حق سنوات بازنشستگان تامین اجتماعی چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی به بازنشستگان و مستمری بگیرانی که بیشتر از ۲۰ سال سابقه دارند، حق سنوات تعلق می‌گیرد.

به گزارش کاماپرس، بعد از متناسب سازی و افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰،‌حالا سوال بیشتر بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان این است که حق سنوات چگونه محاسبه می شود و آیا به همه بازنشستگان حق سنوات تعلق می گیرد؟

طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی همه بازنشستگانی که سابقه ای بیشتر از ۲۰ سال دارند ، حق سنوات دریافت می‌کند. مبلغ سنوات برای هرسال مازاد بر ۲۰ سال، ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود و هرسال این مبلغ به سال قبل اضافه می‌شود.

مثلا اگر بازنشسته‌ای ۳۰ سال سابقه داشته باشد، مازاد بر ۲۰سال، ۱۰ سال به ازای هر سال ۵۰۰ تومان برای او محاسبه می‌شود؛ یعنی سالی ۵۰۰۰ تومان. این ۵۰۰۰ تومان به سال قبل اضافه می‌شود، اما باید توجه داشت که حق سنوات از سال دوم بازنشستگی به افراد تعلق می‌گیرد.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

برای نمونه فردی که ۳۰ سال سابقه دارد و ۵ سال از بازنشستگی او می گذرد، با این فرمول از حق سنوات بهره‌مند می‌شود:
۳۰-۲۰=۱۰ سابقه مازاد بربیست سال
۱۰× ۵۰۰=۵۰۰۰ تومان حق سنوات یک سال
۵-۱= ۴ تعداد سالی که تعلق می گیرد
۴×۵۰۰۰=۲۰۰۰۰ میزان حق سنوات ماهانه در سال پنجم بازنشستگی

حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰

بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه در سال ۹۹، بعد از اعمال افزایش سالیانه و اجرای مرحله اول متناسب سازی، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت می‌کردند، اما در سال جدید با اعمال افزایش ۳۹ درصدی و اجرای مرحله دوم متناسب سازی حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۵ سال سابقه سال گذشته ۳ میلیون تومان دریافت می‌کردند که امسال به ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد رسید. البته این رقم ممکن است به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم برسد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.