5 میلیارد دلار طلب ایران از عراق چگونه پرداخت می شود؟

ایران ۵ میلیارد دلار از عراق طلب دارد و دلیل اصلی سفر عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی به عراق هم به همین دلیل بود، اینکه عراق چگونه این ۵ میلیارد دلار را پرداخت می کند؟

به گزارش کاماپرس رئیس بانک مرکزی برای دومین بار به عراق سفر کرده تا راهی برای دسترسی به منابع ارزی ایران پیدا کند. همتی در خرداد ماه گذشته هم به عراق سفر کرده و با رئیس پیشین بانک مرکزی عراق مذاکره کرده بود. اما حالا مصطفی غالب مخیف، رئیس فعلی بانک مرکزی عراق به همتی قول داده تا راهی برای حل و فصل مسائل بانکی بین 2 طرف پیدا کند.

چند میلیارد از عراق طلب داریم؟
ایران دست‌کم 5میلیارد دلار بابت صادرات گاز و برق از عراق طلب دارد و کشور همسایه براساس معافیت‌های دریافتی از دولت آمریکا می‌تواند از ایران انرژی موردنیازش را تامین و پول آن را در قالب تجارت کالاهای غیرتحریمی بپردازد. تحولات سیاسی در عراق و تغییر دولت و البته رئیس‌کل بانک مرکزی این کشور روند پیشرفت مذاکرات و اجرای توافق‌های بانکی را دچار مشکل کرد و شیوع کرونا هم باعث شد تا روابط و گفت‌وگو‌ها محدودتر شود.

به گزارش روزنامه همشهری اما حالا رئیس جدید بانک مرکزی عراق قول داده به زودی مشکلات موجود در حوزه مطالبات مالی و پولی ایران حل می‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی ایران هم از نتاج این دیدار راضی است. او درباره مثبت بودن رایزنی‌هایش با مقامات عراقی به ایرنا گفت:« با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران به توافق رسیده‌ایم. جلسه مشترک سه‌جانبه با روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق به توافق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران با هدف خرید کالاهای اساسی برای کشور منجر شده است.

اجاره خودرو در تهران

ایران درنتیجه صادرات برق و گاز به عراق، منابع مالی چشمگیری در بانک‌های عراق دارد. در دیداری که متعاقب جلسه سه‌جانبه، با مصطفی الکاظمی داشتیم، نخست‌وزیر عراق، قول داده به‌طور هفتگی روند انجام این توافق را میان 2کشور پیگیری کند.»

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم بازار ارز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

مرتبط با : بانک مرکزی
نرم افزار حسابداری
تور اروپا نوروز 1403
الو ویزا
پستکس
قیمت روز تیرآهن
لوازم آرایشی سفیر
سیم آخر-کاماپرس
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز