عرضه اولیه هایی که کابوس سهامداران شدند!

ژیوار

یکی از پیامدهای ناخوشایند ریزش متوالی هفته های اخیر بورس، منفی شدن سهام های عرضه اولیه ای است که پیش از وضعیت نامطلوب بورس جزو جاذبه های این بازار به شمار می آمدند و سود تضمین شده 30 تا 100 درصدی و حتی بیشتر به خریداران هدیه می کردند.

به گزارش کاماپرس، از زمانی که عرضه اولیه سهام شرکت های تازه پذیرفته شده در بازار سرمایه به روش بوک بیلدینگ یا همان ثبت سفارش در بورس تهران باب شد این سهام ها جزو جذابیت های این بازار به شمار می رفتند و به دلیل ارزش گذاری پائین تر از قیمت واقعی همواره از سود مناسبی برخوردار بودند.

اکنون به نظر می رسد این گزاره که عرضه های اولیه همیشه جذاب و سودآور هستند زیر سوال رفته است و ممکن است یک سهم عرضه اولیه ای در زمانی که اصلا انتظارش را نداریم از مثبت به منفی تغییر جهت دهد.در بازار سهام امروز شنبه 22 شهریورماه نام چند سهم عرضه اولیه ای کوچک و بزرگ به عنوان سهم های منفی و دارای صف فروش به چشم می خورد.

منفی بودن سهام بزرگترین هلدینگ سیمانی کشور

اولین سهام عرضه اولیه ای که در بورس، منفی بودن آن مورد توجه است شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین با نماد سیتا است که منفی بودن آن با توجه به وضعیت سودآوری قابل قبول شرکت های زیرمجموعه این شرکت و این که سیتا بزرگترین هلدینگ سیمانی خاورمیانه است، عجیب به نظر می رسد.

دریان سفر امید

وپویا ؛ منفی و صف فروش

سهام دیگر عرضه اولیه ای منفی بازار شرکت سرمایه گذاری پویا بود که صف فروش بیش از 37 میلیونی و کاهش 5 درصدی را به خود دید.

آبادا ؛ بیش از 3 درصد منفی

سهم عرضه اولیه شرکت تولید نیروی برق آبادان با نماد آبادا نیز امروز منفی بود و بیش از 3 درصد از ارزش خود را از دست داد.

شایان ذکر است در بازار امروز نمادهای عرضه اولیه تا حدودی بهبود وضعیت داشتند و هفته گذشته بیشترین نمادهای عرضه‌اولیه منفی را شاهد بودیم.

اخبار مهم بورس را بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

نهال گشت
آژانس هرمس 724
سبیت
روکش مارال
تهران آهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

10 دیدگاه برای “عرضه اولیه هایی که کابوس سهامداران شدند!

 1. رضایی گفته:

  بورس باید فلسفه اش حداقلش این باشد که نه سیخ بسوزد نه کباب و حداکثرش هم، گهی زین به پشت و گهی پشت به زین…. بدین مفهوم که گاهی سهامدار حقیقی کمکی سود بیشتر کند، گاهی هم سهامدار خقوقی.
  بورس در حقیقت یک هماوری و تسهیل سرمایه و در دسترس قرار دادن ان در اختیار سرمایه‌گذاران عام المنافع است.
  سود و زیان بورس باید متناسب باشد نسبت به ارز و تورم و دیگر پارامترهای اقتصاد، انهم در یک پروسه دوره ای. این سقوط ازاد بورس به این شکل، یقینا حساب نشده و هردمبیل و از روی ندانم کاری بود و جای سوال زیادی دارد و نباید از کنار ان بسادگی گذشت.

 2. هادی گفته:

  بنظر من در بازار فعلی که مثبت شده، نیاز به خرید عرضه اولیه نیست
  عرضه اولیه برای آینده افرادی ڪه پول زیادی ندارند و صبور هستند، مناسب تر است
  عرضه اولیه فقط برای بلند مدت

 3. عدالت گفته:

  این نشاندهنده قدرت مافیایی حقوقیها هستن حتی قدرت این حقوقیها با سهمهای بالای دارند در کنارش پشت بانی مالی که دارند حتی رییس جمهور کشور ما را تحت فشار میزارند چی برسه به من حقیقی خرد ، که خدا خدا میکنیم تا ۳۰سهم اولیه که به ما تعلق گرفت کمی بالاتر بره ، ولی این حقوقی اصلا رشد شکوفایی اقتصاد نمیخواهند خودشان در مجامع بصورت علنی می گویند قدرت اقتصادی هستن مافیا روسیه و مافیا ایتالیا باید جلوشان لنگ بیاندازان.

 4. مهدی نساج پور گفته:

  سلام :برای مثبت شدن بورس وجلو گیری از متضرر شدن بیش از حد سرمایه های مردم باید از عرضه های بی رویه انتشار اوراق بیش از حد تشکیل صندوقهای سرمایه کذاری بیش از اندازه پذیره نویسیهای دنباله هم و درمعرض فروش گذاشتن سهام عدالت بدون برناه ریزی مدتدار در دو مرحله جلو گیری شود وقتی اینهمه صندوق و نماد بورسی و انواع اسناد و سایر موارد دیگر هست و باز هم اضافه میکنید خوب وضعیت بورس بهتر از این نمی شود مثلی هست که میگویند فلانی سوزن به فلان جاش میزد و میگفت خدا چه دردهائی به آدم میده خوب خودتون این وضعیت را بوجود آوردید و به بانکها میگوئید بیان وارد بورس بشند تا بازار مثبت شود اعتبارا بانکها باید صرف پرداخت وام برای توسعه کسب کار پرداخت شود انچه مسلم است ظاهرا” بانکها مطابق قانون مربوطه از ورود به بورس منع شده اند باید بازار گردانها که سودهای کلان را برده اند مجاب کنید که بازار را جمع کنند .

 5. صالح گفته:

  بله عرضه اولیه خوب است ولی بعد آن روزهای متوالی چه گسانی آن را میخرند میلیاردها تومان بدونه هیج نکرانی را تصاحب میکنند هر نفر ۱۴ عدد بعد آن تعدادی خون رنگین هر خرید یکصد هزارتا روزی ۱۵۰هزارتا سهم که فقط سه الی چهار نفر نصیب آن خون زنگیان میشود بقیه آن ۹۹۹۹ نفر هم یک ماه وآندی سر گار داستان عرضه اولیه گه برای تعداد معدودی بهشت تضمینی خدا شانش بده

 6. مهدی گفته:

  عرضه اولیه ابتدای سال خیلی سود داشت بیش از دویست درصد یک ماه پیش تا صددرصد سود میداد الان تا 50 درصد میشه همه یاد گرفتن میرن صف فروش به همین سادگی دیگه تازه واردها گول نمیخورن

 7. کوروش گفته:

  بورس بهترین مکان برای سرمایه گذاری هست . بعد از دو سال رشد بی وقفه طبیعی هست که بوس نیاز به استراحت و بازیافتن انرژی مجدد دارد .بزودی شاهد رشد دوباره بورس تا شاخص ۳ میلیونی خواهی بود . در کشور هر روز قیمت اجناس رشد میکند و دلار هم هر روز در حال افزایش هست . بزودی بورس هم خودش را با افزایش قیمتها مانا خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز