خریدهای مسکن در ۴ ماه اول امسال جنبه غیرسکونتی داشته است

مسکن
تورهای مسافرتی لحظه آخر

امسال 36 درصد خانواده ها برای خرید خانه از وام بانک مسکن استفاده کرده اند و قابل ذکر است که در چهار ماه اول امسال، ۹۵ هزار معامله خرید و فروش خانه در شهرهای کشور انجام شده است.

به گزارش کاماپرس، بانک مسکن چهارمین بانک دولتی ایرانی می باشد که تمرکز اصلی آن بر ارائه خدمات بانکداری خرد، بانکداری سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات مسکن معطوف می‌باشد. براساس آمار منتشر شده ازسوی بانک مسکن در این ۴ ماه، ۳۴ هزار و ۲۹۸ فقره تسهیلات فروش اقساطی توسط بانک مسکن در سراسر کشور به متقاضیان پرداخت شد که بخشی از این تسهیلات در قالب تسهیلات اوراق و بخشی هم از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به خانه اولی‌ها پرداخت شد. نسبت تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن به خانوارها به کل معاملات خرید و فروش آپارتمان بیانگر سهم ۳۶ درصدی تسهیلات بانک مسکن در بازار تقاضای خرید خانه است. با توجه به میانگین قیمت مسکن در کشور و همچنین متوسط سقف تسهیلات خرید مسکن در همه شهرها (تسهیلاتی که از طریق اوراق مسکن پرداخت می‌شود) در حال حاضر قدرت پوشش تسهیلات بانک مسکن برای خرید خانه رقمی‌ در حدود ۲۰ مترمربع است که کمتر از نصف بهای لازم برای خرید خانه‌ای با مساحت ۵۰ مترمربع را پوشش می‌دهد. در محاسبه قدرت خرید تسهیلات اوراق مسکن، مجموع تسهیلات خرید و تسهیلات جعاله نیز‌ لحاظ شده است. در این رابطه به گفته محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، یکی از دغدغه‌های مشتریان مربوط به این بود که سقف تسهیلات مسکن پوشش قدرت خرید متقاضیان را نمی‌دهد. وی درباره برنامه بانک مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن که بخش زیادی از پرسش مشتریان را به خود اختصاص می‌دهد، گفت: بانک مسکن دو محدودیت در این حوزه دارد؛ نخست اینکه برای افزایش تسهیلات با محدودیت منابع مواجه است و دوم اینکه قطعا با افزایش سقف تسهیلات مسکن، میزان اقساط نیز افزایش می‌یابد و برخی متقاضیان در بازپرداخت تسهیلات با مشکل مواجه می‌شوند. وی با تاکید بر اینکه در افزایش تسهیلات باید توان پرداخت اقساط متقاضیان و گروه هدف را در نظر بگیریم، گفت: حتی در شرایط فعلی هم برخی متقاضیان توان بازپرداخت تسهیلات را ندارند که به دلیل رشد هزینه‌ها و تثبیت درآمد است. بنابراین بانک مسکن باید تمام جوانب را در افزایش تسهیلات در نظر بگیرد.

دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: کارشناسان اقتصادی در تحلیل نرخ نفوذ تسهیلات خرید مسکن در بازار معاملات خرید و فروش خانه بر این نکته تاکید می‌کنند که بخشی از خرید و فروش‌های صورت گرفته در ۴ ماه اول امسال جنبه غیرسکونتی داشته و توسط گروه‌های سرمایه‌گذار و نه فاقد مسکن، خریداری شده است. بنابراین سهم تسهیلات بانک مسکن در معاملات خرید خانه توسط مصرف‌کننده‌ها می‌تواند خیلی بیشتر از ۳۶ درصد باشد. ارزش کل تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن در این مدت بیش از ۱۰ هزار و ۷۱۱ میلیارد تومان بوده است که این میزان در مقایسه با ۴ ماه اول سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد نشان می‌دهد. براساس این گزارش، تعداد تسهیلات ساخت مسکن پرداختی توسط بانک مسکن در ۴ ماه اول امسال نیز ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است. این نوع تسهیلات به لحاظ ارزش هم رشد ۲۵۸ درصدی از خود نشان می‌دهد. علت رشد سه رقمی ‌ارزش تسهیلات ساخت پرداخت شده توسط بانک مسکن در ۴ ماه اول سال ۹۹ به رشد قابل توجه سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال جاری بر می‌گردد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

راز آسمان پایتخت

انتهای پیام

 

مرتبط با : بانک مسکن
ایده سبز
دادپویان
رایانه کمک
اوج آرام
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز