ضرورت تقویت بازرسی برای عبور از بحران تجهیزات فرسوده صنعت نفت و گاز

تورهای مسافرتی لحظه آخر

معاون بازرسی تجهیزات صنعتی شرکت بازرسی كيفيت و استاندارد ايران گفت: برای عبور از شرایط بحرانی صنایع فرسوده باید صنعت بازرسي كشور تقویت شود.

‎به گزارش کاماپرس، یوسف باقریان در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی در گفت‌وگو با خبرنگار کاماپرس با بیان اینکه وضعیت صنعت نفت و گاز کشور در حال ورود به شرايط بحراني است، گفت: برخی صنایع عمر بالای ٤٠ سال دارند. برای نمونه نفت و گاز گچساران، آغاجاري كه به دليل عمر طولانی فرسوده محسوب می‌شوند و نيازمند تخصيص بودجه به جهت شناخت نواحي بحراني و تعميرات اساسي هستند.

بیشتر بخوانید:

او همچنین گفت: بخش دیگری از تجهیزات بعد از شروع تحریم‌ها وارد كشور شده‌اند كه به دليل عدم خريد از سازندگان اصلي و خريد از طريق واسطه‌های عمدتا چيني، امكان صحه‌گذاري بر اصل و غيراصل بودن آنها وجود نداشته‌است.

او تصریح کرد: برخی از این تجهیزات با اينكه هنوز وارد چرخه عمر فرسودگي نشده‌اند، اما به دليل كيفيت پايين دچار خوردگی‌های بالا شده‌اند و استفاده از آنها می‌تواند خسارات فراواني به صنايع نفت و گازي كشور وارد کند.

وی با تاکید بر اینکه برای عبور از این شرايط باید هر چه سريعتر با تقويت صنعت بازرسي و كمك به ورود تجهيزات پيشرفته تست‌های غيرمخرب تست‌های متناسب با هر تجهيز انجام شود، گفت: این بازرسی‌ها نباید صرفا براي گزارش دادن به مدیران بالادستی، بلکه باید در راستای جلوگیری از آسیب و هزینه بالای شرکت‌ها انجام شود.

‎باقریان با بیان اینکه برخی کارفرماها برای کاهش هزینه‌ها با پايين‌ترين قيمت‌هاي اعلامي از سوي شركت‌هاي بازرسي کار می‌کنند، بیان کرد: در حالیکه آسیب به يك خط لوله می‌تواند هزینه‌ای صدها برابر هزينه بازرسي صحيح ولو بالاتر به يك پالايشگاه تحمیل کند. از طرف دیگر به دلیل تحریم‌ها خريد برخي تجهيزات نفت و گازي بسیار سخت است، به همین دلیل باید بازرسی را به عنوان یک راهکار برای جلوگیری از آسيب بيشتر به اين صنايع استفاده کرد.

‎معاون بازرسی تجهیزات صنعتی شرکت کنترل کیفیت با تاکید بر اینکه سازمان استاندارد از طریق مرکز تایید صلاحیت مي‌تواند برخي از خروجي‌ها و گزارشات بازرسي شركت‌ها را چك کند، بیان کرد: اين موضوع نمي‌تواند تاثير چنداني بر افزايش عملكرد شركت‌هاي بازرسي داشته باشد و كارفرمايان خود بايد وسواس و دقت بيشتري در انتخاب پيمانكار بازرسي خود داشته باشند.

گواهی کیفیت REACH برای کنترل مخاطرات مواد شیمیایی

همچنین پدرام فخیمی مدیر مهندسی بازرسی خدمات با اشاره به اینکه محافظت از سلامت انسان و محیط زیست در جریان استفاده از مواد شیمیایی اهمیت بالایی دارد، گفت: گواهی کیفیت REACH برای کنترل مخاطرات ناشی از برخی مواد شیمیایی ارائه می شود. در حال حاضر شرکت‌های فعال در حوزه پتروشیمی می‌توانند به منظور تسهیل امور صادرات خود، نسبت به اخذ گواهی ریچ اقدام کنند.

وی همچنین تاکید کرد: در صورتی که حجم تولید هر ماده‌ای که در ساخت یک محصول حاوی مواد شیمیایی (مانند اسباب بازی، وسایل الکتریکی و غیره) استفاده می‌شود. در واقع از 1 تن در سال بیشتر شود، باید گواهینامه انطباق REACH داشته باشد.

او در ادامه تصریح کرد: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از سال گذشته نسبت به مشاوره و اخذ گواهی یاد شده جهت شرکت‌های متقاضی اقدام می‌کند و در این میان دارا بودن گواهینامه REACH برای صادرات برخی محصولات شیمیایی به عنوان یک الزام محسوب می‌شود.

فخیمی با بیان اینکه شرکت بازرسی کیفیت علاوه بر گواهی REACH از طریق انعقاد قرارداد با شرکت‌های حائز صلاحیت در‌ سطح اتحادیه اروپا طی سال‌های اخیر در زمینه صدور گواهی CE نیز فعالیت می‌کند، گفت: گواهی اخیر جهت صادرات محصولات تولیدی به اغلب کشورهای خارجی ضروری است.

فخیمی در پایان اشاره کرد که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران علاوه بر خدمات یاد شده، با بهره گیری از مدرسین مجرب و متخصص خود در زمینه برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با حوزه های NDT، ADVANCED NDT، CIVIL، ELECTRICAL و MECHANICAL جهت شرکت های حوزه نفت و گاز و پتروشیمی نیز اقدام می‌کند.

انتهای پیام

آریاپی
روکش مارال
رایانه کمک
آهن رویال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز