9 نکته کلیدی که متقاضیان طرح مسکن ملی باید بدانند

ثبت نام طرح جهش تولید مسکن از روز چهارشنبه، 28 آبان‌ماه در سامانه ثمن آغاز شده است و به گفته معاون وزیر راه، متقاضیان فرصتی یک ماهه برای ثبت نام دارند.

کاماپرس در ادامه به نکاتی می‌پردازد که لازم است ثبت نام‌کنندگان طرح مسکن ملی بدانند؛

۱. این طرح شامل چه کسانی می‌شود؟ افرادی که فاقد مسکن هستند، افرادی که از 1384 تاکنون از تسهیلات دولتی مسکن استفاده نکرده‌اند و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند. نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی نظیر چک برگشتی و تسهیلات معوقه نیز از شرایط ثبت نام در این طرح است.

۲. افرادی که شرایط بند یک را دارند، باید پنج سال در شهر مورد نظرشان سکونت کرده باشند و متاهل یا سرپرست خانوار نیز باشند. سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان‌شهرها به سایر شهرهای کشور به یک سال کاهش می‌یابد.

۳. مجردها مشمول طرح نمی‌شوند؟ در حال حاضر، امکان ثبت نام در طرح ۴ میلیونی مسکن برای مردان مجرد وجود ندارد، اما مطابق طرح مسکن ملی، دختران و زنان مجرد بالای ۳۵ سال از آنجایی که به عنوان خودسرپرست و یا سرپرست خانوار تعریف می‌شوند می توانند در این طرح ثبت نام کنند. بر این اساس شرط تاهل همچنان برای مردان وجود دارد.

۴. مرحله اول ثبت نام غیرحضوری و از طریق سامانه ثمن است؛ در گام اول اطلاعات هویتی سرپرست خانوار یا متقاضی اخذ می‌شود و همچنین متقاضی باید اطلاعات افراد تحت قیومیت و تحت کنترل خود را درج کند؛ بعد از پالایش اولیه به متقاضی واجد شرایط بودن، ابلاغ می‌شود. سپس از وی خواسته می‌شود که به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها یا بنیاد مسکن مراجعه کند و مدارک سکونت در شهر مورد تقاضا را ارائه دهد.مرحله بعد نیز معرفی به بانک عامل و افتتاح حساب سپرده است و در نهایت متقاضی به پروژه‌های در حال احداث ارجاع داده می‌شود.

اخبار مرتبط را بخوانید:

۵. متقاضیانی که در طرح‌های قبلی مسکن از جمله طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند نیز مشمول مزایای این طرح خواهند شد؛ کسانی که در طرح‌های قبلی ثبت نام کرده‌اند، به مراحل قبلی خود ادامه می‌دهند و واحدهای خود را تحویل خواهند گرفت و نیازی به ثبت نام مجدد نیست.

۶. ماجرای تغییرات در «فرم ج» چیست؟ ساختمسکن به صورت متقاضی محور انجام خواهد شد و دولت قرار است محدودیت های مربوط به «فرم ج» را اصلاح کند، اما تا تغییر اصلاحات مربوط به فرم ج خانوارها، در این دور از ثبت‌نام هم شرایط مثل باقی طرح‌های حمایتی در دولت‌های پیش است. به گفته وزیر راه و شهرسازی نیاز به تغییراتی در فرم «ج» هست. اگر کسی پیشتر خانه داشته و اکنون ندارد و اگر کسی ازدواج نکرده اما قصد ازدواج دارد نیز باید بتواند از تسهیلات بهره‌مند شود.

۷. تحویل خانه‌ها چقدر طول می‌کشد؟ ساخت و تحویل۴ میلیون واحد مسکونی در طی چهار سال و در طول فعالیت دولت سیزدهم انجام خواهد شد. به ادعای قاسمی، وزیر راه و شهرسازی: اگر بخواهیم به برنامه زمانبندی که تحویل ۴ میلیون واحد مسکونی تا پایان دولت سیزدهم است برسیم، باید احداث دو میلیون واحد مسکونی را شروع کنیم، چون ساخت مسکن یک سال و نیم تا ۲ سال طول می‌کشد؛ حدود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی را در این طرح بخش خصوصی می‌سازد و حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی باید از سوی دولت ساخته شود.

۸. وام و اقساط مسکن چهار میلیونی چقدر است؟ هنوز جزئیات اقساط و نرخ سود تسهیلات خانه‌های طرح جهش تولید مسکن برای دهک‌های مختلف توسط بانک مرکزی اعلام نشده است، اما به گفته وزیر راه و شهرسازی رقم تسهیلات اعطاییدر شهرها ۴۵۰ میلیون تومان است که به سازندگان پرداخت می‌شود. همچنین وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که تلاش می‌کند حداکثر کمک را به دهک‌های یک تا سه داشته باشد. بر این اساس برای دهک‌های اول تا سوم، شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و مسکن روستایی حداکثر مساعدت دولت انجام می شود. این تسهیلات شامل زمین رایگان، کاهش نرخ سود تسهیلات، افزایش میزان وام نسبت به قیمت تمام شده، تخفیف یا معافیت از هزینه‌های خدمات مهندسی است.

۹. چه کسانی از شرط تاهل و سرپرستی خانوار مستثنی هستند؟ نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور و معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل 20 سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور بدون شرط تاهل و بدون شرط سرپرست خانوار بودن می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

2 دیدگاه برای “9 نکته کلیدی که متقاضیان طرح مسکن ملی باید بدانند

  1. رامین گفته:

    سلام
    من ثبت نام کردم و از مدارک مورد نیاز عکس گرفتم و بارگذاری شد اما من تایید نهایی ندیدم و کد ثبت نام برام ارسال نشده راهنمایی بفرمایید.

  2. ابراهیم گفته:

    سلام بنده به خاطر معلولیت تحت پوشش کمیته امداد هستم سال ۹۴ وام اوراق مسکن برای کسی گرفتم ولی خودم هیچ سود و منفعتی نبردم و کلا از بدو تولد هیچ وام دولتی استفاده نکرده و هیچ زمین یا واحدی تا حالا ب نامم نبوده آیا شانسی برا خانه دار شدن در طرح نهضت ملی مسکن را دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.