عرضه اولیه دوم زر ماکارون هم گرانفروشی است؟

سهام زر ماکارون قرار بود 7 خردادماه با سقف قیمت 45500 ریال عرضه اولیه شود اما این عرضه با انتقاداتی از جمله گران فروشی مواجه  و لغو شد و اکنون دومین عرضه‌اولیه این سهام نیز که چهارشنبه 25 تیرماه با سقف قیمت 39750 ریال انجام می شود با همان انتقادات مواجه شده است.

به گزارش کاماپرس، بلافاصله بعد از صدور اطلاعیه یکشنبه 22 تیرماه سازمان بورس مبنی بر عرضه اولیه زر ماکارون در روز چهارشنبه 25 تیرماه انتقادات و حواشی پیرامون قیمت گذاری و گران فروشی این سهام اوج گرفت.

انتقادات و زمزمه گران فروشی زر ماکارون را گرچه مسئولان بورس تا این لحظه نشنیده گرفته اند اما در این انتقادات انعکاس فراوانی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بورسی داشته است.

گروه خبری «اخبار بورس» در تحلیلی انتقادات وارد بر قیمت گذاری سهام زر ماکارون را به خوبی جمع بندی کرده است.

بازده مورد انتظار زر ماکارون صحیح است؟

بر اساس این گزارش، ارزشگذاری زر ماکارون مورد انتقادات کارشناسی است بطوریکه نسبت قیمت به سود بیش از ۳۱ مرتبه برای عرضه اولیه به عنوان مبنا قرار گرفته است. این در حالیست که معمولا در گزارش های ارزشگذاری مربوط به شرکتهای در شرف پذیرش، اعداد کمتر از متوسط P به E ، در نظر گرفته می شود.

مهمترین اشتباه در مبنا قراردادن نسبت P به E ، محاسبه سایر روش های ارزشگذاری است که حداقل ارزش آن نصف روش مذکور است. جالب آنکه در گزارش ارزشگذاری بازده مورد انتظار برای سالهای آتی، حدود ۲۶ درصد در نظر گرفته شده در حالیکه متوسط بازدهی بازار در ده سال گذشته بهترین ملاک بازده موردانتظار است.

بازده مورد انتظار ده سال گذشته، بیش از ۳۶ درصد است. از طرفی خود شرکت سودآوری شرکت را برای هر سال صد درصد رشد داده است ولی برای بازار، بازده مورد انتظار را ۲۶ درصد در نظر گرفته است.

نرخ رشد بلند مدت زر ماکارون واقع بینانه است؟

در ادامه این گزارش آمده است: نکته دیگر در گزارش ارزشگذاری زر ماکارون این است که نرخ رشد بلند مدت در نظر گرفته شده برای این شرکت ۹ درصد است. نرخ رشد ۹ درصد بدان معنی است که این شرکت، در بلندمدت هر سال نه درصد رشد درآمد خواهد داشت که این نرخ نیز بسیار بالا است. بنابراین، برای صنعت ماکارونی نرخ رشد بلند مدت، بالاتر از نرخ رشد اقتصاد، بسیار نامعقول خواهد بود.

چرا زر ماکارون 12 درصد سهامش را عرضه اولیه می کند؟

از طرفی درصد عرضه اولیه برای زر ماکارون ۱۲ درصد در نظر گرفته شده که واقعا چنین تصمیمی از سوی بورس تهران جای تعجب دارد. در شرایطی که بسیاری از شرکتهای بزرگ ، بیش از پانزده درصد عرضه اولیه دارند، این میزان عرضه بسیار نامعقول است. و از آنجا که بر اساس مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی کشور، چنانچه عرضه شرکت در روز اول، سی درصد باشد، سازمان مالیاتی به اطلاعات مالی سالهای قبل از عرضه معترض نخواهد بود، با این اوصاف این فرض مسلم بر سازمان مالیاتی است که به اطلاعات مالی شرکت زرماکارون رسیدگی ویژه نماید.

قیمت معقول زر ماکارون چقدر است؟

اخبار بورس بر این باور است که با تحلیل های فوق و اصلاح مفروضات اشاره شده، ارزش کل شرکت زر ماکارون بیش از دو هزار میلیارد تومان نخواهد بود و این یعنی قیمت هر سهم، حدود یکهزار پانصد تومان معقول است.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار و گزارش های مهم بورس و عرضه های اولیه روز عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

مرتبط با : زرماکارون
بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

8 دیدگاه برای “عرضه اولیه دوم زر ماکارون هم گرانفروشی است؟

  • رهگذر گفته:

   هنوزم نفهمیدی چون قیمت سهامها را نمی شود با هم مقایسه کرد ممکن است همین 4000 تومن از 400 تومن یک شرکت ارزانتر باشد. قیمت سهام = ارزش شرکت تقسیم بر تعداد سهام . پس فولاد که سهامش ارزانتر است ممکن است تعداد سهامش زیاد باشد که ارزش سهامش کمتر از این ماکارانی است.

 1. مهران گفته:

  آب که سر بالا بره قورباغه هفت‌تیر کش میشه
  مملکت وقتی بی صاحب باشه از این بهتر نمیشه

 2. علی گفته:

  قیمتش وحشتناک گرون بود خوب که کنسلش کردن دو برابر قیمت فولاد و آهن .تا کجا میخواست بالا بره .ارزش عرضه نداره اونم غذای مردم کشورمون .انصاف داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجاره ویلا