تصویب یارانه 120 هزار تومانی کالای اساسی در مجلس/ دولت مخالف است

با تصویب مجلس دولت موظف شد منابع لازم برای پرداخت یارانه 120هزار تومانی خرید کالای اساسی برای هر یک از افراد سه دهک اول و یارانه 60 هزار تومانی برای هر یک از افراد سایر دهک‌ها را تامین کند.

به گزارش کاماپرس، یارانه تامین کالای اساسی که از حدود یک ماه و نیم گذشته بحث پرداخت آن مطرح شده با تصویب کلیات آن یک گام بلند به سوی اجرایی شدن برداشت و به نظر می رسد از آبان ماه شاهد اضافه شدن یارانه جدیدی به یارانه 45 هزار و 500 تومانی و یارانه معیشتی اقشار کم درآمد باشیم.

سومین یارانه دولتی در حالی به اجرا نزدیک تر شد که دولت مخالفت خود را با این طرح پنهان نمی کند.

روزنامه ایران در گزارش امروز خود با عنوان 30 هزار میلیارد تومان هزینه جدید روی دست دولت به این موضوع پرداخته و نوشته است:  بر‌اساس طرح مجلس، دولت موظف است تا پایان امسال، از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار 120هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول و مبلغ 60 هزار تومان برای هر یک از افراد سایر دهک‌ها، به‌صورت ماهانه اقدام نماید.

اجرای طرحی که برای آن پولی وجود ندارد!

پیشتر سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این طرح اعلام کرده بود که طرح تأمین کالاهای اساسی دارای ابهام است، «چراکه محل تأمین منابع درآمدی و مکانیسم اجرای آن روشن و مشخص نیست.» اما امروز نمایندگان مجلس جزئیات منابع این طرح را هم تعیین و تصویب کردند. مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه‌ وبودجه کشور نیز معتقد است «اجرای این طرح ممکن نیست چون پولی وجود ندارد. ما در هزینه‌ها و مصارف حتی چوب‌به‌چوب هم نیستیم و این طرح هزینه مضاعفی را تحمیل می‌کند.»

اخبار مهم مرتبط را بخوانید:

کوپن کالایی موجب رانت می شود

مرتضی عزتی استاد اقتصاد دانشگاه نیز در نقد این طرح در روزنامه ایران نوشته است: کوپن کالایی، علاوه بر اینکه موجب کاهش کارایی درآمدها می‌شود موجب فساد و موجب به انحراف رفتن منابع و فعالیت افراد هم می‌شود. اول اینکه بعضی افراد ممکن است کالاهایی را که کوپنی توزیع می‌شود، نیاز نداشته باشند. اگر نیاز نداشته باشند مجبورند کالا را بگیرند و در بازار غیررسمی بفروشند. این عمل، بازار غیررسمی ایجاد می‌کند و عده‌ای ممکن است از این بازار سوءاستفاده کنند. در این فضا و دست به دست شدن کالا، کالاهای فاسد و غیراستاندارد هم به دست مردم می‌رسد.

اینکه عده‌ای در بازار غیررسمی فعالیت کنند برای اقتصاد زیان است و موجب بیراهه رفتن اقتصاد می‌شود. مهمتر اینکه اگر به قیمت 120 هزار تومان به فردی کالا داده شود، اگر آن فرد بخواهد آن را در بازار بفروشد در ازای فروش آن هیچ گاه 120 هزارتومان به فرد پرداخت نمی‌شود و کالا با قیمت کمتری از فرد خریداری می‌شود. این هم ناکارایی دیگر پرداخت یارانه کالایی است. علاوه بر آن توزیع کالاها، همیشه با رانت برای گروه یا برند خاصی همراه است. چون معمولاً کالاهایی خاص با برندهایی مشخص در یارانه کالایی توزیع می‌شود. اگر توزیع کالاها در فروشگاه‌های خاصی باشد بازهم رانت برای فروشگاه‌ها ایجاد می‌شود. اگر پول به حساب بانک‌های خاصی واریز شود رانت برای بانک ایجاد می‌شود. پس توزیع یارانه کالایی مشکلات زیادی برای اقتصاد ایجاد می‌کند. علاوه بر آن ممکن است عده‌ای تقلب کنند و تعداد خود را بیشتر نشان دهند یا عده‌ای در توزیع تقلب کنند. در هر صورت فضا برای فسادهای گسترده‌ای با این نوع توزیع یارانه، ایجاد می‌شود.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز ، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام