مشکل دوگانه‌سوز کردن خودروها ؛ بحران در روز هک پمپ بنزین‌ها

با ایجاد اختلال در سامانه هوشمند سوخت کشور، دیروز بسیاری از رانندگان با مشکل تامین بنزین مواجه شدند. این در حالی بود که دارندگان خودروهای گازسوز مشکل چندانی در تامین سوخت نداشتند.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ خودرو و حمل و نقل، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید.

به گزارش کاماپرس، کافی نبودن جایگاه‌های سوخت برای خودروهای دوگانه‌سوز یکی از چالش‌های همیشگی دارندگان این خودروها است، علاوه بر این رشد قیمت و کاهش تولید این خودروها در سه سال اخیر دسترسی، متقاضیان را ناامید کرده است. از سوی دیگر اما افزایش قیمت ارز و تورم در کشور، اختلاف چشمگیر قیمت CNG نسبت به بنزین را تعدیل کرد و به این صورت انگیزه استفاده از CNG کاهش یافته است. با این حال یکی از اولویت‌های مهم وزارت نفت در دولت سیزدهم، توسعه صنعت CNG در کشور است.

براساس گزارشی که روزنامه دنیای اقتصاد امروز منتشر کرد، شورای عالی انرژی در سند «تامین انرژی بخش حمل‌ونقل کشور تا افق ۱۴۲۰» بر تمرکز سیاست‌های دولت بر توسعه CNG تاکید کرده است. در این سند پیش‌بینی شده است که با اعمال حمایت‌های ویژه از صنعت CNG، میزان مصرف این سوخت پاک در خودروها از ۲۷ میلیون متر مکعب در روز در سال ۹۸، به ۲/ ۵۳ میلیون متر مکعب در روز در افق ۱۴۲۰ برسد.

در این زمینه روز گذشته خبرگزاری فارس در گزارشی به این موضوع پرداخت که «چرا توسعه صنعت CNG یک اولویت است؟» آنچه مشخص است پیش از این در دولت دوازدهم طرح توسعه CNG در سبد سوخت خودروها با طرح‌های ویژه و با اولویت قرار دادن خودروهای مسافری و حمل‌ونقل عمومی در دستور کار قرار گرفت حال آنکه به ادعای گزارش خبرگزاری فارس این طرح از سوی وزارت نفت با شکست روبه‌رو شد.

اجاره خودرو در تهران

اخبار مرتبط را دنبال کنید:

درباره این ادعا عنوان شده که دولت تسهیلاتی را برای مالکان خودروها فراهم کرد که به صورت رایگان خودرو را CNGسوز کنند. از طرفی قیمت CNG متر مکعبی ۴۵۰ تومان است درحالی که قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب لیتری ۱۵۰۰ و ۳هزار تومان است. ولی با همه این اوصاف باز هم مردم تمایلی به استفاده از CNG به جای بنزین در خودروهای خود نشان ندادند.

در ادامه تاکید شده که طبق برنامه شورای اقتصاد از سال ۹۸ تاکنون باید حدود یک میلیون خودرو CNGسوز می‌شدند ولی طبق آمار در حال حاضر باوجود حمایت‌های ویژه برای توسعه صنعت CNG کمتر از ۲۰۰ هزار خودرو در چارچوب مصوبه شورای اقتصاد دوگانه‌سوز شده‌اند. بنابراین مهم‌ترین ناکامی دولت دوازدهم در توسعه CNG را می‌توان افزایش نرخ ارز و تورم و در نتیجه بی‌تفاوت شدن سبد هزینه مردم نسبت به اختلاف قیمت CNG و بنزین دانست.

محمدحسین باقری، مدیر طرح سی.‌ان.‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز در این باره عنوان کرده که «یکی از دلایل عدم استقبال مردم از مصوبه شورای اقتصاد شاید مربوط به قیمت بنزین باشد. زمانی که این مصوبه ابلاغ شد، قیمت بنزین هزار و ۵۰۰ تومان و گاز ۴۵۰ تومان بود و این اختلاف قیمت برای مردم معنادار بود، اما پس از افزایش قیمت بنزین، اکنون با این تورم قیمتی، دیگر کسی بنزین هزار و ۵۰۰ تومانی را احساس نمی‌کند.»

به این‌ترتیب به نظر می‌رسد راهکار پیش‌روی دولت این است که ابتدا با استفاده از سایر ابزارهای موجود (غیر از افزایش قیمت بنزین) مردم را به سمت استفاده از CNG هدایت کند و سپس با اصلاح قیمت بنزین به صورت گام‌به‌گام مردم را به سمت جایگزینی هر چه بیشتر CNG در سبد سوخت خود تشویق کند.

نرم افزار حسابداری
لوازم آرایشی سفیر
الو ویزا
پستکس
قیمت روز تیرآهن
تور اروپا نوروز 1403
سیم آخر-کاماپرس
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز