10 راهکار جالب دبی برای مقابله با کرونا در نمایشگاه اکسپو

در شرایطی که همه‌گیری کرونا در بسیاری از کشورها هنوز یک چالش جدی به شمار می‌رود و خطر وقوع موج سوم جهانی وجود دارد، میزبانی رویداد بزرگی مثل نمایشگاه اکسپو 2020 دبی چالشی بزرگ تلقی می‌شود.

به گزارش کاماپرس، طبق پیشبینی در طول شش ماه نمایشگاه، 25 میلیون نفر از اکسپوی دبی بازدید می‌کنند. به همین خاطر، ایمنی و سلامت بازدیدکنندگان و شرکت‌کنندگان بزرگترین نگرانی مسئولان برگزاری به شمار می‌رود.

البته، تیم اکسپو 2020 تدابیر کافی برای جلوگیری از شیوع کرونا را اندیشیده است. قرار است ربات‌های گشت‌زن در سراسر نمایشگاه بر روی رعایت فاصله اجتماعی کنترل داشته باشند. از طرفی، می‌توان به وجود ایستگاه‌های مخصوص ضدعفونی کردن دست، کلینیک‌های کمک‌های اضطراری در محل برگزاری نمایشگاه و حضور امدادگران سیار اشاره کرد.

راب کولینگ، معاون اکسپو در زمینه سلامت، ایمنی، کیفیت و محیط زیست، طی مصاحبه‌ای با خلیج تایمز گفت: «برگزاری اکسپو خیلی هیجان‌انگیز است. ما هم به مسئولیت خطیرمان واقف هستیم و متعهدانه به وظایف‌مان عمل می‌کنیم.»

وی در ادامه گفت: «ما در اکسپو، دستورالعمل‌های مختلفی با همکاری نزدیک با پلیس، اداره بهداشت، شهرداری و دیگر ادارات وابسته در دبی تدارک دیده‌ایم.»

مطالب مهم و مرتبط:

اولویت شماره یک نمایشگاه اکسپو 2020، حفظ سلامتی، ایمنی و رفاه بازدیدکنندگان و شرکت‌کنندگان است. دولت امارات هم برای همکاری کامل، آمادگی خود را اعلام کرده است.

در ادامه، به مجموعه‌ای از اقدامات صورت‌گرفته برای حفظ ایمنی بازدیدکنندگان در اکسپوی 2020 دبی اشاره می‌شود:

1- شرکت‌کنندگان، غرفه‌داران و پیمانکاران اکسپو 2020 حتماً باید واکسینه باشند، اما الزامی برای واکسینه‌بودن بازدیدکنندگان وجود ندارد. با این وجود، اقدامات احتیاطی مطابق با دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و پیشگیری امارات و اداره بهداشت دبی انجام خواهند گرفت.

2- به گفته کولینگ، طبق دستورالعمل‌های ابلاغی از جانب وزارت بهداشت و پیشگیری امارات و اداره بهداشت دبی، دمای بدن بازدیدکنندگان قبل از ورود به نمایشگاه بررسی نخواهد شد.

3- آزمایش تشخیص فوری کووید در محل برگزاری اکسپو موجود است. این آزمایش ترجیحاً برای کارکنان اکسپو انجام خواهد شد. اگرچه آزمایشات PCR در محل برگزاری نمایشگاه برای بازدیدکنندگان در دسترس نخواهد بود، ولی امکانات پزشکی تخصصی مثل آزمایش تشخیص فوری کووید برای واجدان شرایط به اندازه کافی وجود دارد. کولینگ افزود: «بسته به نیازهای بازدیدکنندگان و شرایط به‌وجودآمده، دستورالعمل‌ها را به‌روز خواهیم کرد.

4- فاصله‌گذاری اجتماعی دو متری: در سراسر محل برگزاری نمایشگاه، خصوصاً در مکان‌های شلوغ آنجا، فاصله‌گذاری اجتماعی حتماً باید رعایت شود. اگر جایی صف تشکیل می‌شود، باید قوانین فاصله‌گذاری را در آن رعایت کرد. کارکنانی مخصوص نظارت بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در اکسپو 2020 دبی استخدام شده‌اند.

5- از نکات قابل توجه این دوره، وجود ربات‌های گشتی در جمعیت است. در نمایشگاه 2020، ربات‌ها در کارهایی مانند تهیه بلیط، مدیریت صف، گردش صحیح جمعیت و نظارت بر ظرفیت جمعیت و سلامت افراد مورد استفاده قرار خواهند گرفت. در مجموع، 150 ربات در سراسر محل برگزاری نمایشگاه به گشت‌زنی مشغول خواهند شد.

6- سیستم نوبت‌دهی هوشمند: در قالب این سیستم، بازدیدکنندگان خواهند توانست اقدام به رزرو آنلاین بلیط در زمان دلخواهشان کنند. سیاست اکسپو 2020، گسترش صف‌های مجازی است. در وبسایت رسمی اکسپو 2020 دبی، هر بازدیدکننده می‌تواند بعد از خرید بلیط اکسپو 2020، مجوزی رایگان برای بازدید از یکی از غرفه‌های دلخواهش تهیه کند.

7- اتاق‌های ایزوله: این اتاق‌ها برای افرادی تدارک دیده شده است که در صورت احساس ناخوشی، به صورت انفرادی به آنجا مشایعت شوند. برای این دسته از اشخاص، آزمایش فوری تشخیص کووید گرفته خواهد شد.

8- تأسیس مراکز تخصصی امداد 7 روز و 24 ساعته. به علاوه، بیمارستانی نیز در محل برگزاری نمایشگاه تأسیس شده است.

9- ایستگاه‌های بهداشتی: برند دتول، شریک بهداشتی اکسپو، ایستگاه‌هایی مخصوص ضدعفونی کردن دست‌ها در تمام درب‌های ورودی و خروج، غرفه‌ها و رستوران‌ها احداث کرده است.

10- زدن ماسک صورت نیز اجباری است.

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.