5 تفاوت بزرگ میان ایرباس و بوئینگ

تورهای مسافرتی لحظه آخر

دو شرکت ایرباس و بوئینگ از دهه ۷۰ میلادی به‌عنوان یک جایگزین برای غول هوایی ایالات متحده وارد بازار شد، اما سوال اصلی که ذهن‌ها را درگیر می‌کند تفاوت‌های اصلی میان این دو پیشگام صنعت هوانوردی بوده است.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ، تلگرام و توییتر کاماپرس را دنبال کنید.

۱. سیستم کنترل

به گزارش کاماپرس، بوئینگ به طور کلی رویکرد کلاسیک‌تری را برای کنترل پرواز اتخاذ کرده و سطوح کنترلی هواپیما اغلب با مانور دادن یوک فعال می‌شوند. از سوی دیگر، ایرباس از اولین ارائه دهندگان که مفهوم FBW است که ورودی‌های خلبان را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند. این یعنی به لطف برنامه‌ریزی کامپیوتری از پرواز ناامن جلوگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

۲. درها

در هواپیماهای کوچک یا متوسط تشخیص دادن مدل هواپیما تنها با نگاه کردن به در قابل تشخیص است. درهای ایرباس هنگام باز شدن به موازات بدنه هواپیما حرکت می‌کنند، این در حالیست که درب بوئینگ در مسیر متقاطع حرکت می‌کند. علاوه بر این، باز کردن درب بوئینگ تقریبا همیشه به معنای چرخاندن یک اهرم از چپ به راست است، در حالی که برای باز کردن درب ایرباس، حرکت اهرم از پایین به بالا خواهد بود.

راز آسمان پایتخت

 

۳. امضای ایرباس

مسافران می‌گویند حین پرواز با هواپیماهای خانواده ایرباس A320 یا A330 در مراحل خاصی از پرواز صدای عجیبی موسوم به پارس سگ را می‌شوند. این صدا جای نگرانی نداشته و در حقیقت نشانه‌ای از عملکرد صحیح هیدرولیک هواپیما است‌. سیستم و عملکرد متفاوت بوئینگ شنیدن چنین صدایی را برای مسافران تقریبا غیرممکن می‌کند.

 

۴. تاریخچه خاص

بوئینگ و ایرباس هر دو نقشی اساسی در شکل دادن به هوانوردی تجاری ایفا کرده‌اند. با این حال، در میان این دو، تاریخچه بوئینگ به روزهای اولیه حمل و نقل هوایی و سال ۱۹۱۶ بازمی‌گردد.

 

۵. فراتر از هواپیما

اگرچه نام ایرباس و بوئینگ بیشتر با ساخت هواپیماهای مسافربری گره خورده، اما هر دو شرکت طیف گسترده‌ای از محصولات را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، هم ایرباس و هم بوئینگ در ساخت هلیکوپتر و تجهیزات دفاعی و فضایی نیز فعالیت می‌کنند اما فعالیت‌های بوئینگ در زمینه نظامی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

انتهای پیام

ایده سبز
اوج آرام
رایانه کمک
دادپویان
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز