سقوط دلار بورس را تهدید نمی کند

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است با سقوط دلار، بازار بورس با چالش مواجه نمی شود و این موضوع را نمی توان به عنوان ریسک بزرگی برای بازار سهام تلقی کرد.

به گزارش کاماپرس، تابلوی سبز بورس چند روزی است که روشن مانده است. دیگر خبری از ریزش شاخصها نیست و بازار بورس کم کم برای سهامداران جدید جذاب می شود و البته این اطمینان را به سهامداران قدیمی می دهد که کماکان سرمایه اشان را در همین بازار نگه دارند. کارشناسان بازار سرمایه هم پیش بینی می کنند شرایط سرمایه‌گذاری در بازار سهام تا پایان سال مثبت است.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

نوید خاندوزی کارشناس بازار سرمایه درباره تحولات بازار بورس و البته تاثیر انتقال هزار میلیاردی از طرف دولت به این بازار می گوید:« در میان عوامل تاثیرگذار بر رونق بازار سرمایه، خبر انتقال منابع مالی به صندوق تثبیت بازار سرمایه کمترین اثر را می‌تواند بر بازار داشته باشد زیرا در وضعیت فعلی حجم معاملات در حال نزدیک شدن به عدد بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان است، بنابراین یک هزار میلیارد تومان چندان عدد بزرگی نیست که بتواند تاثیر مثبتی را بر روند معاملات بازار داشته باشد.

این خبر می‌تواند از بعد روانی مثبت و نشان‌دهنده نگاه مثبت دولت و بانک مرکزی به بازار سرمایه باشد، در نهایت علت بازگشت روند صعودی به بازار را باید ناشی از برخی دیگر عوامل دانست.»

رکود موجود در بازارهای رقیب

این کارشناس بازار سرمایه اولین عامل تاثیرگذار بر روند صعودی شاخص بورس را از رکود موجود در بازارهای رقیب می داند و می گوید:« به نظر می‌رسد رکود حاکم در سایر بازارهای سرمایه‌گذاری به دلیل ثبات نرخ دلار ادامه‌دار باشد. در کنار این عوامل، اصلاح قیمتی صورت گرفته در سهام و کاهش ریسک‌های سیاسی بعد از انتخابات آمریکا باعث شد تا اقبال به سرمایه‌گذاری در بورس افزایش یابد و چرخش نقدینگی به سمت بازار سهام بازگردد.»

  • برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم بازار بورس، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

خاندوزی در ادامه می گوید:« موج دوم، ورود جریان پولی بود که در بازار صورت گرفته است، باعث هدایت بازار به سمت روند صعودی شد. موج سوم هم نسبت به موج‌های گذشته آرام‌تر خواهد بود،: ممکن است در این موج سرعت رشد بازار کاهش یابد اما مسیر صعودی با دلیل و منطق پیش خواهد رفت، اکنون بازار وارد این مرحله نشده است و بازار در موج دوم و مرحله ورود نقدینگی در حال حرکت است.»

حرکت مثبت بانک مرکزی به نفع بورس

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، حرکت مثبت بانک مرکزی در زمینه انتشار خبر عدم افزایش سود بانکی در ورود نقدینگی به بورس تاثیرگذار بوده است.
او در پایان به ایرنا می گوید: «برخی معتقدند با سقوط نرخ ارز، بازار سهام با چالش مواجه می شود در حالی که با توجه به رفتار فعلی بانک مرکزی این موضوع را نمی توان به عنوان ریسک بزرگی برای بازار تلقی کرد.»