موشک بالستیک ضد رادار جدید سپاه هایپرسونیک است؟

تصاویر منتشر شده از لحظه اصابت موشک بالستیک ضد رادار جدید سپاه به هدف فرضی، این گمانه زنی را ایجاد کرده است که این سامانه موشکی ازانواع هایپرسونیک است.

به گزارش کاماپرس، توسعه فناوری موشکی سپاه بر کسی پوشیده نیست و نتیجه شلیک نمونه هایی از موشک‌های نقطه زن سپاه را در موشک باران عین الاسد و همچنین نمونه دیگری از قدرت عملیاتی سامانه موشک های دفاع هوایی سپاه را در ساقط کردن پهباد رادار گریز فوق پیشرفته آمریکایی  دیده ایم.

سپاه در توسعه موشک‌های بالستیک ضد رادار نیز دارای سابقه قابل توجه است و اکنون نیز بنا به گزارش فارس موشک‌های جدیدی توسط سپاه آزمایش شده که گمانه زنی ها را درباره تقویت موشک‌های ضد رادار کشور تقویت کرده است.

موشک‌های بالستیک ضدرادار ابتکار عملی است که در دنیا تنها در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و معدود کشورهایی که تسلیحات سرکوب پدافند هوایی را هم در اختیار دارند، به صورت تسلیحات هواپایه و موشک‌های ضد تشعشعی است که از جنگنده و یا هواپیما شلیک می‌شود.

مطالب مرتبط را بخوانید:

آریاک سفر

در رزمایش اخیر سپاه از موشک جدید ضدراداری استفاده شد که به نظر می‌رسد گونه‌ای جدید از موشک‌های بالستیک ایرانی باشد؛ آنچه در این سناریو از رزمایش تمرین شده، هدف قرار دادن یک دستگاه رادار AN/TPY-2 مربوط به سامانه پدافندی تاد (THAAD) آمریکا است که در این رزمایش نمونه شبیه‌سازی شده آن به همراه یک فرستنده سیگنالی که تشعشع و سیگنال مشابه سامانه تاد را منتشر می‌کند هدف موشک‌بالستیک ضد رادار جدید نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت.

سر جنگی گداخته شده 

بنا به اعلام فارس، تحلیل تصاویر منتشرشده از لحظه اصابت این موشک به رادار سامانه تاد نشان می‌دهد که به دلیل گداخته شدن قسمت Radom (نوک) سرجنگی، از سرعت هایپرسونیک (بالای ۵ ماخ) در لحظه اصابت برخوردار است که عملا رهگیری و هدف قرار دادن آن توسط سامانه‌های پدافندی و سپر موشکی را غیرممکن می‌کند.

به طور معمول در موشک‌های بالستیک به دلیل سرعت بسیار زیاد، حرارت بالایی در قسمت نوک موشک ایجاد می‌شود که ناشی از جریان شدید حرارتی و گرمایش آیرودینامیکی در این قسمت است که در سرعت‌های بالای ۵ ماخ باعث گداخته شدن سپر حرارتی موشک می‌شود و همین موضوع باعث ایجاد محدودیت در سرعت موشک‌ها می‌شود.

اما در اینجا گداخته شدن سپر حرارتی نوک موشک و رنگ شعله روشن آن که حاکی از درجه حرارت بسیار بالا است نشان می‌دهد که موشک ضدرادار جدید سپاه سرعتی بیش از ۵ ماخ دارد که در این صورت این موشک در زمره تسلیحات هایپرسونیک (ابرصوت) قرار خواهد گرفت.

 

انتهای پیام

نرم افزار حسابداری
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

29 دیدگاه برای “موشک بالستیک ضد رادار جدید سپاه هایپرسونیک است؟

 1. رضا گفته:

  سلام آفرین الهی اقتدارایران مستمر و پایدار تا ظهور امام زمان ابر قدرت بودن ایران در منطقه انکار پذیر نیست

 2. سعید گفته:

  زنده باد نیروهای مسلح کشورمان اگر این تلاشهای آنها نبود هزاران بار کشورمان را بمباران و یا خدای نکرده اشغال میکردند .ابتکارهای جدید سپاه و ارتش در ساخت تجهیزات نظامی فقط فضل خدای رحمان به این کشور است .زنده باد نیروهای مسلح کشور که موجبات اقتدار ایران هستند .

 3. محمدی گفته:

  اینکه چیزی نیست من شنیدهام موشک عماد سرعت لحظه برخوردش 10 ماخ است ان هم با برد 2000 کیلومتر در ضمن باخطای امتر

 4. محمد گفته:

  کلیه رادارهای هشدار زودهنگام از جمله اون رادار چهارهزار کیلومتری مستقر در قطر که اکثرا هم در جای ثابت قرار دارن در معرض نابودی کامل تشریف دارن یه عده ای فقط بلدن حرف مفت بزنن که اقا امارات متحده عربی با سیستم تاد و رادار هزار کیلومتریش میتونه تهران هم ببینه دیگه نمیدونن هرچقدر برد افزایش پیدا کنه به همون میزان هم تششعات بیشتر خواهد شد و هدف گیریش اسان تره

 5. ابراهیم گفته:

  خدا قوت باعث افتخار و غرور هر ایرانی متعصب هست.روح سردار سلیمانی وبنیانگذاران سیستم موشکی کشور شاد باشه⚘🙏

  • شهاب گفته:

   اونوقت سامانه تاد از خودش دفاع کرد؟ اصلا کسی مسئول سامانه تاد بود؟ اصلا چرا ماکت ناو هواپیمابر ثابت ایستاده بود! اصلا چرا در منطقه آرام قرار گرفته بود؟ چرا در منطقه مواج نبود! چرا جنگنده هاش پرواز نکردن؟

 6. محمد گفته:

  هوش ایرانی باعث افتخاره.کاش تو همه زمینه ها اینطور پیشرفت کنیم.ای کاش مدیریت سایر تحقیقات اعم‌از خودرو سازی و لوازم خانه و اقتصاد هم از نیروی نظامی الگو برداری بشه.این‌نشون میده که اگر بخوایم‌میتونیم تو اقتصاد هم‌پیشرفت کنیم از جهتی خوبه وواز جهتی بد.اینکه لابد نمیخوایم تو سایر زمینه ها پیشرفت کنیم و برای مدیران ارشد نظام رفاه مردم اینقدر مهم نیست وگرنه از سایر نخبگان دانشگاهی باید تو این قبیل موصوعات کمک گرفته میشد

  • مهدی گفته:

   سلام دوست گرامی وقتی کاروبه دست نیروهای انقلاب میدی درحوزه ی فناوری بسیارپیچیده موشکی که درشرایط جنگی امنیت وسرنوشت کشوروازنابودی نجات میده واقعاخیره کننده عمل می کنن.اماوقتی اقتصادکشورروبه دلبستگان غرب پرست می سپاریم انتظارپیشرفت نبایدداشت همانان که پیشرفت مملکت رودرگرومذاکره باشیطان بزرگ می دونن.هموطنان گرامی این خودمردم بودن که باانتخاب جریان غرب گراکه هیچ اعتقادی به اقتصادمقاومتی یعنی تولیدداخلی ندارن کشوروبه ورشکستی کشاندن.این موفقیت درفناوری دفاعی رامدیون سربازان امام خامنه ای هستیم واین تورم گرانی وشرایط بداقتصادی راازنوکران غرب پرست بایدپرسیدازافتخارکننده هابه برجام

 7. محمد جواد گفته:

  درود وصد درود به شرف ومردانگیتان. بشما که باعث غرور هر ایرانی هستید پیروز وسرافراز سپاه پر قدرت پاسداران ایران.

 8. امیر گفته:

  از اینکه در اوج تهدیدات بین المللی ابزار بازدارنده ای را آزمایش کرده و انشالله به تولید انبوه می رسانیم ، احساس امنیت و آرامش بیشتری می کنم.
  اما معتقدم ساختار تبلیغات نظام بقدری نا کارآمد و تاریخ گذشته عمل می کند که موفقیتهایی از قبیل آزمایش موشک هایپرصوت زیر آوار تبلیغات رسانه های عربی و غربی مدفون خواهد شد. در کنار از جان گذشتگی قوای نظامی، کنترل فساد افسارگسیخته و مدیریت نان مردم نباید مغفول بماند.

 9. هرمزآژنگ گفته:

  باسلام قدرت نظامی خوبه ولی نه بااقتصادزیرصفربافقرتبعیض فساد، درکنارقدرت نظامی بایداقتصادی شکوفاروهم کلیدزدانشاالله.

 10. محمد رضا گفته:

  و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه 🇮🇷🇮🇷🇮🇷
  دوران بزن و درو تمام شد ، دورانیه که یکی زدی دوتا خوردی ☝️✊

 11. رضا زنده دل گفته:

  سلام و درود بر مجاهدان فی سبیل الله،سلام و درود خدا ،فرشتگان و پیامبران الهی و امامان معصوم ص بر سپاهیان ،ارتشیان و دانشمندان بی بدیل سپاه توحید،دستتون درد نکنه،خدا نکهدارتون،همه شمارو دوست دارم و بخدا می‌سپارم.

 12. طه گفته:

  نهاد های زیر مجموعه رهبری همه پیشرفت کردن.

  آقای روحانی ببین و دست گدایی ب سمت آمریکایی تروریست دراز نمیکردی تا این اوضاعمان نمیشد.

 13. ایرانی گفته:

  درود خدا بر رزمندگان دیروز و امروز
  ما مشکل اقتصادی داریم اما با مذاکره با ابرشیطان انسان نما حل نمی شود. نمونه اش عراق و افغانستان
  هرچه باشد حاضر نیستیم سرباز اجنبی آمریکایی در خانه ایرانی را با لوله ام پی بزند و با زور باز کند. لعنت بر بیغیرتان غریبه پرست. درود بر باغیرتان خودی. ما همه منتقد سیسات های اجتماعی و اقتصادی ایران هستیم اما نیروی نظامی نباید ضعیف شود زیرا لباس ماست و اگر ضعیف شود، در خواهد آمد. آبروی ما اسلحه ماست نه روی خوش به بد نهادان. لعنت به تفرقه افکنان
  لا اله الا الله

 14. حجت گفته:

  درودبرغیور مردان سپاه که باتلاس شبانه روزی ایران رادراوج اقتدار قراردادن”کاش دیگربخشهای کشور”هم این اینگونه پای کاربودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز