6 تغییر قانون جدید گواهینامه در سال 1403

اجاره خودرو-کاماپرس
تورهای مسافرتی لحظه آخر

قانون جدید گواهینامه در سال 1403 اعلام شد که بر مبنای آن دیگر لزومی به ارائه کارت پایان خدمت نیست. اما در برخی موارد همچون رانندگی در شب و رانندگی خارج از شهر در سه ماهه اول دریافت گواهینامه سختگیری‌ها افزایش یافته‌ است.

به گزارش کاماپرس، قانون جدید گواهینامه برای افرادی که قصد ثبت نام در سال 1403 دارند، به شرح زیر اعلام شد.

راز آسمان پایتخت
 1.  بر اساس این قانون دیگر آقایان نیاز به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت در زمان ثبت‌نام ندارند.
 2. برای رانندگی خودروهای سنگین نیاز به گواهینامه پایه یک وجود دارد. اما از این پس فقط افراد بالای 25 سال می‌توانند برای دریافت این گواهینامه اقدام کنند. پیش از این شرط ثبت‌نام داشتن حداقل سن 23 سال بود.
 3. افرادی که تازه گواهینامه دریافت کرده‌اند تا سه ماه مجاز به رانندگی در شب نخواهند‌بود. این محدودیت برای ساعت‌های بین 12 شب تا 5 صبح است. پیش از این محدودیت رانندگی در شب برای افرادی که تازه گواهینامه دریافت کرده بودند، وجود نداشت.
 4. در قانون جدید، گواهینامه رتبه‌بندی شده و افرادی که تخلف رانندگی کمتری دارند، رتبه بالاتری گرفته و از مزایای همچون حق‌تقدم تردد و تخفیف در جرایم رانندگی بهره‍‌‌مند می ‌شوند. طبق این قانون گواهینامه به رتبه های 1، 2 و 3 تقسیم بندی خواهد‌شد.
 5. یکی دیگر از مواردی که در قانون جدید به آن اشاره شده افزایش جریمه رانندگی است که برخی از آن‌ها تا  3 برابر رشد کرده‌اند. در سال‌های اخیر پلیس بیشتر از دوربین‌های هوشمند برای ثبت تخلفات استفاده کرده‌ است. در قانون جدید به این موضوع اشاره شده و تاکید بر گسترش بکارگیری دوربین‌های هوشمند شده است. به همین دلیل برخورد با تخلفات در سال 1403 نسبت به قبل قاطعانه‌تر خواهد بود.
 6. یکی دیگر از مواردی که در قانون جدید گواهینامه بر آن تاکید شده آموزش‌های آنلاین بوده که البته از سال گذشته اجرای آن آغاز شده‌است.

بیشتر بخوانید:

انتهای پیام

ایده سبز
اوج آرام
دادپویان
رایانه کمک
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

2 دیدگاه برای “6 تغییر قانون جدید گواهینامه در سال 1403

 1. مجتبی مهدی گفته:

  مگه قرار نبود فاصله بین گواهینامه یک سال بشه چی شد هر جا میریم واسه پایه یک میگن همچین چیزی نیست

  • Ali گفته:

   پولی گیرت میاد برو بخر. تازه اگه شده بود یک سال هم تا بخوای مراحل بگزرونی بالای دو سال طول می کشد تا گواهینامتو بگیری. الان دو سال زمان باید بگزره دو سال هم مراحل اخذ طی کنی ۴ سال طول می کشه😳فقط ظلم می کنن
   یعنی بالای سی باشی بخوای یک بگیری تا ۴۰ سالگی طول می کشه. اون موقع می خوام که دیگه نگیری؛ تا ۴۰ سالگی صبر کنی که تو سربالایی می خوای ۴ تا دنده عوض کنی مدرکی برات چاپ کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز