رکود بازار آهن در بخش ساختمان کی تمام می‌ شود؟

بازار آهن- کاماپرس
ژیوار

بازار آهن در روزهای اخیر رکود بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. قیمت بسیاری از فرآورده‌های آهنی نظیر میلگرد، فولاد، آهن، پروفیل و… ثابت بوده و حتی پایین هم آمده است. فشار دولت روی حجم عرضه، نامشخص بودن سیاست‌های ارزی، افزایش اختلاف میان قیمت آهن در بورس و بازار، کاهش خرید ملک و کاهش قدرت خرید مردم از جمله دلایل رکورد بازار آهن است. در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۳ بازار مسکن از رکود خارج شود که همین امر باعث افزایش ساخت‌وساز و خروج بازار آهن از رکود می‌شود.

کاماپرس در این گزارش، به بررسی عامل اصلی رکود بازار آهن و زمان احتمالی خروج بازار از این رکود می‌پردازد. 

دلایل رکود بازار آهن چیست؟

عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند قیمت آهن را بالا و پایین ببرد؛ اما مهم‌ترین دلایلی که در سال ۱۴۰۳ می‌تواند قیمت آهن را دستخوش تغییرات کند عبارتند از:

نوسانات قیمت ارز

با توجه به روندی که در چند سال اخیر از افزایش نرخ ارز دیدیم، احتمال می‌‌رود این روند افزایشی همچنان ادامه داشته یاشد و حتی مرز‌های قبلی را هم بشکند. در صورت بروز چنین روندی قیمت آهن‌آلات بالا خواهد رفت. اما از طرفی این روند باعث بالا رفتن ساخت‌وساز نخواهد شد؛ چراکه در صورت افزایش قیمت ارز، قدرت خرید مردم در همه زمینه‌ها کاهش می‌یابد و بازار مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه این روند قیمت آهن‌آلات جای پیشرفت زیادی ندارد و هر چند ممکن است، افزایش قیمت ارز قیمت آهن‌آلات را بالا ببرد، اما این افزایش قیمت موفتی است و دوباره در اثر رکود بازار مسکن، قیمت آهن‌آلات نیز کاهش می‌یابد. 

رکود بازار آهن-کاماپرس

دریان سفر امید

شرایط بازار مسکن

همانطور که گفتبم، بازار مسکن از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار در زمینه قیمت آهن‌آلات و بازار این کالا است. یکی از اخباری که چند سالی است به گوش می‌رسد، اخبار مربوط به پروژه مسکن نهضت ملی است که البته در سال‌های گذشته این پروژه به پیشرفتی که برای آن تعریف شده بود، نرسید. چنانچه  پروژه مسکن ملی امسال هم ادامه داشته می‌توان به افزایش تقاضا برای آهن‌آلات در نتیجه افزابش ساخت‌وساز امیدوار بود. در نتیجه چنین روندی و افزایش تقاضا برای آهن‌آلات، بازار این محصول هم از رکود خارج شده ‌و تا حدی شاهد خروج بازار آهن‌آلات از رکود خواهیم بود. 

 بیشتر بخوانید:

افزایش اختلاف قیمت آهن در بورس و بازار

مشکلات بازار بورس چندین وجه مختلف دارد؛ از طرفی متقاضیان برای خرید محصولات مورد نیاز خود باید روند پیچیده‌ای را طی کنند. از طرف دیگر  کارشناسان، قیمت محصولات موجود در بورس را با ارز نیمایی تعیین می‌کنند و به علت پایین‌تر بودن قیمت ارز نیمایی به نسبت ارز آزاد، قیمت محصولات موجود در بازار بورس، ارزان‌تر از بازار آزاد است. همین امر سبب کاهش تقاضای محصولات از بازار آزاد و رکود بازار آهن‌آلات می‌شود. 

بازار آهن-کاماپرس

بازار آهن‌‌آلات چه زمانی از رکود خارج می‌شود؟

عوامل زیادی هستند که می‌توانند در خروج بازار آهن‌آلات نقش مهمی داشته باشند؛ اما مهم‌ترین عامل قیمت ارز است. چنانچه در سال پیش رو قیمت ارز کاهش و در نتیجه قدرت خرید مردم افزایش یابد؛ ممکن است شاهد خروج بازار آهن‌‌آلات از رکود باشیم. بدون شک افزایش قدرت خرید مردم منجر به بالارفتن تقاضا در بخش مسکن و در نهایت منجر به افزایش ساخت‌وساز می‌شود که پیامدی به غیر از خروج بازار آهن از رکود ندارد.

انتهای پیام

مرتبط با : آهن آنلاینآهن ملل اصفهاندیجی آهن
نهال گشت
روکش مارال
آژانس هرمس 724
سبیت
تهران آهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز