5 کشور برتر گردشگری سلامت در جهان کدامند؟

گردشگری سلامت-کاماپرس
ژیوار

احتمالا برای خودتان یا اطرافیانتان پیش آمده که برای انجام معاینات پزشکی، ارائه آزمایشات و یا تکمیل روند درمان به یکی از کشورهای خارجی سفر کنید. طی چند سال اخیر پیشرفت پزشکی در شاخه‌های مختلف آن را شاهد هستیم. در این بین برخی کشورها سرآمد بی نقص‌ترین خدمات درمانی و پزشکی بوده و با در اختیار داشتن به روز ترین و مجهزترین سیستم‌های پزشکی، خدمات شاخصی را به بیماران ارائه می‌دهند.

با این مقدمه کوتاه، اشاره‌ای به گردشگری سلامت و فاکتورهای آن از جمله میزان سلامتی شهروندان، برخورداری از کادر درمان مجرب، ارائه خدمات پزشکی مطلوب و مقرون به صرفه، نرخ امید به زندگی و سطح سلامتی شهروندان می‌کنیم. گردشگری سلامت به معنای سفر به دیگر کشورها به منظور بهره گیری از خدمات درمانی است که طی این فرآیند برای کشور مقصد، ارزآوری صورت می‌گیرد و صنعت گردشگری آن شکوفا می‌شود.

با توجه به اهمیت موضوع، کاماپرس در این گزارش 5 کشور برتر گردشگری سلامت در جهان را بررسی می‌کند.

1- مالزی قطب درمان قلب و ناباروری

یکی از کشورهای قاره آسیا که در سال 2020 جایزه «مقصد سال» سلامت و گردشگری پزشکی را از آن خود کرد مالزی است. این کشور را قطب برجسته جهانی گردشگری سلامت معرفی می‌کنند. مالزی با در اختیار داشتن تخصص‌های مختلف دندانپزشکی، جراحی زیبایی و… مورد توجه بسیاری از بیمارانی است که برای طی کردن روند درمان خود به دنبال کشوری پیشرفته هستند. در این بین مالزی در شاخه قلب و ناباروری پیشرفت چشمگیری کرده و 33 مرکز پیشرفته درمان قلب این کشور را به شهرت زیادی رسانده است.

همچنین بیمارستان‌های این کشور، مهره اصلی در درمان ناباروری شناخته می‌شوند. اهمیت گردشگری سلامت به اندازه‌ای است که خردادماه سال گذشته در حاشیه هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت، وزرای بهداشت ایران و مالزی، در ژنو، دیدار و گفتگو کردند و توسعه گردشگری سلامت بین ایران و مالزی مطرح شد.

دریان سفر امید

گردشگری سلامت-کاماپرس

2- هند پیشتاز در جراحی مغز و اعصاب

یکی از کشورهایی که از نظر خدمات پزشکی و درمانی برای کشورهای همسایه مقصد مطلوبی به شمار می‌رود، هند است. شاخص‌های پزشکی در این کشور به نسبت کشورهای خارجی همسایه مانند پاکستان و بنگلادش به اندازه‌ای متفاوت است که طبق آخرین آمار موجود منتشر شده، پیش بینی می‌شود، بازار گردشگری سلامت این کشور رشدی 4 میلیارد دلاری را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

صنعت گردشگری هند در بخش‌های انکولوژی، پیوند عضو، دندانپزشکی و روش‌های جراحی زیبایی عملکرد بارزی دارد. در مورد دلایل موفقیت گردشگری سلامت هند می‌توان به هزینه‌های پایین درمان، حضور پزشکان متخصص و مجرب، کیفیت زیرساخت‌های درمانی و هتل‌های ارزان قیمت برای اقامت اشاره کرد.

گفتنی است که شهر چنای هند در زمینه جراحی‌های چشم، بای پس قلب و پیوند مغز و استخوان، بمبئ در زمینه ارتوپدی و کاهش وزن و دهلی نو در زمینه جراحی مغز و اعصاب و قلب پیشتاز هستند و این کشور را به یکی از کشورهای برتر گردشگری سلامت تبدیل کرده است.

3- ایتالیا و حضور جراحان زبده

در انتخاب مقصد گردشگری سلامت، متغیرهایی مانند سطح کیفیت درمان، هزینه‌ها و امکانات و خدمات از سوی گردشگران و بیماران در نظر گرفته می‌‌شود و ایتالیا یکی از کشورهایی است که این با در اختیار داشتن این فاکتورها به یکی کشورهای محبوب و پیشرفته در زمینه گردشگری سلامت تبدیل شده است. پزشکان و جراحان زبده و باتجربه این کشور، در کنار وجود خدمات و دستگاه‌های تخصصی و به‌روز گردشگران زیادی را به ایتالیا جذب می‌کند.

ایتالیا در خصوص نورولوژی، انوکولوژی و بارداری خدمات ویژه‌ای را ارائه می‌دهد. این کشور در زمینه جراحی‌های زیبایی و پلاستیک و دندانپزشکی پیشرفته است و بیماران زیادی برای انجام عمل‌های زیبایی راهی ایتالیا می‌شوند.

گردشگری سلامت-کاماپرس

4- برزیل سرآمد در جراحی پلاستیک و زیبایی

برزیل با در اختیار داشتن بهترین و مشهورترین جراحان دنیا، یکی از کشورهای برتر گردشگری سلامت است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، برزیل در رده بهترین کشورهای ارائه دهنده خدمات درمانی قرار گرفته است. یکی از جذابیت هایی که این کشور برای بیماران سایر کشورها دارد، هزینه‌های به نسبت پایین پزشکی در مقایسه با ایالت متحده آمریکا است. برزیل مراکز بزرگ زیبایی و جراحی پلاستیک را در اختیار دارد و به بهشت جراحی زیبایی معروف است.

جالب اینکه جراحان زیبایی این کشور در عمل‌های خود درصد خطای نزدیک به صفر دارند. یکی از مزیت‌های پزشکی و درمانی این کشور توجه به تمامی اقشار است، طوری که هم بیمارستان‌های لوکس در این کشور برای بیماران و گردشگران در نظر گرفته شده و هم کلینیک‌های خصوصی کوچک.

5- ایران بهشت آب درمانی

وزیر بهداشت در بهمن سال گذشته تعداد گردشگران سلامت به ایران را یک میلیون و 200 هزار نفر اعلام کرد و این را هم گفت که گردشگری سلامت، سالانه بیش از یک میلیارد دلار ارز آوری برای کشور دارد. همین آمار نشان می‌دهد، وضعیت پزشکی و درمانی در کشورمان نه تنها در حال پیشرفت است بلکه در جایگاه قابل قبولی هم قرار دارد. یکی از جذابیت‌های ایران برای گردشگران، وجود آب‌های معدنی، دریاچه‌های نمک و لجن درمانی است.

در حال حاضر حدود هزار چشمه آب درمانی در کشور شناسایی شده که برای گردشگران مزیت بزرگی محسوب می‌شود. ایران همچنین در عرصه پیوندهای چشم و کبد به یکی از قطب‌های پزشکی در منطقه تبدیل شده است و در تولید داروهای نوترکیب درسطح آسیا مقاوم اول را به خود اختصاص داده است. تمام اینها باعث شده که ایران در فهرست کشورهای برتر گردشگری سلامت قرار گیرد.

گردشگری سلامت-کاماپرس

انتهای پیام

نهال گشت
تهران آهن
سبیت
روکش مارال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز