بازنشستگی با 25 سال سابقه و 30 روز حقوق ؛ طرح مجلس اشتغالزا است یا بحران زا؟

طرح کاهش سن بازنشستگی به 25 سال برای آقایان و 20 سال برای خانم ها که توسط مجلس ارائه شده طرفداران زیادی در میان اقشار جوان دارد چرا که به باور آنها این طرح برای جوانان فرصت اشتغال فراهم می کند اما کارشناسان درباره پیامدهای تصویب این طرح هشدارهایی مطرح کرده اند.

به گزارش کاماپرس، بیکاری معضلی است که بسیاری از خانوارهای کشور با آن دست به گریبان هستند. این معضل با تنگ تر شدن دایره تحریم ها و شیوع کرونا به نقطه بحران رسیده و کمتر خانواده ای را می توان یافت که جوان بیکار در آن نباشد.

بسیاری از این جوانان از تحصیلات دانشگاهی نیز برخوردارند و انتظار اشتغال در بخش دولتی آنها را به آزمون های استخدامی می کشاند اما ظرفیت اشتغال دولت نیز به هیچ عنوان جوابگوی خیل انبوه بیکاران تحصیل کرده نیست.

طرح مجلس درباره بازنشستگی پیش از موعد چیست؟

مجلس به منظور ایجاد تحولی در حوزه اشتغال طرحی ارائه کرده که کلیات آن از تصویب کمیسیون اجتماعی گذشته است. بر اساس این طرح سن بازنشستگی آقایان به 25 سال و سن بازنشستگی خانم ها به 20 سال کاهش می یابد و واجدان شرایط می توانند با این سابقه و 30 روز حقوق بازنشسته شوند.

تدوین کنندگان این طرح بر این باورند که اجرایی شدن آن می تواند چرخه اشتغال را تحرک ببخشد و جوانان فراوانی را جایگزین افراد پا به سن گذاشته در بخش دولتی کند. با این حال برخی کارشناسان اقتصادی از جمله سعید لیلاز در مورد پیامدهای زیان بار تصویب نهایی و اجرای این طرح هشدار می دهند.

این استاد اقتصاد دانشگاه، طرح بازنشستگی پیش از موعد در اشتغال‌زایی  موثر نمی داند و معتقد است اشتغال مولد و صحیح با سرمایه‌گذاری و بهره‌وری ایجاد می شود و نه ‌فقط با تغییر و بازی کردن با قوانین.

بازنشستگی پیش از موعد سفره بازنشستگان را کوچک تر می کند

لیلاز در توضیح پیامدهای این طرح به روزنامه شرق گفته است؛ اگر کاهش سن بازنشستگی اجرائی شود، درواقع، تأیید کرده‌ایم که دامنه پرداخت حقوق‌های ماهانه، تعداد بیشتری از بازنشستگان، کارمندان و کارگران را شامل شود و نتیجه چنین وضعیتی، جز کاهش قدرت خرید آنان و کوچک‌کردن سفره‌شان، خروجی دیگری نخواهد داشت و درواقع، به فقر بازنشستگان، کارمندان و کارگران دامن می‌زنیم.

این کارشناس اقتصادی با ذکر مثالی منظور خود را این چنین تشریح کرده است: اگر در خانواده‌ای، یک پدر پنج فرزند داشته باشد و تعداد فرزندانش به 10 نفر افزایش یابد، اما درآمدش ثابت بماند، سرانه دریافتی فرزندان، خواه‌ناخواه نصف می‌شود.

لیلاز افزود: با توجه به اینکه در 15 سال اخیر نرخ بی‌کاری ثابت و نرخ سرمایه‌گذاری و یا رشد بهره‌وری نداشته‌ایم، با افزایش چندصد هزارنفری شاغلان، آن‌هم بدون افزایش دستمزد کل، قدرت خرید کارکنان و کارگران کاهش یافته است. بنابراین، اشتغال مدنظر در طرح «بازنشستگی پیش از موعد»، حتی اگر محقق شود، از جنس اشتغال مولد نیست و قادر به افزایش قدرت خرید بازنشستگان نخواهد بود.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

40 دیدگاه برای “بازنشستگی با 25 سال سابقه و 30 روز حقوق ؛ طرح مجلس اشتغالزا است یا بحران زا؟

 1. احمد گفته:

  آقا یاخانم لیلازاصلابه فکر جوانان تحصلکرده وبیکارکه سن اشتغال وازدواج شان میگذردبه نان روز شان معطلندفکری کرده اید؟چرابه کاهش قدرت بازنشستگان پیش موعد فکرمیکندولی جوانان بد بخت بیکار افسرده از همه جا بریده هیچ فکر نمیکنیدآیا نابودکردن نسل جوان بهتر است یا کمی کاهش قدرت خریدبازنشسته پیش از موعد؟اینهارا باهم مقایسه کنیدبدن این حرف را بزنیدبه نظر من حرکت مجلس حرکت خوبیست اگر عملی شود؟این کار کنان بیش 30سال خدمت را که در خیلی ازادارات وشرکتهاهستندوهرکدامشان به اندازه 4،5نفر جوان حقوق میگیرنددرخانه های خودشان بنشانندتازمینه برای اشتغال جوان مهیا شود.

  • عباس گفته:

   واقعا فکر میکنی آقا یا خانم لیلاز نشسته و داره نوشته های شما رو میخونه؟؟؟
   درسته بیکاری جوانا زیاده ولی این نباید باعث این بشه که شما وقت بزاری و به مسئولی که اصلا نه تلویزیون نگاه میکنه و نه مطالب مارو میخونه پیام بزاری!!!
   از زندگیت بیشتر لذت ببر حتی در بیکاری بهتر از اینه که حرص مسئولی که دردت رو نمی دونه بخوری

 2. محمدامین گفته:

  این قانون جدید بازنشستگی به نظرم باید اختیاری باشه نه اجباری. دیگه این مشکل کوچیک شدن سفره هم نداریم اتفاقا طرح خوبیه.

  • بهنام گفته:

   برادر من خودتان آنانی که بازنشسته میکنید دوباره سر کار می آورید چرا مردم را گول میزنید مگر ما بالا نصبت همه هر هستیم آنکس که بازنشسته شد رفت دیگر جای در ادارات و شرکتهای دولتی و خصوصی ندارد قانونش با شماست شما پدر مردم را دراوردید چه میخواهید آقا یک نفر میخواهد ۲۵سال از خدمت کناره گیری کند همان اندازه که بیمه داده حقوق میگیرد این چه داستانی است این چه زنجیری است به دست و پای مردم زده آید فکر آخرت باشید سن عمر نگاه کنید سر قبرستانها بروید همه ۶۰ یا ۶۵یا ۴۵ بگذارید دردمندان مردم را کنترل کنند نه شمایی که تا خرخره دیگر جا نداری و نظری میدهی که ۴۰سال پیش این طرح را در دستور کار. چه می‌کنی مردم را به ذلالت و بدبختی رساندید نظر بی ربط ندهید بگذارید هر کس به میل خودش در برابر حق بیمه ای که داده بازنشسته بشود به هیچ کس ربطی ندارد . دنبال واقعیت باشید ته این که نان من با این کار قاپیده میشود شما نان را از روی سفرهای مردم غاپیدید ولی مردمان ابرو دار حرفی نزدند مرد باش این متن در تمام سایتها پخش شود

 3. بی نام گفته:

  طرح مجلس صدرصداشتغالزاست ونه بحرانزا آنهاکه میگن بحرانزاست قطعاترس ازمنافع خوشان دارند.

 4. عابدین گفته:

  طرح بسیار خوب و عالی هست و اگر اجرا بشه واقعا تحول بزرگی در کاهش بیکاری اتفاق خواهد افتاد
  در جواب کارشناس اقای لیلاز که مثالی که زدن برای نسل های دهه 30 و 40 صدق میکنه که 5 یا 10 تا بچه داشتن
  الان سن بازنشستگی مربوط به دهه 50 و 60 که حداکثر 3 فرزند ممکنه داشته باشن پس تاثیری بر کوچک شدن سفره بازنشسته ها ندارد.
  باتشکر از مجلس برای ارائه این طرح

 5. امید گفته:

  این کار خوبی است که مجلس داره انجام میده و کار خوب دیگه مجلس که قراره انجام بده تصویب تغییر نکردن ساعت در بهار و تابستان است.

 6. حمید گفته:

  شاید هم سر کار میگذارند
  وعده میدهند
  وگرنه در عمل چیزی نیست
  مگر اینکه نزدیک انتخابات یه چیزی سر هم کنند که اون هم معلوم نیست به کجا برسد
  😁😁😁

 7. بختیارمعینیان گفته:

  سلام مجلس انقلابی طرح شما عالی است باتوجه به سال جهش تولید که حضرت آقا نامگزاری فرمودند جهش یعنی حرکت سریع که فقط بانیروی جوان وتحصیلکرده محقق میشود وگرنه به بنده پنجاه ساله دستوربده میخواهم انجام بدهم ولی توانایی ندارم درود برپیشنهاددهندگان این طرح انشااله باتصویب کلیاتش وابلاغ حاصلش را باآبادانی وشکوفایی میبینیدومخالفان هرکس هست ترسش برای خودش هست که باچنین اقداماتی یکروزی به سراغ خودشان خواهندرفت ومزایایی که اضافه برسازمان میگرن وخبراز بیکاروعواقب بیکاری جوانان ندارن راقطع میکنن این مجلس دردآشنادزدبگیراست وفرمانبرواطاعت ازرهنمودرهبری راسرلوحه قرارداده وانشااله موفق وپیروز وسربلندپیش ملت هستند

 8. علی گفته:

  این مجلس از روز روی کارد آمدن یا دنبال سنگ اندازی برای دولت یا تصویب طرحهایی بر خلاف مصالح کشور است

 9. محمد گفته:

  آقا یا خان لیاز شما اولا به فکر کسی نیستین
  اون کارمندی که با 30کار بازنشسته میشه مشکلی براش پیش نمیاد هیچ ختازه شاید خیل یهم راضی باشه
  ولی در عوض چقد جوان بیکار میتونن صاحب کار بشن تشکیل خانواده بدن و بچه دار بشن و اینده این کشور که پیر سالی مردم هست حل بشه
  ولی نتاسفانه تو از اون دسته هایی هستی که دنبال نابودی این کشوری نه چیز دیگه
  من خودمدم کارمندم و حاظرم زود تر باز نشسته بشم تا امثال برادرم که جوان هستن بیکار به نون ونوایی برسن
  امید به زندگی بگیرن

 10. علی گفته:

  هر چند این طرح خوب است با کمی اصلاح در سن طرح ایده آلی میشه (خانم ها با 20 سال سابقه بلای 45 سال سن و آقایان با 25 سال سابقه بالای 55 سال سن) بدون تائید رئیس اداره باید لازم الاجرا باشد که جوانان تحصیلکرده بیکار باید جایگزین بشوند، ولی به برکت مسئولین بی کفایت متاسفانه این طرح تا مراحل دست و پا گیر رو طی کنه و به اجرا برسه شاید بیش از ده سال طول بکشد که تا آن زمان شاغلان با 30 سال بازنشسته و خیلی هاشون میمیرن و جوانان هم در آرزوی اشتغال پیر و ناامید میشن.

 11. معلم ریاضی گفته:

  من متولد سال 1360 و یک معلم هستم که سال 78 در مرکز تربیت معلم تحصیل کرده ام و زمان تحصیلم هم جز سابقه ام می باشد. خودم احساس می کنم که هنوز جوانم و آماده ی کار. ولی با این قانون فقط 3سال تحصیلی دیگه باید کار کنم.ضمن اینکه خانم های هم دوره ایم سن بازنشستگیشون گذشته.آخه این چه قانونیه؟توی آلمان فرانسه سن بازنشستگی را بالا می برند و کلی اعتراض میشه. قبول کنید همان طور که بالابردن سن بازنشستگی خوب نیست، پایین آوردنش هم خوب نیست.

  • مرتضی گفته:

   با سلام
   شما شرایط کار و مزایای اروپا رو با کشور خودمون مقایسه نکنید.در ضمن شما کار دارید اما متاسفانه میلیونها جوان تحصیل کرده در آرزوی کار می باشند.

 12. محمد گفته:

  تو این کشور هر کسی پستی دارد تا نمیرد دست بردار نیست. طرف میخاد خودش سرکار برود ولی جوونش تو خونه بماند چون عادت کردن به این.اوضاع.
  بیایید کمی به فکر آیندگان باشیم ودست جوونا را بگیریم.
  این طرح واقعاً عالی هستش اگر تسویب بشه.

 13. بی نام گفته:

  آقای لیلاز مثل اینکه شما در جریان اضاف شدن حقوق بازنشستگان نیستید کجا سفره شان کوچک میشود؟بگذارید این افراد پیر که مخصوصا خانمها باهزاردرد ومریضی خدا میداند به زور میروند سرکار وتحمل میکنند بروند استراحت کنند چند صباحی این جوانان بیچاره بیکار وپرانرژی راه آنها را ادامه دهند

 14. Javad گفته:

  بسیار تا بسیار طرح خوبی است انشالله که تصویب بشه افراد بیکار زودتر بتوانند سر کار بروند هر کسی به فکر مردم هست انشالله عاقبت بخیر بشه

 15. حمزه بازوند گفته:

  سلام واقعا طرح بسیار خوبی است وخواهشا بخش نامه 50سال سن و20سال سابقه کار را برای معلولین جسمی وحرکتی هرچه زودترصادر کنند تا حق این عزیزان ضایع نشود باتشکر

 16. علی یار بیرانوند گفته:

  بسیارطرح خوبی است من که الان 21سالسابقه دارم واقعا دیگر نمی توانم مثل گذشته کارکنم وباید یک جوان بیچاره بیکار جایگزین کنندتاهم بهره کاری بالا بره وهم مشکل جوانان حل بشود

 17. امیر علی گفته:

  به نظر بنده آقای لیلاز صورت مسأله را به جای اینکه بشینه حل کنه ،کلا حذف کرد تا خیال همه را راحت بکنه کلا عادت کردیم وقتی به موردی می رسیم که نیاز به بررسی زیاد داره سریع آنرا حذف می کنیم این همه جوانان جویای کار بیکار که عمدتاً فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهها هستند با مدارک فوق لیسانس و دکترا بیکار هستند با طرح بازنشستگی بیش از موعد بخشی از مشکلات جوانان مرتفع می گردد ،این طرح در برنامه پنج ساله هم بود رای آورد چطور الان مشکل دارد

 18. امیر حسین گفته:

  جای تعجب است شورای نگهبان که متشکل از فقها وحقوق دانان اعلم می باشند سال 98 این طرح را مغایر با مصالح کشور ندانسته ،قبلا هم در دوره های قبلی این طرح توسط نمایندگان مجلس تصویب شده چطور این دوره مشکل داره کمی عجیبه ،با این همه بیکاری در جامع دولت و نمایندگان بایستی به خاطر جوانان بیکار هم شده ریسک آنرا بپذیرند ،بالاخره هر طرحی معایبی ومحاسنی دارد امیدوارم اصل مطلب که توسط 35 نماینده محترم مجلس برنامه ریزی شده در نهایت به تصویب مجلس برسه

 19. مقدم گفته:

  خیلی هم طرح خوبی است و حتما اشتغالزا است و همه میدانیم که سن بالاتر کارایی و توانایی کمتر هست و نیروی جوان عملکرد و اثر بخشی بهتری در پیشبرد کارها دارند به فکر نیروی جوان و بیکار باشیم و مسئولان محترم لطفا حمایت کنند به فک مزایای چند روزه خودشان نباشند لطفا کمی هم کلان بیاندیشند..

 20. عبداله لازمی گفته:

  این طرح مجلس اشتغالزاست و نه بحرانزا و 25 سال بازنشستگی طرح فوق العاده ایست اگر اجرائی بشه چون که بعد از 25 سال توان کاری و انگیزهای اکثر انسانها پایین میاد.

 21. امید گفته:

  طرح خیلی خوبیه مخصوصا برای کشور ما امثال من زیاد هستن که شاید 30 تا 35 سال است که کار میکنن ولی به خاطر عدم نظارت صحیح سابقه بیمه کمی داشته باشن و طبیعیه که با این همه سال کارکردن و بالا رفتن سن توان کارهم پایین میاد و از نظر روحی هم خیلی روی فرد اثر میزاره میشه شرط سنی تا 50 سال براش گذاشت در بعضی کارها واقعا بیشتر از 50 سال سخته براش کارکردن و خوبیش اینه اجباری نیست کسی مایل باشه میتونه باز نشسته بشه و حتما فکر جیبش رو هم میکنه و تصمیم میگیره و جوانان با فکر نو و توانایی و روحیه بالا میتونن کار رو ادامه بدن ممنون از طرح خوب مجلس انشالله زود تر نتیجه بده

 22. علی اهوازی گفته:

  باسلام
  طرح فوق العاده ایست به شرطی که مثل سابق عده ای مصلحت اندیش وکوته نظر سنگ اندازی نکنند
  بنده خودم کارمندم ولی پسرم بیکاره حاظرم همین الان باهرحقوقی بازنششت بشم تاامثال پسرم که روزبروز عده شان درجامعه بیشترمیشه شاغل بشوند
  مگه ماچقدرمیخواهیم دراین دنیا زندگی کنیم که تاسنین پیری کارکنیم پس کی میخواهیم آرامش واستراحت کنیم اصلا درشرایط فعلی آدم مسن هیچ بازدهی هم برای سازمانش نداره

 23. علی اهوازی گفته:

  باسلام
  طرح فوق العاده ایست به شرطی که مثل سابق عده ای مصلحت اندیش وکوته نظر سنگ اندازی نکنند
  بنده خودم کارمندم ولی پسرم بیکاره حاظرم همین الان باهرحقوقی بازنششت بشم تاامثال پسرم که روزبروز عده شان درجامعه بیشترمیشه شاغل بشوند

 24. بهجت منش گفته:

  سلام ای کاش اساتید اقتصاد بجای اینکه بفکر کوچکی سفره ما پس از تحقق بازنشستگی کمتر از 30سال باشند بفکر حقی بودند که برای ما کارمندان مشاغل سخت وزیان آور پرستاران وفوریتهای پزشکی و…. ناحق کردند.
  ای کاش کمیسیون اجتماعی ونمایندگان محترم در این کمیسیونها که نگاهشان فقط اقتصادی هست نبود نگاهشان را تخصصی کنند ببینند که چگونه حق،ناحق شده کجاست اعمال سنوات ارفاقی 5ساله کجاست سنوات ارفاقی 2سال ونیم برای ما اورژانسی ها که در شغل سخت وزیان آور مشغولیم چرا شرط سنی گذاشته شده تادیگر نتوانیم از این حق که قانون برایمان دیده است استفاده کنیم کو کجاست قانون چرا نمایندگان محترم ملت بفکر احقاق حق ما نیستند واز ما دفاع نمی کنند چرا؟؟؟////؟؟؟؟؟ به امید روزی که این مجلس و نمایندگان محترم بخصوص اعضای کمیسیون بهداشت درمان در پی احقاق حقوق حقه ما کارکنان مشاغل سخت وزیان آور که دردانشگاهها مشغول بکار هستیم برآیند ما پرستاران واورژانس115 وفوریتهای پزشکی که شرط سنی مانع استفاده از سنوات ارفاقی شده است

 25. بهجت منش گفته:

  سلام به امید یاری وکمک نمایندگان مجلس واعضای محترم کمیسیون بهداشت درمان برای مشاغل سخت زیان آور پرستاران وفوریت های پزشکی 115 وحذف شرط سنی برای این مشاغل واحقاق حقوق ما بجهت استفاده از سنوات ارفاقی وبازنشستگی اختیاری بصورتیگه بطور یکسان برای همه محقق شود (بدون تایید کارفا)

 26. ناشناس گفته:

  بسمه تعالی
  اینجانب صمیمانه تشکر خود را از مجلس و دست اندر کاران طرح بازنشستگی زودتر از موعد تامین اجتماعی و دولت را دارم.
  چون خیل عظیمی از جوانان بیکار ، سرکار آماده و تشکیل خانواده داده و جلوی فقر فحشا و بیکاری گرفته شده .
  خواهشمندیم سریع این طرح اجرا نمائید.
  باتشکر

 27. مریم گفته:

  بنظر من خیلی طرح خوبیه. مشکل کار جوونا حل میشه و به دنبال اون ازدواج و تشکیل خانواده و ..
  هم سرو سامانی میگیره.ناامیدی هم کمتر میشه تو جامعه.

 28. پیمان گفته:

  سلام توروخدا برای کارگران بخش خصوصیم این طرح باشه تبعیض قایل نشین بزارین جوانان برن سرکار ماهم زود بازنشسته بشیم دیگه کشش نداریم نه اعصاب درست حسابی داریم نه پولی حداقل بزارین بازنشست بشیم بریم الان دیسک کمر ضعف اعصاب دارم با سیاتیک برایاینکه شغلم از دست ندم ‌سابقه ام کم نمیتونم بازنشست بشم اگر این طرح بزارین امید پیدا میکنم فقط داره تحمل میکنم باید شکم فرزن همسرم پر کنم تورو به ابوالفضل بدادم برسین یکی مثل من شاید بدتر ازمنم هست به این طرح احتیاج داره

 29. سعید کاظم گفته:

  با سلام اقای الیازی. شما میتوانید از طرح اختیاری استفاده کنید. بگذارید خود فرد انتخاب کنی. بذای این طرح بازنشستگی با 25 سال به بال 28 و 9 ماه سابقه. توان کار ندارم عمل باز قلب شده و دیابتی هستم. تمام بدنم کرخ میسوند توان کار را ندارم. با داشتن فرزند دانشجو. چکار کنم. باسن 54 سال

 30. پدر گفته:

  سلام خدمت عزیزان این بالا و پائین برای چه این پیچ خم کار برای چی هست مگر چقدر عمر میکنیم جنابان سالاری و بقیه که در حال حاظر بازنشسته هستید و ماهی بیست میلیون به حسابتان می آید کی گفته امید زندگی ۷۴ساله برادر عزیز یک سری به قبرستانها بزن همه تو سن شصت و شصت و پنج و پنجاه حتی چهل پنج فراوان دیده میشود . کمتر مردم را گول بزنید و دروغ بگوئید مگر قشر کارگر و کارمند برده هستند . دوره برده داری تمام شده انسان برده نیست ‌ . اگر واقعا میتوانید برای قشر زحمت کش که بیست و پنج و سی سال خدمت کردن زحمت کشیده دهها بیماری دارد در هر کاری در هر شغلی قدم بردارید مانع درست نکنید و راه را باز کنید چند صباحی مردم در کنار خانواده باشند . . هر کس بازنشست شد . در صورتی که مجددا شروع به کار کرد حقوق بازنشستگی او را قطع کنید . تعهد بگیرید ،،،، تا جوانها سکان اقتصاد و تجارت و سیاست و کار را با روحیه بهتر به عهده بگیرند . کمتر بهانه بگیرید . هر کس بازنشست شد هر سال که خدمت کرده به همان سالی که کار کرده حقوق دهید .. مردم را نا امید کردید . به تمام بنگاه ها دستگاها اعلام کنید از به کارگیری بازنشسته خودداری کنند . بازنشسته را تامین کنید که دو یا سه کار انجام ندهد . راهی درست و عقلانی انتخاب کنید . این بهانه های بچه گانه چیست .مگر دارید با مردمی کار میکنید که نفهمند یا با نسبت خر هستن . فقط آگاه باشید که گردن شما جایی گیر می‌کند و هر چه خودره آید از حلقوم شما بیرون می آید این سیاست های من منبت برای یک سازمان مالی خریت محظه . تامین اجتماعی به فکر صندوق خودش است . به هر حال هرکس طبق قانون که در سال ۹۹به مجلس ارائه شده قدم بردارید چون درخواست خیلی ها همین است . تامین اجتماعی یک عاقل ندارد . وقتی طبق قانون جدید با بیست پنج سال بدون شرط سنی این سازمان کسانی که دارای این امتیاز هستند بازنشست شدند در کنار آن از هر یک بازنشسته دو یا سه جوان وارد چرخه اقتصاد میشود و تامین اجتماعی بیشتر حق بیمه میگیرد . خواهشمند است بهانه های الکی و غیر علمی نگیرید چون مردم را نابود خواهید کرد . وسلام.

 31. دانیال کریمی گفته:

  خیلی طرح خوبیه اگه این طرح اجرا بشه فوق العادس هم واسه سن بالاها و هم جوان هایی که باعث میشوند بیکار نشوند

 32. حاتم گفته:

  سلام طرح خوبی است من که الان 25سال سابقه دارم دیگه کشش کارمثل قبل راندارم ازدولت خواهش میکنم بااین طرح موافقت کند زیرانیروی جوان وتازه نفس جایگزین میشود واغلب ماقراردادی هستیم وسنوات مارااخرسال پرداخت کرده اند اگر بازنشسته بشویم فقط حقوق دریافت میکنیم پس بارمالی کمی برای دولت داریم وپاداش اخرخدمت نداریم

 33. پدر گفته:

  در صورتی که این طرح اجرا نشود سازمان تامین اجتمایی به مشگل ….فرهنگی زیادی مواجه میشود و ناچار تجزیه میشود انحصار از این سازمان گرفته میشود .قوانین مدرن در حال حاظر برده داری را در این سازمان گسترش خواهد داد …در صورتی که 300 سال پیش برده داری ریشه کن شد ولی در ایران توسط تامین اجتمایی مدرن شده است طرح بازنشستگی پیش از موعد مزایایی دارد که در زمان رفسنجانی . خاتمی احمدی نژاد اجرا شد و با این کار عده زیادی جوان وارد عرصه تجارت و کار و تلاش و سیاست و غیره شدند. در حال حاظر هر خانواده یک جوان بیکار دارد اخر عاقبت این جونها چه خواهد شد.

 34. حمید رضا نوری گفته:

  سلام به نظر من که البته خودم شاغل در ادارات دولتی هستم طرح خوبی است چون :1-مقداری انگیزه کاری افرادی مثل من به دلائل مختلف پائین آمده 2-با حقوق من بعد 25سال،2نفر جدید استخدام می تونن حقوق بگیرن 3-فرصتی پیش میاد تا من هم از تجربیاتم در سایر جاها ومشاغل دیگه استفاده کنم واشتباهات گذشته ام رو دیگه تکرار نکنم . امیدوارم طرح زودتر اجرا بشه.

 35. علی گفته:

  سلام خیلی طرح خوبیه من الان ۲۷ سال کار کردم با ۴۷ سال سن دیگه توان کار کردن ندارم خدا خیرتون بده من دیگه بدرد کار نمیخورم یه جوان بیاد جای من که اشتغال ایجاد بشه.ممنون از مجلس به خاطر طرح خوبشون.

 36. جدیدی گفته:

  با سلام و احترام. طرح بازنشستگی با ۲۵ سال سابقه و سی روز حقوق که اخیرا در مجلس مطرح شد طرح بسیا خوبی است ،بااینکار علاوه بر باز شدن راه برای استخدام نیروهای جوان و رفع بیکاری ،جمع کثیری از کارمندان متقاضی ای موضوع هستند،برای کاهش بار مالی صندوقهای بازنشستگی و دولت هم میتوان کسور این ۵ سال ارفاقی را به صورت اقساط به عهده متقاضی گذاشت و با توجه به اختیاری بودن این طرح حرف آقای لیلاز صحیح نیست هرکس صلاح خود را بهتز میداند .با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *