کاهش قیمت دلار و 5 دلیل برای سقوط این ارز

روز گذشته قیمت دلار پس عبور از یک مرز تاریخی – 27 هزار تومان – به کانال قبلی برگشت و این رفت و برگشت حاوی نکاتی بود که می تواند کاهش قیمت و حتی سقوط دلار را در روزهای پیش رو رقم بزند.

به گزارش کاماپرس، روزهای داغ بازار ارز در آخرین ماه تابستان ادامه دارد اما روند بازار در حال تغییر است و کاهش قیمت دلار در معاملات عصر روز گذشته حکایت از حاکم شدن وضعیت تازه ای در این بازار دارد.

معامله گران این بازار از واسطه های حرفه ای گرفته تا صرافان و مردم عادی که برای حفظ ارزش ریال خود، دلار را با قیمت های بالا از بازار غیررسمی ارز خریداری کرده اند اکنون به تحولاتی که روز گذشته در بازار رخ داد با دقتی بیش از پیش می نگرند تا این تحولات به صورت ناگهانی آنها را غالفگیر نکند. البته تجربه نشان داده است که اگر سقوطی در بازار ارز در پیش باشد شتاب آن به حدی است که از غافلگیری نمی توان اجتناب کرد.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارش امروز خود تازه ترین تحولات بازار ارز را زیر ذره بین قرار داده و نوشته است؛

دو تصمیم مهم بازارساز بازار ارزی کشور یعنی بانک مرکزی در حوزه بازار اسکناسی ارز و همچنین سامانه نیما، نوسان‌گیران دلار را ناچار به عقب‌نشینی از خرید کرد. تصمیم اول ، نزدیک کردن قیمت فروش صرافی‌های بانکی به بازار آزاد بود و تصمیم دوم برداشتن سقف قیمت در معاملات سامانه نیما.

پس از نزدیک به ۱۳ روز، بانک مرکزی فاصله قیمت دلار در صرافی‌های بانکی با بازار آزاد را کاهش داد و نتیجه آن، تغییر سریع قیمت دلار در معاملات بازار آزاد بود. در اواخر روز گذشته، قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی، روی عدد ۲۶ هزار و ۷۵۰ تومان قرار گرفت و این اقدام تاکتیکی بازارساز، رانت ارزی حاصل از فروش‌های با فاصله قیمتی از بازار آزاد را به یک باره از بین برد. در کنار این سیاست، حذف سقف قیمت در بازار نیما نیز عرضه‌ها را در روزهای آینده تقویت خواهد کرد. در مجموع این دو تصمیم سیاست‌گذار، باعث روند کاهشی دلار تا سطح ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان شد.

دنیای اقتصاد در ادامه 5 اتفاق مهم را که موجب ایجاد شرایط جدید در بازار دلار شده است را به این ترتیب فهرست کرده است:

1. دلار به کانال ۲۷ هزار تومانی رفت و برگشت

سرعت و نحوه رفت و برگشت دلار به این کانال تاریخی می تواند نشان دهنده سرعت گرفتن رشد فروش ارز در بازار آزاد در پی تصمیم های بازارساز باشد.

2. سکه از وارد کانال ۱۳ میلیونی شد ولی در آن باقی نماند

نوسان متفاوت قیمت سکه نیز نکته دیگری است که نشان می دهد معامله گران بازار سکه پیش بینی کاهشی از روند دلار را در اواخر وقت دیروز جایگزین پیش بینی های افزایشی کرده اند. بنا به اعلام دنیای اقتصاد قیمت سکه عصر دیروز با بازگشت از کانال 13 میلیونی به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. حتی پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت‌های بسیار پایین‌تری نیز در بازار به ثبت رسید که می‌تواند در شروع بازار امروز اثرگذار باشد.

3. صرافی‌های بانکی بیش از ۳ هزار تومان به قیمت دلار اضافه کردند

این تصمیم موجب رشد قیمت دلار در صرافی‌های بانکی و رفتن آن به کانال ۲۶ هزار تومانی شد که سد راه نوسان‌گیران برای افزایش بیشتر قیمت این ارز در بازار آزاد به شمار می رود. نزدیک کردن قیمت‌ دلار صرافی های بانکی به بازار آزاد موجب می‌شود که صرافی‌ها انگیزه بیشتری برای عرضه ارز و فروش دلار داشته باشند. در وهله بعدی، فروش ارز در نرخ‌های بالاتر باعث می‌شود که ریال بیشتری در دست بازیگران رسمی بازارساز قرار بگیرد؛ این ریال هم می‌تواند بخشی از هزینه‌های جاری را پوشش دهد و هم در صورتی که قیمت دلار افت کرد، توان صرافی‌ها برای خرید و جایگزین کردن ارز فروخته شده را بالاتر ببرد. در واقع فروش ارز از قیمت‌های بالا به بازارساز کمک می‌کند که تنها فروشنده بازار نباشد و بتواند با خرید در قیمت‌های پایین‌تر، توان بازارسازی خود را حفظ کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

4. محدودیت سقف قیمت دلار در بازار نیما برداشته شد

این تصمیم زمینه‌ساز حرکت دلار نیمایی به کانال ۲۶ هزار تومانی شد. این افزایش از جهت آنکه کمک می‌کند، تبادلات تجاری سرعت بگیرد و زمینه‌ساز افزایش عرضه ارز صادرکنندگان شود، می‌تواند در روزهای آینده، اثر کاهشی در بازار آزاد داشته باشد.

5. بازگشت فروش سهمیه ۲ هزار و ۲۰۰ دلار به هر فرد

این تصمیم نیز به بازگشت عرضه ارز توسط بازارساز تاکید دارد و می تواند اثر روانی کاهنده بر قیمت ارز داشته باشد.

دنیای اقتصاد در گزارش خود این را هم گفته است که گروهی از فعالان باور دارند، با توجه به شکسته شدن یک کانال مقاومتی، شاید نزدیک کردن نرخ صرافی‌ها به بازار «نوشدارویی پس از مرگ سهراب» باشد؛ با این حال نمی‌توان انکار کرد که پیشی گرفتن سیاست‌های فعالانه در بازار و انجام اقداماتی برای تغییر انتظارات، می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت ثبات به بازارهای دارایی شود.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم بازار ارز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 13
دوست نداشتم: 12
میانگین امتیازات: 1.08

 

 

8 دیدگاه در “کاهش قیمت دلار و 5 دلیل برای سقوط این ارز

البته همه منظور شما را در باره سقوط دلار و ارز میدانند اما بفرض تصور کنیم این پیش بینی شما درست باشه البته تصور کنیم …. چون بنظر شما بعد از سقوط غیر ممکن دلار ایا قیمت تصویب شده خودرو توسط دولت چاخان و نا تدبیر ایا قیمت خودرو و هزاران کالا هم سقوط خواهد کرد یا نه ….. !!!! تجربه نشان داده که قیمتها ۵ هزار تومن ۵ هزار تومن بالا که میره شما حرفی ندارید ولی ۵ ریال ۵ ریال که پایین میاد در بوق و کرنا میکوبید قیمت دلار در حال سقوط است …. خجالت بکشید ….. خودتونید

اگه شما 5 دلیل برا ارزون شدن دلار داری من 500دلیل برا گرون شدن دلار دارم پس لطفا به شعور مردم توهین نکن

خب سیاسیتشون همینه
از 10 هزارتومن میرن 27 هزار اونوقت با هر صد تومن کاهش میگن سقوط
نه فقط دلار قیمت مرغ از 10-12 هزار رفت تا بیست بعد برگشتن به 18 میگن کاهش یافت
اونم از تخم مرغ و کره و خودرو و و و و و و

مقصر این سیاستا هم مردم هستند که دارن باهاشون بازی می کنن و دلشون خوشه به همین صد تومن کاهش بعد از سه برابر شدن قیمت هر جنسی
از ماست که بر ماست

فقط دلم به حال اون احمق هایی می سوزه که پارسال دلار رو بالای 15 خریدن و بعد مجبور شدن 10 تا12 بفروشن. اگه ی سال صبر می کردن امروز اگه دلارشون رو 20 تومانم می فروختن بازم سود می کردند. الانم با چیزی که مشخصه حتی اگه بازم مقطعی دلار از 27 بیاد 20 بازم در ی بزنگاه دیگه می ره بالای 30. ی نکته هم مشخص شد این که سلطان سکه و ارز بافته ی ذهن اونهایی بود که دنبال ی مقصر می گشتن تا گرانی دلار و سکه رو گردنش بندازن و با اعدامش رفع مسئولیت کنند و احتمالا خون اون ادما امروز دامن مسئولین رو گرفت و در نبود اون سلطان بازم دلار و سکه گران شد. هر چند بعید نیست فردا ی سلطان دیگه هم ایجاد کنند و اعدامش کنند تا ی کم توجه مردم رو از سمت خودشان دور کنند.

فقط امیدوارم کاهش داشته باشه خیلی زیاد واقعا مردم تحت فشار اقتصادی هستند

چهل ساله تو این مملکت هر چیزی گرون شد دیگه ارزون نشد این تحلیل ها هم بدرد لاجرز دیوار خوبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *