بورس فردای انتخابات 1400 مثبت می‌شود؟

بورس تهران روز بعد از انتخابات 1400 با مشخص شدن نام رئیس جمهور سیزدهم، سبزرنگ خواهد بود یا قرمز؟ پیش بینی واکنش بورس به فرد منتخب انتخابات می تواند فرصت سودآوری بزرگی در بازار ایجاد کرده و همچنین از زیان های فاحش سهامداران جلوگیری کند.

به گزارش کاماپرس، سرمایه گذاران و سهامداران بورس تهران با نگرانی نقطه نظرهای نامزدهای انتخابات در مورد بازار سرمایه و روند بازار را در روزهای منتهی به انتخابات 1400 زیر نظر دارند تا آینده بورس را بعد از انتخابات پیش بینی کنند.

این پیش بینی اگر درست از آب دربیاید می تواند به خرید سهام های آینده دار منتهی شود و سود فراوانی به دنبال داشته باشد و صد البته اگر نادرست باشد زیان های کمرشکنی در انتظار سهامداری خواهد بود که نتیجه انتخابات و واکنش بازار به رئیس جمهور بعدی را اشتباه پیش بینی کرده باشد.

از دیدگاه سهامداران بورس، تفکرات اقتصادی رئیس‌ جمهور جدید و تیم اقتصادی وی ، بازار سهام را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد اما آنچه بیش از طرز تفکر اقتصادی فرد منتخب در انتخابات بر بورس اثر می گذارد، بینش سیاسی وی در زمینه مسائل مهمی مثل تحریم است که می‌تواند آثار شدیدی بر قیمت دلار و در نتیجه بازار بورس داشته باشد.

اخبار مهم و مرتبط را بخوانید:

پیروزی نامزدهای اصولگرا چه اثری در بورس دارد؟

روزنامه همشهری در گزارشی به ارزیابی دیدگاه های نامزدهای دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب راجع به بورس پرداخته و در بخشی از این گزارش نوشته است؛ نامزدهای اصولگرا در دیدگاه های خود به افزایش ارزش پول ملی توجه فراوانی نشان می‌دهند. به این معنا که همه نامزد‌هایی که در این دسته طبقه‌بندی می‌شوند بر این باورند که ارزش پول ملی باید تقویت شود و این به‌معنای کاهش ارزش دلار است.

بنابراین درصورتی که این جناح سیاسی در ایران به قدرت برسد می‌توان انتظار داشت که سیاست‌های پر قدرتی برای سرکوب قیمت دلار و حتی چندنرخی شدن قیمت ارز به‌کار گرفته شود. این موضوع درصورت آزاد‌سازی‌ منابع ارزی ایران در کشور‌های دیگر با احیای برجام، اثرات عمیق‌تری خواهد داشت، چراکه آزاد‌سازی‌ این منابع که برخی برآورد‌ها ارزش آن را 107میلیارد دلار نشان می‌دهد یک ابزار پرقدرت را در اختیار رئیس‌جمهور بعدی قرار می‌دهد که قیمت ارز را سرکوب کند و می‌توان انتظار داشت حتی قیمت دلار در کوتاه‌مدت به زیر مرز20هزار تومان هم برسد و این موضوع زمینه‌های نزول عمیق شاخص بورس را فراهم کند.

پیروزی همتی چه واکنشی در بورس ایجاد می کند؟

همشهری در ادامه گزارش خود به بررسی دیدگاه های نامزد اصلاح طلبان در انتخابات پرداخته و به این جمع بندی رسیده است که سوابق مدیریتی رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی نشان می‌دهد که او قائل به اجرای سیاست ارزی شناور مدیریت شده و بازارگردانی بازار ارز است.

در دوره همتی برای نخستین‌بار روند قیمت دلار آزادی عمل بیشتری پیدا کرد. اگرچه این موضوع عمدتا ناشی از ناترازی ارزی ایران در دوران تحریم بود اما به‌نظر نمی‌رسد درصورت پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری تجارب به‌دست آمده در دوره‌ای که ایران با کمبود شدید منابع ارزی مواجه بود فراموش شود. از این منظر می‌تواند انتظار داشت که قیمت ارز کمتر سرکوب شود و این خود می‌تواند یک محرک مهم برای رشد شاخص‌های بورس باشد.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *