خانه های خالی متعلق به افراد حقیقی نیست!

ژیوار

در حالی که افزایش روز افزون اجاره خانه فشار کمرشکنی به مستاجران وارد کرده است رئیس اتحادیه مشاوران املاک در مورد خانه های خالی و تاثیر آن بر بازار اجاره می گوید: شما کسی را می‌شناسید خانه خود را خالی گذاشته باشد؟ لذا کاملاً مشخص است که این خانه‌ها مربوط به افراد حقیقی نیست.

به گزارش کاماپرس، هر چه از گرفتاری و سختی مستاجران در سالجاری بنویسیم و بگوئیم باز هم کم است. تب و تاب قیمت ها در بازار مسکن به شدت بالاست اما این اخبار مدتی به دلیل توجه به اخبار کرونا و بازارهای بورس و ارز از نظر رسانه ها دور مانده بود. افزایش قیمت خانه طبعا افزایش قیمت اجاره بها را به دنبال دارد در حالی که به نظر نمی رسد هیچ نسخه شفابخش زودبازدهی هم برای کاهش اجاره ها وجود داشته باشد.

گرچه شاید تصور کنیم مشاوران املاک از افزایش اجاره‌ها سود می برند اما رئیس این صنف خلاف آن را می گوید. مصطفی قلی‌خسروی، در این باره  به ایرناپلاس گفت: هر چقدر قیمت اجاره بالا می‌رود، کسادی بازارمان بیشتر می‌شود. ۳۶۰۰ نفر از اعضای مشاورین املاک مستأجرند و به دلیل تورم اکثراً می‌گویند امکان ادامه کار ندارند.

وی با اینکه رقمی به‌عنوان میزان رشد اجاره‌بها اعلام نکرد، اما گفت: رقم رشد از شاخص تورم نباید عبور کند و عبور هم نکرده است. راه‌حل کاهش قیمت، افزایش عرضه است و باید صنعت اجاره را فعال کنیم. ما صنعت اجاره نداریم، بلکه به همان شکل سنتی است.

بحث دیگری که ممکن است بتواند روی بازار اجاره تاثیر بگذارد وضع مالیات روی خانه های خالی است. قلی خسروی در این باره می گوید: درباره خانه خالی صحبت می‌شود. آیا شما کسی را می‌شناسید خانه خود را خالی گذاشته باشد؟ لذا کاملاً مشخص است که این خانه‌ها مربوط به افراد حقیقی نیست.

دریان سفر امید

به نظر می رسد منظور رئیس اتحادیه مشاوران املاک این باشد که خانه های خالی متعلق به شرکت ها و انبوه سازان است و افراد حقیقی خانه خود را در این بازار خالی از مستاجر نگه نمی دارند.

اتحادیه اجاره را 30 درصد افزایش داد ، موجران 50 درصد!

یک مشاور املاک نیز درباره وضعیت بازار اجاره امسال می گوید: صاحب‌خانه‌هایی رجوع می‌کنند که می‌خواهند گرفتاری‌های خود مانند کاهش قدرت خرید، قسط وام یا بیکاری فرزند خود را از راه همین اجاره‌منزل خود تسویه کنند، در حالی که طرف‌ مقابل هم اصلاً امکان پرداخت این اجاره‌ها را ندارد.

وی درباره کنترل دولت نیز گفت: سال گذشته اتحادیه مقرر کرد سقف افزایش اجاره‌بها ۳۰ درصد باشد، ولی وقتی ۳۰ درصد اعلام شود، حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهند.

انتهای پیام

نهال گشت
سبیت
تهران آهن
روکش مارال
آژانس هرمس 724
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز