7 اشتباه آزاردهنده در نورپردازی خانه

نورپردازی خانه- کاماپرس
تورهای مسافرتی لحظه آخر

نورپردازی خانه هم اندازه انتخاب مبلمان و وسایل دکوری و مصرفی در دکوراسیون داخلی خانه نقش مهمی دارد؛ موضوعی که این روزها اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. بنابراین، تنها نصب لوسترها و استفاده از لوازم روشنایی برای روشن کردن خانه، کافی نیست و باید تخصصی‌تر گام برداشت. همچنین در نورپردازی خانه هم باید از مصرف بیش از اندازه انرژی جلوگیری کنیم، و هم باید نورکافی در خانه داشته باشیم.

کاماپرس در این گزارش به بررسی رایج‌ترین اشتباهات نورپردازی در خانه می‌پردازد که درنظرگرفتن آنها، فضای دلنشینی را برای اهالی خانه فراهم می‌کند.

1- استفاده از چراغ‌های پرمصرف

استفاده از چراغ‌های پرمصرف، تنها منجر به افزایش مصرف انرژی می‌شود و اکنون دیگر کم‌تر خانواده‌ای از این نوع نورپردازی استفاده می‌کند. در حال حاضر چراغ‌های CFL و چراغ‌های LED در اشکال مختلف قابل دسترس است که علاوه بر تنوع بالا، به کاهش مصرف انرژی هم کمک می‌کنند.

نورپردازی خانه- کاماپرس

2- استفاده از یک منبع نور

نصب یک منبع نور از نظر طراحی داخلی، کار چندان جالبی نیست؛ بلکه باید با نورهای مختلف، فضای خانه را به اشکال مختلف آرایش کرد. به طور مثال بهتر است به‌جای یک لامپ در وسط پذیرایی، از نورهای در سقف، هالوژن و حتی دیوارها استفاده کرد؛ این کار تعادل نوری خانه را هم تامین می‌کند.

3- نور زیاد

به همان اندازه که نور کم فضای خانه را تاریک می‌کند، استفاده از نورهای زیاد هم آزاردهنده است. حتی استفاده از چراغ‌های پرنور در سقف و لوستر، علاوه بر به‌هم‌زدن تعادل نوری خانه، باعث اذیت چشم اهالی خانه هم می‌شود. پس بهتر است از نورهای ملایم در چنین فضاهایی استفاده شود.

بیشتر بخوانید:

4- رنگ نور نامناسب

رنگ نور، تاثیر مستقیم در فضای خانه دارد. استفاده از رنگ نوری که مطابق رنگ لوارم خانه نیست، فضای خانه را سرد می کند. به طور مثال بیشتر نورهای خانه، دمای رنگی 2700 تا 6500 کلوین داشته که نور سرد و گرم در دو طرف این طیف رنگی قرار دارد. بنابراین در هنگام انتخاب رنگ نور، باید به جزئیاتی مثل رنگ وسایل و دکوراسیون، رنگ دیوار و شرایط در و پنچره‌ها توجه کرد.

نورپردازی خانه- کاماپرس

5- استفاده نکردن از چراغ تایمردار

این روزها میزان مصرف انرژی اهمیت فوق العاده‌ای پیدا کرده است، اما بازهم اکثر شهروندان بیش از حد نیاز برق مصرف می‌کنند. نصب چراغ‌های سنسوردار و یا دارای تایمر در فضاهایی مثل راهرو یا اتاق‌هایی که محل گذر است، باعث کاهش مصرف برق می‌شود.

6- حذف نور طبیعی

از سوی دیگر، نور خورشید اهمیت فراوانی در روشنایی خانه دارد. چیدمان خانه باید به شکلی باشد که شب و روز، نور داخل خانه را مدیریت کند. به‌طور مثال وجود در و پنچره و نوع استفاده از آنان بسیار مهم است، زیرا بخشی از روشنایی در روز با نور خورشید تامین خواهد شد. پس فضای خانه باید به شکلی طراحی شود که بتوان از نورخورشید بیشترین بهره را برد.

7- سایه‌های مزاحم

در خانه‌هایی با فضای مینیمالیسم که معمولا وسایل کمی وجود دارد، نور خود به تنهایی باعث دیزاین فضا می‌شود. بنابراین برای نورپردازی خانه باید توجه کنیم چیدمان وسایل و نوع نور پردازی باعث نشود تا سایه‌ وسایل خانه بر روی هم بیوفتد؛ این اتفاق در نهایت باعث برهمخوردن زیبایی چیدمان خانه خواهد شد.

انتهای پیام

مرتبط با : آلفاکیتدیجی برق
آریاپی
روکش مارال
رایانه کمک
آهن رویال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز