سهام عدالت جاماندگان، دو میلیون نفر در لیست جدید

سهام عدالت جدید به عشایر، روستایی ها و اقشار کم درآمد تعلق می گیرد. البته دو میلیون نفری که کاغذ ثبت نام دوره قبلی از سهام عدالت را دارند اما از دریافت این سهام جامانده‌اند هم در لیست جدید هستند.

به گزارش کاماپرس، فعلا خبر قطعی این است که تخصیص سهام عدالت به جاماندگان این سهام در کمیسیون تلفیق تصویب شده است و اگر در صحن علنی مجلس هم تصویب شود، باید محل واگذاری آن مشخص شده و بعد به دولت فرستاده شود.

واگذاری سهام عدالت به مردم از سال ۱۳۸۵ زده شد و دولت احمدی نژاد تصمیم گرفت بخشی از سهام ۴۹ شرکت خود را به مردم بدهد. بر این اساس، حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت شدند .اما برخی افراد که بیشتر از دهک های پایین جامعه بودند از دریافت این سهام جا ماندند، برخی دیگر هم هرچند برگه سهام عدالت را در دست داشتند، اما به دلیل عدم ثبت نام نهایی، صاحب این سهام نشدند.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

با آزادسازی سهام عدالت و ارزشی که در روزهای اول پیدا کرد خیلی از جاماندگان چندین و چند بار تقاضای خود برای دریافت سهام عدالت جدید مطرح کردند.

نماینده های مجلس جدید دست به کار شدند

نمایندگان مجلس جدید از همان ابتدا برای اعطای این سهام به جاماندگان وعده های مختلفی دادند که بعضا ضد و نقیض بود. مثلا یک نماینده از جمعیت ۲۰ میلیونی جاماندگان صحبت می کرد و دیگری از جمعیت هفت میلیون نفری.

اما سرانجام اکبر حیدری، مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت البرز اعلام کرد تخصیص سهام عدالت به جاماندگان طی چند ماه گذشته توسط کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و جزئیات آن به تصویب رسید.

به گفته او، با توجه به اینکه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان برای دولت بار مالی دارد و دولت نیز مدعی بود که منابع کافی مالی برای این کار ندارد، طی نشستی در مجلس شورای اسلامی، نحوه تامین منابع مالی اجرای طرح نیز مشخص شد. پس از تصویب طرح فوق در کمیسیون تلفیق برای اجرا به دولت ارسال خواهد شد؛ اولویت تخصیص سهام عدالت به روستانشینان، عشایر و اقشار کم درآمد است. البته دو میلیون نفری که با داشتن کاغذ ثبت نام دوره قبلی از سهام عدالت جامانده‌اند نیز سهام عدالت دریافت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، تخصیص سهام عدالت به جاماندگان این سهام فعلا در کمیسیون تلفیق تصویب شده و اگر در صحن علنی مجلس هم تصویب شود، باید محل واگذاری آن مشخص شده و بعد به دولت فرستاده شود. در واقع پس از تصویب در مجلس باید مشخص شود که کدام شرکت ها باید برای جاماندگان واگذار شود، زیرا دولت در شرکت های قبلی که پرتفوی سهام عدالت را تشکیل داده بودند دیگر سهمی ندارد.

بنابراین به نظر می رسد فعلا راه زیادی برای تحقق این اتفاق در پیش است و ممکن است این فرایند به عمر دولت فعلی قد ندهد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.