6 شرط جنجالی برای صدور حکم تخلیه ملک در سال 1400

تورهای مسافرتی لحظه آخر

مستاجران امسال هم می‌توانند مثل سال قبل خواستار تمدید اجاره ها شوند و صاحبخانه نیز نمی تواند اجبارا و با توسل به دادگاه آنها را وادار به تخلیه ملک کند اما اجرای این قانون شرایطی دارد.

به گزارش کاماپرس، امسال درست مثل سال گذشته قانون جنجالی تمدید خودکار قراردادهای اجاره اجرا می شود. به این صورت که مالکان نمی توانند برای بیرون کردن مستاجرشان حکم تخلیه بگیرند و هرطور شده باید با مستاجر کنار بیایند.

موضوعی که چالش بین مستاجرها و مالکان را در آستانه فصل جابه جایی ها بیشتر می کند. در این بین پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می گوید بعضی خانه ها از قانون تمدید خودکار قرارداد اجاره مستثنا هستند و مالک خانه با 6 شرط می‌تواند دستور ستاد ملی کرونا را اجرا نکند. در ادامه این 6 شرط را به روایت روزنامه هفت صبح بخوانید.

شرط اول؛ زمانی است که مالک می خواهد خانه اش را تخریب کند و به جای آن یک ساختمان دیگر بسازد. در چنین حالتی او می تواند با دریافت پروانه ساختمانی این مورد را ثابت کند و از مستاجرش بخواهد خانه را بعد از پایان قرارداد تخلیه کند.

شرط دوم؛ مربوط به بدحسابی مستاجر است. در صورتی که مستاجر تا یک ماه بعد از تمدید قرارداد، پول پیش را افزایش ندهد یا اجاره را به مالک پرداخت نکند، ستاد ملی مقابله با کرونا این حق را به مالک داده تا قرارداد را تمام کند و برای خانه اش حکم تخلیه بگیرد. چنین مالکی از تمدید خودکار یک ساله قرارداد اجاره معاف می شود.

راز آسمان پایتخت

شرط سوم؛ زمانی است که مالک خانه مشتری جدید برای واحد مسکونی پیدا کرده باشد و بخواهد سند خانه را به مالک دیگری منتقل کند. آنطور که اصلانی گفته، املاک مورد اجاره که قبلا یا در زمان تمدید قرارداد اجاره، به صورت قطعی و رسمی معامله شده باشند،از تمدید خودکار اجاره معاف می شوند. در این حالت مستاجر باید ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی خانه را تخلیه کند و کلید را به مالک جدید تحویل بدهد. البته اگر نتواند مالک جدید را به تمدید قرارداد اجاره راضی کند.

شرط جالبی که بستگی به امر خیر دارد!

شرط چهارم؛ بستگی به امر خیر دارد. مالک می تواند با اثبات این موضوع که خانه‌اش را برای شروع زندگی پسرش می‌خواهد، از مستاجر پس بگیرد. این مورد باید با تشخیص مراجع صالح انجام شود و مالک نمی تواند بدون سند و مدرک ادعا کند که قرار است پسر تازه دامادش در این خانه زندگی کند. توجه داشته باشید که این مورد صرفا برای فرزند ذکور در نظر گرفته شده و نمی توان خانه را برای زندگی دختر تازه عروس مالک تخلیه کرد.

شرط پنجم؛ به بحث مالی بین مالک و مستاجر مربوط می‌شود. اگر مستاجر قبول نکند که باید برای تمدید قرارداد رهن و اجاره بیشتری پرداخت کند، مجبور به تخلیه خواهد شد. البته میزان افزایش مبلغ اجاره باید مطابق تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا یعنی تا 25 درصد در تهران، تا20 درصد در کلانشهرها و تا 15 درصد در شهرهای کوچک باشد.

شرط ششم؛ مربوط به زمانی است که مستاجر در دوره قرارداد، به تعهدات خود عمل نکند و باعث تضییع حقوق مالک شود. این موضوع هم باید به تایید دادگاه برسد تا مالک بتواند برای خانه اش حکم تخلیه بگیرد.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

اوج آرام
ایده سبز
دادپویان
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

2 دیدگاه برای “6 شرط جنجالی برای صدور حکم تخلیه ملک در سال 1400

  1. کاگر گفته:

    هدف از این کار قانون این است که مردم را به جون هم بنداز نه اینکه بفکر مردم است از قانون مشخص است که پیچیده و دارای هدف خاص است یعنی هدفش اجرای قانون نیست ……………… خود قانون گذار هم مطلع است که این قانون خود نقض قانون است یکی این که مالک برای برای فردی که مستاجر است سند اسباط داشته باشد که این خودش. باعث تنش و گروکشی و درگیری لفظی و یا …… در جامعه میشود که هذینه قانونی دادگاهی دارد که احتمالا یکی از هدف های خاص این قانون همین کسب دارد از این طریق است

  2. نسرین گفته:

    به نطر من اینکار دولت باعث سواستفاده بعصی مستاجران نمک نشناس که صاحبخانه هایشان منزل را با قیمت خیلی پایین به انها اجاره داده است میشود و حق مالکیت را از بین برده و دولت به جای کنترل تورم از راههای مختلف دست در جیب عده ای مردم کرده و پول انها را به جیب عده ای دیگر می گدارد تا صدایشان در نیاید و این عمل با هیچ قانونی در دنیا قابل توجیه نیست نتیجه اش را بنده دیده ام که مستاجر به جای تشکر از اینکه منزلم را به قیمت کمتر از بازار به او اجاره داده بودم موقعی که 2 ماه مانده بود تا موعد اجاره تمام شود با کمال پررویی به من گفت از این به بعد صاحبخانه ها هیچ کاره هستند و هیچ غلطی نمی توانند بکنند نتیجه قوانین من در اوردی که باعث تعجب همگان در دنیا شده این است که می بینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز