخواهند این گونه به ناحق و ناچیز و نکبت وار در نظر بگیرند!!! و هر گونه افزایش تورم در هر سال جدید مقصرش کارگر بدبخت نیست یا از ناتوانی دستگاه های اجرایی و نظارتی است یا خود کارفرمایان عزیز پس نیاز نیست با بهانه های واهی حقی که سالیان سال است از کارگر خورده می شود را چونین خورد که از هر حرام و نجسی بدتر و کثیف تر است
   پس کارفرمای عزیز طلب کسری یا هرچیز دیگه ای که میخواهی اسمش رو بزاری هرچند که میدانم دروغ است را از جای دیگه بکن نه از جیب کارگر بدبخت
   (این سناریو هرسال تکرار میشود در صورتی که حقوق کارگر باید در همان لحظه افزایش تورم اضافه گردد خدا شاهد است سال 97 در شهریور و مهر ماه که به یک باره همه چیز سه برابر شد دقیقا تا نوروز 98 که بخوام عیدی و مزایایم را بگیرم در اکثر شب و روز ها خداوکیلی یک هزار تومانی نداشتم نان بگیرم به والله از نانوایی هر بار 3 یا 4 عدد نان قرض میکردم چه برسته به اجناس دیگه و هزینه های دیگه بخدا نمیرسونیم چه کسی رو سراغ داری از نانوایی سه یا چهار عدد نون برای خونه اش قرض کنه؟ اینا بدبختی هست! این حرف های شما واقعا بدون منطق و بدون تفکر زده شده متأسفم براتون)

  • امیر گفته:

   مطمئن باش اگه بالا هم نره حقوق کارگر ، تو یکی کارگرتو اضافه نکرده کم میکنی اینجور معلومه یک کارفرمای بی عرضه ایی هستی که نمیدونی چطوری سودتو اضافه کنی تا کارگر کم نکنی .
   اگه حقوق اضافه بشه جنسم میره روش ، این یه چیز معلومیه تو این مملکت پس نمیخواد دست و دل بازی کنی چهار تا بیرون کنی هنشو بیرون کن . درضمن فکر کنم اون یه دونه کارگری که میخوای داشته باشی یا سفارش کرده است یا داداش یا زن برادرته .
   اینجور معلومه تو یه کارفرمای بداخلاق و تُخسُ و بی خیری هستی و هِی سر کارگرات منت میزاری .
   از خدا بترس

 14. امیر گفته:

  سلام من یک تراشکار با. بالای25سال سابقه ای کاری. بماند که بیمه‌ای منو کم ریختن ولی من خبر نداشتم حالا که فهمیدم دیگه اعصاب شکایت بازی با این سرمایداران حرام خور. رو نداری. شما ها که خیلی از مردانگی حرف میزنید…….. میتوانید با5میلیون یک خانواده 5 نفری روبچرخونید……………. چکار کنم کورونا هم نمیکشمون باید ذجر دنیا را به کشم. تا آن دنیا……. البته آن دنیا هم همینطور یه بازم من توی اون دنیا. کارگرم به خدا شکایت کنم…. این عاقبت ما کارگرها ست……….. شما همیشه درست میگید………………….

  • سعید گفته:

   عزیزم تو این خراب شده تورم صددرصدی که داریم در هرحال.
   درواقع فرقی نداره چه حقوق کارگربدبخت اضافه بشه چه نشه تورم هست و این خیلی حرف چرتیه که اگر حقوق کارگرازیاد بشه تورم ال میشه و بل میشه. شما خودت داری میگی با ماهی چهارمیلیون نمیتونی کناربیای چطور توقع داری کارگر بدبخت با ماهی دومیلیون زندگی کنه؟!!!

 15. مهدی حیدرپور گفته:

  سلام به قرآن به پیغمبر 4ساله زیرنظر پیمانکار دارم کار میکنم کلا 4ماه بیمه ردکرده میگم بیمه میگه باشه انقد که سال تموم میشه بعدعیدی یک ماه میگم بابا عیدی 2ماه حقوق بایه سنواته میگه میخوای بخواه نمیخوای بروجای دیگه قراردادش یک میلیارده با 4تا کارگرهرکدوم یک و700 حقوق خدامیدونه سالی که گذشت 2بار گوشت خریدم روی هم یک کیلوهم نخریدم به قرآن قسم سال قبل کلا 10کیلومرغ هم نخریدم شمارو به خدایی که می پرستید یعنی فکرمیکنین اگرحقوق کارگر یک میلیون اضافه بشه کارفرما ورشکست میشه نه به قرآن کارفرما انقدزرنگ تشریف داشته که حقوق کارگراش واز یک دهم امااک ومستغلاتش میده .بماند سودفراوان از تولیداتش یااز پرداخت قراردادش من از رهبری میخوام من رییس جمهور میخوام از همه دلسوزان نظام میخوام که ورود کنن به جلسه ای که توی اون کارگر یک سرسوزن هم توی تعیین افزایش حقوق دخیل نیست مگرنه اینکه 13میلیون کارگر جمععیتی بالغ بر50میلیون نفر با این تصمیمات بچه گانه بدبخت وبدبخت ترمیشوند

 16. دددد گفته:

  هم کارگر میناله هم کارفرما ولی آخرش همه توقع دارن کارگر تحمل کنه.آقا ۴۱ سال کارگر تحمل کرد به کجا رسید؟ خیلی از سالها اصلا افزایش حقوقی هم نبوده.کارفرماها که هرچی مزایا و اضافه کاری بود قطع کردن از طرفی هم این همه گرونی.مگه ما کارگرها انسان نیستیم.به کارفرما فشار میاد به کارگر فشار میاره.

 17. امیر گفته:

  سلام نمتونم نوشته ام رو دوباره پیدا کنم. فقط یکلام ختم کلام. توی این دوره زمانه نمیشه بااین پولی که دارین چونه میزنین کمش کنید، زندگی کرد…..

 18. داد گفته:

  مسئولین نظام دارن با تصمیماتشان قشر ضعیف جامعه رو نابودمیکنن.و باعث نارضایتی و اصطکاک مردم با نظام میشن.کارمند دولتی که حقوقی قوی دارد هرسال هی قویتر میشه و کارگران بیچاره هرسال هی ضعیف و ضعیفتر میشه حالا نداشتن امنیت شغلی و نداشتن احترام و عزت و اینکه میدونم بعد سی سال هیچ پیشرفتی در کارشان نیست و ردیف بالاتری نخواهند گرفت.اخه واقعا چرا ؟کارگر مگه آدم نیست مگه معده نداره مگه زن و بچه نداره؟مگه چندبرابر کارمند دولت کارنمیکنه با حقوق چندبرابرضعیفتر.مگه شماها مسلمان نیستید؟مگه انقلاب براهمین مردم ضعیف نبود و نیست ؟مگه تو جنگ و تحریمها و مشکلات مملکت صف اول نیستن؟مگه مسئولین نظام شاه رو شماتت میکردن چرا به قشر ضعیف جامعه اهمیت نمیده؟ولی خودشون بدتر از شاه عمل میکنن.ولی دنیا گرده و نباید ازقشرکارگرتو هر شرایطی دیگه انتظار داشته باشن.وقتی خدابخوادشاه هم که باشی تاج و خونتون سرنگون میشه پس به مردم که ولی نعمتان هستن اهمیت بدید

 19. مرتضی گفته:

  اشتباه صنعت کشور اینکه بجای راه اندازه ای واحد های تولیدی بزرگ و قدرتمند انقدر صنعت و واحد های صنعتی کوچک کرده که هر کسی حس کارآفرینی بهش دست داده امد یه کارگاه راه اندازی کرده و بعد از تغییرات کوچکی در بازار های مالی و اقتصادی و همچنین تحریم شرکت ورشکست شده ، هم کارفرما چرخ کارش فلج شده و کارگر بیچاره خونه نشین . این نتیجه عدم حمایت های دولت این واحدهای صنعتی بود . و از همه بدتر ایجاد همچین واحدهای صنعتی کوچکی بوده است .

 20. امیر گفته:

  کمتر ۵ تومن واقعا ظلمه.یا قیمتارو بیارین پایین.یا حقوقو ببرین بالا.کسی که کار میکنه با مدرک تحصیلی بالا شده کارگر چه گناهی کرده.وقتی یک انسان با تمام ظرفیتی که داره داره انرژی خودش رو میزاره کار میکنه یعنی نباید آسوده زندگی کنه.حالا اون به درک.نباید قدرت خرید داشته باشه برا خوانوادش.برا تحصیل فرزندانش.برا ایاب و ذهابش.وقتی انرژی شو گذاشته کار میکنه از جای دیگه باید بش پول بدن یا کارفرماش موظفه بده.الان ۷ماهه همچی گرون شده .ولی حقوق تکون نخورده .یعنی سوده خالص برا کارفرماها.ایا اومدن ی پولی بیشتر به کارگرا بدن بگن دمتون گرم.نه.قانون فقط باید از حق کارگر دفاع کنه .شما که حقوق کارگرو اعلام میکنی و این مسولیت رو گردنته باید به نحو احسن از حق کارگر دفاع کنی

 21. Vampire گفته:

  واقعا چقد ظلم برای قشر کارگر…در نظر داشته باشین اگر حقوق همه کارگرا به 5 میلیونم برسه بازم کمه بعد واقعا روتون میشه دارین در مورد 2.800 صحبت میکنن که اونم آیا بشه آیا نشه؟ چطور همین بنزین یک شبه 3برابر میشه بعد افزایش حقوق کارگر اینقدر سخته که تردید دارین… فکرشو بکنین با حقوق 2.800 در طول ماه چیکار میشه کرد:
  *اجاره خانه در پایین شهر: حداقل 500تومان به بالا
  *پرداخت آب و برق و گاز و شارژ: حداقل و با رعایت کامل
  250 تومان به بالا
  *خرج و مدرسه یا دانشگاه یک فرزند: حداقل 1 میلیون به بالا
  *هزینه بنزین و استحلاک ماشین یا کرایه: حداقل 1.500 تومان به بالا
  *خرید مایحتاج ضروری خانه در طول ماه: حداقل 2میلیون به بالا
  *خرج زن…زندگی…لباس…دعوت به جشن…مهمان..کلی قصد و وام و بدهی…و و و و و …واقعا فکر میکنید با این حقوقی که در نظر گرفتین کی میتونه زندگیشو بچرخونه…تمامی هزینه هایی که من اعلام کردم ،حداقل هزینه ها بودن و دیدین با همین حداقل ها باز خرج زندگی بیشتر از چیزی بود که شما برای قشر کارگر در نظر گرفتین…بماند که دیگه خانه خریدن یک رویا شده بماند که مردم قدرت خرید پایین ترین ماشین مثل پراید رو ندارن، بماند که جوان ها قدرت ازدواج کردن رو ندارن با این همه مشکلات… حالا با این حقوق کی میتونه پس انداز کنه تا بتونه خونه بخره یا ماشین بخره…این کار غیر ممکن بنظر میاد…کسی که پشتیبانی نداشته باشه با همین حداقل ها هم نابود میشه…با این نرخ تورم حداقل حقوق هر شخص برای زندگی عادی(نه لاکچری) باید ماهی 10 میلیون به بالا باشه تا زندگی بچرخه…حالا حسابشو برسین 10 میلیون کجا 2.800 کجا که کلی تردید هم روش هست…فقط میتونم بگم واقعا متاسفم…

 22. صادق گفته:

  دیوار ازدیوارکارگر کوتاهتر نیست توایران خداوکیلی خودتون میتونین حتی با۵میلیون هم زندگی کنین بیاین یکم خودتونو جای کارگر بزارید بخدا روز حساب وکتابی هم هست

 23. کارگر گفته:

  سلام من یک گارگرم که هرچه کار میکنم فقط میره اجاره خونه و قبض اینا شما اقای کارفرما میگید ما چیکار کنیم اخه این چندرغاز حقوق چیه که به ما میدید بقران روزی هزار بار ارزوی مرگ میکنم چون شرمنه زنو بچم ترو قران رحم بکنین ما دیگه بریدیم ما ترس از کرونا نداریم ترس ازین داریم که از گشنگی بمیریم ترو به هرکی که میپرستین مارو هم درک کنین

 24. پیمان گفته:

  واقعا روشون میشه بشینن درمورد ۱۵درصد حقوق کارگرا چونه بزنن
  چطور پارسال ب۳۶.۵درصد افزایش موافقت شد ولی امسال با این همه مصیبت و گرونیو …… ۱۵درصد ماصلن مثل اینکه داخل آدمم نیستیم جزو جونوراییم
  .

  • محسن گفته:

   نماینده کارگران هم از خودشونن. کدوم نماینده؟ نماینده ای ک خودش داره حقوق نجومی میگیره درد کارگرو میفهمه ایا؟؟؟؟ سیر از گشنه خبر نداره اقایون
   اگه مرد هستن ی کارگری ک تحصیلاتش بالا باشه و بتونه احقاق کنه و واقعا از بین کارگران زجر کشیده از حقوق های ناچیزه رو بیارن از حق کارگران دفاع کنه
   با این وضعیتی ک اینا هرسال بهم نون قرض میدن شما سفرتون بدون نون باقی مونده.
   بخدا اگه من بودم میدونستم تو این جلسه هایی ک کارفرماهای از خود راضی و پول پرست هستن چی بگم

 25. مریم ناظمی گفته:

  خوب کارگرهای عزیز شما که با مبلغ دریافتی نمی تونید بسازید طلب مبلغ بالاتر بکنید و برید بشینید تو خونه هاتون. من فروشنده یک مغازه هستم و می دونم که کارفرماهایی مثل کارفرمای من همچین توانی ندارد. یک مغازه اجاره کرده و من یه نفر دیگه رو گذاشته سر کار هر چی درمیاد میشه خرج ما. بهش بگی دو و نیم بده میگه مارو بخیر و شما را به سلامت. کارگرهای مثل من زیادند. همه که تو کارخانه ها و شرکت های آنچنانی کار نمی کنند. من هم می دونم این مبالغ کمه ولی سه سال دنبال کار بودم به هر دری زدم تا اینجا برام جور شد.

 26. ناشناس گفته:

  هر چی بدبختی داریم از دولت بی فکره نمیتونن جلوی کسری های بودجه را بگیرن و جای اختلاس ها را پر کنند فشار را میزارند روی قشر کارگر و اجتماع و پیمانکار و کارفرما خوب کمتر پول حرام کنید برای جاهای بیهوده این همه درآمد تو این کشور کجا خرج میشه یه بار شفاف اعلام کنید درآمد را با خرج را ببینید کجا داره میره. تو این کشور نه میشه تولید کرد نه میشه نه میشه کار کرد فقط دلالی راهش بازه که خودش کلی تورم میاره اقتصادتون به دکتر نیاز داره شدید. …

  • رضا گفته:

   باسلام.خدامیداندکه.قشرکارگرهمیشه.بدبخت.بوده.وهست.کارفرما.بخصوص.پیمانکاران.باکاراول.ویلا.وماشین.آخرین.سیستم.وهرروزپول.دارترمیشوند.بنده.سال.۶۵دریافتی.حقوقم.دوهزارهشصدتومن.بودوکارگرشهرداری.بودم.درهمان.موقع.کارگرعادی.سازمان.آب.وبرق.چهارهزارتومن.میگرفت.الان.بازنشسته.ام.حقوقم.یکملییون.ششصدتومن.است.کرایه.خونه.قصدازدواج.فرزندم.دواودکترخودم.بااین.مبلغ.چکارکنم.قاچاق.موادمخدرکنم.طلا.فروشی.سرقت.کنم.شمابگین.چکارکنیم.اون.نمایندمجلس.واون.وزیرووزراکه.تصمیم.میگیرند.هرسال.بالگدمیزنن.توبخت.واقبال.سیاه.کارگریکملییون.پول.توجیبی.یکی.ازبچه.هاشون.میشه.تحقیق.کنیدببینداین.چندسال.چندتاازخانواده.های.کارگری.ازنداری.خرج.معیشت.کارشان.به.طلاق.جدائ.کشیده.وچندنفرازکرایه.خانه.یرسام.آورحاشیه.نشین.شدن.دویست.تومن.خقوق.کارگراضافه.میشه.کرایه.خونه.پانصدتومن.ببشترمیشه.بغیرازخوردخوراک.وپوشاک.کشوری.ولشکری.کف.حقوقشان.بشه.دوملییون.هشصد.گرونی.طبق.حقوق.اونها.اضافه.بشه.برای.همه.قشرها.وحقوق.کارگرکمی.اضافه.بشه.چون.برده.ایم.واسیریم.خدارادرنظربگیرین.وجدان.انسانیت.ندارین.لااقل.ازخشم.خدا.بترسید

 27. ایرانی گفته:

  مسئولین تصور اشتباهی دارند که افزایش حقوق کارگران باعث ضربه خوردن به تولید ملی و ایجاد تورم می شود
  در یک فروشگاه با 5کارگر اگر درآمد ماهانه 50میلیون باشد و 20میلیون را هزینه ها و اجاره و مالیات و سهم سرمایه گذاری در نظر بگیریم ،می ماند 30میلیون که از این 30میلیون کارفرما نفری2میلیون و جمعا 10میلیون حقوق می دهد و 20میلیون سود خالص در جیب میگذارد
  مشکل اصلی همین تفاوت درامد فاحش می باشد که باعث می شود کارگران قدرت خرید اجناس داخلی را نداشته باشند و کارفرمایان با افزایش دارایی، خرید جنس داخلی را ننگ بدانند و همواره به فکر سفرهای خارجی و تبدیل دارایی انباشته خود به دلار باشند
  و اینگونه با خروج ارز از کشور توسط کارفرمایان و دولتی های حقوق بالا بگیر قدرت پول ملی پایین می آید
  افزایش تورم ضعف است ولی مشکل اصلی کاهش ارزش پول ایران نسبت به دلار می باشد که فاتحه مملکت را می خواند و تا زمانی که با سیاست های اشتباه حق کارگر خورده شود و پول در جیب کارفرمایان و پزشکان و وکلا و دولتی ها انباشته شود و توسط این افراد خرج سفرهای خارجی و خرید اجناس لوکس و غیرلوکس خارجی گردد وضع بدتر هم خواهد شد
  گاهی باید نگاه و تفکری باز و فراتر از کتاب های کپی شده اقتصادی داشت تا راه حل های درست ارائه گردد
  راه نجات مملکت افزایش حقوق کارگران و کاهش انباشته شدن پول در جیب کارفرمایان و پزشکان و وکلا و دولتی ها و دلالان می باشد (افزایش حقوقی همراه با نظارت بر اجرا و رعایت قطعی از سمت تمام کارفرمایان و کسبه بصورتی که حتی اگر خود کارگر به دلیل فشار از شمت کارفرما تن به حقوقی پایین تر از قانون داد باید همراه با کارفرما جریمه بپردازد)
  کارگر خارج کننده ارز از مملکت نمی باشد بلکه نجومی بگیرها ارز را خارج می کنند
  کارگر خریدار جنس تولید داخل است ولی وقتی پول در جیب افرادی غیر از کارگران می رود پس شعار حمایت از تولید داخل فقط یک خواب خوش است
  تقسیم عادلانه و متعادل ثروت و دارایی مملکت در بین مردم تنها راه نجات مملکت از این منجلاب افزایش نرخ دلار و کاهش قدرت پول ملی می باشد
  کارفرما ساده ماهیانه 10برابر یک کارگر پول در جیب می گذارد
  پزشک عمومی و معمولی ماهیانه 15برابر یک کارگر درامد دارند
  پزشک متخصص 30برابر
  دلالان که کلا پول خوردن کارشونه
  مدیران دولتی نجومی می گیرند
  کارمندان ساده و جزئی دولت 4برابر کارگر حقوق ثابت و همیشگی دارند
  معلمان دوبرابر کارگران
  و در آخر کارگر اگر کار باشد اگر کار باشد اگر کارباشد روزانه با 8ساعت کارسخت 50هزارتومان درامد دارد
  و از همه بدتر کلی جوان تحصیلکرده که دنبال کارهستند ولی کاری نیست و هیچ درامدی ندارند (چرا کار نیست چون پول توسط نجومی بگیرها از مملکت خارج می شود و جنس خارجی و ملک خارجی می خرن)
  اسم حکومت هم اسلامی گذاشتین
  اسلام و عدالت اسلام و علی کجا و این تفاوت ها کجا

 28. مسعود گفته:

  متاسفانه کارگر تفکر تولید نداره تولید تو این مملکت خیلی خیلی سخته هرینه های تولید بالاست کیفیت مواد اولیه افتضاح خوب شمای کارگر جنس آشغال میخری ؟ شما فقط بحث حقوق خودتون را در نظر می گیرید و مسلم باید در مدت یک ماه درآمدی که داری مناسب باشه ولی تقصیر از کارفرما نیست یک زنجیره تو در تو هست که من تواید کننده ترجیح میدم خودم را در گیر تولید نکنم

 29. NS گفته:

  به نظر من باید حقوق هر کارفرما یا شرکتی نسبت به درآمدش تعیین بشه من کارگر شرکت گاز اتیلن هستم وحشتناک درآمد دارن شاید دقیقه ای صد میلیون به بالا خب حقوقی که اینا میدن باید خیلی بیشتر از کارفرمایی که درامدش پایینه باشه
  درست نیست اونایی که دیپلم دارن و بالادست ما شدن با پارتی حقوق بیست میلیونی بگیرن و ما با حسرت با لیسانس حقوق دو میلیونی
  ولی اون کارفرمایی که سودش آنچنان نیست میتونه کمتر حقوق بده
  کار باید ریشه دار باشه اگه میزان درآمد هر شرکت مشخص بشه حقوق کارگراش هم مشخص بشه هیچ چیزی کلی نمیشه

 30. ایلیا کاره گر گفته:

  آقا من سی سالم هست هنوز مجردم ، پولم نمیکشه زن بگیرم ، تو پمپ بنزین کار میکنم ، کارمون 24-24 هست ، خدا میدونه که 26 ساعت سر کاریم ، ۲ ساعت فقط طول میکشه که شیفتمون عوض بشه و پول ها رو تحویل بدیم و تا خونه برگردیم – بعدشم وقتی میرم خونه همش خوابم چون تو پمپ بنزین روزی ۲ ساعت حق خواب داریم – حتی یه ریال خرج خونه نمیکنم ، خرجم رو پدرم میده ، خدا خودش میدونه هزار تومان سرمایه ندارم ، میخوام بگم با این حالی که مجردم خرج خودمم به زور میدم ” چرا اینقدر ظلم میکنین در حق ما ، دیگه زن گرفتن و یه خونه اجاره کردن در قرن 21 واقعا باید خجالت آور باشه که نتونی اونم انجام بدی ، حداقل دست مزد بنده باید بالای چهار میلیون باشه با این زحمت هایی که من میکشم ،،، این ماه نصف حقوقم دادم ماسک و دستکش و الکل به خاطر ویروس کرونا ، کارفرما حتی حاضر نیست یه ماسکم برای ما بخره ، هیچ روزی هم کمتر از 45 میلیون تومان تراکنش انجام نمیدیم ، والا با این گردش حساب صاحب پمپ بنزین میتونه حقوق مارو با همین سود پول هاش واریز کنه ، موندم متاهل ها چجوری زندگی میکنن

 31. NS گفته:

  به نظر من باید حقوق هر کارفرما یا شرکتی نسبت به درآمدش تعیین بشه من کارگر شرکت گاز اتیلن هستم وحشتناک درآمد دارن شاید دقیقه ای صد میلیون به بالا خب حقوقی که اینا میدن باید خیلی بیشتر از کارفرمایی که درامدش پایینه باشه
  درست نیست اونایی که دیپلم دارن و بالادست ما شدن با پارتی حقوق بیست میلیونی بگیرن و ما با حسرت با لیسانس حقوق دو میلیونی
  ولی اون کارفرمایی که سودش آنچنان نیست میتونه کمتر حقوق بده
  کار باید ریشه دار باشه اگه میزان درآمد هر شرکت مشخص بشه حقوق کارگراش هم مشخص بشه هیچ چیزی کلی نمیشه .

 32. آرش تمدن گفته:

  باسلام.کارگر هیچ پشتوانه وحمایتی ندارد.الان من ۲۰ساله کار میکنم وحق بیمه پرداخت میکنم ومیخوام یه وامی از بانک ها بگیرم هیچ اعتبار وارزشی ندارم.چرا وزیر کار و کارفرماها ناحقی و ناعدالتی و بی انصافی در حق کارگر میکنند مگه ما مثل دولتی ها آدم نیستیم که هرچه میخوان وبانکی میخوان وام میگیرن.
  همه کارفرماهای عزیز فکر سود خود هستند.ولی کارگر بیچاره فکر درآوردن هزینه ابتدایی زندگی است.انصاف نیست قیمت ها در سال ۱۰بار تغییر قیمت وافزایش قیمت بخورد ولی حقوق کارگر یک ریال اضاف نشه.کجای دین و آیین اینجوری هست.انصاف داشته باشید ما هم آدم هستیم زن وبچه واجاره خونه وهزینه های لباس و تحصیل بچه ها میدیم.حقوق کارگر نباید زیر ۵میلیون تومان باشه.حالا میگید شرایط اقتصادی کشور خرابه اشکال نداره همون ۳میلیون تومان باشه.در غیراینصورت همه باید اعتصاب کنند و به این ناعدالتی وبی انصافی پایان بدن

 33. احمدرضا گفته:

  با سلام هر کارفرمایی که توانایی نداره با ارزان ترین کارگر دنیا , ارزان ترین انرژی دنیا , کمترین مالیات دنیا و یک کرور قانون حمایتی و عوارض گمرکی کالایی را تولید کند که توانایی رقابت با کالای مشابه خارجی را داشته باشد همان بهتر که کار خود را تعطیل کند . من به عنوان یک کارگر ترجیح میدم بیکار باشم و از گرسنگی بمیرم تا وسیله درآمد کارفرمایانی شوم که من را استثمار کنند و با مکیدن خون من ثروتمند گردند . تاوان بی عرضگی مدیریتی و هزینه سربار بالای تولید را نباید کارگران بدهند . مرگ یکبار شیون هم یکبار فقط کافی است صابون بیکاری را به تن خود بمالیم و زیر بار حرف زور نرویم . ببینیم کی ضرر می کند ما یا آنها . با تشکر

 34. کارفرما گفته:

  سلام هرموقع مزد کارگربه کارمند تعلق بگیره ومزد کارمندبه کارگرحق به حقدار رسیده در غیر از این صورت داستان همان داستان دست بسته امیرالمونین وظلمه

 35. مسافر گفته:

  دوستان عزیز سلام

  بنده بازنشسته و کارفرما هستم با 5 نفر کارگر دختر و پسر. همکاران بنده خود میدانند از هیچ چیز قانونی که به نفعشان است برایشان کوتاهی نمی کنم.خودشان بارها شاهد بوده اند وقتی حقوقشان را داده ام به خداوندی خدا برای من چیزی بعنوان سود نمانده است.یعنی ماهها بوده که فقط به اندازه حقوق کارکنان درآمد داشته ام.چون بنده مبلغی به عنوان حقوق بازنشستگی دارم هدفم در درجه اول اشتغال این تعداد از دختران و پسران است. مگر چند نفر با این نیت کار می کنند؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر بنده حقوق بازنشستگی نداشتم من هم توان انجام این کار را نداشتم…… گر چه بعضی اوقات واقعا کم میارم و به اصطلاح(میبرم) و چندین بار تصمیم به تعطیلی محل کار نمودم.

  لازم به ذکر است دو دختر که با من کار می کنند پدر ندارند و در اسفند سال قبل و باوبروز بیماری کرونا به بنده گفتند اگر وضعیت به همین روال باشد و شما دفتر رو ببندید تکلیف ما چه خواهد شد؟؟؟؟؟

  حال با توجه به موارد فوق خواستم بگم دوستان عزیز کارگر تمام کارفرمایان را با یک چوب نرانید…… بنده اگر شرایط کاری مناسب باشد و قوانین به نفع تولید کننده وضع شود از خدا میخواهم حقوق کارگر افزایش یابد….. ولی در حال حاضر و با شرایط کنونی چگونه ممکن است؟؟؟؟؟؟

 36. کارگر لیسانس (مهندس عمران) گفته:

  قانون کار. فصل الختام میباشد.طبق ماده41قانون کار .حداقل مزد کارگران که همه ساله درشورای عالی کار وبا حضور نماینده دولت .نماینده کارفرما ونماینده کارگران تعیین میشود بایستی بادرنظرگرفتن 2معیار انجام شود.1-تورم قابل پیش بینی سال موردنظر(سال99)توسط بانک مرکزی.که متاسفانه برداشت شرکای شرکت کننده در جلسه .سهوا ویا عمدا تاکنون سال قبل سال مورد نظر را مد نظر قرار داده اند!!!!!!…..ضمن انکه در ایران وضعیت اقتصادی به حدی متلاطم وبیماراست که تورم سال جدید قابل پیش بینی نمیباشد.لذا ناچارا بایستی به میزان تورمی که دولت مدعی است که میتواند کنترل کند اکتفا نماییم.معیار دوم.2-هزینه حداقل سبد معیشتی سال جاری.که مورد تاییدسه گروه تصمیم گیرنده میباشد.که شرکای حاضر در شورای عالی بویژه دولت وکارفرما مدت زیادی وقت وزمان را هم .به این بهانه به هدر میدهند.وبرای سال1398مبلغ 4میلیون و950هزارتومان براورد گردیده وموردتایید 3گروه نیز بوده است.بنابراین مبلغ قانونی حداقل دستمزد بدین صورت محاسبه میگردد.مبلغ 4950000تومان(هزینه سبد معیشتی سال جاری)به اضافه15/تورم نسبت به سبدهزینه ای سال جاری.که مبلغ ان حدود750000تومان براورد میگردد.ودر نهایت حداقل دستمزد سال1399که از مجموع2 فاکتور ارایه شده در ماده41قانون کار حاصل میشود.مبلغ5.700.000تومان میباشد. لذااین مبلغ عین مهر قانون کار جمهوری اسلامی ایران میباشد.و هر گونه به اصطلاح چانه زنی ویا توافق در کاهش این مبلغ.تحت هر عنوان تخلف وجرم محسوب میگرددوقابل پیگرد قانونی وطرح شکایت دردیوان عدالت اداری(از دولت به سبب عدم رعایت قوانین مصوب)وهمچنین شکایت از نمایندگان گروه کارگری در دادگاه های کیفری به جرم تبانی وخیانت در امانت میباشد.لذا از نمایندگان گروه کارگری تقاضا میگردد .به هیچ عنوان از مواضع حق طلبانه وقانونی خوددر شورای عالی کار کوتاه نیامده.و به استدلالاتی همانند رکود.اخراج کارگران .مشکل کارفرما…….واز این قبیل ترفندهاتوجه ننمایند……با این منطق که هر گروهی اگر هم مشکلی داردبایستی از طرق پیش بینی شده قانونی خود حل نماید ونه ازطریق پایمال کردن حقوق قانونی قشر کارگران زحمت کش .مخلص کلام .به نمایندگان گروه کارگری توصیه میشود در صورتیکه دولت ویا گروه کارفرما در زمان تعیین شده (نیمه اول فروردین ماه99)از تشکیل جلسه .ویا از قبول مبلغ حداقل دستمزد قانونی امتناع نمایند.مجاز والزام به طرح شکایت در دیوان عدالت اداری از دولت .به جرم عدم التزام به قوانین مصوب وتضضیع حقوق کارگران میباشند/موفق باشید.

  • امیدعلی ر‌شنو گفته:

   مهندس دلت خوشه کسانیکه باید طرف عدالت رو بگیرن نمیگیرن حتی طرف ظالم رو میگیرن نمونه اش همین تیتر 2.8 میلیون رو زده “باور غلط” دیگه چه انتظاری از دیوان عدالت اداری میشه داشت.

 37. M گفته:

  سلام چرا فکر میکنند با پایین نگه داشتن حق زحمت کش ترین قشر میتونن تورم رو کنترل کنند این در حالیه که روز به روز دارن فقیرهامون رو فقیرتر و ثروتمندامون رو ثروتمندتر میکنند دقیقا چیزی که برای ازبین بردنش انقلاب کردند و حالا بدون هیچ پشتوانه علمی هر ساله دارن به این حرکت ادامه میدن .کی تموم میشه این وضعیت فلاکت بار فقط خدا میدونه

 38. مدافع ایران گفته:

  سلام…ما هرساله شاهد جدال بین کارگر و کارفرما هستیم از حق هم که نگذریم کارگر ضعیف شده اما کارفرما هم مقصر نیست.هرچقدر کارگر قدرت خرید داشته باشه کارفرما هم بیشتر سود میکنه یا برعکس.اصلن یه چیزی اینجا میلنگه..به نظر من کارگر و کارفرما تو یک جبهه هستن.اصل قضیه به ریشه مدیریت ناتوان دولتی ها برمیگرده..از اختلاس بگیر تا حقوق های بالا تا کم کاری دولتی ها و ریختوپاشهاشون..جیب دولت پرشود از جیب مردم..وسلام

 39. علی گفته:

  سلام من هم با ظلمهایی که درباره کارگر شده موافقم
  مثل بقیه دوستان من هم مستاجرم با دو دختر و در شهرستان زندگی می کنم به دلیل تاهل و تامین مخارج زندگی تن به هر کار با هر حقوقی رو می دیم من به عنوان یک نیروی خدماتی در یکی از صندوق های دولتی مشغلول به کار هستم اونم با قرار داد پاره وقت 13 روز بیمه در ماه و 917000 تومان حقوق در عوض کار تمام وقت نمی دونم کی می خواد این روزهای سخت برای ما تموم بشه شرمندگی جلوی بچه ها بدترین چیزیه که نصیب ماست امیدوارم روزی برسه هر چیزی سر جای خودش باشه هزاران بار فکر خلاصی از این دنیای لعنتی رو داشتم منی که با کلی تخصص و انجام تمامی کارهای شعبه باید با این حقوق کار کنم به نظر شما این وضعیت عادلانه است که رئیس شعبه هیچی یاد نداشته باشه با حقوق آنچنانی و …

 40. محسن گفته:

  بهترین کار اینه که من کارگر که با مدرک ارشد و دوتا زبان خارجی و هشت سال سابقه که حقوق دیپلم میگیرم تبدیل وضعیت بشم و مثل شماها حقوق کارمندی بگیرم،به کارمندا که میرسه پنجاه درصد افزایش بعلاوه پانزده درصد..ما کارگرا چه گناهی مرتکب شدیم که شما به وظایفتون درست عمل نمیکنید و به حداقل حقوق ما راضی نیستید؟؟

 41. جویا گفته:

  با سلام به همه…نتیجه این جلسات هیچ چیز نیست جز به نفع کارفرما همیشه همین بوده دارا داراتر میشه و ندار ندار تر…هیچ کارفرمایی دلش به حال کارگر نمیسوزه اونا حاضر هستن کارگر حقوقی نگیره ولی یه هزاز تومنی از سرمایشون کم نشه کارگر همیشه تحت فشار بوده و خواهد بود در صورتی که چرخه صنعت تنها به دست کارگران میچرخه و متاسفانه هیچ کجا از حق کارگر دفاع نمیشه…

 42. امیر گفته:

  سلام. دوستان هم کارگر هم کارفرما این وسط بلاتکلیف مونده کار از ریشه خرابه. دولت این وسط خودشو کشیده کنار کارگر و کارفرما رو بجون هم انداخته. فردا کارگر مجبور که کار کنه آگه حقوقم زیاد نشه

 43. امیر گفته:

  سلام. دوستان هم کارگر هم کارفرما این وسط بلاتکلیف مانده کار از ریشه خرابه. دولت این وسط خودشو کشیده کنار کارگر و کارفرما رو بجون هم انداخته. فردا کارگر مجبور که کار کنه اگه حقوقم زیاد نشه

 44. اکبر گفته:

  این چه عدالتیه که اول سال که میشه 15 الی 20 درصد به حقوق کارگر اضافه میشه انوقت در طول سال 100 درصد به بقیه جنسها،خداوکیلی ماهی دو میلیون و دویست هزار تومان به هر نماینده یا هر کارفرمایی بدید و بهش بگید که با این پول در طول یک ماه هم خرج خونه را بده هم اجاره خونه هم اقساط بانک را،وجدانتون کجا رفته ،مگه شما نماینده ها که میشینید و با هم توافق میکنید بر سر حقوق کارگر مسلمان نیستید به خدا قسم مدیون 50 میلیون قشر کارگر این جامعه هستید خدا ازتون نگذره اگر بخواهید طرف پیمانکار و بگیرید و به کارگر ظلم کنید ،حالا اون کارگری که مجرده شاید بتونه با این پول امرار معاش کنه و پول پسنداز کنه ولی کارگر متاهل چه گناهی کرده ،عدالت با علی مرد،صداقت با شهیدان

 45. علیرضاخانمحمدی گفته:

  توکل به خداانشاالله به یاری مسئولین پرتلاش برای حقوق کارگران تصمیم خوبی خواهندگرفت.انشاالله.

 46. سامان گفته:

  کارفرماها با تهدید می خوان به قشر زحمت کش کارگر ظلم کنند اگر این جور بشه این کار می کنیم اونجور بشه اون کار می کنیم اخه چقدر می خواین ظلم بشه به کارگرها

 47. امیر گفته:

  درود بر شرف رئیس جمهور احمدی نژاد
  که ۸ سال با این نامردای سرمایه دار و کارفرما جنگید برا ما فقرا اما جالبه آخرش بعد ۸ سال خدمت و خونه دار کردن بینواها بهش گفتن تو ضد نظامی و منافق ، برید به دست و پای این عزیز بیوفتید که جز اون کسی نمیتونه به دادمون برسه .

 48. رضا گفته:

  باسلام وخسته نباشید درمورد دیدگاههای جالب دوستان مثل خود کارگرم من بااین همه مشکلاتی که دوستان مطرح کردند من مریضی خاصی هم دارم تالاسمی ماژور من خوشبخت چکارکنم بااین حقوق ها که بایدحداقل ۵۰۰فقط واسه دارو بدم تازه الانم که اوضاع خون دادن مردمم که هست بحران کم خونی سازمان انتقال خون کم آورده ماچکارکنیم بااین همه بدبختی……

 49. نرگس گفته:

  سلام. کارگر جماعت از اولشم بدبخت بوده. کدوم کارفرمایی میاد تازه اونم طبق وزارت کاری حقوق بده. خیلیا میگن همینه که هست ما ک دولتی نیستیم میخواستی بری کار دولتی. غافل از اینکه نمیدونم پارتی بازی همه جا ترکونده. فقط میگم خدا جای حق نشسته امیدوارم عدالت برقرار بشه.

 50. محمدرضا گفته:

  من که یه کارگرم حسرت تو دلم مونده که برم بازار چیزی که مورد نیازم هست بخرم یا باید قسطی بخرم که از نزول هم بدتر تو ایران ۵۰%روش میذارن یا اینکه نخریمو یا تو حسذت بمونیم .
  آقای کار فرما و نمایندگانی که با رای همین کارگرا رفتی نشستین اون بالا.ببینین خودتون میتونین فقط یک ماه تو این شرایط زندگی کنین ؟؟؟
  خیلی ها ناچارن بخاطر خونوادشون هیچ اعتراضی نمیکنن از ترس این که اخراج بشن کارفرماها هم سواستفاده میکنن
  بخدا آدم بیکار باشه خیلی بهتر از اینکه برای این کارفرمایانی که نه خدا رو میشناسن نه رحم دارن کار کنه
  کارگری یعنی بدبختی که هیچ کدومشون اصلا بدبختی نمیدونن چیه

 51. مجتبی حسن زاده گفته:

  بابا مشکل ما بی سوادی استادهایی دانشگاه هامان است. مشکل اونجاست. اقتصاد دان ندارییییییییییییییییییییییییییییم.

 52. جهان گفته:

  جناب آقای کارفرمایی که از هزینه ها چشمت فقط دستمزد کارگران رو میبینه.به زبون ساده میگم در طی سال به خاطر افزایش قیمت مواد اولیه سه بار قیمت محصولاتت رو افزایش دادی صدات هم در نیومد .حالا که نوبت به افزایش دستمزد که تازه سهم دستمزد خیلی هم در قیمت تمام شده محصولت سهم آنچنانی نداره سر و صدا راه انداختین و تهدید به اخراج و تعدیل و تعطیلی میکنین .این بهانه های قدیمی رو کنار بگذارید.

 53. رحیم گفته:

  اگر بانک های ما سود نمیدادند هیچ وقت این مشکلو نداشتیم ..امثال شما ببرند سرمایشونو اونجا بزارن سود بگیرن

 54. عبدالله گفته:

  اگر حقوق کارگر بالا بره کارگر هم توان خرید داره حالا هر چیزی و فروش تولید کننده هم بالا میره اگه حقوق بالا نره بلعکس میشه توان خرید نداره و تولید هم کمتره این رو شک نکنید چون من هم کارگر بودم هم کارفرما. میدونم چطوریه

 55. امیر گفته:

  اینکه بشینی تهران برا کل ایران تصمیم حقوق بگیری از ریشه اشتباه است هر کاری صنعتی یه توانایی داره هر شهری شهرستانی یه توانایی داره شما نمیتونید تهران بشینید برا این گوشه ایران تعیین مزد کنی این حقوق تو تهران چندرقاز هم نیست اما همه تهران کار نمیکنند همه هم درامدش اندازه تهرانی ها نیست

 56. مهدی گفته:

  من حسابدارم چندین کارخونه کارکردم واقعا نمیدونم چرا کارفرما ها زورشون به تامین کننده و مشتری نمیرسه فقط به حقوق و بیمه کارگر و کارمند بیچاره میرسه یا پرداخت نمیکنن یا کم میکنن فقط زورشون به کارمند و کارگر میرسه. هیشکی توی این کشور نیست که به این چیزا رسیدگی کنه

 57. خاص گفته:

  خدايي خيلي نامردين كه فاصله ي كارگر و كارمند رو اينقدر
  زياد نگهداشتين .
  تو همين دنيا از دماغتون بياد.
  همتون كه باهم حرف ميزنيد سره حقوق كارگرا حداقل بيست ميليون حقوقتونه.

 58. محمدمرادزاده گفته:

  هیچ وقت زور کارگر ب کارفرما نمیرسه کاکو ما که دیگه بچه نیستیم حالا میرن تو جلسه ۳۰۰ب حقوق اضاف میکنن ول میشه میره

 59. Saman گفته:

  باسلام
  بنده در سایتهای دیگه که مربوط به تعین تکلیف حقوق کارگران بوده نظر دادم و باز هم میگم خیلیها داخل مملکت از خون کارگر تغذیه میکنن.
  خیلیها از مسئولین هم چون شرکت پیمانکاری زیر نطرشون هست هم با بهتره بگم شرکت پیمانکاری دارن هیچ موقع نمیزارن که آب خشک از گلوی کارگر پایین بره.
  کار بیشتر مزد کمتر برعکس کشورهای خارجی.
  بنده در یک اداره دولتی کار میکنم یعنی زیر نظر پیمانکار بعد از چند ماه متوجه شدم که داخل فیش حقوقی کارمندان گزینه سختی کار درج شده با تعجب به دوستانم که کارمند بودن صحبت کردم گفتن بله درسته به ما سختی کار میدن با تعجب گفتم مگه کار شما سخته؟ پاسخ داد دیگه زدن دیگه یعنی ما هنوز بعد از41 سال هنوز نفهمیدیم سختی کار یعنی چی به به کسانی تعلق میگیره.

 60. مرتضی گفته:

  با سلام قبل از هر چیز باید حرفم رو با یه ضرب المثل شروع کنم که میگه زنبور نادان را گو تو که عسل نمیدهی نیش نزن
  حکایت کارفر ما های عزیز ما هم همینه توی شرکتی کار میکنم که دقیقا یک میلیون و صد پنجاه هزار تومن از مزایای من رو میخوره و ما هم بالاجبار دو میلیون و نه صد امضا میکنیم.بعدش کسری های مزخرف و بدون دلیل منطقی هم در کارنامه ما ثبت میکنه هزینه بیمه هم از حقوق پایه کسر میکنه. خوب ۲۰۰ نفر کارگر داره در سال حساب کردیم نزدیک به دو میلیارد و و چهارصد میلیون حق کار گر و نمیده بعدش این کارفرما با فزایش حقوق کارگر مخالف نباشه کی باشه…لا اقل خودتون رو جای یک کارگر بزارین … سخت نیست یک ماه با یک میلیو نو هشتصد هزار تومن ببینید میتونید سر کنید فقط یک ماه….اونم متاهل و با دو تا بچه…کمی تفکر و تامل خواهشا

 61. کارگر گفته:

  اگر همه کارگران به این وضعییت معترض بشن البته از راه مسالمت امیز شاید بشه کار به جایی برد.همه کارفرما ها هم بد نیستن الان خودم ۱۷ ساله توی یک واحد تولیدی کار میکنم حقوق تعیین شده وزارت کار در سال ۹۸ حدود ۱۷۵۰۰۰۰ تومان تعیین شده ولی این بنده خدا به من ماهی ۲۸۰۰۰۰۰ تومان میده و بیمه منو همشو رد میکنه بالاخره ادم منصف هم پیدا میشه البته باید خودمون به خودمون رحم کنیم زیاد نمیشه به جلسات تعیین و تکلیف دستمزد اتکا کرد
  با ارزوی سلامتی برای همه کارگران زحمتکش این مرز و بوم .

 62. مجید گفته:

  اضافه حقوق 50 درصدی مال کارمند دولت-هر چی وام تو بانکه مال کارمند دولت_بیمه قسطی کارمند دولت- اضافه کار خداتومنی که بعضی وقتا از حقوق بیشتر مال کارمند دولت و اما کارگر اگه حرف بزنه اخراج من با مدرک لیسانس راننده شرکتی دانشگاه علوم پزشکی هستم واقعا بعضی وقتا این تبعیض ها رو که میبینم تو فکر میرم یعنی واقعا هیچ مسئولی اینو نمیفهمه؟چرا کسی به فکر نیست؟واقعا چرا ؟؟

 63. بهار گفته:

  قشرکارمند که خیالشون راحته حقشون محفوظه
  بیچاره کارگره که یه عده نشستن نفسشون ازجای گرم بلندمیشه به فکرکارگربیچاره که سخت کارمیکنه نیستن
  و تصویب حقوق برابربا کارمندان رو اینقد کشش میدن
  کارگرهم ازهمون بازاری خریدمیکنه که کارمندخریدمیکنه
  یعنی اینونمیدونین حق کارگررونخورین
  بابا انصافتون کجاست عدالتو رعایت کنن ازخدابترسین

 64. Rahim گفته:

  ۲۵ سال سن دارم و با این وضع زندگی که دارم نه امیدی به زنده موندن نه امیدی به آینده دارم دیگه واقعا از زندگی بریدم ، هر روز تو خونه دعوا تو سر کار هر روز اعصاب خرد کنی یه کلمه میخوای از حق خودت دفاع کنی میگه نمیخوای استعفا بده ، یعنی حق من جوانی که باید با آرامش و آسایش و با روحیه زندگی کنه اینه ، روحیه حس یه مرد بالای ۶۰ سال رو دارم ،‌ اگه حقوقا هر چقدر هم بالا بره چند برابر اون هزینه خرج و مخارج زندگیت هم بالا میره یعنی بجای یک پله بالاتر یک پله هم بدبختر از سال قبل میشیم، به خدا اگه همه کارگران یکصدا از حق خودشون دفاع میکردن اینجوری نمیشد ، به هرکی گفتم جلو من میرم من حرف میزنم شما فقط حمایتم کنید گفتن نمیتونیم ، آخه تا کی این ترس تا کی این بدبختی ،به نظرت اگه همه کارگرا اعتصاب‌کنن پسر کارفرما یا کارخونه دار میاد با دستگاه کار میکنه نه ، یا تا وقتی بجای شماها بخواد نفر استخدام کنه یکماه کارخونش توقف کرده و ضرر و اون کارگری هم بخواد جای تو بیاد بعد از فهمیدن مشکلات کارخونه از استخدام منصرف میشه و کارفرما ناچاره شرایط رو ایده آل کنه تا ورشکسته نشه ، اکثر کار فرما ها از این شرایط بحرانی بیکاری نهایت سواستفاده رو میکنن ، حقوق کارگر کم و قیمت تولید زیاد به خارج صادر میکنه و دلار میگیره و حقوق کارگر رو به ریال میده اونم با خفت و خاری

 65. آهنگران گفته:

  کشوری که دستمزد کارگران ومستمری بگیر ان و بازنشستگان آن در دنیای به این بزرگی در رتبه آخر قرار دارد مسولین اداره کارش ومسولین تعیین دستمزد وحقوقش را باید اخراج کرد. اختلاف بقدری زیاد وغیر مسولانه است که باید محاکمه بشوند. آخه در کدام کشور حقوق یک کارگر کمتر از سه ونیم دلار میشود. آخه در کدام کشور. اصلا گفتنش مایه شرم است

 66. رهگذر گفته:

  هر وقت خواستید حقوق وزارت سال ۱۴۰۰ رو تصویب کنید از همون اول پاییز امسال جلسه هاتونو شروع کنید که تا پایان سال ۹۹ دیگه کارگران تعیین تکلیف شده باشند. پس یادتون نره البته از الآنم میتونید شروع کنید وقتتون طلاست وقت رو هدر ندید😣😜

 67. رضا گفته:

  برادر من همه که تو کارگاه تولیدی کار نمیکنن بنده نیروی شرکتی یکی از ادارات دولتی هستم با لیسانس کار میکنم و حد اقل حقوق میگیرم اونم کار کارشناسی طرف بغل دست من نشسته کار من رو هم نمیکنه میگیره 5 تومن من میگیرم 2100…ضمنا شما کار فرماها دم از حقوق کار نزنید ….طرف تابستان گوجه خریدیه کیلوی 200 دا میدونه چقدر تولید کرده قیمت 800 گرم زده 20 تومن این میخواد ضرر کنه؟؟؟؟بعدشم مگه حقوق یه کارگر تو قیمت تمام شده کالا چقدره مه اینقد جلز و ولز میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 68. مصطفی گفته:

  سلام .به نظر شما یک کارخانه یا کارگاه بدون وجود کارگر میتونه کاری از پیش ببره؟؟؟حقوق و دستمزد کارگر به هیچ عنوان با نرخ تورم همخوانی نداره واقعا معیشت کارگران در مضیغه است .شماهایی که راضی نیستین حقوق کارگر بالا بره خودتون رو بزارید جای کارگر آیا توان زندگی با این حقوق کم اونم چندماه یکبار رو در این اوضاع اقتصادی دارید؟

 69. کارگر گفته:

  در عجبم از کارفرماها با این صحبت های بی منطقی که دارن اگه واقعا برات نداره برو پی کارت منت هم سر کارگر با این حقوقهای بی منطق نذار خجالت هم برای آدم خوبه مگه قراره سود شما از خوردن جیب کارگر ها پر بشه از یه طرف برا فروختن جنس مردم رو سر کیسه می کنید از طرف دیگه حق کارگر رو ، برو پولتو بیار بیرون از کار بذار تو بانک که حداقل چند تا کارگر از دست امثال شما راحت بشن خدا شاهده بیکاری خیلی بهتر از کاری هستش که امثال بعضی آدم های بخیل راه اندازی می کنن و همیشه سر بار این ملت باشن که آقا ما اشتغال زایی کردیم وام ملیاردی بدون بهره با رانت بگیرن بذارن جیب اونوقت یه جوون هم برای یه وام ۲۰ تومنی ۱۸ درصد مجبور بشه بره از جاهای دیگه راه های داغون احتیاج مالیشو برطرف کنه خلاصه که کارفرماها اوج مردی رو به نمایش گذاشتن برای کارگر و مشتری و ….

 70. مصطفی گفته:

  بهتره به کارگر انگیزه بدین برای کار کردن. اگه با حقوق مکفی کارگر رو راضی نگه دارید مطمئنا کارخانه ها نتیجه کاری بهتری دارند.فقط به فکر سود خود نباشید اینهمه سال شما سود کردید یبار هم کارگر دلش خوش بشه ایرادش چیه؟

 71. مصطفی گفته:

  چطور این قانون باید به ضرر کارگران و اقشار ضعیف باشه .به نظر شما کارگران در تورم کنونی میتونن به راحتی امرار معاش کنند؟؟؟ دست قانون برای حمایت از قشر ضعیف خیییییییلی باز کافیه عده ای فقط به جیب خود فکر نکنن.

 72. علیرضا گفته:

  فقط یه جمله میگم. من کارگر ایران خودرو هستم. توی این یک سال ونیم چقدر خودرو گران شد. اولا حقوق ما همونی بود که تصویب کردن. اگه خودرو گرون شده اون قطعه ساز هم قطعه گرون فروخته به شرکت. پس این وسط کارفرما ضرر نکرده گرون می‌خره. چند برابر گرونتر میفروشه. بعد قیمت ماشین سر به فلک میکشه. این وسط کی ضرر میکنه. اون کارگر بدبخت که اول سال دو زار میزارن رو حقوقش. پس کارفرما هیچ وقت ضرر نمیکنه. بعدش میاد حرف نامربوط میزنه میگه اگه حقوق بیش از عرف زیاد بشه. مجبورم نیرو اخراج کنم.

 73. حسن رضامند گفته:

  من تا سالها قبل کارمند بودم و هر سال منتظر افزایش حقوق بودم و هر سال از بابت افزایش کم حقوق ناراضی بودم.
  الان به لطف خدا صاحب کار شده و کارفرما شدم
  با توجه به میزان تورم حداقل حقوق برای قشر زحمت کش کارگری باید بالای 3 میلیون باشه چون خود ما هم توی این جامعه زندگی میکنیم و گرانی و تورم رو لمس میکنیم
  ولی هزینه های ما هم زیاد شده به طوری که سال قبل کل هزینه های یک ماه 18 میلیون بود در حالی که امسال به 32 میلیون رسیده و تقریبا دوبرابر شده.
  با این اوصاف امکان پرداخت حقوق فعلی نیز برای کارمندانمان بسیار سخت شده است. در صورتی که دولت از ما حمایت نکنه من هم مجبورم مانند سایر همکارانم تعطیل کنم و متاسفانه عزیزانی که برای ما کار می کنند بیکار شوند.
  دوستان لطفا همه کارفرمایان را فرعون زمان نبینید.

 74. حمید گفته:

  بابا افزایش 2800 کجا بوده، ته تهش اینا میخوان 15 درصد اضاف کنن و بعدش کلی منت هم بزارن. این دعواهاشون همش فیلمه به خدا

 75. مهدی گفته:

  خداوکیلی امروز رفتم قراردادببندم. کارفرما این وضیت کرونارو بهونه کرده.باهزارمنت میگه دارم بهتون حال میدم بیکارنباشید. حقوق مثل پارسال. شرایط خیلی سختر.عیدی رو میگه شاید بدم شایدندم.اگه اوضاع بهترشدتابرج۶ منم ده درصد اضافه میکنم..خلاصه اینکه خدا به داد ماکارگرا برسه.

 76. آوا گفته:

  زندگی بیرحم هست و تا بوده همین بوده قویترا همیشه ب ضعیفترا ظلم کردن و خواهند کرد
  لعنت ب این دنیا ک هیچ عدالتی توش نیس

 77. Arastoo گفته:

  1_ما نیاز داریم که حزب واقعی کارگری داشته باشیم تا از کارگر در مقابل کارفرما حمایت کنیم و قوانینی که وجود دارند را به اجبار عملی کنند (حقوقی مثل سنوات حق اولاد، سختی کار، تعطیلی هایی که خورده میشود و…)

  2_ما نیاز به حزب واقعی کارفرمایان داریم تا از ضررهایی که توسط مافیا به آنها میرسد جلوگیری کنیم و تمام موانع تولید را حذف کنیم

  اگر این دو مطلب که ذکر کردم را اجرا کنیم بعد از فقط یک دهه کل این کشور آباد میشود

  متاسفانه عوامل منفعت طلب هرگز اجازه به فعالیت چنین احزابی نمیدهند و مسیر واقعی را با مسایل سیاسی منحرف میکنند

  بنده به عنوان کارفرما سابق که از چرخه تولید حذف شده به دوستان کارفرما عزیز عرض میکنم که اگر قرار است ده نفر برای شما کار کنند طوری حقوق بدهید که همان افراد بتوانند مشتری محصول شما باشند
  زنجیره اقتصاد چیز پیچیده ای نیست

 78. Mehdi گفته:

  با سلام
  من ي سوالي دارم
  چرا دولت ما هيچ نگاهي بما كارگرا نميكنه
  چرا فقط خودتونو ميبينيد
  پسرا و دختراي شما بهترين زندگي رو ميكنن ماها داريم ميميريم از گشنگي
  بخدا ماهم دل داريم،ماهم دوس داريم لباس بخريم بپوشيم
  زندگي خييلي سخت شدع البته فقط واسه ما كارگرا
  ي نگاهي بما كارگرا هم بكنيد بخدا قسم اين انصاف ني ما ٢ سال گوشت نتونستيم بخوريم
  درحالي ك فروشندع ها جنساشون ١٠٠٠٠ برابر شدع ولي خقوق كارگر بدبخت اضافه نشده
  من بخيلش نيستم نوشه جونشون ميتونه ميخره ميخوره ميپوشه استفادع ميكنه
  فقط ميخوام بگم ك مارو هم ببينيد ميليون ها نفر اينطورين

 79. تلا گفته:

  آخه دچرا این حرفو میزنی ما سرمونو کردیم تو برف باید حقوقا بالا بره با این همه منابع کسی نباید فکر حقوق باشه خدمونو مسخره کردیم

 80. رحیم پیرسراندیب گفته:

  سلام واقعا کسی این نظرات رو اگر میخونه به داد ما برسه ….کرونا هم ما رو نکشه این بلاتکلیفی حقوق مارو فلج میکنه

 81. Fast گفته:

  عزیزان اگر شما فقط یکبار جای خودتون رو با قشرکارگر عوض کنید از خدا میخواهید که مرگتان فرابرسه چه بسا خوتون رو میکشید تازیربار سختی های زندگی این قشر نباشید

 82. ه ب گفته:

  بابا نماینده کارگر خودش کارفرماست اون که براکارگر دل نمیسوزونه برو هرکاری میخوای بکن اقای نماینده فقط تمومش کن مسخره بازی در نیار 13میلیون ادم منتظرن .به همه عزیزان میگم اقا ازاین دولت ابی گرم نمیشه فقط خودتون به فکر خودتون باشید اینا دارن خوب میخورن جیبشون گشاد تر از این حرفاست

 83. محمد گفته:

  آقای کارفرما لطفا از جوانان دانش بنیان استفاده کنید تا دیگر دست گدایی به سمت خارجی های از خود راضی دراز نکنید و اما حقوق کارگر . مگر کارمندان در ادارات بیل می زنند که حقوق آنها باید هشت میلیون باشد ولی کارگرها با آن سختی کار حقوق زیر دو میلیون .

 84. rahman گفته:

  برده داری نووین: فرق برده داری قدیم با جدید چیست? در برده داری قدیم با شلاق کارگران را مجبور به کارکردن می کردند.در برده داری جدید با تهدید اگه این شرایط را دوست نداری نیا سر کار

 85. Siamak گفته:

  سلام اقا من یه سوال دارم ما تو یه شرکت تولیدی مبلمان و وسایل اتاق کارمیکنم با وجود سختی کار 12 ساعت مستمر در روز که دوربین بالا سرمونه وقتی سال گذشته حقوق زیاد شد نیرو کار نصف شد ولی تیراژ کار دو برابر کل سال رو با بدن درد گذروندیم این شد نتیجه اعمال قانون نادرست که به زور تحمیل کار فرماها شد الان کی باید جواب اینکارو بده؟ این قانون فقط فشارو رو کارگرا زیاد کرد از کرونا هم که نگیم ما تو کل سال بخاطر رنگ و پلی اتان و پلی استر پاشیدن تنگی نفس داریم وای به حالمون اگر کروناهم بگیریم

 86. امید گفته:

  بنده هم 13ساله به صورت قراردادی دریکی ازوزارت خانه های دولتی کارمیکنم بامدرک لیسانس که اصلااعمالش نمیکنن،خدامیداندکه تقریباتمام کارهای اداره روانداختن به گردن نیروهای قراردادی ولی وقتی که بحث افزایش حقوقه هیچ اسمی ازمانیست وفقط برای نیروهای رسمی وپیمانیه مثل اینکه این تورم وگرانی فقط برای نیروهای رسمیست.دراسفند98بخشنامه ایی به ادارات دادن مبنی براینکه حقوق تمام کارکنان 50درصدافزایش یابدولی متاسفانه یک ریال به حقوق قراردادیها اضافه نشدامیدوارم آه وناله مادامنتان رابگیردبعدعیدهم قراره باز15درصدبه حقوق رسمیها اضافه بشه.ماهرچی پیامک زدیم به مدیرکل ونماینده های مجلس متاسفانه اصلا جوابمون روندادن وبازهم فاصله حقوق بین ما ورسمیهابیشترشدیعنی نزدیک 3میلیون!ولی بعضی ادارات مثل علوم پزشکی اون 50درصدروبرا نیروهای قراردادیشون اعمال کردن یعنی قراردادیهای علوم پزشکی بااون15درصدالان هیچ کدوم حقوقشون زیر4میلیون نیست.آخرچرااین همه تبعیض وناعدالتی خدایابه دادمان بدس

 87. حمید گفته:

  سلام،قراردادیهای آموزش وپرورش مظلوترین نیروهای این وزارت هستندسال 98دوبارحقوق معلمها ونیروهای رسمی افزایش داشت ولی حتی یک تومان به حقوق این نیروهاافزوده نشدودربخشنامه اسفندماه مبنی برافزایش 50درصدی،بازهم نیروهای قراردادی بینصیب ماندند.آقایان روءسابه خداماهم زن وبچه داریم وگرانی برای ماهم هست.درآن بخشنامه آمده بودافزایش برای تمام کارکنان نگفته بودفقط رسمی وپیمانی نمیدانم متاسفانه چرااینطورشد!

 88. م گفته:

  چرا باافزایش حقوق کارمندان تورم ایجادنمیشه ولی برای کارگران تورم ایجادمیشه.اینها همش زد و بنده.وگرنه قراردادی یعنی دزدی یعنی اخراج راحت یعنی برده داری یعنی ظلم.یعنی در فقرنگه داشتن.
  مگه مغازه ای که کارگر خریدمیکنه با کارمندفرق داره مگه به کارگر ارزانترمیدن.
  فکرکنید،فکر

 89. علی گفته:

  پس بفرمائید مجلس قانون اصلاح کنه و تصریح کنه ۴۳ درصد افزایش قیمتها ببخشید تورم توسط کارفرمایان و دولت قانونیه و کارگران هیچ حقی ندارن پس این تورم و افزایش قیمتها تو جیب چه کسانی می ره؟ و این مابه التفاوت تورم های سالهای قبل چی میشه بابا عدالت هم خوب چیزیه

 90. محمد گفته:

  انشاالله هرکی حق کارگران بدبخت رو میخوره به حق این روز عزیز کرونا و سرطان و جذام بگیره و اخرتش هم از اتش جهنم خلاصی نداشته باشه .امیدوارم با خفت و زجر و خواری بمیره
  من خودم نیروی شرکتی فرودگاه مشهد هستم با دو مدرک مهندسی ولی حداقل حقوق کارگر ی رو میگیرم سرشیفت و مسیول ترمینال هم هستم ولی نیروی زیر دست خودم که اصلا کار بلد نیست چون قراردادش رسمی شده و باید ۷ میلیون بگیره
  ما هممون قبلا شرکتی بودیم یع دوره سه ساله با همه قراردا بستن ولی بعد اروحانی که اومد قراردادهای نصف ما رو شرکتی کرد دوباره . وفقط با نصفی از کارگرا قراردا د دولتی بستن یه عده ای که انتخاب شدن نه به صورت کارشناسی
  حالا ماییم و کلی تبعیض و بی عدالتی
  خیلی سخته نیرویی که کمتر از تو سابقه و تجربه داره مدرک انچنانی نداره و کار هم بلد نیست ۷ تومن بگیره ما کارگرای شرکتی ۲۵۰۰
  خدا لعنتتون کنه که اینقدر حق کارگران رو میخورین
  چند ساله دیگه وقتی میرم سر کار انگار که میرم تو تنور اجر پزی این طوری میسوزم به خاطر بی عدالتی هایی که سرمون میارن و همکارهایی رو میبینیم که روز به روز وضعشون بهتر میشه و ما هر روز پسرفت داریم .
  کاش فقط حقوق ۷ میلیونیشون بود همین سال ۹۸ حداقل به هر کدومشون ۱۵۰ میلیون وام بدون بهره و دیر پرداخت دادن بماند که هر ماه به هر بهانه ای مث بهره وری و روز مرد و روز ….. میلیون میلیون به حسابشون واریز می کنن .
  ولی ما فقط باید مث خر کار کنیم و دم نزنیم چون تا گله می کنیم در بیرون رفتن ر و نشونمون میدن .

 91. محمد گفته:

  میدونید چرا حق کارگر همیشه ضایع میشه ؟

  چون هیچ کدوم از وزیر و وزرا و نماینده های مجلس و و این مسوولینی که واسه مردم تصمیم می گیرن کارگر نیستن .
  اگه تصمیم خوبی باشه واسه کارمند جماعته چون هر تصمیم خوبی باشه خودشون هم جز اونا هستن .
  یه نماینده کارگری هست که سالی یه بار باهاشون جلسه میزارن اونم که به حرفشون گوش نمیدن قدرتی ندارن که بتونن کاری کنن چرا ؟ چون اونا کارمند و حقوق بگیر دولت نیستن .
  حالا فهمیدید چرا کسی واسه کارگرها کاری نمی کنه
  چون هیچ کدوم کارگر نیستن

 92. زمانی گفته:

  جالبه که کارفرماها نه همشون ولی تقریبا همشون دارن مثل بنز پول درمیارن. این خانه های آنچنانی و ماشین های آخرین سیستم و زندگی و تحصیل بچه ها در ینگه و فرنگ از زحمت بازوی کارگره. چرخ مملکت رو کارگر داره میچرخونه. کارگر برای مملکت سود داره ولی حقوقش باید از همه ی مزدبگیرا کمتر باشه. کارفرمایی که ناراحت اضافه شدن ذره ذره حقوقه هزار برابر حقوق کارگرش پول درمیاره. وقتی قدرت خرید کارگر که تقریبا نصف جمعیت کشوره کم باشه رکود اقتصادی هم دنبالش میاد. تورم به خاطر ناکارآمدی اقتصاده نه صرفا به خاطر حقوق کارگر. این حرفا رو آقایون جلسه بگیر بهتر از ما میدونن ولی مهره های پشت پرده و داخل اون جلسه که ذی نفع هستن از رکود و تورم و واردات باید مثل آب خوردن برای جمعیت میلیونی کارگر زحمت کش تصمیمات اینچنینی بگیرن.

  • محمد گفته:

   ا ا ا دیدید چه قدر اینها پر رو ان
   اخه با چه رویی اومدن جلو دوربین گفتن ۲۱ درصد به حقوق اضافه شده
   به خدا اگه من بودم حاضر بودم برم تو زمین نیام ابنطوری با افتخار بگم ۲۱ درصد اضافه شده
   چه قدر هم نماینده های کارفرماها خوشحال بودن کر کر میخندیدن .
   واقعا چرا کارگر جماعت رو ادم حساب نمی کنن
   یه جا خوندم یکی از همین مسئولین گفته بود این طوری هم تولیدی ها تعطیل نمیشه وهم کارگر زنده میمونه
   یعنی فقط کارگر باید زنده بمونه نه حتی با شرایط سخت زندگی کنه
   خدا لعنتشون کنه
   به نظرتون جالب نیست که ماجرای بنزین دقیقا شب تولد حضرت محمد پیش اومد که مردم به جای خوشحال بودن رفتن تو فکر گرونی بنزین و حتی دقیقا فردای همون شب رهبری سخترانی داشتن .‌ و الان هم شده دقیقا شب نیمه شعبان که باز هم فردای هموون روز رهبری سخنرانی دارن
   اینا میخوان فقط مردم و قشر ضعیف رو جلوی نظام قرار بدن .
   ولی کور خوندن ما پا برهنه ها همیشه پشت نظام و رهبرمون هستیم .
   اخه چرا کارگران تهرانی نمیرن جلو مجلس تحصن کنن که حداقل صدامونو کسی بفمهمه
   انشاالله مجلس جدید بیاد شاید یه کاری واسه امسال ماها بکنه
   اگه خدا بخواد

 93. بهراد گفته:

  کارفرما به اسم تولید وام ۷ میلیاردی میگیره میره تو بهترین نقطه شهر زمین میخره سال بعد میفروشن ۳۰ میلیارد، به اسم تولید مواد اولیه میخره میفروشه به خرده پاها،تازه از همین حقوقی که تصویب شده ماهی ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومن به بهانه های واهی کسر میکنه خودش ماشین میلیاردی سوار میشه اونوقت سر ۲ساعت اضافه کاری هزار جور توهین به کارگر میکنه. استاندارد پرسنل هر دستگاه صنعتی اگه ۳نفر باشه شما اون کارو از ۱ نفر میکشید.. همه جای دنیا کارفرما التماس دولت رو میکنه کنه اجازه سرمایه گذاری بدن ،مملکت ما دولت بدبخت و ملت بدبخت تر التماس کارفرما رو میکنن آخرش میشه همین،خلاصه خوب لقمه ای گیرتون اومده دولت بدبخت هم پشتتونه کارگر ناچار( از خرج زن و بچه و اجاره خونه و پول دوا دکتر )کنار شما.. خدا به داد این مردم برسه..

 94. داریوش گفته:

  جناب آقای وزیر ،مرفح بی درد، دیگه ۲۱درصد افزایش و شندرغاز اضافه کردن با این تورم فوق شدید و عمدیی که ایجاد کردید نیازی به جلسه گذاشتن و مذاکرات ۴۰ساعته وکار کارشناسی نداره عمه منم که سواد نداره به راحتی میتونست این ۲۱درصدرو اعلام کنه ،واقعا خدا قوت بابت این همه زحمت بی دریغ جنابعالی و همکارات،ما کارگران موندیم چجوری از شرمندگی شما در بیایم،متاسفانه هیچ رسانه ای نیست که ماها بتونیم نظرمون رو بگیم وهمه چیز به صورت یکطرفه است ،خدا نیامرزتتون

 95. علی گفته:

  سلام خداوکیلی خجالت بکشند مسئولانمان با این وضع که همه چیز دوبله سوبله رفته دوستون اون موقع فقط ۳۰۰ تومن رفته رو پایه پیش خودشون چی فکر کردن فقط وفقط ب فکر منافع کارفرمایان

 96. مجید گفته:

  سلام از زمانی که کارگر نتوانست حق قانونی خودش رو بگیره مُرد نمیدانم چرا تورم ۴۵ درصد رشد داشته ولی حقوق ۲۱ درصد ولی این یکی رو میدونم که ما لاکپشتی جلو میرویم تورم خرگوشی از خداوند بزرگ این رو طلب میکنم که اگر هرکسی حق قشر ضعیف کارگری رو نمیده به سزای اعمالش برسونه انشاالله

 97. ابوالفضل گفته:

  وقتی بک صنف قوی کارگری نداریم همینه
  نماینده بی عرضه کارگرا میومد اعلام می کرد همه ی ماه نریم سر کار
  وقتی کشور فلج میشد قدر کارگر می دونستن

 98. امید گفته:

  دولت گرامی دستی در جیب کن و به کمک کارگر و کارفرما بیا چرا شما انسان نیستین ؟؟
  برادر گرامی حقوق کارگرد 11 % در بهای تمام شده تاثیر دارد چرا و با چه جراتی از سفره کارگران بیچاره برداشته و به سفره کارفرماها اضافه میکنی ؟
  برو کارفرما چه ماشینی سواره میشه و کارگر بیچاره چه ماشینی ؟؟؟
  دولتی که این قدر نفهمه خودت چه مقدار حقوقی میگیری؟

 99. محمد گفته:

  کارگران عزیز به نظر من همه کارگرها به نماینده مجلس شهرشون نامه بزنن و یا یه طوری اعتراض خودشون رو اعلام کنن
  شاید مجلس جدید بتونع یه کاری واسمون بکنه یا حداقل بتونن یه قانونی تصویب کنن که پای پیمانکارها حداقل از ادارات دولتی جمع بشه

 100. نیروی کار گفته:

  اخه اقایون خبره ، رانت خوار مجیز گو : مگه حقوق کارگر چند درصد قیمت تمام شده هست ؟ والله نمی دونید که در بدترین حالت ممکنه 4% حقوق کارگر در قیمت تمام شده موثر است .
  البته هستند کارفرماهای خوبی که سرمایه گذاری واقعی هستند و به پرسنل خودشان هم اهمیت میدهند . چون فهم اینو دارن که کارگر سرمایه تشکیلات است . فرق این دسته از کارفرمایان با ژنهای خوک که یکشبه به مال و منال رسیده اند بسیار است . هر چه میکشیم از همان مثلا کارفرمایانی هست که جملگی تحت الامر هستند . والسلام

 101. جعفری گفته:

  با سلام خدمت دوستان
  اولا خدا لعنت کنه اون مسئولی رو که اولین بار باعث بدبختی کارگرها شد. ایشون همون کسی بود که کارگر ها را قراردادی کرد و مجلس اون دوران هم که که رئیسش … بود قانونش را تصویب کرد بعد از ان استخدامی برداشته شد قرارداد 89روزه باب شد.حالا هم که این راین دولت روی ریلی که از قبل گذاشته راه میره.نمیگن که حق اولاد و سایر مزایا مثل مهریه زن میمونه کی داده کی گرفته. با 1835000تومن چطور میشه اجاره داد چطور میشه کرایه ماشین داد چطور میشه گوشت خرید……خدا لعنتتان کند

 102. برابر ماده ۲ قانون کار نامم کارگر است گفته:

  به نام خدا
  با سلام و عرض ادب
  چند کلامی دارم با دولت نسبتا محترم
  متاسفانه ایرانی بودن روزی افتخار بود و شبیه به تمام افسانه ها شده است و الان نه تنها در کشورمان بلکه در دنیا سرافکنده ایم از این همه درد و مشکلات و حال هم بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا که هر روز دست و پای مردمان کشورم را فرا میگیرد.
  هر سال که میگذرد ذخایر بیشتری کشف و بهره برداری می شود. بهترین معدن های طلا ذخایر نفتی و گاز بهترین معادن سنگ بهترین کارخانجات تولیدی فولادی و …. ولی آیا آقای رئیس جمهور شما و تیم بی سوادی که دور هم جمع شده اید این ذخایر رو تولید و فراوری می کنید؟ نه ! کارگری بدبخت با هزاران درد و گشنگی …کارگری که نمیتواند مایحتاج زندگی اش را فراهم کند… کارگری که عمری پول هایش راجمع کرده بود تا ماشین مزخرف و تابوتی همچون پراید بخرد ولی الان باید پول ماشین رو فقط برای رهن خانه اش به صاحب خانه بدهد و پراید خریدن به آرزوها پیوست …کارگری که میخواست ازدواج کند یا فرزندانش را به خانه بخت بفرستد میبیند در یک چشم به هم زدن طلا و وسایل زندگی چندین برابر شده و جلو خانواده و فرزندانش سرافکنده میشود …کارگری که فرزند یا پدر و مادر و همسر بیمار دارد داروها دیگر در دسترس نیست و در انبارهای آقا زاده ها احتکار شده و اگر هم گیر بیاید چندین برابر شده… کارگری که به فرزندش قول خرید گوشی هوشمند و تبلت داد ولی الان گوشی ساده را هم نمیتواند بخرد… ایا این کارگر میتواند به شعار سال حضرت آقا توجه کند؟ چگونه اتفاق بیفتد شعار جهش تولید؟ کارگری که زخم های دلش چنان زیاد است که با اشک شب سرش را بر روی زمین میگذارد و افراد دولت و کابینه بی سواد روحانی چگونه به خود اجازه میدهند که زندگی ۴۰ میلیون کارگر را اینگونه رقم بزنند؟ بله بی سوادی دزدی خدانشناسی ‌و به فکر منافع و پول چند نسل خود بودن نیز بهتر ازین نمیشود. در تنها کشوری که قانون کار رعایت نمیشود ایران است. ایرانی که کارفرما هر موقع بخواد کارگر را اخراج میکند. هر مدیر و معاونی نفرات نالایق و معرفی شده از طرف دوستانشان را به سر کار می آورند . هر حقوقی که بخواهند به نور چشمی ها می دهند و کارگر بدبخت را له می کنند .کجای فرامین و اوامر الهی و دین اسلام اینگونه نوشته شده است که حق کارگران باید پایمال شود؟ به والله به والله کارگران آدم هستند و تا این نیروی کار نباشد تولیدی که رخ نمیدهد هیچ نه رونقی داریم نه جهش تولید. پس به داد این قشر ستم کشیده برسید. مسوولین نامحترم شمایی که نانه خانه ات را هم برایت میخرند میوه ات از بهنرین میوه های میدان است و اصلا نمیدانی تحمل صف نان در تابستان ها و میوه های گران و بی کیفیت چیست به خودت حق اظهار نظر نده . تو که درد نکشیده ای و با پول این ملت زندگی میکنی حق امضا نداری تو خود خود خیانت کاری کاش و ای کاش در این کشور به دنیا نمیامدم ادعای مسلمانی داریم ولی صد رحمت به داعش
  حقوق کارگران نبایدبا توجه به تورم کم تر از ۴۰ درصد باشد و باید بالای ۵۰ درصد برود و حقوق مدیران بایدکمتر باشد .
  کاش کسی به داد دل ما کارگران برسد.
  امام زمان کاش زودتر بیایی و حق همه مارا بگیری

 103. محمد گفته:

  توجه توجه توجه توجه
  اهای کسانی که این سایت رو راه اندازی کردین
  خوب شما صدای ما رو به بالایی ها برسونید به کسانی که دلسوز ما هستند به رهبری به ایت ا… رییسی به قالیباف به جلیلی به هرکی که یه ذره دلش واسه ما میسوزه
  اینکه فقط اینجا درد دل کنیم که فایده نداره
  طوری دیگه هم که نمی تونیم صدامونو بفهمونیم بهشون
  یعنی کارگر جماعت نمیتونه این کار رو بکونه چون نه توانشو داره و نه قدرتشو و نه میتونه چند روز کارشو ول کنه بره دنبال نماینده و…. وگرنه زن و بچش گرسنه میمونن .
  بعید میدونم مسیولین هم بیان این صفحات رو بخونن اصلا براشون مهم نیست که
  خدا لعنت کنه مسئولی رو که اون این نون رو تو سفره ما کارگرا گذاشت و استخدامی رو برداشت

 104. عاجز گفته:

  سلام . انکه بر جایی نرسد فریاد است فریاد . وقتی نماینده کارگر امضا نمیکنه کار باید به مجلس کشیده شود نه ریشسفیدی دولت بی تدبیر

 105. ناصر گفته:

  سلام واقعا حق کارگر با اون همه زحمت که می کشه داره ضایع میشه در این تورم و گرانی و غیره مزد کارگر با کمک کردن با یک فقیر سائل برابره نه با حق کارگر دولت مردان مسئولین ونمایندگان اگه دوست دارین موفق و پیروز باشین دعای کارگر جماعت که دنبال روزی حلال است رو برا خودتون واجب نکنید چون کارگر در واقع مظلوم است و اه ودعای مظلوم بدون پرده به خدا می رسه و نتیجش بد بختی و تحریم وسیل وکرونا و غیره که زیادن تو کشور ایران عزیز که پر از نعمت خداداده است میشه به امید تدبر و تفکر و دادن حق هر بنده خدا بخصوص کارگران زحمت کش

 106. سارا گفته:

  چراهمیشه زورشونو به کارگرا میرسونن اگه بلد نیستن مدیریت اقتصادی داشته باشن چرا بهاش رو کارگرا بدن اخه این انصاف شما پشت میز نشینا که سرنوشت یه مشت کارگر دستتونه اگه راست میگید نصف کارگرا کار کنید زحمت بکشید دوبرابر حقوقشونو بگیرید ببینیم تو این اوضاع اقتصادی میتونید زندگی خودتو مدیریت کنید😏

 107. ایرج گفته:

  سلام کاری ب ویلا و ماشینو خوش گذرانی ندارم برای ما حرام اعلام کردن تو ایران فقط اینو میتونم بگم پفک نمکی ۱۵۰۰تومن بود برا نوه خودم می خریدم الان شده ۴۰۰۰تومن جواب بدین رئیس روئسای زحمتکش بالیاقت

 108. همتی گفته:

  بابا جان مادرتون این حقوقو درست کنید،بزار شرکت حقوقمونو بده،بخدا دستمون خالیه ،شما چی می فهمید شرمنده زن و بچه شده چیه

 109. سعید گفته:

  کرایه منزل/ پرداخت اقساط وام./آب و برق و گاز؟؟؟چند برابر شده….منم کارگر….حق من به جیب کی میره که سر خودشو مثل کبک کرده زیر برف..کی بود کی بود من نبودم..الان 27 اردیبهشت هست..و هنوز وضعیت حقوق کارگران مشخص نشده..اون بالا یکی گفت حقت 10 میلیونه برو بگیرش..مگه این چند سال تونستیم بگیریم که حالا بریم بگیریم..اینقدر قشر کارگر رو بخودش و بدهی هاش سرگرم کردن که این قشر بیچاره فرصت اعتراض هم نداره..اگر هم فرصت کنه با دهن خونی میره خونه تازه اگر شانس بیاره..آقایون حتی فرمایشات دفاعی رهبر رو برای احقاق حق کارگران نادیده گرفتند..بیان گوش بحرف چند تا کارگر بدهند..زهی خیال باطل…متاسفانه توازن قدرت در شورای عالی کار بنفع دولت و کارفرماست..مگه کارگران از قدرت بازو برای احقاق حق استفاده کنند..نه اینکه خدای نکرده کار خلاف انجام دهند..بروند و چند شغل دگه هم اختیار کنند و تا بوق سحر جون بکنند تا بی عرضه گی بعضی ها رو جبران کنند و جیب آقا زاده ها رو هر روز پر و پیمانه تر کنند..من کلی زحمت کشیدم و نوشتم..ولی میدونم اثری نداره…گله مند قشر خودمم که تا کی سر بزیر تا کی بار دیگرون رو بدون مزد و منت جابجا کردن……..اینقدر هست که بگم…ولی چه فایده//مستضعفین؟؟؟؟؟؟؟

 110. علیرضا ‌جعفری گفته:

  وقتی‌دولت‌خودش‌بزرگترین ‌کارفرماست‌دلش‌مگر‌برای‌گارگر‌میسوزد.مقامات‌کی‌میخواهید‌به درد‌گارگروبازنشستگان‌تامین ‌اجتماعی ‌برسید

 111. علی گفته:

  برا کارمندان همه الکی بود ۲۸۰۰ پایه حقوق در کار نبود پایه حقوق ما با۲۰ سال سابقه و لیسانس در آبم منطقه ای کرمان ۱۸۰۰ شد امسال همه سرکاریم

 112. سعید گفته:

  الان 23 خرداد//کلاه گشادی که دولت و کارفرما و نماینده بظاهر کارگر بر سر کارگر گذاشتند با بازی اعداد نان بچه کارگر را بردند بر سر سفره آقازاده ها که کمربند 11 میلیونی بخرند…این نان حرام از حلقوم شما بیرون خواهد زد….نماینده کارگران خود فروشی کرد…شرمتان باد

 113. محمد گفته:

  سلام
  من یه کارگر معدن ذغالسنگ ام
  سال‌های قبل با حقوقی که میگرفتم زندگی ام روی روال پیش می‌رفت..
  ولی الان با حقوق 4 میلیونی بازم تا 15 روز میگذره و واقعا موندم و تمام پس انداز و حتی قرض کردم
  یکی پیدا بشه فقط منو راهنمایی کنه که دیگه تو خانه 5 نفره مشگل داریم… حتی ساعت‌های استراحت که دیگه حال راه رفتن هم ندارم کار میکنم.. دیگه از خودم بدم میاد که نمیتونم زندگی ام رو اداره کنم..

 114. مسیب گفته:

  درود
  هموطنان فکر می‌کنید اوو وزیر که تو ویلای 380مطلیاردی(بهغیر از خونه طهرونش) و اوو دختر و دوماد دزدش زه فکر من و شماست
  بذید کارگر و کا فرما دست در دست هم همه وزرا و دولت و مجلس خائن را کنار بزنیم،
  مثل شهید نواب صفوی که نماینده خائن حسنعلی منصور را حذف کرد.
  همانطور که برای حذف شاه تلاش کرد و شهید شد.

 115. ولی شفیعی گفته:

  با سلام اگه چند سال است نوشته هایم تکراری است چرا جواب نی دهید چرا قانون را عملی و واضح به ادارات نمی دهید یا ما ها برویم کمسیون از کار افتادگی بگیریم هر چند همه چیز از جمله کمیسیون در خوزستان بر گزار نشد بعضی جانباز نیستند حق بسیجی حق اولاد حق عاعله مندی حق شیر حق کارانه درجه حق مسولیت حق شیفت و… وهمسرش هم شاغل است ولی مو جانباز شیمیایی واعصاب وروان 20درصد و 20ماه بسیجی در جبهه و25سال بسیجی فعال ازمزایای جانبازی وبسیجی در آتش نشانی رامهرمز محروم می باشم من چون 20 درصد وقراردادم در آتش نشانی کاگری است 09163920657 خوزستان آتش نشانی شماره 2 شهرداری رامهرمز والسلام من الله التوفیق

  • امید گفته:

   تو هرسال قیمت اجناس سه بار میره بالا اونم دوبرابر.مثلا جنسی که سال گذشته قبل ازسال گرون شده مثلا میلگرد پارسال ۷۵هزارتومان بود بعد شد ۹۵ برج یک امسال شد ۱۰۸برج۲شد۱۴۸هزارتومان الان که شده ۲۱۰هزار تومان .حالا اگه یه کارگر متاهل با فرزند باشه با حقوق ۲/۸۰۰ بابد چقد پس انداز کنه که فقط میلگرد بخره.خودتون قصاوت کنی یعنی برای یه ساختمان ۸۰/الی۱۰۰متری حدودا۳۰/۰۰۰/۰۰۰میلیون تومان پول لازم داره حالا کارگری میخواد باحداقل زندگی کردن خود که به یه خونه احتیاج داره باید چند سال کارکنه .اخه دردمون رو به کی بگیم .

 116. کارگر معترض حجمی گاز گفته:

  ا در نظر گرفتن این موضوع که متصدیان اصلی امور و روسای حراستی و پیمانکاران شرکتهای نفت و گاز از قشر خانواده های شهید- ایثارگران – جانبازان و آخوندزاده ها و بسیجیان و دیگر اشخاصی که با استفاده از روابط دولتی خود در سمتهای کلیدی و ثروت و قدرن نشسته اند از طرف تمام نهادهای دولتی و امنیتی حمایت میشوند طبق مصوبه ۱۷ مجلس در خصوص بخش خصوصی و کارگران حجمی و برقراری اتوماسیونهای اداری به بهانه الکترونیکی کردن روند نامه نگاری عملا کارگران توسط مسئولین و امور مربوط به آنها گروگان گرفته شده و تمامی ردپای مسئولین در امور مربوط به آنها و هویت گذشته آنها به روشهای مختلفی پنهان گردیده و با نفوذ و فریبکاری و جوسازیهای عوامل سپاهی و بسیجی و حزب الله به افشاء گر شدن و سندپراکنی این نهادهای دولتی در زمان تحریمها با اشاره به بیکاری و اتهامات کارگری به زبان کارگری که تماما با جوسازی عوامل بسیجی با نمایش مستندات مضحک و ایجاد جو سیاسی انقلابی و ضد انقلابی و نمایش توهینهای مختلف پشت سرهم به کشورهای دیگر و قرار دادن هویت مسئولین در قالب ضد انقلابی ساختگی و زمینه سازی سرکوب کارگری برای سرپوش بر ماجرا عملا بیت المال مردم را به کیسه حزب الله و بسیج و عوامل دولتی واریز کرده و آنها را هویتهای جعلی به کشورهای دیگر تزریق کرده و جهان فریبی میکنند.
  دولتی به بهانه اینکه بیت المال مردم را ضد انقلاب به جیب زده مسئولین و حزب الله را به هویت جعلی ضد انقلابی به کشورهای دیگر تزریق میکند و هویت گذشته آنها را از بین میبرند تا سندی بر هویت این اشخاص وجود نداشته باشد.
  مردم بعنوان کارگر و ابزاری برای سوء استفاده و سرپوش بر هویت مسئولین به خود رژیم برچسب زده شده و به زبان مردم افشاء گری شده در برابر مسئولین که و تحریمها قربانی میشوند و تا مدت زمان ورود بخش خصوصی هیچ گونه مستندی دست کارگر ارائه نمیشود و تمامی مستندات نیز توسط دستگاههای دولتی جمع آوری گردیده و با برقراری اتوماسیونهای اداری که مرکزیت آن خود رژیم بوده هیچ گونه ردپائی از مسئولین و پیمانکاران به چشم نمیخورد و بصورت مکرر طبق دستور دستگاههای امنیتی و نهادهای دولتی آدرس و شماره تلفنها و مشخصات تمامی کارمندان و کارگران توسط مدیران مربوطه جمع آوری شده و کارگران با تهدیدهای امنیتی توسط مسئولین مربوطه روبرو شده به سکوت وادار میشوند.
  لازم به ذکر است سندپراکنی این نهادهای دولتی در زمان تحریمها با اشاره به بیکاری کارگران و استناد به قراردادهای غیرقانونی حجمی کارگری و اتهامات وارده در زمان تحریمها مصادف میشود با اعتراضات کارگری به قراردادهای حجمی و از طرفی اعتراضات کارگری مبنی بر دارائیهای تصاحب شده آنها توسط عوامل سپاهی و مسئولین دولتی و حزب اللهی که برای زمینه سازی افشاء گری و سندپراکنی به برخی از جاسوسین در این امر وعده و وعید داده شده است.
  سپاهی و عوامل حزب اللهی که افشاء گر ساختگی و فریبکار شرکتهای نفت و گاز شده و جهان فریبی میکنند از طرفی با تصاحب اراضی مالی متعلق به مردم آنها را در امور سرپوش بر هویت مسئولین با اهداف ضد کارگری و ضد مردمی وعده و عید میدهد و مدعی میشود از زمین خواری جلوگیری میکند.

 117. احمد گفته:

  سلام
  خداییش
  (پایه حقوق 1915000 تومان + 200000 تومان حق مسکن + 400000 تومان بن ) – (حق بیمه + بیمه تکمیلی) = کجاش 2800000 تومان میشه
  یکی اینا حل کنه ؟؟؟؟؟؟
  بچه نداشته باشه ….
  محل کارش هم جدیدی باشه….

 118. Vvv گفته:

  خیلی جالبه ها.زندگی با ماهی 2 تا 3 تومن.جالب تر اینجاست هیچ کس نمیبیندتون.کارگر یه قدم دیگه داره برده بشه.تمام تلاشتون رو بکنید که الان نیمه بردس کاملا بردش کنید.تا دیر نشده تموم کنید بره

 119. Majjed گفته:

  خدایا هیچ کارگری کارگر باقی نماند الهی یا امام زمان
  حقوقی که به کارگر میدند اگه روزانه پرداخت بشه تازه مشخص میشه صدقه ای بیش نیست…
  من نمیدونم این 63هزار تومان روزانه چیه پول یه دست ناهار ساده اونم به شرطی که صبحانه و شام حذف بشه خونه رایگان باشه یعنی اجاره ندی اب و برق و گاز هم بدون کنتور باشه یعنی قبضی نیاد، همه فامیل هم زلزله مرده باشند و عروسی و لباس هیچ وقت نخری یه لباس سفید داشته باشی از قبل که برا کفنت هم باقی بمونه چون پول باقی نمی مونه از 63تومان بخوای بخری پس از قبل باید بوده باشه تنت یا خدادادی رو تنت بوده باشه این لباس، یعنی هیچ و هیچ خرجی نداشته باشی تازه بتونی این 63تومان را ناهار بگیری مجرد هم باشی وگرنه خانوم هم باشه میشه چندتا قاشق غذا که چند ساعت بیشتر زنده نمیمونی اینا هیچ…
  اقا بری بیرون مثلا طلا فروشی میخوای طلا بفروشی اونم با‌ ضرر برای دکتر یارو مغازه داره طلا فروشه در را باز نمیکنه میگه اومده دزدی کارگره اینکه پول نداره مگه میشه، پس اومده دزدی و الکی میگه تعطیله…
  سوپری هم بهت کیک و بیسکویت نمیده میگه قراردادیه ماه دیگه معلوم نیست سر کار باشه بیرونش میکنند (اینم امنیت شغلی)
  خاستگاری که بفهمند کارگر هست بهشون برمیخوره به چه اجازه و روی اومده خاستگاری برده صنعتی رایگان بگیر و تا اخر عمر میشی سوژه خنده اون خانواده…
  اصل اصل مطلب >>فکر میکنید تمام این حرف ها را نمیدونند و درک نمی کنند خودشون دولت و کارفرما این حقوق را مشخص کردند که هیچ کارگری پیش رفت نکنه و همیشه واسه شرکت و کارخونشون برده باشه اینا نباشند که اینا نمیتونند خودشون این خر همالی ها را انجام بدند و بچرخونند پس باید خری وجود داشته باشه یعنی خرش کنند با مزایا تا بتونند بخورنند کارکرن از کسی دیگه برداشت و خوردن از کس دیگه یه ضرب المثل هست میگه(کارکردن خر خوردن یابو)
  حقوقی که به کارگر میدند ماهیانه در اصل این حقوق روزانشون هست که 29روزش خورده میشه یعنی رایگان کارکردی با اجازه حسابدار هستم تمام دخل و خرج مملکت و دزدی ها دستم هست خصوصا حساب و کتاب اقا زاده ها بلدم
  بعد حرف اسلام و مملکت جمهوری اسلامی میزنند
  قدیم حقوق کارگر بر اساس سودی که شرکت میبرد پرداخت میشد یعنی تو کارگر نبودی جزوی از شرکت بودی
  خوشم میاد به برده میگند کارگر
  به دزدی اقا زاده ها میگند اختلاس
  به حق خوری کارگر از طرف دولت و کارفرما میگند قانون و اداره کار
  به حقیقت میگند ضد انقلاب
  و…
  آهای خرها کارخونه دار و دولت شریک کارفرما اگه کارگرها بیمار بشند و همشون یکجا بمیرند که شما نمیتونید نجومی بخورید نجومی که هیچی نون خالیشم دیگه نمیتونید بخورید جوری باشه که حقوقشون حداقل پول درمانشون دربیاد و سختی کارشون جوری باشه که فردا هم بتونند بیاند واسه خودتون زنده بمونند و خرهمالی کنند تا شما بتونید مثل اشراف که هستید به زندگی تون ادامه بدید اینم گفتم که نگند فقط طرف کارگر را گرفته البته اگه بفهمند..

 120. Ah گفته:

  باسلام بابیست سال سابقه کار حقوق سه میلیون ودویست و خانواده چهار نفره دومیلیون و نهصد قسط وام خدا به دادمون برس با این کارفرماها و این تولید کنندگان دزد چکار کنیم خدا رو به به امام عصر قسم میدم هیچ پدری رو شرمنده زن و بچه اش نکن
  از اول سال تا الان نزدیک به هشتاد در صد حقوق کارمند رو اضاف کردند ولی به ما که میرسه میگن اضافه حقوق باعث تورم میشه همون اداره ای که خودم کار میکنم کارمنداش از برج ۱۲ سال ۹۸ تا الان درست دریافتیشان از دو برابر بالا زده ولی ما از ۲۸۰۰رسیده به ۳۲۰۰ این کجای انسانیت و مسلمانی رو نشان میده جالب اینجاست میگن حقوق کارگرا در سال نود ونه۴۶درصداضاف شده این کجاش انصافه خداااااااااااا

 121. شبیه الممالک گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  عنوان: متعادل سازی حقوق کارکنان رسمی وزارت نفت و استخدام نیروی دولتی از طریق درآمد حاصله
  خواهش میکنم مطالب این نامه را به عنوان یک طرح اقتصادی به رییس جمهور آینده که احتمالا جناب آقای ریسی می باشد برسانید. از کار کنان این رسانه که دارای ضریب نفوذ بالاتری نسبت به افراد معمولی جامعه دارند تقاضا دارم این طرح را به رییس جمهور آینده بدهند.
  حوضه¬ی فعالیت اینجانب برق قدرت می باشد و در شرکت های برق منطقه ای، پالایشگاه، خاتم الانبیائ پدافند هوایی ارتش و … سابقه ی فعالیت دارم.
  متاسفانه نیروهای رسمی نفتی در پالایشگاه و پتروشیمی حقوقی 3 تا 6 برابر نیروهای شرکت¬های دولتی و وابسته دولتی دیگر می¬گیرند.
  من با داشتن کارشناسی ارشد و تجربه ی کاری در ارگان های مختلف صنعتی به وضوح دیده ام که این حقوق زیاد به خاطر تخصص بالاتر نیست. برای مثال در زمینه ی برق کارهای برق منطقه ای چند مرتبه از کارهای برقی سایر ارگانها بالاتر و سخت تر است. من قطعا با توجه به سوابقی که دارم میگویم که در زمینه برق کارهای انجام گرفته در برق منطقه ای به مراتب سخت تر از پالایشگاه است. و این تبعیض حقوقی به خاطر تخصص نیست.
  خودتان می دانید انسانها در زمانهای گذشته شرایط زندگی سختی داشتند پس انسان از لحاظ بدنی این مقاومت را دارد. اما تبعیض روح آدم را می آزارد و انسان را متلاشی می¬کند. متاسفانه نماد تبعیض حقوقی مهندسان و کارکنان نفتی هستند.
  با توجه به حقوق بالای افراد رسمی نفتی که به طور متوسط 5 برابر مهندسان سایر ارگان هاست می توان یک طرح ارایه کرد که حقوق افراد نفتی از بازنشستگان نفتی تا کارکنان فعلی اگر حقوقشان نصف یا ثلث بشود می توان افراد تازه نفس را به صنعت تزریق کرد و کار ایجاد کرد. البته این یه طرح خارق العاده نیست که شما از آن اطلاع نداشته باشید، ولی بینهایت ساده و تاثیر گذار و عملیاتی است.
  من خواهش میکنم حقوق افراد رسمی نفتی را به شدت تعدیل کنید و نمیگویم مانند حضرت علی باشید و عطف به ماسبق کنید و هرآنچه در گذشته گرفته اند از آن ها پس بگیرید.
  خواهش میکنم این فریب را نخورید که رسمی نفتی ها بگویند مثلا ما مهندسان درجه یک هستیم. من با تجربه ای که در خیلی از ارگان ها دارم در زمینه برق قاطعانه میگویم که مهندسان برق منطقه ای و بتانیر خیلی از افراد پالایشگاه نفت سطح کاری بالاتری دارند.
  با این طرح می توان شاید خیلی و خیلی بیشتر از 100 هزار نفر جدید را استخدام کرد که برای کنترل و خنثی کردن احتمالی اعتصابات و … نفتی ها این افراد را استخدام همان پالایشگاه نفت بکنید که هم کار آنها راحت تر شود و هم نتوانند اعتراض کنند.
  با توجه به آمار مرکز ایران در سال 97 کارکنان وزارت نفت 112 هزار نفر هستند که این آمار شامل بازنشستگان نمی شود و قطعا تعداد بازنشستگان در همین حدود یا بیشتر از اینهاست.
  لذا خواهش میکنم این طرح را جدی بگیرید جدی بگیرید جدی بگیرید و عمل کنید.
  مطمئن باشید این یک گام عالی برای تحول اقتصادیست.
  یا خدا میشه از زالوهای اقتصاد ایران کند و به جیب مهندسان جویای کار ریخت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  میدونستی متوسط درآمد کارکنان وزارت نفت تو سال 97 برابر 17 میلیون تومن بوده
  وزارت نفت 65 هزار کارکن رسمی داره
  متوسطش 17 بوده
  اگه دولت حقوق نفتی ها رو نصف یا ثلث کنه میتونه 100 هزار نفر دیگه رو استخدام کنه از راه این درآمد
  کل جامعه مهندسی و ما تحول پیدا میکنه
  کاش که این طرح یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری بود
  در حالی که کار کارکنان برق منطقه ای و شرکت های تکنسینی وابسته شون مثلا در اراک بتانیر خیلی سخت تره ولی اونا نصف نفتی ها هم نمی گیرن
  با طرح تعدیل حقوق نفتی ها هم تبعیض که نابود کننده روح مردمه از بین میره هم 100 هزار نفر میتونن بدون هیچ هزینه ای استخدام بشن
  به این میگن یه طرح عالی
  کاش میشد
  مهندسان جهاد کشاورزی یک پنجم نفتی ها هم نمیگیرن
  کل جامعه مهندسی یه طرف این زالو های اقتصادی یه طرف
  تبعیضه که قلب آدمو درد میاره مگرنه انسان از لحاظ فیزیکی میتونه مثل قدیم فقط شب عید ئپولو بخوره
  میتونی صحت این ارقام رو تو خبرگزاری مشرق نیوز که اصولگراست تحت عنوان عجایبی از شرکت نفت ملی ایران سرچ کنید
  البته من به شخصه از خدامه که نفتی بشم و منظورم شخصی نیست
  گام های لازم برای اینکار:
  1- استخدام 100 هزار نفر جدید
  2- برای جلوگیری از اعتراضات نفتی ها این افراد برای چند ماه به صورت کار آموز در خود پالایشگاه ها کار کنند تا هم کار یاد بگیرند و هم کارکنان رسمی نفتی به این نتیجه برسند که فرد جایگزین آموزش دیده جای آنها وجود دارد
  3- اگر رسمی نفتی ها اعتراض کردند و خواستند از پالایشگاه ها ی داخلی در بیایند و به کشورهای رقیب منطقه ای برونند حقوقهای نجومی و غیر منصفانه ی گذشته آنها مطالبه شود یعنی حداقل نصف حقوقی که تا به حال از جیب بیت المال خورده اند حضرت علی وار گرفته شود. و همچنین مقدار قابل توجهی جریمه به عنوان جریمه ی کار آموزی و حرفه ای شدن از آنها گرفته شود.
  4- بعد از آرام شدن ماجرا می توان بخشی از 100 هزار نفر را به جاهای دیگر دولت تزریق کرد.

  تبعیضه که قلب آدمو درد میاره مگرنه انسان از لحاظ فیزیکی میتونه مثل قدیم فقط شب عید پلو بخوره
  قطعا باید بت بزرگ این تبعیض از بین بره
  انشاله از رییس جمهور مطالبه بشه تا با ارایه لایحه به مجلس حقوق نفتی ها متعادل بشه
  با انگیزه دادن به مردم با روش متعادل سازی میشه کوه رو جابه جا کرد
  ما همه سربازای کشوریم چه برق باختری چه شرکت توزیع و …. مارو دور نندازید
  اگه یه رسمی نفتی با این طرح ناراحت میشه کل ملت ایران شاد میشن
  65 هزار نفر ناراحت شن
  200 هزار نفر خوشحال
  یک ملت امیدوار
  انشاله
  گرچه فقط یک آرزوست
  جالبه که قراردادی های نفتی ها و برق منطقه ای ها و توزیع ها و … در یک رنج حقوقی اند
  یک مهندس با مدرک کارشناسی ارشد در برق منطقه ای نزدیک به زمان بازنشستگی در سال 99 نزدیک به 12 میلیون حقوق میگیره
  در حالی که یک فرد با سمت مهندسی و بدون مدرک مهندسی که به صورت رسمی نفتی استخدام شده و هنوز در حال کاره بین 20 تا 30 میلیون حقوق میگیره
  در حالی که برق منطقه ای از لحاظ ولتاژی خیلی بالاتره و کارش خیلی تخصصی تر و سخت تره
  جالب نیست
  #متعادل سازی حقوق رسمی نفتی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.