محدودیت های سخت گیرانه برای اسنپ و تپسی

به گفته معاون حقوقی تپسی، تاکسی‌های اینترنتی پدیده نوظهوری هستند که همواره با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند. محدودیت‌های ایجاد شده در مسیر تاکسی‌های اینترنتی در ایران، دغدغه قانونگذار است اما این دغدغه‌ها باید مطرح شود تا با ارائه راه‌حل به صورت برد-برد حل شود.

به گزارش کاماپرس، نگین انصاری اظهار کرد: راهکارهای ارائه شده برای محدودیت‌های تاکسی‌های اینترنی عمدتا سلبی هستند و مشکلات ثانویه به‌وجود می‌آورند. اما در این میان طرح دغدغه از سوی رگولاتور و ارائه راه‌حل از سوی بخش خصوصی می‌تواند کارا باشد.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ خودرو، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید.

معاون حقوقی تپسی درگیری با شهرداری‌ها در ابتدای ورود تاکسی‌های آنلاین، سهمیه‌بندی سوخت و معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را مشکلات بارز تاکسی‌های اینترنتی دانست که تاکنون پشت سرگذاشته‌اند.

وی افزود: شهرداری‌ها معتقد بودند که تاکسی‌های آنلاین باید مجوز دریافت کنند. آژانس‌های سنتی نیز معتقد به کرایه‌های برابر بودند. عدم سهمیه سوخت و عدم معافیت مالیاتی نیز دیگر مشکلات تاکسی‌های اینترنی بودند که در نهایت تمامی آن‌ها حل شدند.

انصاری گفت: اکثر محدودیت‌های ایجاد شده ار سوی قانونگذار ناشی ازنگرانی بوده، اما دغدغه‌ها با حذف صورت مساله صورت می‌گیرد. به عنوان مثاال قانونگذار برای صلاحیت راننده‌ها نظام سنتی را پیشنهاد داد که این موضوع با تایید صلاحیت آنلاین سفیران با همکاری اماکن حل شد. یا عدم اختصاص سهمیه به رانندگان نیز با ارائه سهمیه سوخت بر اساس پیمایش هر تاکسی حل شد. بسیاری از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها راه‌حل دارند و باید برای آن‌ها راه‌حلی پیدا کرد که برد-برد تمام شود.

حل مشکلات تاکسی‌های اینترنتی در گرو طرح کردن دغدغه‌هاست

معاون حقوقی تپسی افزود: با ایجاد محدودیت، خدمات بهبود نمی‌یابند اما طرح دغدغه از سوی قانونگذار و ارائه راه‌حل از سوی بخش خصوصی خدمات را بهبود می‌دهد. محدودیت سفرهای بین‌شهری برای تاکسی‌های آنلاین را نیز می‌توان از این نوع دغدغه‌ها دانست که باید مشکلات مطرح شود تا تصمیمی برای حل آن‌های گرفته شود و تاکسی‌های اینترنتی بتوانند مسافرت بین‌شهری انجام دهند. زمانی‌که تاکسی‌های آنلاین به بازار بین‌شهری ورود نکنند، نظام حمل‌ونقل قدیمی حفظ می‌شود و امکان توسعه نخواهد داشت.

انصاری محدودیت‌های فرودگاه و سفر بین‌شهری را محدودیت‌های اعمال شده روی مسافران دانست و افزود: تاکسی‌های اینترنتی همواره در تلاشند برای دغدغه‌ها راه‌حل پیدا کنند. این نوع محدودیت‌ها باعث می‌شود تا مسافر با کیفیتی پایین و قیمت خیلی بالاتر سفر کند و گزینه‌های محدودی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

معاون حقوقی تپسی اشاره کرد: پدیده‌های جدید از سوی مردم مورداستقبال قرار می‌گیرند و از تاکسی‌های آنلاین نیز استقبال شد. نگاه غالب در قانونگذاری سبب شده تا دولت با پدیده‌های نوظهور مواجهه سختی داشته باشد و برای ارائه مجوز، خیلی سخت‌گیری کند در حالی‌که در بسیاری نقاط جهان نظارت‌ها پسینی هستند. یعنی ابتدا کسب‌وکار ایجاد می‌شود و سپس نظارت صورت می‌گیرد که کارآمد و به‌نفع مصرف‌کننده خواهد بود.

براساس گزارش منتشر شده در تجارت فردا، نگین انصاری افزود: ثبت برند تاکسی‌های اینترنتی نیازمند هزینه زیادی نیست ولی توسعه شبکه راننده و مسافر هزینه‌بر است. همین امر سبب شده تا با وجود ثبت بیش از 140 برند تاکسی اینترنتی فقط چند بر ند فعال‌ باشند و با یکدیگر رقابت کنند. تاکسی‌های اینترنتی در ایران جایگاه خوبی دارند تا جایی که تپسی به‌تنهایی 20 میلیون کاربر دارد.

انتهای پیام

مرتبط با : اسنپتپسی
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “محدودیت های سخت گیرانه برای اسنپ و تپسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *