جنگنده سوخو 57 روسیه در مصاف با اف 22 آمریکا برنده می شود؟

کارشناسان نشریه آمریکایی “The National Interest” ، توانمندی های جنگنده روسی Su-57 و F-22 آمریکایی را با یکدیگر مقایسه کردند و نتایج جالبی از این بررسی منتشر شده است.

به گزارش کاماپرس، مقامات ارشد نظامی روس پیش از این اعلام کرده اند كه  سوخو 57 جنگنده جدید نسل پنجمی است که تقریباً تمام الزامات عملکردی و اهداف تعیین شده خود را در طول دوره آزمایشی برآورده کرده است. اینکه این الزامات و پارامترهای مختلف عملیاتی تا چه میزان یا در چه حدی حاصل شده ، در حال حاضر به دلایل امنیتی تاحدود زیادی ناشناخته است.

این جنگنده رادارگریز دو موتوره ، که برای جنگیدن با F-22 آمریکایی طراحی شده است ، مجهز به پیکربندی ترکیبی از فناوری استلز(رادارگریز) ، به روز ترین رادار ، کانتورهای خاص و برجستگی های موجود در بال خود است.

سوخو 57 برای چشم غیر مسلح واقعا نامرئی به نظر می رسد ، با این حال به نظر می رسد هر دو لوله اگزوز موتور آن دارای طراحی محدبی است که یعنی برای رادارهای پیشرفته به صورت بالقوه قابل رویت هستند.

به گزارش رسانه های روسی استفاده از مواد کامپوزیت و فن آوری های پیشرفته ، بهبود آیرودینامیک و کاهش میزان حرارتی موتور ، باعث می شود تا تشعشعات رادیویی ، دید نوری و مادون قرمز آن به حداقل برسد. همه این ویژگی ها به طور قابل توجهی اثربخشی حجومی و جنگی هواپیماها را افزایش می دهد.

سوخو 57 نامرئی تر است یا اف 22؟

در مقایسه ، گازهای خروجی اگزوز F-22 به صورت افقی نسبت به Su-57 بسیار بدتر با بدنه”مخلوط” می شوند و میزان حرارت ایجاد شده پشت سر خود را بیشتر می کنند. در نتیجه جنگنده روسی می تواند از کاهش میزان حرارتی بسیار خوبی برخوردار باشد و همچنین یک شکل پنهان و نرم تر و پنهان در پشت خود دارد.

کارشناسان آمریکایی توجه خود را به این نکته جلب کردند که شکل Su-57 تا حدی قابل ردیابی است ، زیرا جنگنده های با سرعت بالا مانند Su-57 یا F-22 که برای جنگ های هوایی و از بین بردن موثر دشمنان طراحی شده اند و نه فقط مخفیکاری مانند بمب افکن های رادارگریز، به ویژه B-2 یا B-21.

تحلیلگران آمریكایی تأكید دارند كه Su-57 و F-22 از جمله جنگنده هایی هستند که به منظور استفاده از قابلیت استلز، مانور جنگندگی و مقابله با تهدیداتی طراحی شده اند كه در صورت شناسایی هواپیما بتوانند با آنها مقابله کنند. علاوه بر این ، Su-57 به احتمال زیاد شامل مواد کامپوزیت ، جذب کننده امواج رادار ، مانند F-35 و F-22 است.

به گزارش این نشریه کارشناسان آمریکایی معتقدند Su-57 می تواند به سرعت 2 ماخ برسد و مانند F-22 با فناوری Supercruise  کار کند و این به معنای توانایی پشتیبانی از سرعت های مافوق صوت است. به باور آنها Su-57 با 12 نقطه ضمیمه سلاح از جمله شش درگاه داخلی و شش درگاه خارجی طراحی شده است. این هواپیما دارای مخزن موشک های بزرگ از جمله موشک های ضد کشتی ، موشک های هوا به هوا و هوا به زمین و همچنین بمب های هدایت شونده است که مصاف با آن را برای هر پرنده متخاصمی بسیار دشوار می کند.

بیشتر بخوانید:

 

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

 

 

 

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 77
دوست نداشتم: 31
میانگین امتیازات: 2.48

36 دیدگاه در “جنگنده سوخو 57 روسیه در مصاف با اف 22 آمریکا برنده می شود؟

اگرایران هم بتواندسوخو57بخرددیگرکشورماامنترین کشورهامیشدای کاش مدیران نظامی بعدتحریم بتوانندسوخو57بخرندانشاالله

واقعا فکر میکنی روسیه، پیشرفته ترین جنگنده نسل پنج خودش و به کشور دیگه ای میفروشه؟ کدوم سلاح به درد بخور و از رده خارج نشده شون و ب ایران فروختن که بخواد این جنگنده فوق مدرن شون و بدن؟ اولا ک هنوز تولید انبوه نشده، هزینه هاش سرسام اوره و هنوز داره تست و آزمایش میشه، اصلا گیریم به تولید انبوه هم برسه، تا این جنگنده نسل پنج خدمت شو به روسیه تموم نکنه اون و نخواهد فروخت، میره برای کم کم ۲۵ سال بعد، که اون موقع در مقابل نسل ۶ های آمریکایی حرفی برای گفتن نداره، موشک های اس ۳۰۰ یادته؟ زمانی با هزار مصیبت اونا رو تحویل ایران داد که داشت مراحل پایانی تست اس ۴۰۰ و انجام میداد و با انداختن اس ۳۰۰ به فیمت گزاف به جمهوری اسلامی و چند کشور دیگه، تونست هزینه های ساخت اس ۴۰۰ و تامین کنه.ما بهترین خرید های جنگنده هامون همگی قبل از سال ۵۷ بوده، زمانی که ما اف ۱۴ تامکت افسانه ای و گرفتیم، هنوز که هنوز تو جهان فقط ایران و امریکا تامکت دارن، خرید ۸۰ فروند اف ۱۴ در اون زمان که انتخاب مستقیم خود شاه بود مثل این میمونه که ایران الان ۸۰ فروند اف ۲۲ رپتور بگیره.

اف 22 و اف 35 در میدان جنگ با موفقیت آزمایش شدن ولی سوخو 57 معلوم نیس چی بشه مخصوصا با مخفیکاریهایی که راجبش شده

شما دعا کن خودایران موفق باساختش شود
علم و دانش اگد به ستاره سریا آویخته باشد مردانی از ایران به ان دست پیدا میکنند

به نظر من صرفا خرید تسلیحات درههر حجمی واز هرکشوری امنیت کامل را ضمانت نمی کند بلکه درکنار تعامل با آن ها باید تااندازهای خودکفا بود.

سوخو ۵۷ یک جنگنده- بمب افکن راهبردی برای روسیه است و این مسئله به علاوه سیاست سلطه جویی این کشور بر ایران و منطقه و تلاش روسیه برای ضعیف نگهداشتن ایران باعث میشه که نه تنها سوخو ۵۷، بلکه هواپیما و تسلیحات و تجهیزات کارآمد دیگر هم در اختیار ایران گذاشته شود.

چرا اینقدر پورچونگی روسیه رو میکنید،چی به ایران میرسه،برای ما اب و نون میشه

رها کنید این توهمات را
1. روسیه پکفا را به نزدیکترین متحدانش هم نمی فروشد چه رسد به ایران
2. اگر هم بفروشد نصف توانایی نسخه اصلی را هم نخواهد داشت
3. روسیه اگر متحد ایران بود که به تحریم کاری نداشت
4. ایران در حال حاضر هواپیمای ملخ دار هم نمی تواند بسازد.
5. راه امنیت از سلاح نمی گدذرد بلکه از تعامل با دنیا می گذرد

روسیه هیچگاه همسایه خوبی برای ایران نبوده تاریخ گواه این حرف هست ما اگر سیاست عاقلانه و فقط منافع ایران را در نظر داشتیم روسیه و چین هر اشغالی را به ایران نمیفروختن.

آقا رضای غربی
شاید راه امنیت از داشتن تعامل با دنیا بگذرد، ولی تعامل داشتن بر اساس احترام متقابل، قطعا نیروی نظامی قدرتمندی رو می طلبد.
و الا میشه مثل تعامل آمریکا و عربستان
یا تعامل آمریکا و ژاپن(تجاوز به دختر ژاپنی و سپس قتل آن دختر در جزیره اوکیناوا توسط سربازان آمریکایی)

تو وقتی یه ماشین میخری نمیگی که من گاز نمی خوام فقط ترمز به من بده که یه کشور باید بعضی موقع ها گاز بده (مقابله کنه و هجومی باشه تا از حقش دفاع کنه) بعضی موقع ها ترمز کنه (تعامل کنه)

دیگه اف ۲۲ قدیمی شده .روسیه هنوز نتونسته این هواپیمارو وارد سازمانش کنه امریکا خیلی جلوتر از روسیه هست در صنایع هواپیمایی نظامی .اولین کشوری ک موشک ضد رادار رو ساخت امریکا بود اولین کشوری ک موشک ضد رادار جی پی اسی رو استفاده کرد امریکا بود موشکی ک هنوز روسیه ازش نداره .در کوچکترین سطح موشک فونیکس اف ۱۴ رو مقایسه کنید در زمان خودش

واقعیت اینه که تکنولوژی و پیشرفت خیلی به کشور کمک میکنه در امنیت باشه و اینجور هواپیماها هم خیلی موثر هستند ولی چیز مهمتر این وسایل نظامی اقتصاد قوی و بدون دوزی و غارت اموال کشور است و راحتی معیشتی مردم بله انهم نیاز هست ولی اقتصاد مهمتره

چرا این هواپیما را با F35 مقایسه نمی کنید
تا ببینیم عملکرد کدامشان بهتر است.

در جواب افشین
لازم به ذکر است اول اطلاعات نظامی خودتو بیشتر کن
اف 22 با اینکه یک دهه قبل از اف35 تولید شده، اما بسیار پیشرفته تر و تهاجمی تر از اف35 است.
از نظر این پارامترها:
1.برد جنگی
2.میزان حمل تسلیحات
3.سرعت
4.قدرت رادار
5.رادار گریزی
و موارد دیگه اف 35 اصلا قابل مقایسه با اف22 نیست
هر دو ساخت شرکت لاکهید مارتین آمریکاست.
در ساخت اف 22 هیچ کشور دیگری مشارکت نداره و کنگره آمریکا به وزارت دفاع اجازه صادرات به هیچ کشور دیگری هم نداد.حتی انگلیس و اسرائیل و ژاپن خواستند ولی کنگره نداد. به خاطر فناوری‌های پیشرفته ای که دست دیگران نیفتد.
اما در ساخت اف35 حتی ترکیه هم مشارکت داشت دقیق یادم نیست فک کنم قسمت‌هایی از کاکپیت جنگنده در ترکیه ساخته میشد
و به کشورهای ژاپن، کره، استرالیا، انگلیس، رژیم اشغالگر، آلمان و ترکیه و عربستان هم قرارداد بست.
و ادامه شو خودتون در اینترنت سرچ کنید

خرید سوخو یا هرچیز دیگر از روسیه امنیت ما رو در برابر اون تضعیف میکنه. روسیه به این ساده لوحی نیست که بیاد نمونه ضعیف تر در اختیار ایران بذاره. چون صفر تا صد برنامه نویسی های این تسلیحات مال روسیه هست، هر وقت بخواد خیلی راحت با جنگ الکترونیکی چه از هوا چه از زمین همه رو از کار میندازه. به خاطر همین هم هست که اصرار داره تحریم ها برداشته بشه. آمریکا یا اروپایی ها هم یه زمانی همین بلا رو سرمون میخواستن بیارن. اگه راه ما و اونا از هم جدا نمیشد الآن وضع عربستان رو داشتیم که با پاتریوت هم نمیتونه جلوی پهپاد های یمنی که هنوز ابتدایی هستن رو بگیره. الآن موازنه قدرت داره به سمت شرق به هم میخوره یه روزی میرسه که همین روسیه و چین از آمریکا هم بدتر میشن.
تنها راه تکیه به داخله همین.

کشوری که توانایی تولید پوشک ندارد باید به فکر خرید سوخو ۵۷ باشد.

پاچه خواری روسیه هیچ منافعی برای ما نداره .با وجود روسها در سوریه برادران ما زیر بمباران اسرائیل شهید می شوند .از روسیه و چین بگذرید آنها منافعشان در تحریم ایران هست .بودجه و امکانات نظامی آمریکا به تنهایی بیشتر از مجموع روسیه .چین .انگلیس .فرانسه.اسرائیل هست .اینقدر در توهم نباشید .ما نه اقتصاد داریم و نه صنعت .وجود ایران ستیزه جو به نفع امریکا و چین و روسیه هست آنها با ایران هراسی میلیارد ها دلار به کشورهای همسایه ما سلاح می فروشند .و چین بازار و صنعت ما را نابود کرده و روسها چهل ساله به بهانه نیروگاه هسته ای ما را می دوشند .عربستان و امارات بیابانگرد اقتصادشان و شهرهایشان کلی پیشرفت کرده و کره ای ها که زمانی برای کارگری به ایران می آمدند حالا به یکی از صنعتی ترین کشورها تبدیل شده .پس شما کی می خواهید معنی سیاست را بفهمید

با این سیاست داخلی وخارجی که مسئولان درپیش گرفتن اطمینان داشته باشین اولا اقتصاد کشور نابود شده وخواهد شد ثانیا ایران درزمینه تامین نیازهای تسلیحاتی قادر به تامین سلاح های پیشرفته نخواهد بود چون هیچ کشوری مخصوصا روسیه بخاطر منافع راهبردی خودش سلاح پیشرفته به ایران نخواهد داد ودرطول ۱۰ سال اخیر هم برای مردم وسردمداران این موضوع به اثبات رسیده ثالثا تحریم های شدیدتری براقتصاد ایران اعمال شده ومیشود تاجایی که مثل کشور ونزوءلا مردم به خاطر شدت فقر وبدبختی دست به مهاجرت به کشورهای همسایه خواند زد رابعا…قدرت نظامی هرکشوری د حمایت مردم کشور از نظام آن کشور وقدرت اقتصادی وتعامل وارتباط تنگاتنک با تمام کشورهای دنیا مخصوصا با آمریکا واروپا که نظام های سیاسی واقتصادی قوی دارند خلاصه میشود ونه اینکه همچون کره شمالی بصورت دیکتاتوری اداره میشود وتمام مردم درانزوا وسیستم حکومتی دیکتاتوری دارند

سلام شما دریای خزر ازروسیه بگیر سوخو پیشکش.یه تحقیق بکنید ببینید ایران سهمش از دریایی خزر چقد بود الان چقده.بعضیا میگن امنیت میاره!اخه امنیت میدونی توی چی خلاصه میشه امنیت یعنی شب بتونی با شکم سیر بخوابی وقتی مردم نون شب نداشته باشن ازگشنگی به جون هم میفتن با این همه گرونی مجبورمیشی به دزدی بیفتی به هرکاری دست میزنی تا بتونی زنده باشی.بهترنیس اول ما مردم در رفاه باشیم بعد به فکر استراتژیک باشیم.روسیه و چین الانم که میبینین یه ذره هوای جمهوری اسلامی دارن بخاطر امتیازای زیادی که دارن ازایران میگیرن.

تو فرق بین ثریا با سریا رو بلد نیستی چطوری بنویسی بعد میخوای بری ستاره شناسی

دوستان سلام . احتمال داره که بعد از برداشته شدن تحریم ها ما هم نسخه صادراتی پاکفا رو بخریم . اما خب ایران علاقه شدیدی به سوخو سی اس ام داره اما من امیدوارم بتونیم پاکفا رو هم بخریم البته اگه هم بخریم بیشتر از بیستا نمیخریم . به هر حال نیروی هوایی ما الان پیر و خستس مخصوصا تامکت ها که پیرند و خسته و بهتره با جنگنده ای مثل پاکفا جایگزینی بشه . راستش رپتور سطح مقطعش یک ده هزارم متر مربع هستش اما پاکفا از روبه رو یک دهم و از پشت یک متر مربع که باعث میشه زود تر شناسایی بشه اما خب زیاد طول نمی کشه که با اشعه فروسرخ رپتور رو شناسایی کنه یا بتونه موقعیتش را پیدا کنه و بعد دیگه بستگی به مهارت خلبان داره
امیدوارم ما هم پاکفا بخریم تا دیگه رپتور های آمریکایی نتونن تو منطقه عرض اندام کنن
یا علی

فکر نمیکنم سوخو ۵۷ جنس مالی باشه …. جنس روسی تعریفش رو نشنیدم از برو بچ

روسیه هیچگاه همپیمان خوبی برای ایران نبوده ونیست واین امر به خوبی در طول تاریخ اثبات شده از دوره فتحعلی شاه تا الان کشور ما تحت استعمار روس هاست بدین ترتیب تحویل جنگنده سوخوی ۵۷ پاکفا به ایران غیر ممکن به دو دلیل یکی اینکه نتنها این جنگنده گران ترین پروژه نظامی روس هاست بلکه روس حاظر
به در اختیار گذاشتن این حجم بزرگ از تکنولوژی در اختیار ایران نیست و دوم اینکه ایران به دلیل تکنولوژی محدود هوایی امکان استفاده و عملیاتی کردن این جنگنده رو نداره
و مسئله دیگه که تحویل این جنگنده رو به ایران غیر ممکن می کنه تحریم های تسلیحاتی ایران توسط سازمان ملل است با اینکه روسیه و چین گفته اند که در اواخر نوامبر ۲۰۲۰ تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران را وتو می کنند این امر به نظر غیر ممکن می رسد چون روس ها همیشه فکر منافع خویش بوده وزره ایی به شرافت اهمیت نمی دهند در ثانی روس ها اگر می خاستند به ایران جنگنده بفروشند همون سوخوی ۳۰ رو می فروختند این که دیگه پیشکش
قابل توجه کسانی پرسیدند

سلامی دوباره
دوست عزیز میدونی مشکل شما چیه ؟
اینه که بدون مطالعه و بدون اطلاعات کافی نظر میدی … اولا خود روس ها اعلام کردن بعد از سال 2020 نسخه صادراتی پاکفا آمادست برای فروش … دوماً اینکه پاکفا همچین زیاد هم تکنولوژی نیست ! بعد حدود بیست و خورده ای سال از رونمایی اولین نسل پنجمی دنیا یعنی رپتور بالاخره روس ها یه خودی نشون دادن ! سوماً بزار تا تحریم ها برداشته بشه بعد ببینیم روس ها سوخو سی میدن یا نه… شما وقتی هنوز تحریم ها هست چطوری میگی سوخو سی به ما ندادن ؟ در مورد ندادن پک فا به ایران باز هم تاکید میکنم شما اول تو دوتا سایت معتبر بخون بعد نظر بده … نسخه صادراتی هم آمادست …برای فروش …بعدشاً ما بعد از جنگ تحمیلی هم جنگنده های زیادی خریدیم مثل میگ 29 و … چطور تونستیم اونها رو بومی سازی کنیم ؟ بعد پاکفا رو نتونیم ؟
خواهشاً بی مدرک ، بی مطالعه و بی دلیل نظر ندید …
یاعلی

به اون دوست ناشناسمون توصیه میکنم یه بار جنگنده های موجود در کشورخون رو در سایت جنگاوران مطالعه کنند … تا بفهمن ما چه جنگنده های داشتیم … بومی سازی و مهندسی معکوس کردیم … و اینکه باز هم میگم نسخه صادراتی طبق گفته روس ها از سال ۲۰۲۰ آمادست …میتونید در سایت های مختلف بخونید …
یاعلی

سلام… اولا اینکه این حجم از علاقه وافر برای ارتباط با آمریکا و این حجم از دم زدن از بی شرفی و اعتمادی روس ها و سکوت در برابر جنایات ادامه دار آمریکا و غرب پر حق این ملت عجیبه. آمریکا حق داره هر کاری با ما بکنه تقصیر خودمونه ولی روسیه به خاطر دیر دادن اس ۳۰۰ بی شرفه ؟! دوست عزیز چهل درصد سهمتو از خزر برو از تو قبر فتحعلیشاه بردار . اگه ماه ۴۰ درصد سهممون رو ب روسیه دادیم چرا سهم خود روسیه از قزاقستان کمتره؟ البته رژیم حقوقی خزر هنوز به تایید پنج کشور نرسیده . بله روسیه و چین حاضرن به خاطر منافع خودشون مارو یا هر کشور دیگه ای رو و حتی همدگیه رو دور بزنن… این ویژگی طبیعی همه کشور هاست ولی ویژگی های غیر طبیعی آمریکاس ک مانع ارتباطش با ایران شده اگه غرب برای رابطه با ایران پیش شرط تعیین نکنه ما حاضریم رابطه اقتصادی داشته باشیم. روسیه و چین پیش شرط برای ما تعیین نمیکنند درسیاست های داخلی و خارجی ایران از حجاب اجباری و شورای نگهبان گرفته تا مسئله اسرائیل و حزب الله دخالت و تعیین تکلیف نمی کنند! پس روابط بهتری با این دو داریم… خدمت اون دوست عزیزم هم باید بگم زمان گذشت و دیدیم ک روسیه و چین به در خواست آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای منفی دادند و ثابت کردند هرچه هستند شرافت بیشتری از آمریکا دارند. عقب موندگی و زنگ زدگی و غرب زدگی ذهن برخی دوستان ضررش از تحریم برای اقتصاد کشور خطرناک تره همین تفکر باعث شده هنوز وابسته به نفت باشیم وگرنه اگر ما اقتصاد غیرنفتی داشتیم تحریم اینقدر روی ما تاثیر منفی نمی ذاشت. با صرفا تسلیم شدن و کرنش کردن کسی پیشرفت نمیکنه چرا مصر و افغانستان و عراق پیشرفت نمی کنند؟! چرا دوستان فکر میکنن با سر خم کردن به سوئیس و ژاپن تبدیل میشیم؟ با این علاقه وافر برخی ب نفت فروشی و التماس برای رفع تحریم جهت فروش چند بشکه نفت احتمال مصر و لیبی شدنمون بیشتره تا کره و ژاپن. دوستانی که مارو با کره شمالی مقایسه میکنن چرا مخالف سیاست های منطقه ای ایران هستید؟ دست کشیدن از این سیاست ها مارو به کره شمالی تبدیل میکنه و همین چند بازو امنیتی خودمون رو هم از دست میدیم. پیشرفت کشور و همین طور کم اثر شدن تحریم ها فقط از راه توجه به توان داخلی بخش غیر نفتی به خصوص توجه به شرکت های دانش بنیان میگذره رشد این شرکت ها در ایران که در همین ماجرای کرونا عصای دست ما بودن در این هشت سال تحریم سریع و اعجاب انگیز بوده . اقتصاد غیر نفتی به دلیل تنوع محصلات و روش های صادرات آنها اثرپذیری کمی در برابر تحریم داره.پیمان پولی دوجانبه و حذف دلار روش مناسبی برای کم اثر کردن تحریم های بانکیه اقدامی ک چین و روسیه و حتی ترکیه پیش گرفتن. سعی کنید ایقد مستعمره مآبانه نظر ندید . در مورد جنگنده هم نظر خاصی ندارم باید ببینیم چی میشه امید وارم ایران هرچه زودتر به تکنولوژی موتور توربوفن و رادار آرایه فازی و همین طور تجهیزات دور ایستا دست پیدا کنه . ورود شرکت های دانش بنیان به عرصه نظامی ایران منو خیلی امید وار کرده هم در عرصه نظامی هم اقتصاد غیر نفتی. شرکت های دانش بنیان غیر قابل تحریمن چون تنوع و جذابیت محصولاتشون بالاس عرضه کم ولی مشتری زیادی دارن برعکس نفت خام و میعانات گازی کما اینکه در دوران تحریم عجیب و غریب رشد کردند هم در تولید و هم صادرات ولی هنوز اول راهیم. موفق باشید به امید سرفرازی ایرانی عزت مند

به نظر من بعضی چیزها از جنگنده مهمتره. اول اقتصاد خوب. چون وقتی اقتصاد قوی باشه میشه هم سرمایه گذاری داخلی کرد و هم هواپیما خرید. ولی وقتی اقتصاد نباشه نه میشه چیزی خرید نه میشه سرمایه گذاری داخلی کرد که بشه ارتقاء درست و حسابی داد.
اگر به اندازه کافی سرمایه بود الان چندین شرکت داخلی داشتن همزمان روی صنعت گرانقیمت هوایی وقت میذاشتن. الان هستن ولی پول چون نیست آنچنان که لازمه کار نمیشه و این کافی نیست برای رسیدن به هدف. خرید هواپیما در تعداد بالا کارایی داره که اینم سرمایه و اقتصاد قوی میخواد.
مسئله دومی که از ابزار برای ما مهم تر هست داشتن تاکتیک های نظامی پیشرفته هست. که خیلی جای کار داره.
حالا شاید آمریکا فیلمش باشه و دروغ بگه ولی به هر حال در واقعیت دیده شده که با چندتا هلیکوپتر میره داخل یک کشور دیگه عملیات موفق انجام میده میاد. یا خیلی به ندرت کشته میده در جنگ های زمینی.
ولی تصاویر جنگ های سوریه یا عراق را که نگاه می کنی سربازهاشون مثل عصر هجر میپرن وسط کوچه رگبار میزنن بر می گردن تا آخرش یک تیر بخورن و تمام. تاکتیک درست و حسابی ندارن.
تاکتیک های نظامی میتونه حتی هواپیماهای دشمن رو کم کارامد یا ناکارامد کنه.
بعد از داشتن سرمایه و دانش در تاکتیک های جنگی در سطح ابرقدرتها تازه میشه به هواپیما خریدن فکر کرد.
مثلا امارات بیاد الان ۳۰ تا اف ۳۵ بخره بازم چون نه تاکتیک درست و حسابی داره نه دانش کافی تو جنگ به سرعت هواپیماهاش رو از دست میده. چون داشتن صرفا هواپیما کافی نیست….
به هر حال هواپیما نیاز داریم بخریم به شرطی روی اقتصادمون خیلی کار کنیم.
این نظر شخصی من هست.

سلام خدمت دوستان هنوز مادر رو دست اف 22 نیاورده اف 35 در مقابلش اسباب بازیه سوخو 57 که دیگه الک دلکه اف 22 از خودش امواج صادر میکنه که مثل آفتاب پرست خودشه شبیح محیط میکنه و پنهان میشه حالا تو برو هی تبلیغ هواپیمای کوثر بکن که به درد شهربازی میخوره خخهههه

سلام علیکم دوست عزیز . خوبی ؟ این حجم از علاقه به تسلیحات آمریکایی واقعا جای تأسف داره … معلومه شما حتی وعده خدا هم قبول نداری که می‌فرماید همیشه حق بر باطل پیروز است … رپتور و لایتنینگ ۲ آمریکایی ، شکارش برای ما هیچ کاری نداره … شناسایی اف۳۵ آمریکایی همین چند وقتی پیش گواه بر این مدعا ست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *