چگونه از زخم‌ خود مراقبت کنیم؟

جراحت سطح پوست و ایجاد یک زخم باز معمولا باعث نمایان‌شدن قسمت‌های زیرین پوست وخونریزی می‌شود؛ اگرچه این موضوع گاهی اوقات نگران‌کننده به نظر می‌رسد، اما به تمیز کردن زخم‌ها کمک می‌کند.

به گزارش کاماپرس، در اکثر بریدگی‌ها و آسیب‌های کوچک، خونریزی سریع متوقف می‌شود، اما می‌توان با اعمال فشار ثابت و آرام توسط یک گاز یا پارچه استریل به این امر کمک کرد. اگر خونریزی پانسمان را خیس کرد، باید قسمت دیگری از گاز را روی زخم قرار داد، زیرا استفاده از پانسمان قدیمی باعث خونریزی مجدد می‌شود. یکی از تصورات اشتباه رایج در میان مردم هنگام ایجاد زخم های سطحی یا عمیق استفاده از بتادین، یا اجتناب از مراجعه به پزشک است. این در حالیست که مهم ترین اقدام برای محافظت از زخم، ضد عفونی کردن آن به روش استاندارد و سپس مراجعه به مراکز درمانی در صورت نیاز است. در این گزارش، به نکاتی مهم در خصوص ضد عفونی و مراقبت از انواع زخم ها در منزل می پردازیم.
زخم های سطحی و خراشیدگی 
این زخم ها عموماً در اثر تماس با زمین یا سطوح سخت ایجاد می شوند و بسیار شایع هستند. تصور عموم مردم این است که این زخم ها به مراقبت خاصی نیاز ندارند و به مرور زمان ترمیم می شوند. هر چند، در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی کلیدی، جراحت های سطحی می توانند با عفونت تبدیل به زخم های جدی شوند و ضررهای جبران ناپذیری به بدن فرد آسیب دیده وارد کنند. به محض ایجاد زخم سطحی و خراشیدگی، ابتدا محل زخم را به خوبی با آب و صابون بشویید، سپس با یک پارچه یا دستمال استریل شده آن را خشک کنید و به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا در صورت صلاحدید به شما آمپول کزار تجویز کند.

زخم های ناشی از سوختگی 
حتماً همه ی ما یک بار در حین کار کردن با وسایل منزل در حین آشپزی یا اتو کردن وسایل دچار سوختگی شده ایم. در این گونه مواقع، مهم ترین کار خنک کردن محل سوختگی با استفاده از آب سرد یا یخ بلافاصله پس از سوختگی است. در صورت جدی بودن سوختگی، محل جراحت را با استفاده پماد آنتی بیوتیک و پانسمان شل ببندید و بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید. استفاده از اسپری های ضدعفونی زخم در زخم های حاد توصیه می شود.
زخم های عمیق 
ایسنا در گزارشی اظهار داشت: در این نوع زخم ها معمولاً در اثر برخورد دست یا سایر اجزای بدن با اشیاء نوک تیز و برنده مانند شیشه، چاقو و یا تیغ اصلاح ایجاد می شود. مانند سایر جراحت ها، اولین اقدام ضدعفونی کردن محل زخم با آب است. به هیچ عنوان روی زخم عمیق بتادین نزنید چون می تواند باعث مختل شدن ترمیم سلول های آسیب دیده شود.
در صورت عمیق بودن زخم و خون ریزی زیاد به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید تا در صورت نیاز پزشک معالج، زخم شما را با استفاده از نخ بخیه استریل، بخیه کند.

نخ بخیه برای مواقعی که زخم دارای شدت بالاتری نسبت به یک زخم سطحی است بسیار استفاده می شود و پزشکان به دو صورت جذبی و غیر جذبی از نخ بخیه استفاده می کنند. اگرزخم شما نیاز به بخیه نداشت می توانید از چسب زخم های استاندارد و بهداشتی، و یا از چسب بخیه استفاده کنید. در صورتی که زخم ایجاد شده خون ریزی ندارد، می توانید قبل از پانسمان برای ضد عفونی کردن آن از اسپری های ضدعفونی مانند اسپری نیواشا که برای زخم های سطحی، زخم های ناشی از سوختگی و زخم های ناشی از دیابت نیز کاربرد دارند استفاده کنید.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.