کارت ملی هوشمند ؛ بلاتکلیفی پس از دو سال تاخیر

صدور کارت ملی هوشمند برای شهروندان ایرانی به دلیل نبود مواد اولیه با چالش‌های جدی مواجه شده است. پس از شدت گرفتن تحریم‌ها، روند صدور کارت‌های جدید دچار مشکل شد و این در حالی بود که بسیاری از سازمان‌های دولتی و رسمی از جمله بانک‌ها، فقط به افرادی که کارت ملی هوشمند دارند، خدمات می‌دهند.
به گزارش کاماپرس، تاخیر زیاد در صدور کارت ملی هوشمند، سبب بلاتکلیفی و گلایه مردم شده است. همین تاخیرها و گلایه‌ها سبب شده تا روزنامه ایران در گزارشی میدانی به بررسی وضعیت دفاتر پیشخوان دولت بپردازد. در این گزارش که به قلم مهسا قوی‌قلب نوشته و روز پنج‌شنبه در روزنامه ایران منتشر شد، آمده است: اینجا دفتر پیشخوان دولت در حوالی چهارراه لشگر است. جمعیت زیادی با ماسک جلوی گیشه‌های مختلف ایستاده‌اند. مردم از ازدحام و شلوغی در این روزهای گرم و کرونایی شکایت دارند. صف ثبت‌نام برای دریافت کارت ملی هوشمند از بقیه شلوغ‌تر است. با اینکه برخی از مردم دو سال از ثبت‌نام شان برای دریافت کارت ملی هوشمند می‌گذرد ولی هنوز هیچ کارتی به دستشان نرسیده است. با این اوصاف بازهم افراد برای ثبت‌نام مراجعه می‌کنند. در سال 1391 پروژه تعویض کارت‌های ملی کاغذی کلید زده شد، اما با شدت گرفتن تحریم‌ها و نبود زیرساخت‌های تولید کارت هوشمند ملی، حالا مدت‌ها است که مردم در انتظار پیامک دریافت کارت ملی خود هستند. تا پیش از این دفاتر پست هم به موازات دفاتر پیشخوان دولت، تمامی امور مربوط به کارت ملی هوشمند را انجام می‌دادند، اما حدود سه هفته است که دیگر صفر تا صد امور مربوط به کارت ملی به دفاتر پیشخوان دولت سپرده شده است.

دختری 15 ساله به‌همراه مادرش برای دریافت کارت ملی به دفتر پیشخوان مراجعه کرده، او به گزارشگر روزنامه ایران می‌گوید: در عرض یک ماه قرار بوده کارت ملی رو تحویل بدن اما امروز دیدم که بعضی‌ها چندین ماهه که ثبت‌نام کردن ولی هنوز کارتشون نیومده.
خانمی در صف انتظار برای پیگیری مراجعه کرده، دو سال است که کارت ملی را گم کرده و شکایت می‌کند که با آن برگه باریکی که دریافت کرده نمی‌تواند کارهای بانکی اش را انجام دهد. باز هم همان جواب همیشگی را می‌شنود: «منتظر اس‌ام‌اس باش». در دفتر پیشخوان دیگری در حوالی میدان انقلاب هم مردم برای انجام کارهای مختلفی مانند تعویض شناسنامه یا کارت ملی حضور دارند. آقای محمدی می‌گوید: برای ثبت‌نام جهت دریافت کارت ملی، اول به کافی نت رفتم، در آنجا 35 هزار تومان برای ثبت‌نام اولیه هزینه کردم، 25 هزار تومان به حساب سازمان ثبت احوال و 10 هزار تومان سهم کافی نت است. در کافی نت خودم مشخص کردم کدام دفتر پیشخوان و در چه ساعتی مراجعه کنم. حالا هم در دفتر پیشخوان حدود 40 هزار تومان هزینه کردم اما زیاد معطل نشدم. سریع عکس و اثر انگشتم را ثبت کردند و این برگه کوچک کاغذی را به من دادند، اما در جریان هستم که بسیاری از کارهای اداری و بانکی با این برگه راه نمی‌افتد.
پسر نوجوانی هم برای دریافت کارت ملی مراجعه کرده بود، ولی متوجه شده بود که اول باید با گواهینامه تحصیلی شناسنامه را عکس دار کند، بعد برای دریافت کارت ملی اقدام کند. البته افراد بالای 18 سال می‌توانند شخصاً برای دریافت کارت ملی اقدام کنند.

مراجعه مداوم مردم به دفاتر پیشخوان
جلال گل‌محمدی، مدیر یکی از دفاتر پیشخوان دولت با اشاره به سختی کار در روزهای کرونایی درباره روند ثبت‌نام برای دریافت کارت ملی می‌گوید: با اوج گرفتن بیماری کرونا پیشنهاد دادم که دفتر را تعطیل کنیم اما کانون کشوری دفاتر پیشخوان با این پیشنهاد موافقت نکرد، البته بازرسان وزارت بهداشت برای سرکشی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت منظم سرکشی می‌کنند، در عین حال روزهایی که ازدحام جمعیت زیاد است، سعی می‌کنیم افراد گروه به گروه وارد دفتر شوند.
او در ادامه اضافه می‌کند: چندی پیش به‌دلیل اختلافاتی که میان پست و سازمان ثبت احوال به وجود آمد، کلیه خدمات مربوط به کارت ملی به دفاتر پیشخوان دولت سپرده شد، یکی از تفاوت‌های عمده ما با پست در خصوص خدمات‌رسانی به شهروندان حضور یک نیروی کاردان فنی از اداره ثبت احوال در دفتر است. این نیرو عمدتاً امور مربوط به کارت ملی و شناسنامه را بر عهده دارد.
به‌گفته وی، ماهانه به‌طور تقریبی 600 تا یکهزار نفر ارباب رجوع برای دریافت کارت ملی به این دفتر مراجعه می‌کند. البته از تاریخ 1397.3.18 به ندرت کارت ملی هوشمند صادر شد و به‌دلیل تشدید تحریم‌ها روال صدور کارت‌ها بشدت مختل شد، با این حال در روزهای گذشته این مشکل کم‌کم حل شده و کارت‌ها در حال صدور هستند و برگه‌هایی که در حکم کارت ملی هستند در حدود کمتر از نیم ساعت در اختیار شهروندان قرار می‌گیرند و بر اساس مصوبه هیأت وزیران کلیه ادارات و بانک‌ها موظف هستند با ارائه اصل شناسنامه و رسید تکمیل شده کارت هوشمند ملی، کلیه خدمات مورد نظر شهروندان را ارائه دهند.
گل محمدی درباره تفاوت ثبت‌نام اینترنتی قبل از مراجعه به دفاتر پیشخوان توضیح می‌دهد: افراد می‌توانند از خانه، ثبت‌نام اولیه را انجام دهند اما اگر ثبت‌نام نکرده باشند، ما در دفتر برایشان ثبت‌نام را انجام می‌دهیم. شهروندان می‌توانند برای کوتاه شدن مدت انتظار، در خانه به سایت ncr.ir مراجعه کرده و ثبت‌نام اولیه را انجام دهند و سپس برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام که شامل اسکن شناسنامه، احراز هویت، عکاسی و انگشت نگاری به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

گلایه مردم
در خیابان بلوار کشاورز به دفترپیشخوان دیگری مراجعه می‌کنم که بر خلاف سایر دفاتر بسیار خلوت است، از آقای احمدی نیا، مدیر دفتر می‌پرسم که امور کارت ملی را چه کسی انجام می‌دهد؟ او می‌گوید که به ما اجازه انجام امور کارت ملی را نداده‌اند، کلاً یکسری دفاتر پیشخوان می‌توانند ثبت‌نام کارت ملی را انجام دهند، اتفاقاً افراد زیادی مراجعه می‌کنند و ما آنها را به دفاتر دیگر ارجاع می‌دهیم.
در خیابان ولیعصر هم به سراغ دفتر دیگری می‌روم در آن جا هم فقط با ارائه کارت ملی قبلی و شناسنامه و دریافت مبلغ 30 هزار تومان که 25 هزار تومان سهم ثبت احوال و 5 هزار تومان سهم دفتر است، پیش ثبت‌نام انجام می‌شود و افراد تا سه روز فرصت دارند که برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام به دفاتر پیشخوانی که با سازمان ثبت احوال قرارداد دارند، مراجعه کنند و با پرداخت هزینه 14 هزار و 500 تومان رسید نواری کاغذی را دریافت کنند.
در یکی از خیابان‌های منتهی به میدان هفت تیر هم به دفتر پیشخوان دیگری مراجعه و با ازدحام جمعیت مواجه می‌شوم، برخی از مراجعه کنندگان در ابتدا به دفاتری که مجوز ثبت‌نام کارت ملی را ندارند، مراجعه کرده بودند، به اعتقاد آنها در این روزهای کرونایی و گرمای تابستان که ترددهای بی‌مورد سبب افزایش بیماری می‌شود، باید کلیه دفاتر پیشخوان دولت خدمات کارت ملی را ارائه دهند.
آقای موحد که برای دریافت کارت ملی به دفتر مراجعه کرده بود، با تأکید بر این نکته که بسیاری از بانک‌ها و حتی اتاق بازرگانی کارت ملی قبلی را قبول نمی‌کنند، می‌گوید: برای انجام کارهای اداری مجبور به تعویض کارت ملی شدم اما اصلاً نمی‌دانم چه زمانی کارت برایم صادر می‌شود و با آن رسید کاغذی نواری هم خیلی از بانک‌ها کار را انجام نمی‌دهند.
در این میان خانم آذرشب کارمند این دفتر، می‌گوید: موردی که سبب شده بسیاری از شهروندان گله‌مند باشند، بی‌برنامگی در ارائه کارت ملی هوشمند است، دیده شده فردی تنها با گذشت چند ماه از ثبت‌نامش، کارت ملی او صادر شده اما افراد زیادی نزدیک به دو سال است که در انتظار دریافت پیامک هستند. روزانه نزدیک به 10 نفر برای ثبت‌نام کارت هوشمند ملی به دفتر ما مراجعه می‌کنند و از این ماه هم که صدور کارت‌ها آغاز شده روزانه 16 تا 20 کارت در این دفتر در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

 

 

 

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 56
دوست نداشتم: 46
میانگین امتیازات: 1.22

13 دیدگاه در “کارت ملی هوشمند ؛ بلاتکلیفی پس از دو سال تاخیر

حالا هم که بعد دوسال ونیم کارت ملی من اومده دفتر پیشخوان برای تحویل گرفتن میرم میگن مسؤل تحویل نیست فردا بیاین فردا میرم میگن فردا مسخرشو دراوردن

شما همان کارت ملی قدیم را مردم و دولت برایشان کار راه میانداخت با تحریم کارت هوشمند معنا ندار اول و اخر کارت هوشمند قدیم را دستور دهید برا ایران و خارج ایران این بهتره انشالله تا کارها پیش رود به قدرت خداوند وبسایت یعنی چی من نمیفهمم معنایش و چکار کنم ایمیل دارم ولی وبسایت نفهمیدم چیه

با سلام کی گفته بانک‌ها با همون کاغذ رسید باریک کار مردم راه نمیندازن
من خودم کارمند بانک هستم
ما الان همه استعلام ها با همون کاغذ انجام میدیم در نبود کارت ملی نیازی هم به اصل کارت ملی نداریم

دولت روحانی خیلی بی عرضه بود خدایی .نمیدونم عمدا مردم را اذیت میکنن یه دوست دارند مردم را گرفتار خودشون بکنند.آخه کارت ملی چیه که هزینه اش را از مردم گرفتن ولی نمیدن .دولتی که عرضه نداره یه کارت ساده چینی را در کشور تولید کنه .مگه ما افغانی هستیم که تو هویت ما هم کم کاری میکنند.تو رو خدا کارت ملی را زود بدید تا موقع گیر کردن ما را به افغانستان دیپورت نکنند.ما ایرانی هستیم و هویت و کارتها را زود توضیع کنید خواهشا .مال من ۳سال هست که خبری نیست.آخه واقعا باعث سرافکندگی نیست که ایرانی باشی ولی کارت ملی ایرانی نداشته باشی و آرزوشو بکشی

تعجب.من.ازاین.است.مکن.ماداریم.هواپیما.موشک
از بیشتر.چیزها.خودکفا.شدیم.چطوره.نمیتونیم.یک
کارت.ملی وی درست.کنیم.مکرکارت.ملی.باکارتهای
دیکه.فرق.میکنه

اخه مسوول بی لیاقت ، دولت بی عرضه تو که زیرساخت لازم برای صدور کارت ملی رو نداشتی بیخود کردی که مردم رو مجبور به تعویض کارت کردی الان یکسال و نیمه که یه کد رهگیری شده کارت ملی من و هزاران بدبخت تر از خودم که بسا بیشتر از دو ساله کارت ملی ندارند !! خجالت بکش مسوول بی کلید

آقا یکی بگه تکلیف من چیه دو سال هست که کارت هوشمند ملی رو ثبتنام کردم و کارت ملی قدیمیم هم گم شده هر جا میرم میگن باید یا کارت ملی قدیمی به همراه رسید ثبتنام یا کارت ملی جدیدت باشه..
اصلا خدمات به من نمیدن

از دی ماه نود و هفت که ثبت نام کردم هنوز منتظرم که کارت ملی که حق من شهروند هست بیاد شهروندی که با گرونی و انواع بدبختی ها و محدودیت های موجود تو ایران دارم زندگی میکنم توش اما حتی داشتن کارت ملی اینجا ارزو شده واقعا خنده داره

سلام،اصلا این کارت هوشمند چه کاربردی دارد مگه، چه دستگاهی وجود دارد که آن رو بخوند، اصل کد ملی است که وجود دارد، فعلا همون کد ملی رو روز شناسنامه وارد کنند و مردم رو از بلاتکلیفی در بیاورند.
آدم از اینهمه سوئ مدیریت و بی برنامگی کلافه میشه، من خودم ۳۰ سال در شرکت دولتی کار کرده ام، برای من این عملکرد ثبت احوال بهیچوجه قابل قبول نیست.

من کارمند صدور کارت هوشمند ملی هستم.بله درسته قبلا ۲۴ ساعته در حال صدور بودیم ولی بدلیل تحریم ها کارت خام وارد ایران نشد و بعد چند سال تازه چاپ خانه تونسته کارت خام تولید کنه.البته حقوق کارکنان صدور کارت خیلی کمتر از بقیه کارمندها هست اینم تو انگیزه کارمندها تاثیر گذاشته.

سلام خسته نباشید.
من ی طرح کلی دارم ک باهاش میشه ویروس کرونا رو کنترل کرد و از پیشرفت و همه گیریش جلوگیری. با چند جا پیام دادم و خواستم منو ب جناب وزیر یا معاون ایشون وصل کنن تا طرح خودم رو مطرح کنم. مطمعن باشید ک چند ماه دارم روی این موضوع کار میکنم و مطمعن هستم ک جواب میده. فقط نمیدونم چطوری میتونم با مسعولین رابطه بگیرم و حرف بزنم. ممنون میشم شما کمکم کنید تا من بعنوان یک ایرانی ب مردم کشورم کمک کنم، تا این بلا رو زودتر دفع کنیم. لطفا با من تماس بگیرید.
09138888945علی قهرمانزاده. اهواز

خدایا ناموسا این همه جا تو کره خاکی چرا اینجا به دنیا اومدم همین بغل گوشمون عراقی ترکیه ای افغانستانی آذربایجانی یا هر کوفت و زهرماری که مطمئنن بهتر از اینجاست! 2 سال برای یه کارت هویتی باید صبر کرد آخه شاید یه اسکولی پلشتی خری گاوی مثل من نام خانوادگیش رو تغییر داد باید 2 سال الاف بشه!! باو دست از سر ملت وردارین بدبختمون کردین پیرمون کردین بسه… آخه پلشت ها اول حدود 200 میلیون تایی کارت وارد کشور میکردین بعد شروع به دادن کارت به مردم میکردین تا یکی مثل من یا اونی که گم میکنه یا سالانه که 1 میلیون نفر 15 ساله میشدن کارت ملی میگرفتن! جالبش اینه تاریخ انقضای کارت اونایی که گرفتن داره تموم میشه یعنی مسخره تر از این تو عمرم ندیده بودم!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *