5 روش ساده و ارزان برای ضدآب کردن کابینت

کابینت ضد آب-کاماپرس
ژیوار

امروز اکثر کابینت‌های متداول مصرفی از ام‌دی‌اف ساخته می‌شوند؛ اما یکی از معایب ام‌دی‌اف این است که ضد آب نیست. بنابراین وجود آب و رطوبت در آشپزخانه‌ها می‌تواند از عمر مفید کابینت‌ها بکاهد. از همین رو بهتر است پیش از هر کاری با چندروش ساده کابینت‌های خود را ضدآب کنید.

کاماپرس در این گزارش 5 روش ضدآب کردن چوب ام‌دی‌اف را توضیح خواهد داد:

۱. روکش پی‌وی‌سی ضدآب برای کابینت

ورق ام‌دی‌اف به تنهایی نه ظاهر زیبایی دارد و نه ضد آب است؛ بنابراین با روکش‌های ضد آب پی‌وی‌سی و ملامینه می‌توان آن را کاور کرد. ام‌دی‌اف بعد از روکش شدن، تقریباً در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد، اما در صورت خرابی روکش، رطوبت به ام‌دی‌اف نفوذ کرده و باد می‌کند. روکش‌های پی‌وی‌سی در تعداد لایه‌های مختلف، ضخامت‌ها، رنگ‌ها و نقش‌های مختلف توليد می‌شوند. ضخامت روکش پی‌وی‌سی بين 0.2 تا 3 میلی‌متر است و قیمت آن بین 800 تا یک میلیون و 800 هزار تومان برای هرمترمربع در نوسان است.

بیشتر بخوانید:

۲. ورق ضد آب نانو برای کابینت

بهترین روش‌ برای ضد آب‌کردن ام‌دی‌اف، استفاده از ورق ضدآب نانو است. گفتنی است که برای برای ضد آب‌کردن کابینت از نانو پلی‌اتیلن و برای محافظت در برابر قارچ و باکتری از سنتزهای اکسید تیتانیوم استفاده می‌شود. نانو پلی‌اتیلن یک ماده پلیمری و مایع است. این ماده را بر روی ورقه‌ای ام‌دی‌اف می‌ریزند که به‌صورت یک لایه پلاستیکی نازک روی سطح آن قرار می‌گیرد. ام‌دی‌اف در این روش کاملاً ضد آب و در برابر رطوبت مقاوم می‌شود. از مزایای دیگر این پوشش این است که کابینت را در برابر خش، حرارت و سایش هم مقاوم می‌کند. نانو رزین آب‌گریز، ضدآب، براق‌کننده چوب هر لیتر 320 هزار تومان است.

دریان سفر امید

۳. اسپری ضدآب برای کابینت

با اسپری‌های ضد آب نانو، کابینت‌ها یا باقی ام‌دی‌اف‌هایی که در معرض رطوبت هستند را ضد آب کنید. برای این کار اول محل موردنظر را تمیز کنید و بعد اسپری ضد آب نانو را روی محل بزنید و صبر کنید تا خشک شود. اسپری ضد آب نانو سان با میانگین قیمتی 500 هزار تومان در بازار موجود است.

اسپری -کاماپرس

 

۴. آب‌بندی با ژل و کرم

آب‌بندی با ژل و کرم در کارگاه و موقع ساخت انجام می‌شود. کیفیت این نوع ضد آب‌کردن خیلی زیاد نیست، ولی بعد از آب‌بندی با این روش، دیگر نیازی به استفاده از چسب آکواریوم و … نیست. با این روش تمام برش‌های ام‌دی‌اف‌ را به ژل یا کرم آغشته می‌کنند و بعد از اینکه خشک شد، ام‌دی‌اف‌ها را در محل مورد نظر جای‌گذاری می‌کنند. یکی از محل‌های خیلی پرکاربرد، محل اتصال ام‌دی‌اف‌ها به ظرف‌شویی است بنابراین قبل از گذاشتن ظرف‌شویی روی کابینت، سطح برش خورده را ژل یا کرم می‌زنند و با این کار تمام درزها ضد آب می‌شوند. هر تیوپ از ژل چسب ضدآب به قیمت 289 هزار تومان قابل خریداری است.

۵. رنگ کردن کابینت ام‌دی‌اف‌

رنگ‌هایی در بازار وجود دارد که ضد آب هستند و با ایجاد یک‌لایه روی ام‌دی‌اف‌ باعث مقاومت در برابر رطوبت می‌شود. این کار باید در دو مرحله انجام شود؛ در اولین مرحله با استفاده از غلتک، سطح کابینت ام‌دی‌اف‌ را به پرایمر آغشته کنید و اجازه دهید تا خشک شود. در مرحله دوم، رنگ ضد آب را به همه قسمت‌های چوب ام‌دی‌اف‌ بزنید. برای کامل خشک‌شدن رنگ روی ام‌دی‌اف‌، حداقل سه روز زمان لازم است. بعد سه روز، ام‌دی‌اف‌ در برابر رطوبت مقاوم می‌شود. کابینت‌های پولیشی و ام‌دی‌اف‌ خام رنگ‌شده با پلی اورتان معمولا با این روش آب‌بندی می‌شوند. قیمت انواع رنگ ساختمانی بین 500 هزار تا 1 میلیون 300 هزار تومان در نوسان است.

رنگ کردن-کاماپرس

انتهای پیام

مرتبط با : آیچوبپارت تجارتکابینت بازار
نهال گشت
تهران آهن
سبیت
روکش مارال
آژانس هرمس 724
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز