بازنشستگی با 25 سال سابقه و 30 روز حقوق ؛ طرح مجلس اشتغالزا است یا بحران زا؟

طرح کاهش سن بازنشستگی به 25 سال برای آقایان و 20 سال برای خانم ها که توسط مجلس ارائه شده طرفداران زیادی در میان اقشار جوان دارد چرا که به باور آنها این طرح برای جوانان فرصت اشتغال فراهم می کند اما کارشناسان درباره پیامدهای تصویب این طرح هشدارهایی مطرح کرده اند.

به گزارش کاماپرس، بیکاری معضلی است که بسیاری از خانوارهای کشور با آن دست به گریبان هستند. این معضل با تنگ تر شدن دایره تحریم ها و شیوع کرونا به نقطه بحران رسیده و کمتر خانواده ای را می توان یافت که جوان بیکار در آن نباشد.

بسیاری از این جوانان از تحصیلات دانشگاهی نیز برخوردارند و انتظار اشتغال در بخش دولتی آنها را به آزمون های استخدامی می کشاند اما ظرفیت اشتغال دولت نیز به هیچ عنوان جوابگوی خیل انبوه بیکاران تحصیل کرده نیست.

طرح مجلس درباره بازنشستگی پیش از موعد چیست؟

مجلس به منظور ایجاد تحولی در حوزه اشتغال طرحی ارائه کرده که کلیات آن از تصویب کمیسیون اجتماعی گذشته است. بر اساس این طرح سن بازنشستگی آقایان به 25 سال و سن بازنشستگی خانم ها به 20 سال کاهش می یابد و واجدان شرایط می توانند با این سابقه و 30 روز حقوق بازنشسته شوند.

تدوین کنندگان این طرح بر این باورند که اجرایی شدن آن می تواند چرخه اشتغال را تحرک ببخشد و جوانان فراوانی را جایگزین افراد پا به سن گذاشته در بخش دولتی کند. با این حال برخی کارشناسان اقتصادی از جمله سعید لیلاز در مورد پیامدهای زیان بار تصویب نهایی و اجرای این طرح هشدار می دهند.

این استاد اقتصاد دانشگاه، طرح بازنشستگی پیش از موعد در اشتغال‌زایی  موثر نمی داند و معتقد است اشتغال مولد و صحیح با سرمایه‌گذاری و بهره‌وری ایجاد می شود و نه ‌فقط با تغییر و بازی کردن با قوانین.

بازنشستگی پیش از موعد سفره بازنشستگان را کوچک تر می کند

لیلاز در توضیح پیامدهای این طرح به روزنامه شرق گفته است؛ اگر کاهش سن بازنشستگی اجرائی شود، درواقع، تأیید کرده‌ایم که دامنه پرداخت حقوق‌های ماهانه، تعداد بیشتری از بازنشستگان، کارمندان و کارگران را شامل شود و نتیجه چنین وضعیتی، جز کاهش قدرت خرید آنان و کوچک‌کردن سفره‌شان، خروجی دیگری نخواهد داشت و درواقع، به فقر بازنشستگان، کارمندان و کارگران دامن می‌زنیم.

این کارشناس اقتصادی با ذکر مثالی منظور خود را این چنین تشریح کرده است: اگر در خانواده‌ای، یک پدر پنج فرزند داشته باشد و تعداد فرزندانش به 10 نفر افزایش یابد، اما درآمدش ثابت بماند، سرانه دریافتی فرزندان، خواه‌ناخواه نصف می‌شود.

لیلاز افزود: با توجه به اینکه در 15 سال اخیر نرخ بی‌کاری ثابت و نرخ سرمایه‌گذاری و یا رشد بهره‌وری نداشته‌ایم، با افزایش چندصد هزارنفری شاغلان، آن‌هم بدون افزایش دستمزد کل، قدرت خرید کارکنان و کارگران کاهش یافته است. بنابراین، اشتغال مدنظر در طرح «بازنشستگی پیش از موعد»، حتی اگر محقق شود، از جنس اشتغال مولد نیست و قادر به افزایش قدرت خرید بازنشستگان نخواهد بود.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

 

 

 

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 21
دوست نداشتم: 6
میانگین امتیازات: 3.5

23 دیدگاه در “بازنشستگی با 25 سال سابقه و 30 روز حقوق ؛ طرح مجلس اشتغالزا است یا بحران زا؟

آقا یاخانم لیلازاصلابه فکر جوانان تحصلکرده وبیکارکه سن اشتغال وازدواج شان میگذردبه نان روز شان معطلندفکری کرده اید؟چرابه کاهش قدرت بازنشستگان پیش موعد فکرمیکندولی جوانان بد بخت بیکار افسرده از همه جا بریده هیچ فکر نمیکنیدآیا نابودکردن نسل جوان بهتر است یا کمی کاهش قدرت خریدبازنشسته پیش از موعد؟اینهارا باهم مقایسه کنیدبدن این حرف را بزنیدبه نظر من حرکت مجلس حرکت خوبیست اگر عملی شود؟این کار کنان بیش 30سال خدمت را که در خیلی ازادارات وشرکتهاهستندوهرکدامشان به اندازه 4،5نفر جوان حقوق میگیرنددرخانه های خودشان بنشانندتازمینه برای اشتغال جوان مهیا شود.

این قانون جدید بازنشستگی به نظرم باید اختیاری باشه نه اجباری. دیگه این مشکل کوچیک شدن سفره هم نداریم اتفاقا طرح خوبیه.

برادر من خودتان آنانی که بازنشسته میکنید دوباره سر کار می آورید چرا مردم را گول میزنید مگر ما بالا نصبت همه هر هستیم آنکس که بازنشسته شد رفت دیگر جای در ادارات و شرکتهای دولتی و خصوصی ندارد قانونش با شماست شما پدر مردم را دراوردید چه میخواهید آقا یک نفر میخواهد ۲۵سال از خدمت کناره گیری کند همان اندازه که بیمه داده حقوق میگیرد این چه داستانی است این چه زنجیری است به دست و پای مردم زده آید فکر آخرت باشید سن عمر نگاه کنید سر قبرستانها بروید همه ۶۰ یا ۶۵یا ۴۵ بگذارید دردمندان مردم را کنترل کنند نه شمایی که تا خرخره دیگر جا نداری و نظری میدهی که ۴۰سال پیش این طرح را در دستور کار. چه می‌کنی مردم را به ذلالت و بدبختی رساندید نظر بی ربط ندهید بگذارید هر کس به میل خودش در برابر حق بیمه ای که داده بازنشسته بشود به هیچ کس ربطی ندارد . دنبال واقعیت باشید ته این که نان من با این کار قاپیده میشود شما نان را از روی سفرهای مردم غاپیدید ولی مردمان ابرو دار حرفی نزدند مرد باش این متن در تمام سایتها پخش شود

طرح مجلس صدرصداشتغالزاست ونه بحرانزا آنهاکه میگن بحرانزاست قطعاترس ازمنافع خوشان دارند.

طرح بسیار خوب و عالی هست و اگر اجرا بشه واقعا تحول بزرگی در کاهش بیکاری اتفاق خواهد افتاد
در جواب کارشناس اقای لیلاز که مثالی که زدن برای نسل های دهه 30 و 40 صدق میکنه که 5 یا 10 تا بچه داشتن
الان سن بازنشستگی مربوط به دهه 50 و 60 که حداکثر 3 فرزند ممکنه داشته باشن پس تاثیری بر کوچک شدن سفره بازنشسته ها ندارد.
باتشکر از مجلس برای ارائه این طرح

این کار خوبی است که مجلس داره انجام میده و کار خوب دیگه مجلس که قراره انجام بده تصویب تغییر نکردن ساعت در بهار و تابستان است.

شاید هم سر کار میگذارند
وعده میدهند
وگرنه در عمل چیزی نیست
مگر اینکه نزدیک انتخابات یه چیزی سر هم کنند که اون هم معلوم نیست به کجا برسد
😁😁😁

سلام مجلس انقلابی طرح شما عالی است باتوجه به سال جهش تولید که حضرت آقا نامگزاری فرمودند جهش یعنی حرکت سریع که فقط بانیروی جوان وتحصیلکرده محقق میشود وگرنه به بنده پنجاه ساله دستوربده میخواهم انجام بدهم ولی توانایی ندارم درود برپیشنهاددهندگان این طرح انشااله باتصویب کلیاتش وابلاغ حاصلش را باآبادانی وشکوفایی میبینیدومخالفان هرکس هست ترسش برای خودش هست که باچنین اقداماتی یکروزی به سراغ خودشان خواهندرفت ومزایایی که اضافه برسازمان میگرن وخبراز بیکاروعواقب بیکاری جوانان ندارن راقطع میکنن این مجلس دردآشنادزدبگیراست وفرمانبرواطاعت ازرهنمودرهبری راسرلوحه قرارداده وانشااله موفق وپیروز وسربلندپیش ملت هستند

این مجلس از روز روی کارد آمدن یا دنبال سنگ اندازی برای دولت یا تصویب طرحهایی بر خلاف مصالح کشور است

آقا یا خان لیاز شما اولا به فکر کسی نیستین
اون کارمندی که با 30کار بازنشسته میشه مشکلی براش پیش نمیاد هیچ ختازه شاید خیل یهم راضی باشه
ولی در عوض چقد جوان بیکار میتونن صاحب کار بشن تشکیل خانواده بدن و بچه دار بشن و اینده این کشور که پیر سالی مردم هست حل بشه
ولی نتاسفانه تو از اون دسته هایی هستی که دنبال نابودی این کشوری نه چیز دیگه
من خودمدم کارمندم و حاظرم زود تر باز نشسته بشم تا امثال برادرم که جوان هستن بیکار به نون ونوایی برسن
امید به زندگی بگیرن

هر چند این طرح خوب است با کمی اصلاح در سن طرح ایده آلی میشه (خانم ها با 20 سال سابقه بلای 45 سال سن و آقایان با 25 سال سابقه بالای 55 سال سن) بدون تائید رئیس اداره باید لازم الاجرا باشد که جوانان تحصیلکرده بیکار باید جایگزین بشوند، ولی به برکت مسئولین بی کفایت متاسفانه این طرح تا مراحل دست و پا گیر رو طی کنه و به اجرا برسه شاید بیش از ده سال طول بکشد که تا آن زمان شاغلان با 30 سال بازنشسته و خیلی هاشون میمیرن و جوانان هم در آرزوی اشتغال پیر و ناامید میشن.

من متولد سال 1360 و یک معلم هستم که سال 78 در مرکز تربیت معلم تحصیل کرده ام و زمان تحصیلم هم جز سابقه ام می باشد. خودم احساس می کنم که هنوز جوانم و آماده ی کار. ولی با این قانون فقط 3سال تحصیلی دیگه باید کار کنم.ضمن اینکه خانم های هم دوره ایم سن بازنشستگیشون گذشته.آخه این چه قانونیه؟توی آلمان فرانسه سن بازنشستگی را بالا می برند و کلی اعتراض میشه. قبول کنید همان طور که بالابردن سن بازنشستگی خوب نیست، پایین آوردنش هم خوب نیست.

تو این کشور هر کسی پستی دارد تا نمیرد دست بردار نیست. طرف میخاد خودش سرکار برود ولی جوونش تو خونه بماند چون عادت کردن به این.اوضاع.
بیایید کمی به فکر آیندگان باشیم ودست جوونا را بگیریم.
این طرح واقعاً عالی هستش اگر تسویب بشه.

آقای لیلاز مثل اینکه شما در جریان اضاف شدن حقوق بازنشستگان نیستید کجا سفره شان کوچک میشود؟بگذارید این افراد پیر که مخصوصا خانمها باهزاردرد ومریضی خدا میداند به زور میروند سرکار وتحمل میکنند بروند استراحت کنند چند صباحی این جوانان بیچاره بیکار وپرانرژی راه آنها را ادامه دهند

بسیار تا بسیار طرح خوبی است انشالله که تصویب بشه افراد بیکار زودتر بتوانند سر کار بروند هر کسی به فکر مردم هست انشالله عاقبت بخیر بشه

سلام واقعا طرح بسیار خوبی است وخواهشا بخش نامه 50سال سن و20سال سابقه کار را برای معلولین جسمی وحرکتی هرچه زودترصادر کنند تا حق این عزیزان ضایع نشود باتشکر

بسیارطرح خوبی است من که الان 21سالسابقه دارم واقعا دیگر نمی توانم مثل گذشته کارکنم وباید یک جوان بیچاره بیکار جایگزین کنندتاهم بهره کاری بالا بره وهم مشکل جوانان حل بشود

به نظر بنده آقای لیلاز صورت مسأله را به جای اینکه بشینه حل کنه ،کلا حذف کرد تا خیال همه را راحت بکنه کلا عادت کردیم وقتی به موردی می رسیم که نیاز به بررسی زیاد داره سریع آنرا حذف می کنیم این همه جوانان جویای کار بیکار که عمدتاً فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهها هستند با مدارک فوق لیسانس و دکترا بیکار هستند با طرح بازنشستگی بیش از موعد بخشی از مشکلات جوانان مرتفع می گردد ،این طرح در برنامه پنج ساله هم بود رای آورد چطور الان مشکل دارد

جای تعجب است شورای نگهبان که متشکل از فقها وحقوق دانان اعلم می باشند سال 98 این طرح را مغایر با مصالح کشور ندانسته ،قبلا هم در دوره های قبلی این طرح توسط نمایندگان مجلس تصویب شده چطور این دوره مشکل داره کمی عجیبه ،با این همه بیکاری در جامع دولت و نمایندگان بایستی به خاطر جوانان بیکار هم شده ریسک آنرا بپذیرند ،بالاخره هر طرحی معایبی ومحاسنی دارد امیدوارم اصل مطلب که توسط 35 نماینده محترم مجلس برنامه ریزی شده در نهایت به تصویب مجلس برسه

خیلی هم طرح خوبی است و حتما اشتغالزا است و همه میدانیم که سن بالاتر کارایی و توانایی کمتر هست و نیروی جوان عملکرد و اثر بخشی بهتری در پیشبرد کارها دارند به فکر نیروی جوان و بیکار باشیم و مسئولان محترم لطفا حمایت کنند به فک مزایای چند روزه خودشان نباشند لطفا کمی هم کلان بیاندیشند..

این طرح مجلس اشتغالزاست و نه بحرانزا و 25 سال بازنشستگی طرح فوق العاده ایست اگر اجرائی بشه چون که بعد از 25 سال توان کاری و انگیزهای اکثر انسانها پایین میاد.

طرح خیلی خوبیه مخصوصا برای کشور ما امثال من زیاد هستن که شاید 30 تا 35 سال است که کار میکنن ولی به خاطر عدم نظارت صحیح سابقه بیمه کمی داشته باشن و طبیعیه که با این همه سال کارکردن و بالا رفتن سن توان کارهم پایین میاد و از نظر روحی هم خیلی روی فرد اثر میزاره میشه شرط سنی تا 50 سال براش گذاشت در بعضی کارها واقعا بیشتر از 50 سال سخته براش کارکردن و خوبیش اینه اجباری نیست کسی مایل باشه میتونه باز نشسته بشه و حتما فکر جیبش رو هم میکنه و تصمیم میگیره و جوانان با فکر نو و توانایی و روحیه بالا میتونن کار رو ادامه بدن ممنون از طرح خوب مجلس انشالله زود تر نتیجه بده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *