یارانه جدید 120 هزار تومانی به یارانه 220 هزار و 500 تومانی اضافه شد

بر اساس مصوبه مجلس دولت موظف شد ماهانه مبلغ 120 هزار تومان برای خرید کالای اساسی به حساب افراد کم درآمدی که پیش از این بر اساس طرح یارانه معیشتی یارانه 220 هزار و 500 تومانی  می گرفتند، واریز کند.

به گزارش کاماپرس، یارانه کالای اساسی سرانجام در مجلس به تصویب رسید تا از فشار تورم بر اقشار کم درآمد کم کند اما این یارانه فقط به افرادی تعلق می گیرد که پیش از این در فهرست شمول یارانه معیشتی بودند. پیش از این برخی گمانه زنی ها حکایت از آن داشت که یارانه خرید کالای اساسی به یارانه 45 هزار و 500 تومانی که اقشار گسترده ای از جامعه آن را دریافت می کنند، افزوده می شود اما بر اساس مصوبه مجلس این فرض اشتباه از آب درآمد.

یارانه 120 هزار تومانی مصوب مجلس یک بار توسط شورای نگهبان رد شد. دلیل رد این مصوبه مشخص نبودن منابع تامین یارانه مذکور اعلام شد. نامشخص بودن منابع این طرح پاشنه آشیلی بود که دولت هم روی آن انگشت گذاشته بود و به همین دلیل با این یارانه مخالفت می کرد. مجلس در آخرین تحول، مصوبه خود را اصلاح و منابع آن را شفاف سازی کرد تا شورای نگهبان نیز مهر تایید خود را بر آن بزند. اکنون این قانون باید توسط دولت اجرا شود(این خبر در 29 آبان ماه 1399 به روز رسانی شده است)

یارانه جدید شامل چه کسانی نمی شود؟

یارانه خرید کالای اساسی مشمولانی کمتر از یارانه 45 هزار و 500 تومانی دارد . به عبارت دیگر اگر بعد از افزایش قیمت بنزین، یارانه دیگری به حساب شما واریز نشده است ، یارانه جدیدی که دیروز در مجلس برای خرید کالای اساسی مصوب شد نیز به شما تعلق نخواهد گرفت.

این انتقادی است که دولت در برابر آن سکوت کرده و همچنان معتقد است روشی که برای تخصیص یارانه معیشتی بعد از گرانی بنزین برای تشخیص کم درآمدها به کارگرفته روشی کارآمد است. این درحالیست که بسیاری افراد و اقشار با وجود نیاز مبرم به حمایت دولت از شمول یارانه معیشتی و یارانه خرید کالای اساسی محروم مانده اند.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید:

یارانه جایگزین کوپن شد

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به بررسی یارانه جدید پرداخته و نوشته است: بر اساس آنچه نمایندگان در جلسه علنی دیروز به تصویب رساندند، دولت مکلف است به جای کوپن-  که در طرح اولیه آمده بود- به‌صورت ماهانه یارانه‌ای مشخص برای تامین کالای اساسی به کارت اعتباری یارانه نقدی سرپرستان خانوار واریز کند.

به این ترتیب، یارانه کالای اساسی سومین نوع از یارانه‌ای است که دولت موظف است به مردم بپردازد. پیش از این دولت بر اساس قوانین بودجه سنواتی و از محل درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قیمت سوخت، دو نوع یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی و همچنین یارانه معیشتی را به مشمولان می‌پرداخت و حالا، یارانه کالای اساسی نیز تا ۶ ماه (نیمه دوم سال ۹۹) به‌صورت ماهانه بر آن افزوده می‌شود.

60 میلیون نفر یارانه جدید می گیرند

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، مشمولان یارانه کالای اساسی همان هایی هستند که در بند ۳۱ جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۹ آمده است؛ یعنی همان افرادی که در فهرست دریافت‌کنندگان یارانه طرح معیشت (حاصل از اصلاح قیمت بنزین در سال ۹۸) قرار دارند و تعداد این افراد ۶۰ میلیون نفر است.

همچنین رقم مورد نظر برای یارانه کالای اساسی در این مصوبه ۱۲۰ هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد «تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی»، «سازمان بهزیستی»، «رزمندگان معسر» و «افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد» و مبلغ ۶۰ هزار تومان برای هر یک از افراد سایر دهک‌ها است.

(در جداول زیر جزئیات میزان یارانه دریافتی خانوار از یک تا پنج نفره آمده است.)

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 203
دوست نداشتم: 92
میانگین امتیازات: 2.21

 

 

 

12 دیدگاه در “یارانه جدید 120 هزار تومانی به یارانه 220 هزار و 500 تومانی اضافه شد

تاکی میخوایین با این ارقام بازی کنین. ایرانی تا دیروز قهرمان بود الان شما کردینش خر

با صد روش سامورایی ده برابر پس میگیرن

خخخخخ.خدایاکی میمیمریم.شانسم که نداریم زندگی بعدیمونم توصف آب بورکینافاسوادامه پیدامیکنه.خاک آفت زده ایران که همه تواین خاک به فکرخودشونن

والا ما کارگریم
یارانه معیشتی بهمون ندادن
سرپرستم سه برابر من حقوق میگیره یارانه معیشتی میگیره
الانم که این 120 تومن همه وصل کردن به همون افرادی ک معیشت میگیرن
بعد میگن غربالگری 60 میلیون نفر صحیح بوده
خاک تو سرشون کنن

با سلام لطفا دوباره بررسی کنید شاید بعضی ها به لیست یارانه بگیران اضافه بشوند و بعضی هم کم بشن مرسی

لطف کنین بگین فقط اونای که دارن یارانه یامعشتی میدین یااونای که پارتی دارن والامن هنوزندیدم کسی که نداره مثله منه یارانه بگیره معشتی بگیره یاروپنج دهنه مغازه داره همرومیگیره اینه عدالتتون

قرار شد تیر و اذر هر سال دوباره غربالگری کنند که دروغ از کار در اومد . ما که معیشتی نداریم و کارگر و مستاجر چه کنیم. امثال من زیادن موندم چجوری دفعه قبل پایش کردن. هر کی قبل عید اعتراض کرد بهش دادن حتی پولدارها. این عدالت نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *