5 عرضه اولیه پرسود بورس که سهامداران را غافلگیر کردند

عرضه اولیه های بورس تهران طی سال 99 عملکرد و سود متفاوتی داشتند اما 5 سهم از بین آنها بیشترین سود را به سهامداران خود هدیه کردند.

به گزارش کاماپرس، بررسی عملکرد و بازدهی سهام های عرضه اولیه ای می تواند مسیر سرمایه گذاری آتی در این سهام ها را تا حدودی روشن کند. ضمنا این بررسی می تواند انتظار سرمایه گذاران از سود عرضه های اولیه را با آنچه عملا اتفاق افتاده مقایسه کرده و ارزیابی واقع بینانه ای برای سرمایه گذاری های آینده به آنها بدهد.

روزنامه هفت صبح در گزارشی به قلم احمدرضا نجفی عرضه های اولیه سال 99 را زیر ذره بین برده و بازدهی آنها را بررسی کرده است. گزیده ای از این گزارش را در ادامه می خوانید.

1. گدنا؛ بازدهی 269 درصدی در 131 روز

کوچکترین عرضه اولیه امسال رکورد دار بیشترین بازدهی در ۶ ماه است . عرضه اولیه گدنا تنها ۵ هزار تومان ارزش داشت اما روند صعودی آن برای ۱۳۱ روز ادامه پیدا کرد و بازدهی عجیب ۶۹۲ درصدی در کارنامه گردنا به ثبت رسید. اتفاقی که باعث شد ارزش سهام پنج هزار تومانی به حدود ۴۳ هزار تومان برسد.

2. وپویا؛ بازدهی 326 درصدی در 54 روز

شرکت سرمایه گذاری پویا رتبه دوم بهترین بازدهی ارز اولیه در سال ۹۹ را در اختیار دارد و چهارم تیرماه هر کدام از مشارکت کنندگان این عرضه اولیه صاحب ۹۴ هزار تومان سهام و پویا شدند که این رقم بعد از ۵۴ روز تقریباً ۳۲۶ درصد رشد کرد و به ۴۰۰ هزار تومان رسید

3. شاروم؛ بازدهی 261 درصدی در 83 روز

شرکتهای تازه وارد بورس در سال ۹۹ رفته‌رفته کوچک تر میشدم چهارم عرضه اولیه ۱۰ هزار تومانی از یکی دیگر از این شرکتهای کوچک است که بعد از ۸۳ روز بازدهی ۲۶۱ درصدی برای سهامداران داشت و سرمایه کوچک آنها را به ۳۶ هزار تومان رساند.

4. رافزا؛بازدهی 258 درصدی در 242 روز

روند صعودی رافزا از روز عرضه اولیه ۲۴ تیرماه تا حالا متوقف نشده است. در این مدت رافزا حدود ۲۵۸ درصد بازدهی داشته که بخش عمده آن در هفته گذشته و زمانی است که قیمتش در یک روز دو برابر شد. مشارکت کنندگان عرضه اولیه رافزا موفق به خرید ۱۵ هزار تومان سهام شدند که حالا حدود پنجاه و چهار هزار تومان می ارزد.

5. پیزد؛ بازدهی 243 درصدی در 89 روز

لاستیک یزد ۳۱ اردیبهشت ماه به فرابورس آمد. در جریان عرضه اولیه سهام این شرکت‌ هر سهامدار صاحب ۵۶ هزار تومان سهام پیدا شد. روند صعودی پیزد تا ۸۹ روز ادامه پیدا کرد و در این مدت حدود ۲۴۳ درصد بازدهی نصیب هر کدام از سهامداران شد.

اخبار مهم بورس را بخوانید:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام
بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *