5 راهکار خانگی برای از بین بردن لکه‌ های موکت

لکه روی موکت-کاماپرس
ژیوار

اگر شما هم بچه کوچکی دارید که مدام روی موکت غذا، روغن، شربت و یا حتی رنگ آبرنگ و… می‌‌ریزد یا خودتان نقاش هستید و روی موکت رنگ روغن می‌ریزید، دانستن روش‌های پاک کردن لکه‌های موکت برایتان مفید خواهد بود. اگر به هر دلیلی نمی‌دانید لکه روی موکت خانه یا محل کار را چطور باید از بین ببرید، خواندن این مطلب کمک‌تان می‌کند تا لکه‌ها را راحت‌تر پاک کنید.

کاماپرس در این گزارش بهترین‌ راه‌های از بین بردن لکه‌های مختلف از روی موکت را بررسی می‌کند.

تمیزکردن لکه چای یا قهوه از روی موکت

اولین کار برای از بین بردن لکه‌های چای و قهوه این است که ببینید جنس لکه‌ای که روی موکت شما ریخته است، از چیست. اگر شما هم عاشق قهوه و چای هستید و مدام با یک لیوان قهوه از این سو به آن سوی خانه می‌روید، احتمالا زیاد برایتان پیش آمده که چند قطره از لیوان قهوه شما روی موکت بریزد. بهترین ماده برای پاک کردن لکه قهوه و چای از روی موکت، ماءالشعیر است. چند قطره ماءالشعیر را روی یک دستمال مرطوب بریزید و برای چند دقیقه روی لکه قرار دهید تا لکه‌های کامل محو شوند.

تمیزکردن لکه لوازم آرایشی از روی موکت

از بین بردن لکه لوازم آرایشی مقداری سخت‌تر از بقیه مواد هستند؛ چراکه مواد تشکیل‌دهنده لوازم آرایشی اصولا دربرابر پاک شدن مقاوم هستند و طوری ساخته شده‌اند که چند ساعتی دوام داشته باشند. حتی بعضی از مواد آرایشی ضدآب و تعریق هستند و به طبع پاک کردن آن‌ها سخت‌تر است. پاک کردن مواد آرایشی بسته به اینکه چه ماده آرایشی روی موکت ریخته، متفاوت است؛ اما محلول استون همیشه بهترین راه است. برای پاک کردن لکه ماده آرایشی از روی موکت چند قطره استون را روی پنبه ریخته و به آرامی روی سطح موکت بکشید تا لکه آرایشی پاک شود. همچنین می‌توانید برای پاک کردن لکه آرایشی از روی موکت، از شیرپاک‌کن هم استفاده کنید. 

از بین بردن رنگ روغن یا آبرنگ

بهترین ماده برای پاک کردن مواد رنگ‌آمیزی مانند رنگ روغن، آبرنگ و مداد شمعی، نوشابه و مایع ظرفشویی و یا تینر است. بهترین ماده برای پاک کردن مواد رنگی، هم استفاده از یکی از مواد بالاست است. نوشابه و مایع ظرفشویی را روی لکه ریخته شده بریزید و چند دقیقه صبر کنید؛ سپس با دستمال نم‌دار روی موکت بکشید تا لکه برود. برای محلول تینر هم دقیقا باید همین کار را انجام دهید؛ تینر را به تنهایی روی لکه ریخته چند دقیقه صبر کنید و سپس روی لکه را با دستمال نم‌دار بشویید. فقط حواستان باشد که تینر بوی تیزی دارد، ممکن است رنگ موکت را ببرد و هنگام استفاده از آن هم باید از دستکش و ماسک استفاده کنید تا دچار مسمومیت نشوید.

دریان سفر امید

موکت پرزبلند-کاماپرس

از بین بردن آدامس و شمع از روی موکت

برای پاک کردن آدامس چسبیده به موکت یا شمعی که روی موکت چکه کرده، بهترین کار این است که یخ را آنقدر روی آدامس یا شمع بمالید تا کَنده شود؛ چراکه یخ چسبندگی مواد را از بین می‌برد. به طور کلی برای کَندن آدامس چسبیده یا شمع چکه کرده روی هر سطحی بهترین ماده یخ است. 

برای سایر لکه‌ها مثل لکه روغن چه کنیم؟

محلول باورنکردنی وجود دارد که با استفاده از آن اکثر لکه‌ها مثل لکه روغن، جوهر، سس، غذا و حتی لکه‌های قدیمی مثل لکه چند قطره خون که مدت‌هاست روی موکت ریخته هم پاک می‌شود و آن محلول چیزی نیست جز محلول سرکه و جوش‌ شیرین. جوش شیرین با خاصیت سفید‌کنندگی برای از بین بردن اکثر لکه‌ها مناسب است و سرکه هم برای چربی‌زدایی فوق‌العاده است.

این محلول برای اکثر لکه‌ها و اکثر سطوح مناسب است. اگر این محلول به تنهایی موفق به پاک کردن لکه‌ها نشد می‌توانید شامپو فرش هم به آن اضافه کنید. اگر موکت شما سفید است می‌توانید از وایتکس هم استفاده کنید اما باید حواستان باشد که وایتکس را با چیزی ترکیب نکنید و هنگام استفاده از وایتکس حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید تا دچار تنگی نفس و حساسیت پوستی و سوزش و قرمزی دست نشوید. 

انتهای پیام

مرتبط با : آدین موکتآقای موکتپالاز موکت
نهال گشت
روکش مارال
تهران آهن
سبیت
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز