نگاهی به چابهار، بندر اقیانوسی ایران

کلبه غواصی چابهار
ژیوار

چابهار یکی از مهمترین شهرهای بندری ایران است که از نظر اقتصادی و گردشگری بسیار مورد توجه عموم مردم قرار دارد. این شهر در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان واقع شده و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه ی دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد.

به گزارش کاماپرس، به دلیل جاذبه های بی نظیری که در این شهر بندری وجود دارد به آن لقب «بهشت» جنوب ایران داده شده و قطعا از سفر به آن رضایت کامل را خواهید داشت. از لحاظ آب و هوایی این شهر دارای شرایط بهاری و معتدلی است و به همین دلیل به آن لقب «چابهار» یا «چهاربهار» داده شده است. سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این شهر بندری سفر می کنند. چابهار که لقب «بندر اقیانوسی ایران» و «بهشت جنوب» را دارد یکی از این مقاصد گردشگری خاص در جنوب شرقی سیستان‌وبلوچستان است. چابهار به دلیل همجواری با آب‌های دریای عمان و اقیانوس هند، در تمام طول سال آب‌وهوایی معتدلی دارد و یکی از مناطق مناسب برای گردشگری در فصول مختلف سال به شمار می‌رود. در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعدد در چابهار، وجود پتانسیل قوی گردشگری دریایی توانسته است موقعیت خوبی را برای جذب گردشگر در این منطقه ایجاد کند. غواصی و موج‌سواری دو تا از پرطرفدارترین تفریحات دریایی در منطقه چابهار به شمار می‌روند که در چند سال اخیر موجب جذب گردشگران داخلی و خارجی شده است. سال ۱۳۸۳ کلبه غواصی و تفریحات دریایی چابهار توسط یکی از مربیان سه‌ ستاره غواصی تهران راه‌اندازی شد. از آنجا ‌که دسترسی به آب‌های عمیق در تهران محدود بود، به‌ناچار آخر هفته‌ها مهارت‌آموزان را برای غواصی به دریاچه‌ها و سدهای مختلف در ایران می‌بردند. تا اینکه سال ۱۳۸۰ به دنبال برگزاری چندین دوره تورهای امکان‌سنجی در چابهار، با ظرفیت‌های غواصی و البته گردشگری دریای این منطقه آشنا شدند.

 تفریحات دریایی پرطرفدار چابهار کدامند؟
مدیرعامل شرکت کلبه غواصی و تفریحات دریایی چابهار (Indivers) با یادآوری اینکه برای نخستین بار از پتانسیل‌های غواصی و موج‌سواری در چابهار استفاده و آن را به کشور معرفی کردند می‌گوید: تقریبا همه تفریحات دریایی در کلبه غواصی چابهار ارائه می‌شود که شامل غواصی تفریحی، شاتل، بنانا، قایق‌سواری، ویک بورد، اسکی روی آب، قایقرانی با کایاک و کانو، ویندسرف، موج‌سواری، ماهی‌گیری اقیانوسی و ترامپولین روی آب است. محمدرضا نایب‌پور در ادامه گفت و گو با دنیای اقتصاد به ارائه آموزش‌ به متقاضیان اشاره و اضافه می‌کند:‌ در این مرکز انواع غواصی از مبتدی تا بالاترین رده غواصی بین‌المللی فدراسیون جهانی را برای خانم‌ها و آقایان هشت سال به بالا آموزش می‌‌دهیم. برای رشته‌های اسکی روی آب، قایقرانی با کایاک و کانو، ویندسرف و موج‌سواری نیز دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود. وی با بیان اینکه علاوه بر آموزش‌های کنونی در طرح توسعه خود قصد افزودن سه دوره آموزشی دیگر را داریم، تصریح می‌کند: آموزش غواصی صنعتی، کیبل اسکی و پینت‌بال را در دستور کارداریم که به‌زودی به لیست خدمات مجموعه اضافه خواهند شد.

گردشگری دریایی میان سایتی بزرگ از مرجان‌ها
وی درباره چگونگی غواصی تفریحی برای گردشگران نیز توضیح می‌دهد: پس از ارائه آموزش مختصر به متقاضیان آنها می‌توانند به همراه مربی اختصاصی خود به مدت دو ساعت در محدوده‌ پر از مرجان، گیاهان و جانوران دریایی غواصی کند.

دریان سفر امید

ظرفیت سرویس‌دهی به ۲۰۰ نفر در روز
مدیرعامل شرکت کلبه غواصی و تفریحات دریایی چابهار با اظهار اینکه ظرفیت سرویس‌دهی به ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر در روز را به‌صورت اختصاص مربی خصوصی برای هر فرد دارند، می‌گوید: اگر مانند قشم و کیش هر مربی چهار غواص را همراهی کند، قادر به سرویس‌دهی روزانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر فقط در زمینه غواصی خواهیم بود.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

مرتبط با : کلبه غواصی و تفریحات دریایی چابهار
نهال گشت
روکش مارال
آژانس هرمس 724
سبیت
تهران آهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز