عرضه اولیه وسپهر و 3 انتقاد مهم فعالان بازار به این عرضه

عرضه اولیه وسپهر (شرکت سرمایه گذاری سپهر صادرات) روز گذشته یکشنبه 30 شهریورماه 1399 –  انجام شد و استقبال مناسبی نیز از این عرضه به عمل آمد اما فعالان بازار 3 انتقاد مهم به این عرضه وارد کرده اند.

به گزارش کاماپرس، عرضه اولیه وسپهر به عنوان شرکتی از جنس سرمایه گذاری روز گذشته انجام شد و با وجود آن که تا لحظه تنظیم خبر آمار دقیقی از مشارکت کنندگان در این عرضه منتشر نشده ، شنیده ها حکایت از آن دارد که این عرضه نیز همچون دیگر عرضه های اولیه با استقبال سهامداران و سرمایه گذاران بورسی مواجه شده است.

با این وجود فعالان بازار نسبت به این عرضه انتقاداتی را مطرح کرده اند که در ادامه آنها را مرور می کنیم.

1. قیمت وسپهر منطقی بود؟

انتقاد به قیمت گذاری سهام های عرضه اولیه ای در تعدادی از سهام های امسال مساله ساز شده و حتی در یک سهام مشخص صنایع غذایی این انتقادات به حدی بود که عرضه متوقف شد و بعد از تعدیل قیمت دوباره عرضه انجام شد، گو این که قیمت تعدیل شده هم مورد اعتراض بسیاری از سهامداران قرار داشت و به زعم آنها این قیمت با واقعیت های آن سهم تطابق نداشت. در مورد عرضه اولیه وسپهر نیز انتقادات به قیمت گذاری این سهم – اگرچه نه به شدت اعتراضاتی که به قیمت گذاری سهام آن شرکت صنایع غذایی انجام شد – از سوی فعالان بازار وجود داشت. برخی کانال های بورسی خواستار پاسخگویی مسئولان بانک صادرات در مورد ارزش گذاری زیرمجموعه های وسپهر بودند و قیمت تعیین شده برای این سهم را بالاتر از حد منطقی می دانستند. نهایتا بحث جدی در مورد قیمت گذاری این سهم ایجاد نشد و پاسخگویی خاصی نیز از سوی مسئولان در مورد قیمت این عرضه انجام نپذیرفت تا وسپهر با همان قیمتی که مورد انتقاد بعضی فعالان بازار بود، عرضه شود.

2. عرضه وسپهر در زمان درستی انجام شد؟

برخی از فعالان بازار زمان عرضه اولیه وسپهر را مناسب نمی دانستند چرا که این عرضه نسبتا بزرگ در روزهایی انجام شد که بازار سمت و سوی منفی داشت و تا حدودی نیز تحت تاثیر اخبار سیاسی مکانیسم ماشه قرار گرفته بود. به عقیده منتقدان، عرضه های بزرگ مقیاس معمولا باید در روزهای مثبت بازار انجام شود تا جو عمومی بازار نیز به این عرضه ها کمک کند و متقابلا عرضه اولیه نیز بر بازار اثر مثبت بگذارد. بر این اساس، منتقدان خواستار تعویق عرضه اولیه وسپهر بودند اما این درخواست مورد توجه قرار نگرفت.

3. بدعت فاصله 2 روزه بین عرضه و تخصیص در روزهای میانی هفته

عرضه اولیه وسپهر در روز یکشنبه 30 شهریورماه انجام شد اما تخصیص این سهام روز چهارشنبه 2 مهرماه انجام می شود. فاصله بین عرضه و تخصیص در زمانی که عرضه روز چهارشنبه انجام می شد مسبوق به سابقه بود که تازه این فاصله نیز مورد انتقاد قرار داشت و فعالان بازار خواستار برنامه ریزی بهتر مسئولان و برگزاری عرضه ها در روزهای میانی هفته بودند تا تخصیص سهام به تعطیلات پایان هفته برخورد نکند و با تاخیر چند روزه مواجه نشود. این بار در یک بدعت گذاری ناموجه، تخصیص سهام وسپهر با فاصله چند روزه از عرضه اولیه انجام می شود و چرایی این بدعت گذاری نیز توسط مسئولان بورس شفاف سازی نشده است. منتقدان این سوال را مطرح می کنند که تصمیمات اینچنینی بدون شفاف سازی، اعتماد سرمایه گذاران به بورس را بیش از پیش دچار خدشه نخواهد کرد؟

اخبار و گزارش های مهم بورس را بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  بورس، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 152
دوست نداشتم: 37
میانگین امتیازات: 4.11

 

 

24 دیدگاه در “عرضه اولیه وسپهر و 3 انتقاد مهم فعالان بازار به این عرضه

با سلام وقتی چندین دیدگاه با زحمت نوشته میشود ولی به زعم ….. خوش نمیاد ودرج نمیشود برای چه نظرات نوشته شود . بلی اگر چنین سطر چرت و پرت نوشته شود بلافاصله در عرض ۲۰ دقیقه درج میشود

عجله برای خوردن منفی سهام وسپهر نباشید به نوبت بیاید جلو به همه سهام منفی میرسدفقط عجله نکنید .!!!! ای جانم بنداز بنداز شده ، بنداز تو خوب میندازی بنداز ما حق مان است بنداز !!!!!!

هرکس عرضه اولیها رو خرید .نوش جانش که پولش به باد فنا رفت 😂🤣🤣🤣🤪🤪آخر حرف گوش نکردن همینه .
چقدر سپهر و پلایش بهتون میاد😅🙃🙂😗

گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه پیف پیف بو میده. آدمایی مثل شماها که تازه دوران رسیده اید باعث تشنج بازار می‌شود.

دوستان تعجب نکنید و ایراد نگیرید
سازمان بورس کدوم کارش درست بوده که این دومیش باشه؟!

این عرضه های اولیه پشت سر هم با قیمت بالا داره بورس رو نابود میکنه. شعور که نیست بفهمند

من به عرضه پالایشی یکم اعتراض دارم یکماه طولش دادن و سهامش را به قیمت پنج شهریور عرضه کردند که که قیمت بالایی است از زمان پذیره نویسی تا الان سهام شرکتهای عرضه شده افت زیادی داشته وباید سهام به نرخ روز محاسبه شود نه به سود شرکتها و بضرر مشتری نتیجه اش همین است که مشتریها از بازار سرمایه سهام خود را بیرون می برند زمان عرضه را نزدیک یکماه که چند بار تمدید کردند آیا زمان چهارده روز اول کافی نبود که دو بار تمدید کردند هنوز در پرتفوی سهامداران قرار نگرفته

درباره قیمت گذاری وسپهر خیلی ها انتقاد داشتند قیمت گذاری درست نبوده و خیلی از کارشناسان اعتقاد دارند که قیمت گذاری خیلی بالاتر از ارزش واقعی سهم است با این احوال احتمال داره سهم جدید با منفی بازگشایی بشه ?????

الحق که ما ایرانی ها شدیم دو گروه
گروه اول آدمایی بی خیال به تمام مسائل حتی به ضررمون باشه
گروه دوم افراد سودجو و مسوولان فرصت طب که هر کاری قانونی و غیر قانونی حرم یا حلال کلاهبرداری یا درست دارن کیسیه بقیه مردم رو خالی میکنن

و جالب که هر دو گروه راضی و دولت راضی و همه راضی

اگه مورد استقبال قرار گرفته چرا به هر کد حتی بیشترین مقدار در کمترین قیمت ممکن هم رسیده؟
بعد اگه گفتن عرضه اول هفته باشه واسه این بود که تو طول هفته عرضه و تقاضا رو تجربه کنه نه اینکه فقط صرفا اول هفته عرضه بشه ولی باز آخر هفته تخصيص بدید. اینجوری پول تا شنبه بعد یعنی ۵ روز تو حساب کارگزاری بلوکه میشه. نه که درآمدشون کمه.
تو رو خدا همه رو احمق فرض نکنید

بااین کارها وتصمیمات کارشناسی نشده وبی تدبیری دربورس ،روزی میادکه تمام مشتریان بورس ازبورس خارج میشه وکسی به سرمایه گذاری ومعامله دربورس فکری نمیکنه .آخه ببینید درعرضه اولیه سپهر همانندبنزین که یه شبه سه برابر شد این هم سه برابرشد.حق مردم ایران آیااینه .خدارحم کنه.

دیگه زمانی که عرضه شد اعتراض چی میکنن ، جایه اعتراض به این سهم اعتراض به این نوسان بازار و ریزش کنن

سلام وقتی نمادی مثل وسپهر عرضه میشود پایه قیمت را شفاف سازی وپایین ترین قیمت عرضه شود تاسهام داران خرد حقیقی را ازبورس فراری ندهند وهمچنین نماد پالایش که دوبارتمدید میشود وان سهام داری که درروزاول یعنی ۵شهریورپول واریزوحدود یکماه پولش بلوکه میشود وسودی هم به ان تعلق نمیگیرد باکسی که روزاخر۳۰ شهریورثبت نام مینماید عادلانه بنظر نمیرسد

همیطور زندگی مون داره ب فنا میره فقط جز اعصاب خردی هیچی نداریم لعنت ب ای زندگی ک نمیزارن حداقل بدون استرس یه روز باشیم چ میخواین از جون ما خونخوارا اخرش شما هم میمیرین وهیچی باخودتون نمیبرین شاه وگدا مردن

سرمایه دار واقعی توی بورس پول رو میخوابونه و با مدیریت چند ساله کنترل میکنه اوضاع رو ، الکی هیجان و استرس تزریق میکنید به بازار هیچکدوم از افرادی که الان دارن حرف از بدبختی و حرام و حلال میزنن یه دونه شون سرمایه گذار واقعی نیست. مردم رو از کرده خودشونم پشیمان میکنند. عقل داشتید نمیخریدید و ضرر نمیکردید کامنت گذاشتنتون دیگه چیه میخواید بگید ماهم هستیم همین شماها بورس رو متزلزل کردید. تقصیر رو همیشه گردن دولت و مردمو غیره نندازیم یه چیزی در مغز وجود داره به نام عقل به کارگیریش خیلی خوبه ضرر نمیکنید.

باسلام جا دارد عرضه وسپهر لغو شود به جهت اینکه میزان زمان اعلام و عرضه در بازه ای نامناسب و طولانی مدت و نیز بستن سفا رش دو روز قبل از عرضه و جا ماندن اکثر افراد و هزاران دلیل فنی و…

امروز چهارشنبه است ساعت 9:10 دقیقه اما هنوز هیچی عرضه نشده. این هم سامانه معاملاتی ما .

سلام من این عرض اولیه رو خریداری کردم و یک دفعه ویرایشم زدم ولی نه در سفارشاتم هست نه در دارایی ها کسی میدونه مشکل از کجاست؟

نقد خوب و مفید لازمه ولی توهین و یا هر حرفی که خلاف حق باشه، ممنوع و مورد نکوهش هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *