5 موزه مشهور تهران که در تعطیلات عید باید ببینید

تعطیلات عید نوروز و کم شدن ترافیک در پایتخت فرصت مناسبی برای تهران گردی فراهم می‌کند. بر خلاف تصور عموم، تهران دارای تعداد زیادی موزه است که در بین شلوغی‌های شهر پنهان شده‌اند. موزه‌ها گزینه مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و سفر به زمان هستند و همیشه چیز حیرت‌انگیزی برای ارائه دارند.

کاماپرس در ادمه به معرفی پنج موزه دیدنی تهران می‌پردازد؛

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران اولین موزه رسمی در ایران است و از این نظر مادر سایر موزه‌ها محسوب می‌شود. این موزه شامل دو بخش ایران باستان و موزه هنر اسلامی است و بیش از 300 هزار شی از دوره‌های تاریخی مختلف در آن نگهداری می‌شود.

ایده ساخت این موزه را فردی به نام صنیع‌الدوله در دوران مشروطیت مطرح کرد ولی اجرای آن تا زمان احمد شاه و فردی به نام مرتضی خان ممتاز الممالک به تاخیر افتاد. آندره گدار معمار فرانسوی به کمک دو معمار ایرانی به نام مراد تبریزی و حاج عباسعلی معمارباشی در سال 1312 ساخت این موزه را آغاز کرد. موزه ملی ایران در میدان امام خمینی و ابتدای خیابان 30 تیر واقع شده است.

موزه سینما

بازدید از موزه سینما برای دوستداران سینما خالی از لطف نیست. این موزه با هدف حفظ و ثبت میراث سینما ایجاد شد و در ابتدا در سال 1377 در خیابان لاله‌زار ایجاد شد. بعد از چهار سال در سا ل 1381 به باغ فردوس در خیابان ولیعصر منتقل شد.

بسیاری از عکس‌ها، دوربین‌ها، اسناد، مدارک و تجهیزات قدیمی سینما و وسایل مربوط به پشت صحنه فیلم‌های بزرگ در آن نگهداری می‌شود. این موزه در باغ فردوس در خیابان ولیعصر و در نزدیکی میدان تجریش واقع شده است.

موزه زمان

موزه زمان یکی از عمارت‌های تاریخی تهران است که با نام تماشاگه زمان شناخته می‌شود. این بنا در دوران قاجار ساخته شده است. این عمارت به حسین خداداد تاجر دوران پهلوی تعلق داشت و عده‌ای هنوز این بنا را با نام خداداد می‌شناسند. این موزه از سال 1382 در آثار ملی ایران ثبت شد.

در این موزه ساعت‌های سوئیسی، انگلیسی و فرانسوی قدیمی مربوط به قرن هفدهم تا بیستم میلادی جمع‌آوری شده‌اند. معماری و گچبری بی‌نظیر این مکان شما را حیرت‌زده خواهد کرد. موزه زمان در در خیابان زعفرانیه نبش چهار راه پرزین بغدادی واقع شده است.

موزه آبگینه

یکی از بهترین موزه‌های تهران، موزه آبگینه است که سالانه دو میلیون بازدیدکننده دارد. موزه آبگینه به دستور احمد قوام اوایل دوران پهلوی ساخته شده است. مجموعه‌های بی‌نظیر از سفال و شیشه در این موزه جمع‌آوری شده‌اند. این موزه در خانه قوام السلطنه بر پا شده است.

این عمارت هشت ضلعی در زمین دو هزار متری ساخته شده است و در آن عناصر معماری قرن نوزدهم اروپا و معماری ایرانی دیده می‌شود. این موزه در خیابان 30 تیر و در میان یک باغ قاجاری واقع شده است.

موزه جهان نما

موزه جهان نما در گوشه جنوب غربی کاخ نیاوران واقع شده است و مهم‌ترین مجموعه فرهنگی کاخ نیاوران محسوب می‌شود. این موزه محل نگهداری آثار و اشیا هنری است که در دوران پهلوی خریداری شدند.  موزه جهان نما یکی از زیباترین موزه‌های تهران است و آثار و اشیایی از کشورهای مختلف را در خود جای داده است.

فرح پهلوی برای جمع‌آوری آثار در مکان مشخص، ساختمان غربی کاخ صاحبقرانیه را خریداری کرد و از آن برای نگهداری آثار استفاده کرد. بعد از انقلاب در سال 1383 این مجموعه با کاربری موزه بازگشایی شد. قدمت برخی از اشیا نگهداری‌شده در این مجموعه به 5 هزار سال هم می‌رسد.

 

نویسنده: شیرین غفاری

انتهای پیام

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *