پیش بینی ارزان شدن خودرو غلط از آب درمی آید؟

بازار خودرو در ایام نوروز امسال برخلاف سال های گذشته به دلیل شیوع کرونا با کاهش تقاضا و سقوط  قیمت مواجه شده اما برخی کارشناسان تداوم ارزان شدن قیمت خودرو را قطعی نمی‌دانند.

به گزارش کاماپرس به نقل از تجارت نیوز، سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در پیش بینی روند کاهش قیمت‌ خودرو بعد از تعطیلات نوروز اظهار کرد: بازار خودرو تابع عرضه و تقاضاست و چنانچه کماکان تقاضایی برای خرید خودرو وجود نداشته باشد، قیمت خودروها نیز ارزان خواهد شد. به گفته وی، فعلا در ایام نوروز تقاضایی برای خرید خودرو وجود ندارد و احتمالا نبود تقاضا در بازار خودرو تا پس از تعطیلات نوروز ادامه داشته باشد و همین عدم تقاضا قیمت خودروها را در بازار کاهش خواهد داد.

رفت و برگشت نقدینگی بین خودرو ، طلا ، ارز و سهام

یک کارشناس بازارخودرو درباره روند قیمت ها در بازار خودرو به «کاماپرس» گفت: قیمت خودروهای سواری پرتیراژ تولید شرکت سایپا اعم از پراید، تیبا، ساینا و کوئیک طی دو هفته اخیر با کاهش مواجه شده ولی روند کاهش قیمت در روزهای اخیر متوقف شده است. این وضعیت در محصولات پرتیراژ ایران خودرو یعنی انواع پژو405 و سمند و پژو 206 نیز به چشم می خورد و کاهش قیمتی که طی دو هفته اخیر در این خودروها شاهد بودیم اکنون متوقف شده است. این درحالیست که روند قیمت خودروهای وارداتی تحت تاثیر افزایش قیمت ارز، در روزهای اخیر شیب صعودی به خود گرفته است.

داود زارعی در مورد تاثیر کاهش تقاضای خودرو به دلیل شیوع کرونا گفت: شیوع کرونا،  بخشی از تقاضا را از بازار خودرو خارج کرده است اما این کاهش تقاضا نمی تواند قیمت خودرو را به صورت جدی تحت تاثیر قرار دهد.
وی با اشاره به رفت و برگشت نقدینگی بین بازار خودرو، طلا، ارز و بورس افزود: کاهش قیمتی که در هفته های اخیر در بازار خودرو شاهد آن بودیم به دلیل شیوع کرونا نبود بلکه به دلیل جذاب تر شدن و سودآوری بازارهای موازی یعنی ارز، طلا و بورس بود. در حال حاضر به نظر می رسد بازار طلا و ارز کشش افزایش قیمت بیشتر را ندارد و بازار بورس نیز فعلا در فاز صعودی نیست بنابراین بازگشت نقدینگی به سوی بازار خودرو به عنوان یک احتمال جدی، قابل پیش بینی است.

این کارشناس بازار خودرو با بیان این که قیمت خودرو علاوه بر روند  بازارهای موازی به وضعیت تولید نیز وابسته است، تصریح کرد: شیوع کرونا از یک سو موجب کاهش تقاضا برای خودرو شده اما از سوی دیگر موجب اختلال در روند تولید خودرو و قطعه سازی شده است و این درحالیست که پیش از این نیز صنعت خودرو و قطعه سازی کشور با مشکلات عدیده ناشی از تحریم و تورم و نوسان قیمت ارز مواجه بود. بر این اساس اثر کاهش تقاضای خودرو می تواند با کاهش تولید خنثی شود و در این صورت پیش بینی ریزش قیمت خودرو با اما و اگر همراه خواهد شد.